Borbayre adlı kullanıcının mesajları

Hatırlayacağımız üzere en son 8. İstanbul PROHUNT Fuarı 2019 yılında 02-05 Mayıs tarihlerinde bizleri ağırlamıştı.

Düzenlenen 9. İstanbul PROHUNT Fuarı 2022 için

Tarih 02-05 Haziran verilmiş olup tekrardan bizleri ağırlayacak.

Online biletler ve detaylı bilgiler için yukarıda ki link'e tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

Tüm hobiseverler ve bu sektörde hizmet verenler ile birlikte Ülkemiz için de hayırlı olsun!🇹🇷

Kısacası geriye kalan 62 klik ile limitlerin dışına çıkılmış ve erektör tüpünü sağlıklı çalıştıramayacak bir durumdasınız, yani ölü bölgedesiniz diyebilirim.Bu kadar klik size kaybettiren dürbün ayağı seçiminiz olabilir.Klikleri yani çark sesleri sağlıklı geliyor ise öncelikli olarak dürbün ile ayak kombinasyonunu oluşturmak daha çözüme yakın bir durum.Gerekirse arka ayaklar için ince kağıtlar ile şimleme yapınız,genellikle rutin turret kullanımında fazla sayı için her zaman şimlemeye ihtiyaç duyulur.

Ölü klik denilen duruma açıklık getirmek gerekirse şöyle izah edeyim;Dürbünümüzün içerisindeki reticle görüntüsü erektör tüpü adı verilen bir tüpün içerisinden gelir ve bu parçanın içerisinde barınmaktadır reticle.Erektör tüpü gerekli ayar için hareket edebilen bir tüp olup tek bir noktadan yay baskısı ile "yukarı/aşağı"-"sağ/sol" turretlerine hizmet için itilir ve bu sayede turretler ile kontrol durumunda olur.Klikler/turretler her kullanıldığında tüpü hareket ettirerek bu yay üzerinde ve turretler arasında konumlanmış vaziyette senkronize olarak çalışır ve bu yayında limitleri vardır yani baskılama haddi bir yere kadardır,limitlerin dışına çıkıldığında baskı zayıflar,ölü klik diye tabir edilen durum limitler dışında yaşanır.Yani klik kullanımında ileri yada geri fark etmez limitler zorlandıkça gevşeme yönünde boşa çıkar yada orantısız şekilde sıkılma durumunda yanlış bölgeden baskılama ile sıkışma yaşayıp diğer tarafta ki turreti kısıtlar hale de gelebilir ve çarklar artık bu tüpü ittirdiğinde alışkın olanlar için bir problemin olduğu da nispeten algılanır,ayrıca baskı bu tüpten fazlaca uzaklaştığında yani gevşek duruma geldiğinde dürbün de bir çok sarsıntıda ayar tutmayan vuruş noktası değişen bir hale gelebilir,önemli olan dürbünü limitler dışına çıkaran sorunu bulmak diye düşünüyorum.Örn;Namlu ve dürbün aralığı mesafesi,namlu montajı,yanlış dürbün ayağı seçimi gibi vb. sorunlar.

Toplumu kaynak göstermeden olumsuzluklara vesile olan firma, kurum ve kuruluşlar üzerinden yaklaşım ve tepki göstermek daha doğru olurdu.Toplumun bir bireyi olarak üzülerek okudum.Kaldı ki işini son derece iyi yapan onlarca,yüzlerce,binlerce çeşitli branşlarda da işletme,sanayi,kurum,kuruluş ve organlar varki değer biçilemez.Türk Milleti'nin oluşturduğu toplumu istisnalarıyla birlikte böyle farklı bir konu üzerinden bakış açısıyla değerlendirmek ve bu husustan genellemeyle itham altına almak ciddiyetini tartışmaya açmak yahut tembelliğini belirten bir etiketleme yapmak amiyane tabirle basit görmeyi ifade eden yaklaşımda bulunmak, bilahare topluma saygısızlığı ifade eder.Yazdıklarımıza dikkat edelim.Topluluk kurallarına azami şekilde uygun davranalım mümkün olduğu kadar.

Tembel, ciddiyetsiz bir toplumun yaptıklarını kullanmak çok yüksek risk içerir. Daha trafikte kurallara uyarak araba süremeyecek derecede disiplin sahibi bir toplumdan bırakın PCP’yi, sapan bile yaptım demesini şüpheyle karşılamak gerekir.

Geçen yine bu meşrepten bir firmanın yaptığı bir yivli tüfeğin incelemesini izledim. İncelemeyi yapan kişi, mekanizmayı patlama anında hareket etmesini engelleyen çıkıntılara mürekkep sürüp test etti. Sonuç: Çıkıntılar dengeli bir şekilde gövdeye temas etmiyor! Bu ne demek, bir patlama zamanında tüm gerilme dengesiz bir şekilde yığılacak! Yığılma olan bölgeler gerilmeyi kaldıramayıp deforme olup, o bolt mekanizması atıcının suratına girecek! Bakın daha bu kadar hayati meselelerdeki bile ciddiyet bu! Güvenmeyin bu toplumun yaptım dediğine.

Beş katını, on katını verin doğru düzgün ithal ürünler alın. Alman, İsveç, İngiliz, Çek ve bazı Rus silahları hariç hepsi baş ağrısına sebebiyet verir.

Selam daha önce de bir kaç paylaşımınıza denk gelmistim. Oldukça faydalı ve güzel analizleriniz var. Konuyu oldukça net aciklamisziniz. Pcp konusunda anladığım kadarı ile sizin de belirttiğiniz üzere tüfeğinizde ne olup bittiğini bileceksiniz. tufenizi tanıyacaksınız. Ve gerektiğinde bir yerini açıp bir soruna müdahale edebileceksiniz. Fakat burada da bazı ilginç sorunlar karşımıza çıkıyor. Örneğin kos kocaman bir şehirde ve hatta Google de tüfeğimin namlusu ile uyumlu bir oring bulamıyorum. Fabrikası bir oring için tüfeği 1800 km öteye kargolamamı istiyor ki bu da saçmalığın ayrı bir daniskası. Öyle bir hale geldik ki bir tüfek alıp yayına da yedek parça diye başka bir tüfek alacağım. FX in tamir kiti satılıyor da hatsanin veya kralın yada kuzey armsin yada her neyse x yerli firmanın contasini niye bulamıyorum. Üstelik bunlar yerli.

Merhaba.Yedek parçadan dolayı siteminizi anlıyorum fakat bende anlam veremedim açıkcası saydığınız markalarda genelde yedek parça grubu eksiksizdir,özellikle yerli oldukları için erişimi çok daha kolaydır pekte ücret talep etmezler gönderirken ufak şeylere,internetten ziyade aradığınız oringlerin tam ölçülerini bilmeniz gerekirki sipariş verebilesiniz yada satın almakta işiniz kolaylaşsın ve genelde sanayilerde bu oringler bulunur en çok.Servisini aradığınızda bu şekilde yaklaşıma neden olan bir davranışınız varsa yani konuya tam hakim olmadığınız kanaati olursa sorunu çözmek amaçlı isteyebilirler tüfeginizi,bugüne kadar böyle sorunla hiç bir yerli firmada karşılaşmadım fakat zaman zaman duymuşluğum vardır kazalara sebebiyet vermemek adına bu tür uygulamaları,sizinkide buna benzer bir durum olabilir diye dusundum ama birazda baştan savma gibi duruyor.Oring hemen hemen her istediginiz zaman ücretsiz gönderilen birşey acikcasi anlam veremedim dediğim gibi.

Şanssızlığınıza üzüldüm,regülatör kolay bir iş değil...Sorununuzun kesinlikle regülatörden olduğunu düşünüyorum ve her ihtimale namlunuza da baktırın.. ''Sözle 1-2 dakikalık konu yazıya dökülünce sayfalar ediyor'' cümlenize katılaraktan devam edeyim...Bugün air arms,daystate bile hala bazı güçlü ürün modellerini regülatörlü olarak pazarlamıyor,fx yeni seri ürünlerinde yeni yeni regülatör uygulamasını sunmaya başladı,basit bir iş olsaydı eminim bu seçenekleri çoktan görürdük,maliyetini dert edeceklerini sanmıyorum çünkü bu fiyatlı ürünlerin yanında regulatör maliyeti çokta önemsenmez.Yinede bu markalar için regülatörle ilgili söylediklerim bir tahminden varsayımdan ibaret olsun istisnalarıyla beraber...Gelelim huğlu effecto'ya,bu ürün daystate klonu bir ürün,burada dikkatimi çeken yerli bir firmamızın bu model tasarıma yönelmesi ve üretmesi,bende 1 adet merakımdan px5 pro satın aldım ve tamamen parçalayıp inceledim...Tüfeğin genel anlamda her bir parçasını güzelce ve temizce üretmişler,tetik grubu,namlu,pellet sürücü ve valf grubu nu masaya yatırınca güzel net bir görüntü veriyor,yani bir ürünü materyalleriyle birlikte güzel bir seviyede tutmayı başarmışlar bence.Özellikle namlusu oldukça temiz işlenmiş giriş ve çıkışı,yiv setleri temiz kusursuz şoklu bir lothar walther namlu...Herşey buraya kadar güzel...,çalışmışlar ve lothar walther'den namlu almaya kadar güzel gitmiş işler,tebrik edilesi..Yanlız buradan sonra madalyonun ters tarafı var birde....Gelelim oraya, sırdırmaz alanda ve tüp grubunda gözden kaçırdıkları gereken hassasiyet ve montajlama dikkatsizlikleri var kesinlikle ve çözümü konusunda çokta tecrübe sahibi olmadıklarını çözüm noktasında eksikliklerini gördüm,zaten yeni aldığım bir air arms,fx,steyr bile olsa kesinlikle açar bakarım gözümle görürüm,çünkü içeride en ufak bir yüzey hatası,talaş tozu,çapak vs. bile insanı hobiden soğutacak kadar olumsuzluklara sebep olur, özellikle sorunları çözmeyi bilmeyen için tek çıkış yolu o üründen kurtulmaktır artık...Bu yüzden bunların önünü almak için kesinlikle kendi prosedürlerimi her zaman istisnasız uygularım ve noktayı baştan koyarım, ve o tüfekten kullanım ömrü boyunca emin olurum...Bu ürünü her ne kadar yerliler arasında en düzgün üretilmiş tüfek olarak nitelesekte hiç bir zaman bir air arms,daystate olamayacağı noktasında acımasızca eleştiririm ama bu ürünleri bazı yönleriyle aratmayacak kadar da iyi yönleri olduğunu da söyleyebilirim,çünkü fiyat performansı buna fazlasıyla izin veriyor...Fabrika bu ürünü üretebilmiş fakat kesinlikle tam teşekkül tüfeğe hakim değil ben bunu görüyorum...Sadece çekiçle,tornavidayla,zımbayla,bolca sıvı gresle vs halledilecek işler değil bunlar... ya bir kere bu işin standartını,kalite kontrolünü belirler işin içinden çıkarsın yada tüfek 5 sefer servise girer çıkar hala sorunu çözülememiş olarak ortada öylece kalır,malesef bu konuda eleştirilmeyi hak ediyorlar..Bu bir yakıtlı motor rc hobisine benzer aynı zamanda, eğer anlamıyorsan bu işteki şansın da bir yere kadar,çünkü bir yerde elinden birşeyler gelmesini sever bu pcp hobisi...Yinede belli bir standart'ı sunmakta fabrikanın görevi...böyle belli başlı aksamlarda kritik parçalarda güven vermelidir...Bende ilk başta bir sorun yaşadım,regulatörde fire chamber dediğimiz regüle basıncın bekleme odası olan hazneye tekrar regüle basınç dolarken ses yapıyordu,bunu bir çok kullanan arkadaşa sorarak teyit ettim tüfeğin hala isabetli ve stabil atttığını görsekte hoşuma gitmediğini söyleyerekten servisine aktardım,onlarda bu sorunu çözdüklerini değişim yapacaklarını söylediler ve yolladım değiştiler sorun ortadan kalktı..Tüm bu uzun uzadıya konuya eklediğim madalyonun ters tarafı muhabbeti malesefki 10 kullanıcıdan 2 tanesine denk geliyordur muhtemelen, belki de fazlasına...Hiç denk gelmeyip sorunsuzca kullanımına devam edenlerde var tabiki...Hulasa tüfeğinizle ilgili yaşadığınız sorunların sayısı ve servis ile muhattap olma sayınız yasal sınırı geçtiyse yenisini talep edin rahatlayın,mutlu olmak sizinde hakkınız...Fabrikanın da bunu sağlaması lazım...Şimdiden kolaylıklar diliyorum..

üstat bizim yayı biraz araştırdım yabancı forumlarda bizim yay 7.5 j gücünde yay 35 spir ama spirler çok sık yani birbirine çok yakın tüfek kurulurken yay çok sıkılmamış oluyor. bu yay 35 spir ama normal yaydan yüzde 30 civarı daha kısa.

Anladım,müsait olduğunuz ilk vakit standart güç sınıfı yayını taktırmayı ihmal etmeyin bu halde çok düşük güç keyif verirde power halindeki kadar veremez.

Dün biraz çalıştım grupman ve isabet harika ama üşenip resimlemedim chronoda yapamadım zamandan dolayı,25mt güzel 50mt 1tl 75mt'de 1tl hatta yapışık attı 100mt de harika vuruyor 890 fps civarı 18,13 gr ile ayarlamıştım 30-40fps sıçrama veriyor daha ağır pelletlerde bu farkı 20fps lere düşürmüştüm 25,4 gr 800-820 arası gibi,namlu giriş ve çıkışlarında yapılan çok ince ayarlarda her iki taraf salgısı bulunarak işleme tabi tutulmuştu çıkış kısmı 11derece açıldı tüfek çok istikrarlı atıyor ama tetik her ne kadar ayarlanabilsede bir aa yı yakalayamaz zaten fazlasınıda beklemiyorum ben sadece üst grubun düzgün ve kusursuz çalışması için müdahalede bulundum bundan sonrası tüfeğin kabiliyetleridir, benim için çokta önemli değil attığımı vuracak kabiliyete geldi zaten, bir cricket hassasiyeti yada air arms hassasiyeti de beklemek doğru olmaz çekiç sisteminden başlayıp tetik ve valf sisteminden yola çıkarak çok fark var aralarında,buda at44 ün düzgünü oldu işte:).

Tüfeği geçtiğimiz günler içerisinde tamamen toparladık kısacası hayalimdeki at44 oldu özellikle şarjör kısımı line hattı ve namlu girişleri çıkışları tam bir A kalitede ki tüfeklerle aynı seviyeye geldi bunun için gerekli zaman ve zamandan ziyade prova çalıştırma vs çok zaman aldı çünkü her işlemden sonra takma geri sökme deneme toleranslar vs zamana mal oluyor ama çıkan sonuç harika,sıfır tüfek alır almaz iyileştirmelere girmekte vardı kaderde zaten sırf hobi için uğraştım normalde para verseler uğraşamam:)keşke tüm bunları biz yapmadan fabrika önemseyip yapsada tadına doyamasak tüfeklerin çünkü onların üretimleri otomatik bizim çabalarımız her bir ayrı işlemde makinada takım sök tak ince ayarlar vs çok özenerek yapıldığı için zamanda uçup gidiyor, şimdi sadece grupmanlar kaldı bakalım artık ne zaman çıkabilirsek atışa o zaman yayınlayacağım..

Merhaba,öncelikle aa s510'u anlamak için bu hobide belli bir zaman ve tecrübe geçirmeniz gerekir ki aradaki farkları önemseyip tercih sebebinizi oluşturabilesiniz,materyal kalitesi olsun namlu kalitesi olsun mekanik dizaynı olsun özellikle kullandığınız prodan fazlasıyla artısı bulunan bir tüfektir,tabi zevk konusuna gelince isteyen istediğini beğenir sonuçta istenileni vermesi yeterlidir ki kral tüfekler oldukça beğenildi bazı yönleriyle ortalamayı tutturdu,ama tamamen bir kol saati gibi değerlendirebilirsiniz ucuzdan pahalıya mekanik, işleme,özellik,kalite gibi ayrımlar paraya dönüşür.

açıkça söylemek gerekirse hızını cihaz ile ölçmedim. lakin tüfeği alırken kutunun üzerinde bazı fabrika değerleri vardı ve hız olarak 480 fps-128 M/s olarak yazmakta idi . sonradan yaptığım araştırmaya göre iki çeşit gamo hunter 440 varmış bir combo olan bir de f model diye geçen benim tüfeğim. oradaki fabrika değerlerini referans kabul ettim yoksa açıkçası kesin bir hız söyleyemem. yabancı forumlarda da bir kaç yerde kaşılaştım orada da hız olarak eynı rakam vardı. en iyisi ölçmek ama elimde ölçüm cihazı ne yazık ki yok.

Anladım bu bahsettiğiniz 7,5 joule kısıtlamasını işaret ediyor ama ideal av'dan 7,5joule yaylı çıkacağını düşünmüyorum isterseniz müsait olduğunuzda ideal avı arayıp tüfeğinizin modelini söyleyin size güç hakkında bilgi verirler.

selam bir süre önce gamo hunter 440 tüfeğimin yayını değiştirdim. yayım 35 sarımlık bir yay 5.5 kalibre pelleti 480 fps ile gönderiyor. sizin tüfek 4.5 kalibre olduğu için yeterince hızlı olacaktır zaten. 35 spirlik orijinal yayı takın araya da hiç bir şey koymanıza gerek yok bence. eğer benim tüfeğim 4.5 kalibre olsaydı yayımı biraz daha kısaltırdım. o zaman hem daha kolay kurulurdu hem daha sessiz çalışırdı ve hemde sarsıntı çok fazla olmazdı. tabi çok fazla tahribat ve güç istiyorsanız o zaman başka.

5,5mm kaç grain atıyorsunuz ki 480 fps atıyor merak ettim çok düşük bir güç.

Merhaba,araya takoz koyuyorlar ise bence bir sorun yok dışardan sardıracağınız yaylarda performans açığı verir kısa sürede,servisten temin edeceğiniz yay en iyi yaydır takozlar orjinaldir sanırım yeni nesil bir çok tüfekteki yay tutucusundan bahsediyorsunuz galiba,5 sarımdan birşey olmaz 80-100 fps kaybedersiniz belki en fazla,takozda yine tansiyon vereceği için aradaki puanlamada çok kayda değer birşey çıkmaz orjinalden şaşmayın tüfeğinizide tadında kullanın.

Mesafe çok yakınsa dürbünün çalışma toleransıları dışında da kalmış olabilirsiniz.Max. 10 yard altına inilmez kağıt üzerinde, siz bunun en aşağı 15mt olarak algılayınız.

Ayrica kullandiginiz pellet nedir kac kalibredir? bu ise sansli ve talihsiz baslama cok cok yasanan iki yonlu bir durum umarim zorluklara sabirli cikar umdugunuzu bulursunuz,bu hobiye ilk basladigimda tufegimi 3 kere servise yolladigimi hatirliyorum ozellikle namlu yamulmasi icin 2 defa gitmesi benichic ama hic yildiramadi inatla istedigimi elde etmemi sagladi sadece:)ne kadar zaman kaybi yasadigimi ama sabrettikce pes etmedikce ne cok sey ogrendigimi bunlara borcluyum:)

Merhabalar,tufeginizin markasi nedir?Saga sola gibi sorunlar namlu yamulmasi sorununu isaret veriyor gibi.Bu arada durbun benden aldiginiz durbun olmali cometa 220 de kullaniyordum yukari asagi yada saga sola gibi bir problemi yoktu,namlu yamulmasi olmasi kuvvetle ihtimal,sifir tufeklerde ozellikle hatsanlardada yasanan bir durum,siz yinede simlemeyi deneyin kullandiginiz ayak tipi ve markasini da paylasirsaniz daha net cevaplar alabilmeniz mumkun.