Borbayre adlı kullanıcının mesajları

Farklı konu açmak istemedim,kullanıcılarda hazır burdayken;
    Veli beyin kampanyası 2.el vs ile ugrasmak istemeyen biri için sizce nasıl ?

http://www.hilal av.com.tr/Hatsan-SUPERNOVA-RG-LW-QE-COMBO-PCP-Havali-Tufek-Seti-55-mm,PR-374171.html

Hiçte fena değil dürbünü daha iyi bişe alırsanız iyi olur oda bütçe müsaitse hawke yada konus pro öneririm.Konus pro çok tutulmadı mildot sayısı sınırlı vs diye ama clik atarım derseniz konus pro güzel fiyatı hawkenin sidewinder modelinden daha uygun gayette kaliteli güzel dürbün.

Arastirmalarim sonucu harika bir paylaşım buldum,nova da boyle bir atis egrisi elde edilmis gayette guzel sonuc cikmis amacim belli bir basinc araligi regülatörsüz stabil egri bulmak :) 21 gr ve 18.13 arasi bir karara baglayacagim bu isi mumkunse 200 bar calismak 250 cok cabuk scuba bitiriyor tufekte guclu olunca hava cabuk bitiyor goruldugu gibi 2900-1550 psi arasi yani 199-110 bar arasi 50 fps farkli yinede iyi sayilir regulatorsuz egri var bir kac teknik dokunusla degisik grainlerlede iyi hamleler yapabilir atış sayısıda bayağı güzel.

Nova da bir atis eğrisi

isabet konusunda kırmalı tüfeklere karşı ön yargım vardı ama HW50s bütün ön yargımı kırdı, hatta HW97lerden daha çok sevdim. kaliteli malzeme, hafif, kompakt, amaca göre değiştirilebilir gez ve arpacıklar, 40 metreden 2cm çapına isabetler, bayanlar için bile kırmada kolaylık, harika tetik hassasiyeti, ne aradıysam bu tüfekte buldum, çok memnunum.

[Resim Engellendi: https://photos.smugmug.com/Other/Archery/i-N3sVQpd/0/9ee80e28/L/HW50S-a-L.jpg]

Bir ara peşine düşüp çok araştırıp almadığım tüfek 650tl ye düz modelin sıfırı vardı ;( gittim aynı paraya bull whisper aldım o zamanlar,hw nin tırnağı etmez ama olsun hobi için büyük adım :D benim en çok sevdiğim yanlarından birisi arpacıktaki şekillendirmeler zaten mekaniği anlatmayayım ^^ Güle güle kullanın.

Mod 25 supercharger,
    Kurmasindaki o tatli zorluk(alisinca aldigim o tadi seviyorum),basit olan tetik tertibatini begeniyorum,xrs geri tepme azalticisini begeniyorum,gez arpacik atislarini seviyorum,parcalayip temizlemesini seviyorum,atisa her gittigimde o hircin vuruslarini seviyorum.Sevdigim 5.5mm tabancam vardi uzun sure once dayima verince 4.5 aldim cok memnunum.Zorakim ve hw45'imde vardi ama bu baskadir benim icin.

Resimdeki benim tabancam, tufek gibi vuruyor neredeyse 50mt'den 25x25 levhadan tatli bir cinlama gelince nesem yerine geliyor.

220 bar 120 bar arası atış sayısı bana biraz az geldi ben 6,35 kalibrede sayısal olarak bu rakam çok fazla atış yapıyorum. Chronom yok ama o arada fabrika ayarlarını hiç ellemeden kullanıyorum 70-80 atış çok rahat yapıyorum.

Sizin 6,35 iyiymiş bendeki iyice elimden geçti hava kaçağı desen yok ancak çekiç sert vuruyor suan için 44-35 fpe arası böyle bir stabilitesi var aslında stabilite denemez ama yinede attığımı vuruyorum eğriyi bildiğim için 10fpe az bir fark değil atışlar arası, çekiç ayarıyla oynadım ben zaten oynamadan önceden de püfür püfür üflüyor du :) hatsan çekiç ve valf konusunda daystate harper sistem kadar kafa yorsa bu işlere hedef kağıtlarına imzamızı bile atarız :P namlusu vs güzel ama dediğim gibi çekiç ve valfi biraz eline alıp vakit geçirmeliler.Ama üstte videodaki 6,35 'e heves etmedim değil :)

Sayın; demian08 Dürbünüm hawke panorama 6-18x50 10x ve 25 mt'ye sıfırladım 18 zoom'da kullanıyorum.

Alt sağda Hash diameter 1 MOA yazan half dot'un altındaki 5 kademe taratılmış 1.inci dot'tan 100mt'de tam isabet alıyorum tabikide yakınlaştırma olduğu için toleranslar daralıyor, fakat 10x bir dürbün olduğu için görüş alanı vs 20x'ler kadar zorlamıyor tüfeği dikmek zorunda bırakmıyor gayet normal bir şekilde hedefe odaklanıyor,6x zoomda kullanırsam toleranslar çok genişliyor 200 mt yolu açılmaya başlıyor.Yüksek zoom her zaman cliklerinde mildotlarında sınırlarını mecburen zorluyor.
    [Resim Engellendi: https://us.hawkeoptics.com/hawke/reticles/10x-Half-Mil-Dot-Red-info.svg]

Tüfeğimin 220-120 bar arası moderatörlü chrono ölçüm değerleri

Pellet 18,13-5,52mm jsb

1053-1049-1051-1049-1047-1043-1037-1038-1035-1032-1021-1021-1022-1024-1018-1013-1011-1012-1009-1008-1003-997-993-987-983-985-983-980-979-976-968-964-962-963-960-955-949

Toplam ölçülmüş 37 atış ve birkaç error verdi.

Genel olarak 1053-949 arası takribi 100 fps açık ara farka kadar ölçüm yaptım gerisini pek merak etmediğim için çalışmayı burada sonlandırdım.Sürekli olarak 25-55-100mt hedefe gün boyu çalışmalar yaptım tüfek 100fps farkla hedef üzerinde vuruş noktalarında çok afaki farklar yapmadı grupmanları namlusu her ne kadar güzel olsada fps değişiklikleri mutlaka dikeyde ve düşeyde 1 kaç cm merkez noktadan ayrılıyor doğal olarak bir süre sonra.Sonuç olarak attığım bir çok hedefe başarılı bir şekilde ulaştırdım sağ sol dağılımda pek sıkıntı göstermedi gayet düzgün atışları var tabiki dürbünü çok iyi teraziye almak gerekiyor yoksa mesafeler arası farklarda tüfekle arasında iyi terazi olmayan dürbünler sağ,sol ve çapraz olarak değişik sonuçlar verebiliyor buna rüzgarıda eklediğimizde herşey saçma sapan olabiliyor.Chairgun da yaptığım hesaplama sonucu bu atışlarda 100fps'nin vermiş olduğu dağılımda çok fark göstermedi tabi bunu bilerek atmak daha zevkli fps ve vuruş noktaları aklımda olduğu için sorun yaşamadım.

Bende musait bir zamanda setskur yapip regulasyon,stabilizasyon ve isabetilizasyon bakimindan verimliligini yoklayacagim amacim daha cok regule atis sayisi ve regulatorsuz en duzgun egriyi bulmak,biraz uzun calisma olabilir ama deger,tufegin isabetini ve namlusunu begendim.

hw100den sonra daystate dusunuyorum zaten :) deger mi derken coyote uygun fiyatliydi hemen hemen uc kati para verdim hw100 sete bu da beni biraz zorladi ama odedik sukur. Buna deger miydi diye sordum

Değmiş değmiş elindeki tüfeğin kıymetini bil desem doğru olur çantası vs çok güzel duruyor hw100 sağlam ve isabetli bir tüfek doya doya tadını çıkarın.

Aradaki farka değer mi derken tam anlamadım ama genelleme olarak izah edersem yakınımdaki bir bayide eski çıkış fiyatından var olduğunu gördüm 1850 tl civarı bence temiz sorunsuz sıfır tüfeğe değer,232 çalışma basıncı olan çelik tüp gövdesine sahip fena tüfek değil oldukça stabil değerleri var regulatorsuz olduğu halde.Yanlız alacağınız tüfeği iyice kontrol ettirin namlu içi,metal yüzeyi vs sağlam olsun namlusu hoşuma gitti bu tüfeklerin.Yinede elinizde hw tüfek varsa başka maceraya gerek yok derim ama bir yerden sonra dayanamıyor insan o ayrı bir konu.Hw 100'ler iyi tüfektir sağlamdırlar.

sağdan en öndeki tetik hassasiyetini onun arkasındaki istinat boşluğunu tetiğin arkasındaki ise tetik yumuşaklığını ayarlar siz ayar yaparken genede eliniz namluda olsun çok hassaslaşıp anibkapanma yapabilir

Bir zaman weihrauch hw45 tabancam vardı tetik ayarı yapardım abartısız limitlerin sonuna kadar dayanırdım pcp kadar pamuk tetik yapardım yinede düşürmezdi kendiliğinden, insana ayrı bir güven verirdi keşke şimdi ki çıkan tüfeklerede yapsalar çok zor değil aslında biraz yoğunlaşsalar çözemeyecekleri yok.Hatsanın mod 25 süper chargerini kullanırdım onunlada çok keyif yapardım onunda tetiğini beğeniyordum sade tetik grubu var değeri bilinesi havalı tabancalardan birisi 30 mt den pet şişe vurduğumda çıkan sese hasta olurdum recoili bir başka zaten 4,5 5,5 ikisinide kullanırdım.

Şimdi süper nova derim alırsınız memnun olmazsınız vs. bende size açıkca şöyle söyleyeyim o zaman süper novanın üzerinde ki regulatorun çok profosyonel olduğunu düşünmüyorum,fakat hoşunuza gittiyse stabilitesini beğenmediğiniz halde yeni bir regulator uygulamasına gönderirseniz iyi bir elden geçerse güzel hatırı sayılır alet olur tabi biraz masraflı işler bunlar tamamen gönüllülüğe bakar,şuan da 900 fps ile 18 graini 110 civarı atışla sonuçlandıran aynı zamanda regulator üreten forumdan hobidaş arkadaşlarımız var regulatorleri düzgün çalışıyor şikayet edene rastlamadım henüz.

Torpedo 150 ler mod 100x 'ten daha güçlüdür ve biraz daha sert kurulabilir tabi zamanla alışırım derseniz olabilir hatta zamanla tüfekte alışmaya başlıyor yayları sert olduğu için rodaj kısmı var belli bir zaman, iyi bir elden geçmiş mod 150 torpedo sniper da güzel işler çıkarır hatsanın her yaylı tüfeğine gönül gezdirmem mesela, sayılı modelleri kalite bakımından güzel işler çıkarıyor 150 sniper modelini tavsiye edebilirim extra güç bakımından ama en iyisi yakından görmenizi tavsiye ederim zevkinize uyar yada uymaz daha iyi karar verilir,bir zamanlar netten mod 125 sniperi görünce işte bu demiştim hatta rüyama neredeyse girecekti ve ilk yaylım olacaktı ancak bayiye gidince x20 suppressor ile arasında ciddi kalite ve süspansiyon farkı vardı ve kararımı değiştirip x20 suppressor almıştım çokta memnun olmuştum zaten çok güç diye bir tercihim yoktu yeteri kadar hızda atıyordu tercih sebebim olmuştu da bu yüzden.

İlk yayli tufegim stoeger x20 suppressor 4.5 mm 'di o gunlerimi unutamam lakin cok iyi tufegemi denk geldim bilmiyorum soker kurcalar oynardim hic bozulmazdi deforme olmazdı fabrika zaten yakindi hatta sokerken birgün meraktan tetigini dagitip toplayamamistim bende goturdum sagolsunlar toplayip geri vermislerdi isabeti harikaydi plastik yogunlugu fazlasiyla tok sert ve kaliteli bir tufekti ozlemiyorum degil, hele o uzerinde ki orjinal kucuk 4x32 optigi sevmesem bile takardim:))orjinal ayaklariyla bir kere dahi geri kaydigini gormemistim bir koli dolusu karisik pellettim vardi her markadan:)yanliz suan yayli diye tuttursam mod 52 T06 5.5 alirim insanı iştahlandıran lezzetli harika bir tufek hatta benim 4,5mm diana mod 52 T06 tüfeğim vardı sanki yivli tüfeğim varmış gibi hissediyordum kendimi o da ayrı bir hayal gücü olsa gerek, ahşabı,çeliği ve boyası kalitedir belkide ondan ateşli tadı alıyordum :) Birde hoşuma giden hatsan mod 100x torpedo'dur 5,5mm tüfekler iyi elden geçmiş mod 100x torpedo tüfek harika atışlar yapar bütçesi ekonomik namlusuda çok güzel bir zaman kullandım lothar walther gibi yiv set vardı tüfeğimin namlusunda.