Borbayre adlı kullanıcının mesajları

Merhabalar değerli hobidaşlar,

Bir kaç zamandır 500cc grubu tüfeklerin paylaşım platformlarında tavan yapması benimde çeşitli bazı bir kaç yönüyle değerlendirmek istediğim elimin altında bulunsun dediğim ama pek yanaşmadığım 500cc tombul tüp hayalim hatsan nova ile buluştu tabikide luxfer tüp ve lothar waltherin isminin yan yana durması ve fiyatının çok afaki olmaması bu tüfeğe şans vermemde öncü oldu.Doğrusu yıllar önce ilk hobiye başlangıçta ki pcp tüfeğim hatsan at44 idi çokta güzeldi tüfeğim o zamanlar durmadan canım sıkıldıkça söker takar oynardım o günlerim aklıma geldi bir yandan.Aslında mekaniğini seviyorum mekanik hastasıyımdır meraklıyımdır da bir çok tüfeğin mekaniğine el atarım hiç çekinmeden isterse elimde kalsın.Uzun zaman sonra verdiğim bu karar neticesiyle tüfeğimi aldım ve kullanmayada başladım ve sonuçlarından memnun oldum.Yanlız bu tüfeği işi çok iyi bilen arkadaşların kullanmasını tavsiye ederim yoksa ufak sorunlar yüzünden çıldırmamak elde değil yada tüfeği zorsunup elden çıkarmak hiçte uzak değil tamamen şans işi bazı şeyler her tüfek için geçerli aslında,envanterime aldığım her tüfeği ince detaylarına kadar incelerim ve öyle kullanırım nitekim bu tüfeğide inceledim ve çok fazla uzatmadan diyebilirim ki namlusu tüpü vs tüfekle uyumunu beğendim gayette temizdiler fakat hatsanın valf içindeki temizlik konusundaki tutumunu hiç beğenmedim çünkü valfin içerisinde bir miktar imalat tozu talaşı vs vardı eğerki temizlemesem hava kaçırıp atışımı yarıda bırabilirdi ki zaten buna baya yıldır artık izin vermiyorum her tüfeği aldığımda hemen masaya alıyorum artık tecrübelerim doğrultusunda vazgeçilmez tutumum budur isterse daystate olsun isterse air arms olsun güvenmem.Valf haricindeki bölgeler gayet temiz ve düzgündüler neyseki tüfeği notladıktan sonra geriye kalan kısım atıştaki performansıydı tabi onuda denedim sizinle burada paylaşacağım lakin tüfeğin stabil atış aralığı regulator olmadığı için şuanki tespitim 220-160 bar arası olduğunu sevgili ali tekin hocamdan öğrendim sağolsun chronom yoktu onun sayesinde bu basınç aralığında çalıştırarak tüfeğimi test ettim ve doğru çıktı tam isabet aldığımı söyleyebilirim tabiki ilerleyen zamanlarda detaylı ölçümler yapıp tüfeği daha verimli haliyle kullanmaya özen göstereceğim tüfeğin genel yapısını beğendim fakat sabır isteyen bir tüfek ^^ hobi hayatımda beni yetiştiren ve terbiye eden hatsan olmuştur :D8|
    Kısacası hafta sonu atışımda bayağı lezzet aldım bu tüfekten,air armsla vurmaktan sıkıldım artık.

Jsb 15,89 grain ile kaç fps bilmiyorum ama 70mt den sonra takla atar gibi olduğunu hisssetim gibi emin olamadım hızlı atıyordu 55 yard'a kadar çok çok isabetli parmak ısırtan atışlar yaptım cidden benim s510 la bile bu kadar uğraşmadım nede olsa eski hatsancıyız dedim birden güldüm 8o:P

Bu arada tüfekle ilgili anllatıklarım ve isabet konusunda ki tutarlılığı biraz kısıtlı yani 250-100 bar aralığını kullansanızda atışlar basınçlardan dolayı değişecek ve vuruş noktalarınız da değişecektir,toplamda 220 ve 160 bar arası 40 a yakın çok stabil etkili atış aldım gerisi iniş ve kalkışlar diyebilirim tabi en doğru olanı tüfeğin 2000 atıştan sonraki performansı olarak düşünüyorum içindeki çekiç yayı henuz çok sert ve tansiyonlu.Tabi benim için şiddetli etkili 40 atış yeterli mesela 160-220 arası çalıştırıp buradan çiçek toplarım şimdilik havayıda bu aralıkta çok zorlamadan harcarım mutlu olmasını bilene mutluluk dayanmazmış :) .

Bu arada tetik grubunda sanırım ufak bir oynama olmuş ki tetiği hassaslaştırabildim hiçte patlamadı hatta emin olmak için bayağı kuvvetli sarsıntı testi yaptım yinede patlatmadı yani düşüremedi bu konuda da beğendim ali hocam sağolsun söylemese hiç ellemeyecektim.

Tüfekten ve grupmanlarından biraz görseller;

Tüfek: Hatsan nova compact 5,5mm
    Pellet :Jsb 15,89 Grain
    Dürbün: Hawke panorama 6-18x50 10x half mildot (Yeni seri)
    Tüfeğin hızı: Şuanlık muamma henüz ölçülmedi

Tam tersine alltan kurmalilar daha randimanlidir namlu egriliginden tamamen siyrilip kenara cekilmis cok dayanikli uzun yillar kullanim da sorun cikarmayacak turlerdir,ayni sekil gaz pistonu yerine en randimanli sistem yine yayli sistemdir uzun vade dayaniklilik gibi dusunceleriniz varsa bu modellerdeki tufekleri incelemenizi siddetle tavsiye ederim varsin olsun 5000 atista bir yay degistirin yinede en tatli sistemdir yayli sistem aksi takdirde bu hobinin vazgecilmez yani zamanla bir suru badireler atlatip eninde sonunda azimli iseniz guzel bir tufek bulur cekilirsiniz kosenize bakarsiniz keyfinize.Gaz pistonluyu ancak keyfiyetten alacaksaniz merak ediyorsaniz alin derim aksi takdirde iyi bir yayli oneririm zamaniniz varsa iyice arastirmanizi konuyla ilgili takipte beklemenizi tavsiye ederim.Sonucta her ikiside kullanicinin keyfine sunulmus birbirinden farkli tercih unsurlari.Umarim sizi tatmin edecek guzel bir tufek bulursunuz kisa zamanda,bana soracak olursaniz diana mod 52 T06 5.5 mm tavsiye ederim:)kullandim ve memnun kaldim bir zamanlar,kalitesi ve tetigi harika.

5.5mm sacma ile 380 mt/sn olarak okudugunuz hiz pba alasim yani cok hafif performans sacmalari ile yapilmis olcum degerleridir yani reelde piyasada en cok yaygin kullanilan jsb 15.89 grain jsb pelleti baz alirsak 1100 fps civarlarinda bir atis degeri olur fakat bu tufegin tetigi vs sert kurmasi zordur bilginiz olsun,bu paralara cok cok iyi diana alttan yada yandan kurmali temiz bir tufek oneririm paranizin onemli bir bolumunu kurtarmis olup zarardan korunmus olursunuz lakin secim yine sizin.

Hocam coyote de kullanılan regülatör acaba airsoft regülatörümü acaba? Sanki öyle bir şeyler okumuştum.

Tamamen yanlış bir bilgi çoğu kişi satıcıların yanlış bilgilendirmesiyle öyle biliyor fakat regulator yok bu tüfeklerde,ama atışları çok stabil bu tüfeği kullanan diğer kullancılardan da isabet konusunda isabetinden çok memnun olduklarını işittim.

Herkese selam,

Bir süre önce elime geçen gamo coyotenin özelliklerinden ve yapısından bahsetmek isterim.Bildiğimiz üzere ispanyol firmasına ait bu ürün her ne kadarda olsa bsa genlerini taşıyor fakat bsa'nın eli değmiş mi bilinmez.

Tüfeğe genel bir bakışta mekanik yönden sağlamlık hissi güzel namlusu güzel av için üretildiğini düşünmekte olduğum bir pcp tüfek.Şahsen mekaniğe ve iç sisteme girince tüfeğe gerçekten hayran kaldım.Dolum bölgesinde içeride konumlandırılmış bir nem alıcısı vardı tüfeğe hep pompa ile hava basılmış ve bu nem tüpe ulaşamamış bir bölgede hapsolduğunu gördüm tüpün içerisi ayna gibiydi halen.

Gelelim tüfeğin hikayesine tüfek elime ulaştığında kundak civataları satıcı bayi tarafından orjinal gücüne ulaştırılmak istenmesi hasebiyle sökülmek istenirken sıyrılmış bir kaç civata,tamirat için gönderilmiş bir bayide dolum tarafının içine sokulmuş metalin tamamen sızdırmaz bölgeyi çoklu bölgeden tahrip etmesiyle oluşan yaralanmalar sonucuyla dolum esnasında ki hava kaçakları,bir kazan dairesinde cezalandırılmış(unutulmuş)nem ve rutubetden alacağı korozyon hesap edilmemiş öylece bir süre uyutulmuş,ahşabı kullanımdan ötürü ciddi şekilde yaralar almış,namlu içerisi çıkış yönünde yaklaşık 7cm kadar yiv set bozukluğu(fabrika hatası yahut metalle müdahale) tüfek keyfe keder eti senin senin kemiği benim diye emanet edilince kullananda teknik bilgide yetersiz olunca bu durum artık gerçekleşmiş ne yazık ki:) her halikarda dağ bayır sürülmüş.

Sağlık olsun dedik bizde hobi aşkıyla kolları sıvadık ve yeniden hayat vermeye çalıştık nacizane,neyseki mekanik iç parçaları çok temizdi,önce sıfır yeni bir ham namlu alıp işlemekle başladık sonrasında meneviş boya işlemleri,bir kaç görsel modifikasyon, tesviyeler,kundak yenilemesi,tüm yedek parçanın elden gözden geçmesi genel temizlik derken ortaya çıkan tüfeğimiz...

Tüm bunlar neticesinde beni çok şaşırtan biy şey tüfeğin regulatorlu gibi istikrarlı stabil atışlar yapıyor olması oldu keşke böyle tüfeğim olsa idi dedirtmedi değil..

Chrono sonuçları;

Başlangıç 220 bar 15,89 grain jsb ile
    862-850-855-849-855-853-850-855-864-844-860-858-866-859-869-866-868-875-873-868-880-873-876-877-878-876-868-872-865-866-866-876-865-
    34 stabil atış yaptı ve 100 barda kaldı bunda sonrası düşüşe geçiyordu.

Evet aslinda ilk baslarda forum disinda adi gecenlerdi baya araştırdım burada fazla soz etmedik,guzel yani makul modeller var fakat armsan,ata arms vs bana yakin oldugundan ve daha oncede ufak bir sempatiden oturu tercih sebebim oldu,diger yonden mesafelerden artik canim sıkılmasın diye biraz kendimi icerde de tutmak istedim:)

Degerli yorumlariniz icin tesekkur ederim,ben secimimi a612w slug modelinden yana kullandim daha sonrasi icin avcilikta serit yedek namluda kullanilabilmesi cazip geldi sartlar dogrultusunda da,nasil bir secim oldu bunu kullaninca anlayacagim artik,bugun sonkez rs a2 ve cy modelleri yakindan inceledim lakin ciddi kaynak sorunu yasiyorum omuzladigimda iyi kaynak alamadim dogrusu tufekleri bir turlu begenemedim belki bendende kaynaklaniyordur havali yamulttu sanirim beni :) ,a612 modelini omuzladigimda rahata ve sadelige kavustum demekki zevkim buymus diyorum artik :) ben begendim tutus olarak vs umarim bekledigim ve anlatildigi guzel bir tufek cikar kendisi,m3k modeline gelince onuda dusundum fakat armsan'a biraz daha sicak baktim bazi durumlardan oturu,ilginiz ve onerileriniz tekrar tesekkur ediyorum.

Ata CY Taktik için şu yazıyı baştan sona okumanızda fayda var tavsiyemdir; http://www.tabancatufek.com/forum2/showthread.php?tid=13778
    Armsan RS-A2 ile RS-A3 arasında mekanik hiç fark yok, hatta geçtiğimiz kışın RS-A3 ile atış yaparken ben baya sıkıntı yaşadım namlu boyu çok uzun olduğu için, ayrıca çok net belirtmek isterim ARMSAN'nın tabanca kabzeli dipçikleri herkese göre değil, bariz rahatsız edici olabiliyor kavrama konusunda, ben bunu bilerek sipariş verdim, bir yerlerde deneme şansınız olur ise kesinlikle defalarca tüfeği omuzlayın kavramanızı kontrol edin.

Evet işin aslı rs-a3'ü bayide omuzladım dipçiği omuza aldığımda saçma sapan duruyor burası doğru yani nişan hattına geldiğimde bariz bir şekilde dipçiğin omzuma göre olmadığını anladım,cy konusuna gelince araştırmaya girdim sağolun bakıyorum,yani istediğim y.otom uygun fiyatlı yerli birşey gazlı sistem olsun kırım yaşatmasın istiyorum varmı boyle birşey?Bizim bayilerde dolu alet ama tabi kafada birşeyler çizmek lazım yoksa ben hepsine kanarım:)olmadı stoeger bakayımmı slug bilemiyorum:) bakacağım artık birşeyler secenek cok ama tecrubeler her zaman onemli.Aslında a612 modeline ısınmıştım sonradan biraz taktik modele gönlüm kaydı nedense biraz daha hobi yönlü ağır bastı tercihlerim.

Hem fabrikalarının yakın olması hemde çevremden aldığım tavsiyelerin bu markaları işaret göstermesi neticesi almaya karar verdiğim son bir kez daha gözden geçirip satın alacağım modelleri sıralayayım yinede yardımcı olabileceğiniz bir konu varsa benim için iyi olur.

Daha doğrusu tek kursuna odaklandım biraz,20 veya 12 cal olabilir.

Armsan rs-a3
    Armsan A612 slug
    Ata CY taktik
    Armsan rs-a2

Hafiften gozume huglu901g 61 cm kestirmistim,gereken performansi verebilirmi veyahut bu cizgide muadili tam bir model soylenirse daha iyi olur tecrubeler benim icin onemli alinip kullanilmis tufekler benim icin yol gosterici olabilir,simdi her bayinin onerdigi mecburen olacak birseyler ,benim icin onemli olan tecrube edilmis tufekler ve olabilecek kronik arizalari.

Yivsiz tüfek olarak her türlü platformu kullanmış bir kişi olarak stres altında çok deneyimli olmayan bir kişi için kullanılacak savunma amaçlı tüfek olarak çifte veya yarı-otomatik yivsiz tüfek tavsiye ederim.

Emek ve yorumunuza saglik,nacizane kisa namlu hem serit hem slug tek kursun ve sacma atislarinda biraz alistirma yapmak isterim yari otomatik gazli veya kinetik yerli oneriniz ne olurdu markanin model kriterinde,hatta slug yedek namluda alabilirim gerekirse,buna uygun bana birsey onerirmisiniz rica etsem yerli kanatta.

Merhaba dostlar abiler arkadaslar herkese selam gunaydin,hayirli isler. :wel:co:m

Yivsiz envanterine karar verdim ve dolapta bir kac secenek olsun istiyorum,bana onerebileceginiz fiyat performans baglaminda pompali,superpoze,yari otomatik olmak uzere memnun edici birkac model onerirmisiniz,hepsinden almak istiyorum fakat yedekparca benim icin onemli bunu belirteyim fiyat olarak 2000tl sinir koydum.

Kafamda belirleyip tatilden sonra yakindan arastiracagim birkac model siralamasi soyle;

Huglu 901g 61cm
    Stoeger p350
    Winchester defender pompali
    Ata arms modelleri
    Armsan modelleri

Henuz bir cok model olmasina ragmen bu modeller uzerinde yogunlasmis durumdayim,tabiki onerileriniz benim icin daha aydinlatici olacak degerli tavsiyelerinizi bekliyorum,saygilar.

@barbar1963

"Bahsedilen dönemde Arap coğrafyasında devlet ve millet kavramları olmadığı için aşiret çatışmalarının dışında ciddi savaşlarda görülmez. Dolayısı ile okçuluğun önemi muhtemelen oldukça geç anlaşılmıştır. Ancak Atlı ordularınız olmadığı sürece okçuluk çok da önemli değildir."

Bahsettiginiz islamiyet donemini kasit ise cok hak yemis olursunuz tamamen ezbere gafil bir cumle kurmus olursunuz akla ziyan gelir umarim yanlis anladim ;) Geri kalan bilgiler icin konu cok guzel bilgilerle ilerliyor..