Borbayre tarafından yazılan gönderiler

Yani yanlis anlasilmasin cok ince ve guzel cumleler ve ozellikle buyuk savaslarin oldugu donemleri dusunerekten tarihi suurla aydinlatici mujdeleyici cumleler var tabikide dusunenler icin o gunler icin,ama bazilari araya kaynamis..Okculuk zamanin en degerli silahlarindan di bugun halen geleneksel olarak surdurulen bu bransta cok sevenleri var,federasyona bagli musabaka ve uluslar arasi yarismalari var ve yurt disinda avcilikta halen kullananlar var, degisik varyasyonlari mevcut neredeyse domuzu delip gecen oklar mesela hala gozumun onunde o deriyi nasil deldi yani ki gecenlerde fuardada gormustum ama hic denemedim tabiki dayim soyler durur bakalim ne zamana kismet kapismak 8o

• Arkadasim oncelikle boyle bir konuyu actiginiz icin tesekkur ederim okculugun onemini one cikarmakla beraber ok atmanin nafile bir ibadetin onune gectigi hatta ok atmanin sikintilari zail edecegini,birakanin bizden olmayacagini yine bir cok abartili sekilde faydalirini ve zararlarini okudum ki bahsettiginiz zat-i peygamber (S.A.V) guzel sozler soylemistir fakat bir cok hadis vs tamamen riya ve amac gozetilerek soylenmedikleri halde rivayet edilmektedirler haliyle burada bazi cumleler bana cok abartili geldi konuyu daha sade olarak acmalisiniz insanlar buraya kendi fikirlerini ve gecmise dair okculukla guzel seyleri paylasmakta daha istekli hale gelmeliler ki bu konunun duzeltilmesini degerli adminlerden rica ediyorum okumasi bile zor bir konu kendinizde sonuna kadar okudunuz insallah alinti yapmamissinizdir umuyorum konuyu seyrini sade ve oz olarak ozetlemekte ve spor olarak onemsetmekte faydali olacagi icin konunun onarilmasindan yanayim tartisma ve benzeri makeleleri bir kenara birarak,umarim mesajim yerine ulasmistir.Afaki bir konu olmus bu eyvallah ama ve lakin fazla abartmanin zarari vardir gerek yok bu kadarina,esen kalin.

Çok guzel yayda regulator var herhalde !!!!!!!!!!
    Siz anladığım kadariyla dürbünsüzde baya randiman almissiniz. Hafiflik acisindan ufak mildotlu durbunler var onlardan kullanirsaniz agirliktan yana fazla şikayetiniz olmaz. Sanki optikle kullaninca daha güzel oluyor bu hobi.

Chrono'yu görünce cidden çok şaşırdım ilk defa yaylı ölçüyorum,dürbünsüz mükemmel keyif aldım anlatamam:))Optik yeri ayrı tabiki..

Bayramda bolca atış imkanı bulduk,gez ve arpacık olarak kullandık tüfeği 25mt-40mt-50mt mesafelerde atışlar yaptık tüfek çok isabetli, nişangah sistemi atış kolaylığı açısından malum truglolardan çok daha mantıklı hedefe daha net odaklanabilen malzeme seçimi ve dizaynı mevcut, 25mt kesme şeker büyüklüğünde hedeflere hiç acımadı 40mt güzel etkili orta seviye atışlar yaptı tüfeğe hayran olduk kurup atmak çok zevkli geldi zaten yumuşak tüfek yormuyor,birde chrono gerçekleştirdik değerleri daha çok şaşırttı jsb 8,44 ile 641-637-640-639-640-641-641-640 fps vs vs ilerleyen bayağı düzgün chrono çıktı (220mt/sn verisi vardı bir incelemede tüfek 195mt/sn çıktı)regulatorlu gibi vay canına dedirtti.Grupman paylaşamıyorum şuanlık çünkü dürbünü henüz montaj yapmadım aslına bakılacaksa böyle çok hafif heryerede sığıyor dürbün takmayabilirimde:))

Hazirlik tamam tek eskigimiz grupman :) .Koca su terazisini nereye koydugumu merak ediyorsaniz onuda resimledim (namlu kutugunun uzeri)masa uzerinde bu sekilde teraziye aldiktan sonra artikili tufegin terazisine gore ortaliyorum ve tufekle kesistiriyorum. :) Bu arada dipcik arkasindaki beyaz plakayi ben yaptim simetriyi severim:)) benim cometamda niye yok demeyin sonra:))

Durbun;
    Nikko stirling 3-9x40 mildot

Evet konuya devam :) ,
    Namludan 4.52 mm jsb 8.44 grain pelletin pirinc cubukla ilerletilerek surulmus hali tam tadinda bir surtunme goruluyor ateslemede pelletin arkasina gelen hava pelletin eteklerinide sisirecegi gercegini dusunursek 4.52 mm sacma bicilmis kaftanmi dersiniz.

Bu arada tufegi temin av doga bayisinden satin aldim elinde 5.5 ve 4.5 mm secenekleri vardi farkli model secenekleride vardi,almadan once arayip stok bilgisi rica ettim tufek elime ulasana kadar ve ondan sonrada hersey guzeldi iyi paket rica etmistim istedigim gibide hemen gondermisler hemen ertesi gun geldi tufek.

Yorumlar icin tesekkurler,musait olur olmaz bir calisma yapacagim,tufegin namlu ici yivset vs guzel gorunuyor tatminkar hatta pellet gecirdim namlu cikisindada şoka takildi iyi haber :) bakalim grupman vs nasil cikacak jsb 4.52mm 8.44 grain kullaniyorum tam tadinda yumusak sekilde namluya oturuyor fakat 4.53 sacmada olumlu sonuclar verebilir 4.51 mesela kucuk gelir bana 4.52 eger gercek 4.52 ise 8o gayet guzel oturuyor 4.51 bu tufek icin biraz bos etkisi yapar gibi her marka tufegin hassas namlu capi farkli oluyor,secenekleri degerlendirip uyumlu pelletle yola devam etmek en mantiklisi tabikide,pellet cok namluda zorlanmadikca bir problem olmaz.

Teşekkürler @karamurat,
    Gamo düşünmediğim için araştırmasına girmedim fazla,hatsan olarak aşağı yukarı mod35s var 200mt/sn hıza sahip ama onuda eledim bazı sebeplerden ötürü.
    Aradığım ara bir modeldi hız bazında oda bu tüfeğe yani cometa'ya yönelmemi sağladı,gücü rws superdome 8,3 grain ile 10ft/lb yani ortalama 220mt/sn hızı var bu tüfeğin.Doğru tabir etmişsiniz bildiğimiz param parça ettim lakin param parça etmesem uyuyamam ve kullanamam o tüfeği :) tanımadığım tüfeklede hiç işim olmaz söküp tanıyacağım illa.

Selam değerli hobidaşlar,

Geçtiğimiz günlerde yaylı hevesim yeniden filizlendi ve bunun üzerine gücü magnumdan az,güçsüzden biraz bir güçlü tüfek ararken buluverdim bu aleti,aslında bildiğim bir aletti ama tercih sebebim olmamıştı nedense işime gelmemişti hiç bir zaman,gözümü bu modele kestirip araştırmalarım sonucu karar verip ''compact 4,5mm'' modelini aldım.Ozellikle istediğim birşey sıfır kutusundan çıkmamış açılmamış bir tüfekti bunuda araştırdım bulup aldım 1 kaç gün öncede elime ulaştı :) Tüfeğin içini çok merak ettim ne var ne yoktur hemde yağlama yapayım yatmıştır tüfek diyerekten kolları sıvadım ve başladım,tüfeğin boya kalitesi,namlu hareket kısmı,tetik grubu,yayı,pistonu vs soktugumde yağa salamura yapılmamış gayet düzgün ve temizdi ben pas bekliyordum şansıma temiz çıktı,tetik grubunuda çok merak ediyordum sökmeden önce hazır sökmüşken grubuda dağıttım ve parçaları izledim gayet düzgündüler,tüfeğin namluyu kapatırken yumuşaklığı,açarkende kurarkende yumuşaklığı çok güzel insanı yormuyor keyif veriyor tabi tüm aksamı söktüğüm için kendi ekipmanımdan bir kaşırım yaparak tüm hareketli eklemleri,namlu pimlerini,namlu şimlerini,pistonu ve yayı silip temizleyip yeniden yağlayıp alıştırdım g;$i tüfeğin ahşabı sade bir ahşap olup tüfeği kundaktan ayırdığımda geriye elimde ağır ve sağlam küçük bir kundak kaldı gerçekten çok şasırdım ahşabın uyarlanışı vs çok net milim milimine tüfeğe uygun ve tok dolu ahşaptı beğendim,üzerindeki gez ve arpacık çok kaliteli malzeme ve moderatoru vs süper yakından görülmeye değer,tetiği biraz sert ama ilk tüfeğim stoeger x20 gibi ne zaman düşeceği belli olmayan bir tetik değil haliyle ne zaman düşeceğini kestirebiliyorum ağırlığını hiç önemsemedim bile sonuç olarak 310tl'ye satın aldığım bu tüfek fiyatına göre çok memnun etti beni,tüfeği hazır sökmüşken piston contasını,yayını ve gerekli diğer ölçülerini sizler için ölçtüm.Rws 92'ye gelince cometanın bu tüfeği rws'ye üretmesidir bu tüfek 3 görsel olarak satışa sunulmuş compact,arpaciği bulunan siyah takozu geniş olan model ve normal standart tip olup mekanizmalar birebir aynı,resimler aşağıda.

Not:Tüm bunlara rağmen tüfeği beğenmem bu markanın teknik servisinin aksaklığı gerçeğini değiştiremez açıkcası ben bu işi hobiyi seven birisiyim bu tüfeği bir şekilde kendim tamir ederim veya sıkıştığımda yurt dışından parçada getiririm ama bu benim düşüncem herkes benim gibi düşünmeyeceği için doğal olarak farklı bir arz talep mutlaka oluşacaktır bunu göz önünde bulundurmakta fayda olacağını düşünüyorum.

Gelelim ölçülere;

Yay uzunluğu:21cm/Tel kalınlığı:3mm/Dış capı not etmeyi unuttum ama tahminim 21mm civarı
    Piston contası:Dış çap:26mm(Stoeger x20,gamo whisper,tx200 serileriyle aynı ben gamo whisper contası öneriyorum çünkü birebir aynı)
    Piston iç çapı:21,5mm

Müsait olunca 20mt-30mt grupmanlarını paylaşacağım umuyorum bu aralar müsait değilim tahminen 1 kaç hafta sonra :) şimdi sağda solda ayak üstü atışlar ve rodaj atışları henüz 200 atış yapmışımdır.

Dm 60 la bir zarar gelmez dusunuyorum havali icin uretildiler yinede cok takilirsaniz antoutdoor firmasini arayip kesin bilgiyi alabilirsiniz,protector gectigimiz gunlerde almistim ayak goruntude gayet basarili alternatif gibi duruyordu hareketli olan mil sistemi kasa uzerinde ayrica bir celik malzeme ile gomleklendirilmis bu malzeme ile yataklanmis sekilde calisiyordu, benim hosuma gitmisti uzun vadelerde zarar ne olur kullanip gormek gerek hatta iade etme sansimizda var, lakin ayak genisligi benim cometayi sikmadi geri iade aldilar malesef normal tek parca ve dampalar kesin cozum macera aramayanlar icin suanlik.

Kullanilacak yayli nedir?
    4x32 etkilenmez diye dusunuyorum zati capi dusuk,bu arada mildotlu diye biliyorum vantage 4x32 modelini bi ara bende gonul gezdirmistim artikil inceyse alinirda fiyatida uygun emsallerine gore.

@alperen20 evet sorun olur yani buyuk teker kullanamazsiniz fakat yarim teker yapilabiliyordu yanlis hatirlamiyorsam illede buyuk olsun diyyorsaniz yarim teker temin edebilirsiniz,ayrica paralax tekerinin kucuk versiyon modellerini rahatca kullanabilirsiniz genelde hawke kutu iceriklerinde cikiyordu hatirliyorum durbununuz hawkemi? Hilal avi arayabilirsiniz yardimci olur size, ellerinde vardi kucuk teker.

Mekanizmaları vs basit tüfekler bunlar,benimde kafamda soru işareti var acaba namluları sökülebiliyormu çünkü daha önceden dynamax'larda sökülemediğini birisi söylemişti lakin bloğun altındamı setskur civataları merak ediyorum bir türlü netleşmedi kafamda,bugüne kadar ki alışverişlerimde hiç sıkıntı yaşamadım şansıma :) yedek parça konusunda tam isteğe göre çalışırlarsa daha güzel olur yani getirdiği her ürünün civatasını,pimini,tamir takımını vs vs getirmesi lazım.

Yakın zamanlarda türkiye piyasasına girmiş tüfeklerden,beğendim açıkcası fakat fiyat biraz daha ucuz olabilirdi,yedek parçalarıda gelmiştir inşallah :) Bu tür tüfekler hoşuma gidiyor,genelini değil ama gamonun bazı modellerdeki plastik kundaklarının kalitesini ve tiplerini seviyorum nedense.Şimdiden hayırlı olsun :)

https://www.youtube.com/watch?v=MQ2u73P7vqM

Harici İçerik www.youtube.com
    Dış kaynaklardan gömülen içerik, izniniz olmadan görüntülenmeyecektir.
    Harici içeriğin etkinleştirilmesi yoluyla, kişisel verilerin üçüncü şahıs platformlarına aktarılabileceğini kabul edersiniz. Gizlilik politikamızda bununla ilgili daha fazla bilgi verdik.