mucoexper adlı kullanıcının mesajları

Seninki 10 bilinmeyenli denklem olmuş artıkil seninkinde t kıl olmuş :)) ben lens dizilim şemasını bulmadan bişey demem ancak sorunlu lensler artıkilın arkasındaki lensler diğerleri yataklı.segmanlı

hmm abi sorunlu lenslere nasıl ulaşıcaz ve ulasınca ne yapcaz ne sorunu olabılır :)

sökerken nerden neyi söktüğünü iyice not aldınmı.???
    3x9 32 optimami dürbün eger oysa ben lens semasını araştırıp bir bakayım ancak ozaman doğruyu bulabiliriz bu arada inşallah artıkılı bozmamışsındır . onunda çaresi varda bozulmasa iyi olur. özellikle optiklerde eğer yatakları yoksa lens şekli duruşu ve tur sayıları not alınmadan sökülmesi çözümü zor olan çok bilinmiyenli bir denklem yaratır. belki arıza iki turla çözülecekken çok daha büyür

[Resim Engellendi: http://img498.yukle.tc/thumbs/9200IMG_20140902_231402.jpg]

sökerken nerden neyi söktüğünü iyice not aldınmı.???
    3x9 32 optimami dürbün eger oysa ben lens semasını araştırıp bir bakayım ancak ozaman doğruyu bulabiliriz bu arada inşallah artıkılı bozmamışsındır . onunda çaresi varda bozulmasa iyi olur. özellikle optiklerde eğer yatakları yoksa lens şekli duruşu ve tur sayıları not alınmadan sökülmesi çözümü zor olan çok bilinmiyenli bir denklem yaratır. belki arıza iki turla çözülecekken çok daha büyür

valla abi bozulunca durbunu soktum elımı ıcıne atar atamz + kılının alt tarafı gıttı bende onu kestım makasla ucunu suan + kılı ıle bı sıkıntım yok sadece netlık ıle bı sıkıntım var sana resımlerı atıcam smdı ben

Yani olabilirde olmaya bilirde Ancak dürbünler basit optikler biraz gayretle mercekler ayarlanabilir. Biz Ko ca objektifleri toparlıyoruz. Elinizdeki dürbünleri bozuldu diye atmayın bence.
    Önde toplayıcı ana mercek genelde bunlar 2 parçadan oluşur ancak yatakları belli olduğu için bunlarda ayar bozukluğu olmaz aynı şekilde dip taraftaki oküler mercekleride yataklıdır ve bunlarda da genelde ayar bozukluğu olmaz tehlikeli bölge iç te iki kondens mercekler var bunlar boru içinde vida dişler boyunca (aslinda solüsyonla sabitlenmiştir ama darbelerle yerinden oynayabiliyorlar.) ileri geri oynayıp optik merkezlerini kaybederler bu durum dürbünün bozulması anlamına geliyor oysaki optikler tur sayılarını not alıp söküp bu mercekleri. Çevirerek yerlerine getirirseniz optiki düzeltmiş olursunuz ancak sabır etmeniz ve pek cok kez söküp takmanız lazım

abi senın dedıklerın benm durbunu anlatıyo gibi bazı parcaları var ama nasıl yapıcagımı bılmıorm ıcınde degısık degısık seylerı var bozuk degıl bencede sadece net gostermıo heralde bıyerını yanlıs monteliyorum

o modelde paralax yok diye biliyorum arkadaşın sorununa gelince tüfeğe dürbünü direk mi bagladınız yoksa rodaj döneminin tamamladınız mı yani 500-750 atış gez göz ile yaptıgınız mı dampa ayak kullanıyor musunuz eğer bunların cevapı hayır ise %90 o dürbün çöptür mercekleri bozulmuştur 100-150 tl arası dürbün zor ama isterseniz söyle bi hawke nin 3x9x40 + yatagun dampa onlara bakın derim fiyat yaklasık 2 katı veya gamo nun 3x9*xx serisi + dampa ayakta uygun olabilir

o dedıklerını yapmadımm merceklerın neresı bozulmustur yapılmazmı hıcmı sansı yok bıde hawke 3-9x40 fiyatı 150 160 tl cıvarı heralde sadece o durbun guzelmıdır veya baska onerıcegınz bı durbun varmı gamo durbunlr cok pahalı asar beni
    de bide durbun aldıkdan snra 500 750 atış yapmamızmı gerekıo durbunsuz..?

Eline saglik kardesim pek grupman olmamis ama guzel atislar olmus denilebilir :)
    Birde yukarida senden 9 yas buyuk bir abine , kardesim yazmissin sanirim bu cok da hos bir durum degil saygi cercevesinde durumunu aciklarsan buradaki herkesin sana her turlu konuda yardim edecegini unutma :) Unutmamali ki yukarida abinin tutumu ve uslubu ne kadar sert olsada o seni dusunup korumak icin boyle yazdi :)
    Hatsanin hedef kutulari var 25 tl ve icinde 100 kadar kagitla geliyor bence orada grupman yaparsan cok daha estetik ve guzel olur ..25 tl cok buyuk para degil ddiye dusunuyorum yeri geliyor 500 pelete 35 tl veriyorz ..
    Iyi eglenceler grupmanlarinin devamini dilerim :)

tamam ben görmedım yasını cevabımı verdım saten :) Kusura bakmasın Tekrar Özur dılerım ...

Evet Arkadaslar Bugun Mod 85 Sniper Tüfegim İle Atış yaparken 30 40 atışdan sonra tüfegimi yerine koydum ve bi süre sonra tekrar aldıgımda dürbünün netliginin bozuldugunu farkettım(Optima 3-9x32) uzagı güzel gösteriyor fazla net olmasada yakını cok bulanık gösterıyor ilk baslarda öle degildi . Bu Sorun Halledilebilirmi Yoksa Çöpmü?

He birde 100 150 tl Lik Dürbün Önerebilirmisiniz Bu sorunlarla Karsılasmıyacagım..Yapılmassa Yeni Dürbün Alıcagım..

İyi Forumlar.