hamidasim adlı kullanıcının mesajları

SOG Seal Pup Elite kullandım, daha doğrusu kullanmaya kıyamadım, AUS-8 japon çeliği, full-tang, kydex kılıfı, boyutları ve kullanım itibarıyla tam bir survival doğa bıçağıdır. Hatta, halen, su altı bıçağı olmamasına rağmen SOG mini pentagon modelini su altında kullanıyorum hafif nokta paslanmanın dışında hiç bir sorunu yok. SOG ürünlerini -hangi çeliği kullandığına dikkat ederek almak koşulu ile- gözü kapalı alabilirsin.

Değerli dostlar merhabalar, elimdeki dolum aparatı yavaş dolum yapamadığından, forumdan Zafer arkadaşımın önerisi üzerine setskur modu yapmaya karar verdim.
    Modu yaparken bir yandan da fotoğraflayarak aşamaları sizlerle paylaşmak istedim. İhtiyacımız olan malzemeler;

• Dolum aparatı
    • Kumpas
    • Kılavuz kolu
    • 2mm allen
    • M4 kılavuz
    • M4 setskur vidalar
    • Mengene

1634-28924273.jpg

1635-941df6ac.jpg

Öncelikle dolum aparatının scuba tankına giren ağzını mengeneye dikkatlice bağlıyoruz. Mengenin çenelerinin malzemeyi ezmemesi için ahşap parçalar kullanıyoruz

1636-8627ad9c.jpg

Bendeki dolum aparatının iç kısmında gördüğünüz delik çapı 3mm, dış delik ağzı 6mm, iç deliğe 4mm kılavuz ile diş açacağız.
    Elimizdeki M4 diş açma kılavuzunu, kılavuz koluna takarak dik bir şekilde deliğe döndürerek oturtuyoruz.

1639-7b1412c3.jpg

Kılavuz kolunu yavaşça her iki kolu da tutarak saat yönünde çeviriyoruz ve yaklaşık 15mm kadar aşağı salıp diş açıyoruz.
    Burada dikkat edilmesi gereken önemli nokta yavaş ve dikkatli hareket etmek kılavuzun kırılmasını istemeyiz.
    Daha sonra kolu ters tarafa çevirerek kılavuzu çıkartıyoruz.

1638-3f32c672.jpg

Üstteki fotoğrafta gördüğünüz üzere dişleri açtık sıra temizlikte.
    Diş açtığımız parçayı ters çevirerek tokatlayıp içindeki tüm çapakları çıkartıyoruz.

1642-acf0a60e.jpg

Tüm çapakları çıkarttıktan sonra pamuklu çubukla diş açtığımız yeri iyice temizliyoruz

1637-c00f0810.jpg

M4 setskur vidalardan 12mm uzunlukta olanı diş açtığımız yuvaya yerleştiriyoruz.

1640-918ba7a2.jpg

1641-42bc5663.jpg

M4 setskuru tamamen deliği kapatacak şekilde takabilirsiniz. Dişler ve vida arasındaki boşluklardan basınçlı hava kontrollü olarak geçeceğinden dolum işlemini daha yavaş yapabilirsiniz. Ne kadar diş vida ile örtülürse o kadar yavaş dolum yapacaktır. Bu moddan sonra tüfek dolum denemesinde öncekine oranla çok daha yavaş ve kontrollü dolum yapabildim. Umarım faydalı bir çalışma olmuştur. Bir sonraki çalışmamda görüşmek üzere.

Katkılarından dolayı Zafer ve Yasin'e teşekkürler...