Posts by HPI

  4 güç kademesinin her biriyle jsb 18 gr pellet ile on' ar atışlık grupman yapsaydın ve her grupman başlangıcı 200 bar olsaydı süper olurdu. Gene de güzel paylaşım.

  bu tüfeğin güç arttırımı ile ilgili pek çok konu gördüm. merak ediyorum da şu 75 j gücünü 50 j ye düşürsek acaba gücü, isabeti ve atış sayısı aşağı yukarı nasıl olur. 50 j güce sahip bt 65 in isabetini gerçekten de merak ediyorum. bu konuda tecrübesi olan var mıdır. bir de acaba gücü düşürmek için çok emek sarf etmek gerekir mi. yada öyle bir imkan var mı. merak ettiğim için sordum çünkü pek çok insanın isabetinden şikayet ettiğini gördüm.

  Gayet isabetli olur. 70 joule civarında bile düzgün pelletle çok isabetli. 2 hafta önce atıştaydım. 30 metre grupman neredeyse 1tl idi. Yalnız tüfek scuba tüpe sürekli bağlıydı.

  Ne yazık ki bu sorunun cevabı bende yok. Çünkü diğer tüfeği kullanmadım. Sadece ön görüm olabilir, bu da sizin önem verdiğiniz şeylere göre farklılık kazanır. Siz tüfekten beklentinizi söylerseniz daha isabetli tahminde bulunabilirim. Mesela isabet, güç, bir dolumdaki atış sayısı, estetik vs. Ayrıca tüp hacminde ısrar etmeniz pcp tüfek işini pompa ile yürütmeye çalışacağınızı düşündürüyor. Haklı mıyım?

  bt65 5.5 ve 6.35 şuan ikisi birden envanterimde. 5.5mm olanını 2015 senesinden beri kullanıyorum. Yaptığım modifikasyonlarla beraber 5.5 mm olanı 85 joule güçte atışlar yapıyor, standart halinin max 65 jolue civarında olduğunu unutmayalım. Bu haliyle 200-100 bar arası 20 atış yapabiliyorum. Hatsan marka pompa ile 100-200 bar arası yüksek tempoda olmak şartıyla 6-7 dakikada doldurabilirsiniz tabi stilini bilmek şartıyla. Tüp dolduktan sonra pompa aşırı ısınacak ve mecaliniz kalırsa atış yapacaksınız. Muhtemelen evde tüfeği doldurup atış sahasına getireceksiniz, 2 şarjör attıktan sonra pompa ile doldum yapıp 2 şarjör daha atacaksınız. Mecaliniz kalmadığı için tası tarağı toplayıp evin yolunu tutacaksınız. Yani kocaman bir gün içerisinde 40 atış yapabilirsiniz pompa ile, eğer kondisyonu yerinde olan biriyseniz. Yok değilseniz tüp basıncı 150 bara gelince pes edip kalan havayla atış yapıp eve gideceksiniz. Tüfeğin gücünü kısarsanız atış sayısının artacağını hatırlatayım. Pompa ve pcp ikilisinde durum bu şekilde. Gelelim kalibreye. Amacınız ne bilmiyorum ama bt65 alınacaksa kesinlikle 6.35 alınmalı. Resmen bu tüfeğe cuk diye oturmuş bu kalibre. 5.5 de fena değil ama optimum performans bence tartışmasız bt 65 için 6.35 olanında. Gelelim mesafe isabet ve tahribat üçlüsüne. Yerli tüfeklerde bu üçlüyü aynı anda başaran bir tüfek ben daha görmedim. Mesafe ve tahribat konusu hallediliyor ki ben bu işi çözdüm ancak uzun mesafede isabet konusu benim görüşüme göre bu kalibrelerde ve yerli tüfeklerde ne yazık ki olmuyor. Ancak isabet konusunda çok beklentiniz çok yüksek değilse ve gerekli modlamalar yaparak 150 metre civarında tahribat atışları yapabilirsiniz. Zannımca uygun kalibre bu şartlar altında 6.35' tir 5.5' e göre fazla düşme yapmasına rağmen. Son olarak, dürbün için bt65 ile beraber kutu içerisinden çıkan 4-12x44 optima dürbün 100 metreye kadar gayet yeterli en azından bana yetti. Daha ötesi için orta kalite 6-24x50 dürbün kullanabilirsiniz, şayet ben şuan bunu kullanıyorum. Bence daha kalitelisine gerek yok zira bu mesafelerde 40 kat yakınlaştırmalı dürbün bile kullansan tüfeğin isabetli atmadığı için isabet konusu gene hüsran olacak. Durum bundan ibaret. Şu videoya bir göz atsanız belki fikir verir, atış yapan benim. Yaklaşık 140 metre uzaktaki 5lt su bidonuna atış yapıyorum ve her attığım bidonu vuruyor.


  Hocam zor bulursun. Ben senelerdir bt65 5.5 mm kullanıyorum. Kendim modifiye ederek 85 joule güce getirdim. Dün bir abimizden onun bt65 6.35mm tüfeğini ödünç aldım. Tek kelimeyle söyleyebilirim; bt65 için optimum kalibre 6.35mm. Uzun lafın kısası, paraya sıkışmadığı sürece kimse 6.35 mm bt65’ i satmaz.

  Yapabilirsiniz ancak internetten biraz pcp pompa sökme takma videosu izleyin. En azından sökerken karşınıza neler çıkacağı hakkında bir fikriniz olsun. Umarım yedek o-ringiniz vardır.

  Bozulma derken sizin başınıza daha önce gelen durumu kastetmiştim. Ancak her atışta sarsıntı yüzünden reticle yerinden oynayacağından her attığınız farklı yere gidecektir. Yaylılarda küçük mercek çaplı dürbün ve dampa yada sarsıntıyı emecek türde dürbün ayağı kullanmanız gerekecek. Bütçeniz kısıtlıysa zetax nickli üstadın dampasız tek parça ayak ile dürbün montajı adlı metodunu denemelisiniz

  teşekkür ederim.gamo magnum 1250 de kullanıyorum dürbünü.elli metre atışlar da isabet farklı yerlere oluyor.bunun sebebi silahmı benmiyim dürbünmü anlayamadım.

  Muhtemelen her ikisi birden. Dürbünü iyi sabitlemediyseniz her atışta yerinden hareket edecektir. Biraz daha zorlarsanız dürbünü bozabilirsiniz bile. Yaylı tüfekle isabeti yakalamak gerçekten zor iş.

  Kullandığınız dürbün ile max 100 metreye atışlar yapabilirsiniz. Dürbün daha uzağı da gösterir ama pelletin vuruş noktasını hedef kağıdında göremezsiniz ayrıca küçük hedeflere nişan almak zorlaşacaktır. Kralın tüfeklerinin daha yakışıklı olduğunu söylemekle birlikte at44 long lw regülatörlü bir tüfek jsb 18 gr pellet ile çok keyifli atışlar yapabilirsiniz. Unutmadan scuba tüp olmadan pcp tüfek hobisi bir nevi işkencedir. Bunlar kişisel görüşlerimdir.

  İsabete mi yoksa güce mi önem verdiğinizi söylemediniz. Dürbününüz kaliteli değilse bu hobiden soğuyabilirsiniz. Zira isabetsiz atışlarda suç tüfekte mi pellette mi dürbünde mi yoksa atıcıda mı sorunsalları arasında kalırsınız.