HPI adlı kullanıcının mesajları

nova yı bende beğeniyorum tip görünüş en iyilerden bence ama pompa kullanılamıyor olması düşündürüyor beni. yani köye bahçeye falan gidip 1 hafta kalsam scuba da boşalsa sıkıntı olur. yani pompa her türlü olmalı.

Evde novayı pompayla 250 bara kadar doldurabilirsin. Her beş dakikada bir pompayı dinlendirmen lazım sadece. Yoksa pompanın oringleri yanar. Sonrasında alırsın tüfeğini gidersin bahçede 100 atış yaparsın.

Pompa kullanacağı için özellikle nova yazdım. Bir kere basıp 10-12 şarjor atış yapabilir. 250 bar doldurmak şart değil diğer yandan. At44 de 40 atış sonra 10 dk pompa sıkıcı olabilir. Tek dolumdaki atış sayısı avantajı dışında ikisi arasinda teknik olarak pek bir fark yok.

Keşke dark hocamdaki bulpup bt65 6.35 bende olsa. 150 metre falan hikaye gözümü 200 metreye dikerdim. :thumbup:

Fiyat konusunda birşey söylemem doğru olmaz. Sizin araştırıp daha sonra fiyatı değerlendirmeniz lazım. Pompa ile 200 bar basınca ulaşabilirsiniz ancak gerçekten zor bir iş, özellikle bt65 gibi hava harcamayı seven tüfekle çekilecek dert değil. Scuba tüp kullanmanız bu hobide konforu arttırdığı yadsınamaz bir gerçek. Scubasız olmaz değil ancak eksik.

hoşbulduk üstad... benimki tamamen zevk, istediğim bir soda şişesini 150 metrelerde kırabilmek yada en azından bir su şişesini delebilmek. internette bt65 200 metre atışlar falan diyor bana da biraz abartı geldi aslında ama 150 metre de mi olmaz diyorsunuz bu paketle?

Bu paketle 300 metre de olur ama attığın yere gider mi ayrıca havan topu misali namluyu havaya kaldırarak atış yaparsın yani atış zevkinden mahrum kalırsın. Öncelikle 150 metre ve üzeri iyi tüfek, iyi dürbün, iyi mühimmat, iyi atıcı ister. Bu saydıklarımdan biri eksik olursa isabet beklemek anlamsız. Bt65' te uzun mesafe potansiyeli var ancak fabrikadan geldiği haliyle değil.

Arkadaslar hedefe atis yapacagim 150 metre ve uzeri etkili bir tufek olsun istiyorum. ikinci el, 1 yıl garantisi devam eden bir bt65 sb elite lw qe 5.5mm +pompa 1200tl ye buldum pcp ye yeni merak sardım aranızda da yeniyim. Bu tüfek nasildir başka bir tavsiyeniz varmi, fiyat nasıl, pompa yerine scuba tüp mü almalıyım. Pompanın yorucu olması sorun değil işimi görürmü tam olarak. Değerli yorumlarınız ve yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

Öncelikle hoşgeldiniz. 150 metre ve ötesinde etkili bir tüfek istemişsiniz. Ancak etkiliden kastınız nedir biraz açıklamanız lazım. 150 metrede şişe mi kıracaksınız yoksa 150 metrede bile tahribat gücü olsun mu istiyorsunuz yada bu mesafede grupman mı yapacaksınız. Ayrıca bahsi geçen tüfek fabrika çıkışı haliyle 150 metrede çok ta etkili değildir. Dahası güzel bir dürbüne de ihtiyacınız var.

Tüpleri kullanabilirsiniz ama kullandığınız tüfeğin kullanım basıncı 200 bar olduğu için tüfeğinizi bir iki kez doldurduktan sonra tüfeğini tekrar 200 bar basınca kadar dolduramazsınız. Bu işte en yaygın kullanım 300 bar scuba tüptür. Bu tüp ile en çok kez tüfeğinizi doldurabilirsiniz. Zaten 300 bar tüpünüz var diğerleri pek işinize yaramayacaktır.

Temin etmiş olduğum air arms 22./5,5 tekli yükleme aparatından bahsetmek istedim,sağolsun değerli üyemiz arkadaşımız @esayar07 emrah sayar 3d yazıcıda bir çalışma yapmış benimde aradığım parçaydı,parça elime ulaştı ve tüfeğe taktım pellet sürtünmeden düzgünce pürüzsüz yolunu buluyor herkese tavsiye ederim, yukarıdan vs bırakıncada probe yoluna kendiliğinden sorunsuz oturuyor,parça sıfıra sıfır yapılmış objektif inceleme esnasında inceden kurma kolunda sanki ince bir sürtünme hissettim derken gördümki parça sıfıra sıfır olduğu için pellet indexleyici sarı parçayı hareket ettiren beyaz hareketli metal parçanın ileri geri gitmesiyle plastiğe tatlı sürtünmesi olduğunu gördüm yani problem yok(alan olursa sorun olmadığını bilmeleri için paylaşıyorum),indexleyici sarı parçanın rahat çalışması için kanal açılmış ayrıntılara önem verilmiş,vermiş olduğu emeğinden ötürü kendisini tebrik ederim güzel bir ürün çok beğendim ;dance; .

Hocam yeni tüfeğin hayırlı olsun. Artık beraber atışa gideriz.

Ateşli silahlardaki basınç havalı silahlara oranla çooook daha yüksek olduğu için ateşli silahların namluları daha kısadır. M4A1 piyade tüfeği 5.56 mm kalibrede olup namlu uzunluğu 360 mm dir. Bt65 5.5 mm kalibrede olup namlu uzunluğu 585 mm dir. M4A1 62 gr mermi çekirdeğini 3100 fps ile atarak 1700 Joule enerji üretirken benim bt65 27 gr pelleti 950 fps ile atarak 87 Joule üretmektedir. Yani bt65' in namlusu çok daha uzun ancak ürettiği güç çok komik diğerine göre. Bu yüzden ateşli namlusu kullanmanın anlamı yok. Gelelim isabete..... Kullandığımız havalı silahları isabetli hale getiren en önemli etkenin yiv ve setler olduğunu söylememe gerek yok sanırım. Her tüfeğin kullandığı mühimmata ve mühimmatı attığı hıza göre en iyi isabeti sağlayacak twist rate (hatve oranı) vardır. Yani pellet namluda ne kadar mesafe ilerlediğinde kendi ekseni etrafında bir tur atar. Kendi ekseni etrafında dönme hızı isabeti doğrudan etkiler. Bu ne çok yavaş ne çok hızlı olmalı. Ateşli silahlarda namlu çıkış hızları çok yüksek olduğu için havalı silahlara oranla daha düşük twist rate' e sahiptirler. Örneğin; Havalı silahta pellet 10 cm mesafede bir tur atıyorsa ateşli silahta 20 belkide 30 cm de bir tur atar. Çünkü mühimmat hızı çok yüksek olduğu için daha düşük hatve oranıyla aynı miktarda kendi ekseni etrafında dönüş hızına ulaşacaktır. Yani siz ateşli silah namlusuyla havalı mühimmatı atarsanız, havalı silaha göre hatve oranını aşırı düşürdüğünüz için attığınız mühimmat yeteri kadar kendi ekseni etrafında dönüş hızına ulaşamayacaktır bundan dolayı isbet çok bozulacaktır. Özetle; Havalı tüfek namluları kullanım şartlarına göre tasarlanmıştır, ateşli silahların namluları da kendi kullanım şartlarına göre tasarlanmıştır. Kısacası kamyonu frenlemek için araba freni kullanamazsınız. Aklıma gelmişken yiv ve set sayıları da farklı ateşli ile havalıda.
    Hocam senin güzel hatırın için üşenmedim bt65 namlusunun hatvesini ölçtüm, yaklaşık 450 mm Dediğin doğru olmakla birlikte havalı tüfeklerin hatve oranı değişiyor. Bt65 böyleyken başka tüfekler daha değişik hatve oranlarına sahip olabilir. Özellikle yeni gelişen teknoloji ile ateşli silahlar akıllı mühimmatlar kullanmaya başladı ve bu mühimmatların kendine has hatve oranları var. Ayrıca hatve oranları namlu çapı, uzunluğu, mühimmatın ağırlığı, uzunluğu, çapı ve hızına göre çok değişkenlik gösterir. Ben genel olarak değindim ama dikkatiniz için teşekkür ederim.

Ateşli silahlardaki basınç havalı silahlara oranla çooook daha yüksek olduğu için ateşli silahların namluları daha kısadır. M4A1 piyade tüfeği 5.56 mm kalibrede olup namlu uzunluğu 360 mm dir. Bt65 5.5 mm kalibrede olup namlu uzunluğu 585 mm dir. M4A1 62 gr mermi çekirdeğini 3100 fps ile atarak 1700 Joule enerji üretirken benim bt65 27 gr pelleti 950 fps ile atarak 87 Joule üretmektedir. Yani bt65' in namlusu çok daha uzun ancak ürettiği güç çok komik diğerine göre. Bu yüzden ateşli namlusu kullanmanın anlamı yok. Gelelim isabete..... Kullandığımız havalı silahları isabetli hale getiren en önemli etkenin yiv ve setler olduğunu söylememe gerek yok sanırım. Her tüfeğin kullandığı mühimmata ve mühimmatı attığı hıza göre en iyi isabeti sağlayacak twist rate (hatve oranı) vardır. Yani pellet namluda ne kadar mesafe ilerlediğinde kendi ekseni etrafında bir tur atar. Kendi ekseni etrafında dönme hızı isabeti doğrudan etkiler. Bu ne çok yavaş ne çok hızlı olmalı. Ateşli silahlarda namlu çıkış hızları çok yüksek olduğu için havalı silahlara oranla daha düşük twist rate' e sahiptirler. Örneğin; Havalı silahta pellet 10 cm mesafede bir tur atıyorsa ateşli silahta 20 belkide 30 cm de bir tur atar. Çünkü mühimmat hızı çok yüksek olduğu için daha düşük hatve oranıyla aynı miktarda kendi ekseni etrafında dönüş hızına ulaşacaktır. Yani siz ateşli silah namlusuyla havalı mühimmatı atarsanız, havalı silaha göre hatve oranını aşırı düşürdüğünüz için attığınız mühimmat yeteri kadar kendi ekseni etrafında dönüş hızına ulaşamayacaktır bundan dolayı isbet çok bozulacaktır. Özetle; Havalı tüfek namluları kullanım şartlarına göre tasarlanmıştır, ateşli silahların namluları da kendi kullanım şartlarına göre tasarlanmıştır. Kısacası kamyonu frenlemek için araba freni kullanamazsınız. Aklıma gelmişken yiv ve set sayıları da farklı ateşli ile havalıda.

arkadaşlar, 5.5 mm ya da 7 .62 mm ateşli silahlarda kullanılan bir namlu bulsak bu namluyu pcp de kullanabilir miyiz ?? şimdiden çok teşekkürler değerli fikirleriniz icin :):D

Kullanabilirsiniz ancak kullanım amacınız ne olacak. Güç istiyorsanız bulamazsınız, isabet istiyorsanız yakalayamazsınız. Tek kazancınız piyasadaki en sert pelletleri bile kullanabilmeniz olacaktır.

Aliexpressten Mesafe ölçer ve dürbün getirttirdim bir ay içerisinde, herhangi bir gümrük ücreti vermedim. Yurtdışından sipariş eden Diğer arkadaşların yaşadığı sorunlar gözümü korkutmuştu, allaha şükür bir sorun çıkmadı

Bir sorum daha olacak. Dürbünü aldığınız firmaya, gümrük ücreti ödememek için fiyatı düşük yazdırttınız mı yada gümrükte şüphe çekmemesi için etikete tüfek dürbünü yerine başka dikkat çekmeyecek birşey yazdırttınız mı?

Aliexpresten sipariş ettiğim ve dört gözle beklediğim Vector-Optics-10-40x50-AOE dürbünüme kavuştum arkadaşlar. Dürbünde kırmızı ve yeşil ışıklandırma var yazıyor ama baktığımda göremiyorum. Pil mi takmak lazım. resimde okla gösterdiğim yere pil mi takılıyor, hafiften zorlayarak kapağı açmaya çalıştım ama olmadı. Bilgisi olan arkadaşlar var mı?

Dürbününüz hayırlı olsun. Gümrükte takılmadığı için çok şanslısınız. Dürbünü alırken herhangi bir gümrük ücreti ödediniz mi?

Bu tüfeğe, kullanılan pellete, dürbün ayağının yüksekliğine ve dürbüne göre değişir. Sorduğunuz sorunun cevabı bu parametrelerin kombinasyonu ile ortaya çıkar. Namludan çıkan pellet balistik eğri çizer. Eğer siz bu eğrinin tepe noktasını dürbün hattına teğet olduğu noktaya sıfırlarsanız ki bu nokta az önceki parametrelere göre değişir tüfeğiniz bu mesafede dürbünün reticle' nin tam ortasından vurmuş olur tabi teorik olarak. Daha uzak veya daha yakın atışlarınız dürbündeki reticle' nin hep altına vuracaktır. Bu çok basit bir metodla hesaplanır. Eğer dürbününüz mil-dotlu ise işiniz çok kolaylaşır. Eğer dürbünü bu teğet noktanıza değilde ileride veya geride başka bir mesafede sıfırlarsanız tüfeğinizin iki adet sıfır noktası olur. Şöyle izah edeyim; tüfeği 15 metreye sıfırladınız, pellet namludan çıktı tam 15 metrede dürbün hizasıyla kesişti ancak pellet hala yükselmeye devam ediyor taki az önce söylediğim eğrinin en tepe noktasına ulaşıncaya kadar, bu noktadan itibaren pellet düşmeye başlayacak ve dürbün hizasıyla üs taraftan gelerek kesişecek ve ikinci bir sıfırlama noktası oluşacak. Kulağa karmaşık gibi geliyor ancak çok basit. Eğer tüfeği dürbün hattının balistik eğriye teğet olduğu noktaya sıfırlarsanız pelletin vuruş noktasını hesaplamanız çok kolaylaşacaktır. Umarım kafa karıştırmamışımdır.

Görüşünüze katılıyorum ancak namlu uzatılarak güç arttırımı hedefleniyorsa ve hercules güç tüfeği olarak üretildiyse neden hercules' in namlusunu uzun yapmadılar. Kişisel düşüncem, hatsan bir şeyler yapmaya çalışıyor ama ne yaptığını yada ne yapacağını kendi de bilmiyor. Piyasanın en burnunun dikine giden firması ne yazık ki hatsan. Kullanıcıların fikirlerine önem verseler onlarda kazanacak hobiye gönül verenlerde. Ancak dediğim dedik çaldığım düdük modunda gidiyorlar.