POLKA adlı kullanıcının mesajları

yarışma mükemmel bir mekanda ve son derece uygun hava şartlarıyla başladı ve 1.gün müsabakaları bitti..Genel olarak yaylı kategorisi kendilerinden beklenen performaslarının çok çok altında netice çıkarttılar..
    Bense seyirci olarak elimden geldiğince yarışmacı arkadaşlara lojistik destek sağlamaya çalıştım..Gerek su taşıdım gerekse acıkanlara dün akşamdan hazırladığım soğuk sandviçleri ikram ettim..Dostluk havası yarışmanın tek rüzgarıydı..
    Objektifime düşen yarışmadan bazı kareleri paylaşayım sizlerle..
    İzmir HİT takımına ve bayanlara iltimas geçmişim ,fotoları çektikten sonra farkına vardım..

Evet arkadaşlar..
    10.000..adet pellet atmış bir tüfeğe sahibim..
    Tüfeğim Hatsan OPTİMA 550 TH model 5,5 kalibre bir tüfek..
    Bu tüfekle çok güzel anılarım oldu..
    Bu konu başlığını açmamın asıl sebebi.Tüfeği incelemekten daha ziyade..
    yaylı ve Vortex farkı ve bir havalı tüfeğin atış ömrü vs vs bir çok kafa kurcalayan.Herkesin ikilemde kaldığı soruları ve sorunları.Merak ettiği konuları.Bu tüfekle ve kullandığım malzemelerle zaman içinde başıma gelenleri ,tüfekle olan anılarımı..Burada sizlerle ''bir tüfeğin biyografisi'' adı altında, bir alt başlıkla paylaşacağım..Gerek fotolarla,gerekse şemalarla gerekse anlatımla..
    Herkes benim bu tüfekle yaşadıklarımın bir çoğunda, kendi acemilik dönemlerinde yaşadıklarından şeyler bulacak..Bundan eminim..
    En kısa zamanda burayı işlemeye başlayacağım..
    Şimdilik başlık olarak kalsın..Ağır ağır tane tane bu güzel tüfeğin hikayesini anlatacağım zamanla...

Rica ederim..
    Yanlız ben üstad değilim.Yaşıma bakıp aldanmayın.Havalı atıcılık işine 30 sene ara vermiştim.Tekrar başlamak nasip oldu..
    Siz bir de Ahşah kundaklı halini yakından bir görseniz..
    Ama ,plastik kundağı kötü mü?..Hayır asla değil.Ben her iki halini de çok seviyorum..Zaten birini aldıktan sonra diğeri aklımda kalmasın diye..Çift kundak dolanıyorum..:))

Üstad güzel paylaşımlarınız devam ediyor ben de takip ediyorum. Ben sentetik hastası olduğu için bu halini daha çok beğeniyorum :)
    Zevkler ve renkler tartışılmaz tabi.

ama şahsen ilgimi çekmiyor. Pcp bana göre değil.
    Ben yaylıcıyım kardeşim.
    Madem öyle şöyle 100 cc cilindir haciminde 55 cm namlulu safkan bir yaylı üretilsede alsak. Onada hatsan Zeus desek ne güzel olur. Pelletin Dibine vazelin süre süre atarım

100 cc silindir hacmi mi.? ne yaptınız sayın ZETAX..
    O tüfek 5 amele gücünde olur..
    Adı da ''AMELEUS'' OLUR..
    Adamı amele eder o tüfek..

Hatsan firması ,yakın bir zamanda havalı silah yarışması düzenliyormuş..Bugün öğrendim.
    Serbest atış ,kategorisi de olacak mı diye sordum..? Olacak galiba dediler..
    E peki ben bunu neden Hercules topiğine yazdım şimdi ..
    Çünkü dereceye girenlere madalya yanında,maddi değeri yüksek olan bir çok hediye de verecekmiş hatsan firması..
    Bu ödüllerden biri de ''HERCULES'' olacakmış...Bu bilgi gayri resmidir..Aramızda kalsın şimdilik..

Bu arada Hatsan Teknik servisten öğrendiğim bir bilgiyi paylaşayım..
    Bu model tüfeklerde kullanılan Vortex pistonlardaki hava basıncı 150 Bar imiş..
    Evet tekrar edeyim 150 bar basınç..Oldukça yüksek bir basınç kuvveti var bu tip vortex modellerinde..

Tüfek ahşah kundak takıldıktan sonra bir hayli ağır bir tüfek oldu..Aslında ben de ağır tüfeği severim..
    Ben ayrıca yaylı ve vortex takılı tüfeklerimde son 1 yıldır dürbün kullanmıyorum..Dürbün kullanmadığım için.Dürbün ağırlığı kadar bir fark oluştu sentetik kundaklı modeliyle ,ahşah kundaklı modeli arasında..
    Tüfeği tarttım ve işte sonucu..5,08 Kg..
    [Resim Engellendi: http://imageturko.com/?di=ISNH]

Yukarıdaki foto Ahşap kundaklı halinin ağırlığı 5,080 kg..
    Aşağıdaki de Plastik kundaklı yani orijinal halinin ağırlığı..4,86 kg..
    İki kundak arasındaki ağırlık farkı ise..takriben 200gr..
    Tüfek Vortex olduğu için ..takriben yaylı olanlardan da 550-600 gr daha ağır..

[Resim Engellendi: http://imageturko.com/?di=M8OZBVXH]

Cümleten Selamlar Saygılar..
    Evde kös kös otururken.Kendime iş aradım..
    Hadi dedim,şu benim yakışıklının façasını bozayım,Orijinal haline getireyim..
    Oturdum halıya,Ahşap kundağı söktüm,Taktım plastik kundağı..
    Hadi dedim kendime daha da iş çıkartayım..Kalktım bir de Plastik kundaklı halini tarttım..
    Ahşap kundaklı hali daha heybetli daha güzelmiş...Söktüğüme sökeceğime pişman oldum..:))
    Neyse artık ,plastikten sıkılırsam tekrar ahşap kundağı takarım...
    [Resim Engellendi: http://imageturko.com/?di=6XD6]

Mehmet abi'ye tesekkurler,guzel bir gündü,ft çalışmaktan uzun süredir elimi sürmediğim mod 54 ile bugün biraz atalim dedik. Daha önce hep dürbünle atış yaptığım tüfeğin dürbün ve dampa ayagini söküp gez ve arpacigini bağladık,biraz zorlayici sifirlama sonunda 40 mt deki boş fisek kovanlari havada uçuştu,tufege bir kez daha aşık oldum bugün, herkese iyi forumlar

Asıl ben teşekkür ederim Ümit kardeşim..
    Çok eğlenceli bir gün geçirdik.Uzun süredir böyle eğlendiğimi hatırlamıyorum.Resmen boş kovanlar Pop-Corn gibi havada uçuştu.Hem de 41 metreden.. Günün iki efsane atışı vardı.Birincisi,senin ayakta desteksiz ,serbest 41 metreden boş kovanı vurmandı..efsane atış oldu ellerine sağlık..Bu arada benim de Torpedoyla tek boş kovanı vurup..Üç kovanı birden havada görmem,benim hala aklımda..Nasıl oldu bu,nasıl becerdim hala anlamadım..:)
    Fakat ,senin tüfeğe bayıldım gerçekten..Kıymetini bil..
    Hatta bir ara, senin Dianay'la benim Torpedo'yu kapıştıralım..