Muradhan adlı kullanıcının mesajları

Ya arkadaşlar tüfek çok hava tüketiyor hafif pellet kullanamıyorum pompayla nasıl dolar bu falan tartışmaları çok anlamsız bence 100 kusur jouleluk bir tüfegi 20-30 grain arası atabilmek için alindiysa bu baştan yanlış zaten bu tüfek güç tüfeği ağır saçma tüfeği 50-100 metrede şişe kırmak grup yapmaktan daha fazlası için üretilmiş bir tüfek pompayla kaç dakkada nasıl dolar deniyor ben bunu Ferrari Lamborghini alıp bunu nasıl az yaktırırız nasıl gaz takarız demeye benzetirim 2.500 veriyorsan tüfeğe parayı basıp scubani da alıcan çok hava tüketmesi gücünden dolayıdır almadan önce 1000 CC lik tüpüyle kaç atış yapıyor bu diye kimse bakmadı mi arastirmadi mı da aldıktan sonra şaşırmış gibi bu çok hava tüketiyor diyorsunuz adamlar zaten 60 atış yapar demiş o kadar da yapıyor gülü seven dikenine katlanır misali bu bahsedilenler zaten göz önünde bulundurularak alinmaliydi bu kadar güç sever biri yada ihtiyacı olan biriyseydiniz yoksa daha güçsüz hava sarfiyatı daha iyi stabil hafif tüfeklerde vardi yani demek istediğim burda tartışılan dezavantaj olarak bahsedilen şeyleri satın almadan kullanmadan da hepimizin bildiği tahmin ettiği edebildiği bariz gerceklerdi bunları kabul etmeden düşünmeden bilmeden 2500 lira vermek ne kadar doğru bir tercih bunu tartışmak bence daha mantıklı ama tufekte bunların dışında chronysinde sürekli 50-100 fps lik dalgalanmalar vardır tetik her seferinde farklı bir kararda patliyordur kurmada sarjorde sorun vardır pelleti deforme ediyordur isabeti istikrarı kötüdür yüksek güçten dolayı 10 atista oringi patliyordur ne biliyim tasarimsal yanlışları vardır Vs gibi sorunlar varsa bunların tartışılması bence daha mühim konular

Almaya niyeti olan arkadaslara Tamamen göz boyama gerçekten aldanmayın önceki yazdıklarıma bakın nArtıları ne eksileri ne çok ciddi düşünün çünkü eksileri handikapları bayağı fazla bu tüfek Türkiye de çok az kimse için uygun,

Siz tüfeği alırken ne yapmasını bekliyordunuz da yapmadı olmadı Yada sizi hayal kırıklığına uğratan noktalar nedir hafif sacmalardaki isabetsizlik durumu dışında biraz açabilir misiniz birde tetik hissiyatı nasıl 3 kg çekme yükü var 1.5 kg â çekilecek deniyordu

tam olmuş :D o kdar ağırlık hava doldurma çilesi çabuk bitmesi o kahir lafına tam denk geliyorşimdi güç isabet güzel de(o da 42 grain incememet ile)başka peletlwrde o yüksek hızlarda onu da yakalamiyorsun

Bu tüfekle zaten 38 grain altı falan atılmaz yani gücü itibariyle onu dizginliycek pelletler kullanılmalı ki isabet getirsin şuan içinde kalibresi ve gücü sebebiyle 42 grainden başka alternatif yok gibi izmirdeyken Bahtiyar bey Herkul için h&n ye pellet urettirdigini ve Türkiye'ye getireceğini söyledi şuan için ince mehmete devam

Ben nova derim tüp hacmi sebebiyle atış sayısı fazla 250-100 bar arası 120-130 atış yapabiliyor bu atışların ilk 50-60 adedi 40-41 fpe güce sahip sonrasında güç yavaş yavaş düşüyor tabi haliyle 18 jsb de 120 bara kadar falan 900fps altına düşmüyor tetik ezilisi güzel ve hisli kurulum BT den daha kolay sidelever olduğundan güç olarak fabrika verisine göre BT ler 45 fpe güç üretiyor deniyor biz 48 fpe desek novanin ilk 50-60 atışında 100 fps fazla demek çok bir fark yok yani 250 bar lik geniş hacimli tüpüyle rahatça güç arttırımı yapılabilir daha uygundur güzel bir tüfek stabilitesi güzel

Hobiye başlangıç için ideal bir tüfek olduğunu düşünmüyorum şahsen usta ellerde tahribat ve uzak mesafe atışları için kullanılabilecek güzel bir tüfek bu tüfeği alan 50 100 metrede grup yapmaktan çok 300 ve sonrasını zorlamak gibi keyifli fantezi atışlarını deniycem tir kanaatindeyim insanlar modifiye ile tüfeklerini herkül gücüne çekip uzak mesafelere atmak için hem para hem zamanlarını harcıyorlardı hatsan ne güzel yapmış işte çokta kurcalamamak lazım kimi güç sever kimi sevmez kimi 100 metrede her atışta vursun ister kimi 5 taneden 3 ü vursun ama vurduğu yerde tahribat görmek ister :D

Doğru fazla ince lastikte çukura taşa pek gelmiyor abimin 29 jant bir yol bisikleti vardı incecik lastikler hizlanma sürat süper bir gün vatan caddesinden iniyorum 50 km ile asfaltta ufacık bir oyuktan geçtim pısssss patladı iç lastik sonra bisiklet elde kumkapi bisikketciler çarşısına kadar gitmiştim :)

1.5 yada 1.25 lastiği hiç denediniz mi gerçekten ivmelenmedd olsun hafifliği olsun baya rahatlatıyor 2.0 secmenizin özel bir nedeni var mı yol tutuşu iyi olsun vs gibi merak ettim doğrusu bu arada aslında yazın bisikletleri tufekleri alıp bir gezintiye mi çıksak ne :)

Bu arada bahsetmeyi unutmuşum kullandığım bisiklet toplama bir bisiklet geotech race kadro mosso alüminyum düz maşa alüminyum 26 jantlar eminonunde ördürmüstüm rocket yazıyor :) 1.50 yol lastikleri markasını hatırlamadığım forumdan farklı kişilerden aldığım alüminyum gidon ve karbon gidon tutucu shimano vites kolları ve attiricilar (modeller aklımda değil) ve 8x3 şeklinde carklar yani 24 vites modeller tam neydi hatırlamıyorum ama özellikle diş sayılarını ön büyük çark ve arka 8. küçük çark arasındaki maksimum fark olacak şekilde seçmeye dikkat ettiğimi hatırlıyorum baya bi aramıştım bu topladığım bisiklet hala durur arada gezerim toplarkenki amacım hem yola gitsin hem şehir içi de uygun olsun dusuncesindeydi bu yüzden böyle hybrid bisi ortaya çıkarmıştım bu bisikletimle uzun yol olarak İstanbul halkalidan Balıkesir Bandırma dalyan köyüne gittim bir kaç sefer tabi yenikapidan feribotla geçtim bandirmaya :) yani takribi olarak 80 km falan sadece gidiş git gel 160 km köyde kullandıklarımı saymazsak yine bu bisikletimle 1 sene boyunca 20 gidiş 20 geliş her gün 40 km üniversiteye gittim geldim hatta o sene sadece uniye değil gezmeye arkadaşlara her yere bisikletle gidiyordum ayağımı bildiğin yerden kesiyordu derse git gel dışında haftanın 4 günü en az 15 km de gezmeye giderdi :)

Benim fikrim uzun tur/yol yapılacaksa 28 jant 1.25 düz yol lastiği bütçe var ise karbon kadro maşa vb olabildiğince hafif bir bisiklet toplamak gerekli maşa seçiminde mümkünse kilitli suspansiyonlu yada sabit suspansiyonlu maşa tercih edilmeli suspansiyonlarin yaylanmadan dolayı enerjimizin bir kısmını emdiği sabit masalara göre tekere iletilen güçten caldigi doğrudur fakat özellikle uzun yolda suspansiyonlu masayı arıyor insan çünkü düz masalarda yolun tüm puruzlerini olduğu gibi hissediyorsunuz ve belli bir müddet sonra eller uyuşmaya başlıyor ve bisiklet sürmek zulüm olmaya basliyor uzun yolda cekilcek dert değil yani getirisi çaldığı konforu yanında önemsiz kalıyor anliycaginiz düz maşa uzun yolda diğer bir önemli hususta vücudunuza uygun seleyi bulmak ve doğru montajini yapmak büyük etli sele demek her zaman rahat demek değildir sizin vücut olculerinize uyumlu olması lazım :) kullanmadım ama herkes manda derisinden üretilen brooks selelerin çok rahat olduğundan bahsediyor kişinin kalıbının şeklini aldığı için sahibine özel bir sele oluyor diğer bir husus pedallar biraz alışma süreci gerektiriyor fakat alıştıktan sonra özellikle tirmanislarda faydasını fazlasıyla gösteren kilitli pedal sistemi tabiki ayakkabısı ile birlikte kullanırsanız sarfettiginiz eforun karşılığını tam anlamıyla alırsınız ki uzun ve yorucu yolculuklarda harcadığınız enerjinin her bir pedal ceviristen maksimum performansı almak istersiniz başka bir önemli hususta frenler bence kolay tamir edilebilir ve her yerde yedeginin ve tamircisinin bulunabilirligi vede sistem olarak bisiklete kattığı ağırlığın diskli sistemlere göre çok az olduğu için v fren tercih edilmelidir şimdilik benim aklıma gelenler bunlar arkadaşlar geldikçe yine yazmaya çalışırım umarım faydası dokunur yazdıklarımın :)

Bu arada bu videoda güç 305 m/ş leri yani 1000 fpsleri görüyor fabrikadan öğrendiğim bilgiye göre megaları maxi gücüne çektiklerini 18 jsbyi 920 civarlarında attırarak stabilite ve atış sayısını yükselttiklerini söylüyorlar tabi denenedigim ve görmediğim için yine de maxi derim bende su an için yeni mega denensede keşke tam bir fikrimiz olsa

Mega hakkında ki soru işaretlerini gidermek için şu videoyu izlemenizi tavsiye ederim

Harici İçerik www.youtube.com
    Dış kaynaklardan gömülen içerik, izniniz olmadan görüntülenmeyecektir.
    Harici içeriğin etkinleştirilmesi yoluyla, kişisel verilerin üçüncü şahıs platformlarına aktarılabileceğini kabul edersiniz. Gizlilik politikamızda bununla ilgili daha fazla bilgi verdik.

Benim puncher maxi nin güç ayar vidası atış sırasında oynuyor. Yani ayarladığım yerde sabit kalmıyor. Bunu sıkılaştırmak için nereyi sıkmam lazım.

güç vidasinin tüfeğin sol tarafındaki kalan Kısmından yukarı raya doğru hizala bir tane diğerlerinden küçük bir setskur var tam burayla hizali zaten onu sıkmak gerek

bir tüfeğim yok ama h&n rabbit magnum veyahut silver point beğendim :D

Her iki pelletinde şekilleri çok güzel muhteşem çapaksız işçilikleri var ama silverpoint isabet açısından beş para etmez bir pellet ben hiç beğenmemiştim kafa kısmı daha mı ağır nedir direk kafalama düşme yapıyordu resmen :D birde dağınık gidiyorlardı