Hasanfuat adlı kullanıcının mesajları

türkçede anlamını karşılayan kelime yoksa dampa, paralax vs. içinde kendi dilimize kurallarına uygun bi isim bulamazmıyız

sacma kelimesi ihtiyacımızı karşılamıyorsa dilimizin kurallarına uygun söylenmesi kolay bi kelime bulalım ama olabildiğince kopya yada yama olmasın
    mesela = pelet yerine "tımpır" (atmasyon) kullansak anlamca hiç bir anlamı olmaya bilir ama havalı silahlar ile ilgili terim olursa kimse anlam aramaz
    biz ilk başta zorluk ceksekte ilk defa duyan kişiler yadırgamaz yeterki söylenişi kolay olsun
    nasiki pellet duyan kimse neden pellet deniyor demediğini "hee bak bizim "sacma" dediğimiz havalı silah müimmatına pellet deniyormuş ) gibi düşünceler olduğunu düşünüyorum

bunlar benim düşüncem

ben sacmaya oy verdim peletin anlamı olmadığı için sacma kelimesi kullanımal malzemeyi acıklamaya tam olarak yetmiyormuş ozaman söylenişi kolay ve dilimize uygun olan herhangibi bi kelime olabilir yeterki anlam karmaşası yaratmasın

bence havalı silah müimmatına 'sacma ' diyelim :D var olan kelimelerden niye bu kadar korkarız acaba :D sacma dediğimiz zaman aklında 'eskiden kalmış - geri kalmış' gibi anlamlar uyanan varmı

hadi biz pelet diyelim desekte ilk başta forum üyelerinin arasında şifreli bi konuşma gibi olmaktan öte gitmicektir belki zamanla herkez peleti kullanır ama haa geçelim demek le geçilmez

peleti başka insanlara öğretmek o kadar kolay olmucaktır çünkü onun beyninde pelet kelimesinin karşılığı yoktur :D bi söz vardı " insanların düşünceleri parçalamak atomu parçalamaktan daha zordur "

foruma yeni gelen bir üyemiz başka dilden uyarlanarak kullanılan kelimeleri duyduğunda anlamakta güçlük cekicektir sacma denildiğinde aklında bişey canlanacaktır

pelet kulağa daha hoş geliyor ama bende tamamiyle kullanmak zaman alıcak bir sürectir günü geldiğinde sacmanın yerine gecer
    "dil sürekli değişim gösteren calı bir varlıktır" böyle bi acayip acıklaması vardı

sadece kendi aramızda kullanmak için kelime seciyoruz demektense bende her zaman kullanacağımız ve herkezin az cok anlayacağı bi kelime secmek daha
    iyi olur bence

bilmeyene havalı sacması deriz bilenler arasında sacma denildiği zaman anlaşılır havalı tüfek için olduğu

arkadaşlarım olsun av bayiği olsun pellet dediğim zaman boş boş bakıyor :D tanıdığım av bayiğine gittimğimde hasan hocam havalı sacmalarına bakıcam diyorum arkadaşlarım arasındada sacma kelimesini kullanıyorum

sacma denildiği zaman ateşli mühimmatı akla geliyor sacma = mermi gibi düşünenler var iyi değil

pelet kulağa daha hoş geliyor ama ben sacmadan yanayım

havalisilah forumunu ilk gördüğümde 3-4 saat okumuştum inanın pelet ne diye kimbilir kaç kez sordum kendime yabancı kelimelerden cok cekiyorum üstatlar bi konu konuşurken kendimi fransız hissediyordum yeni yeni alıştım :D

245 m/s firmanın dediği birazda zamanla düşüş yaşanır olur 200 m/s optima 5.5 kullandım fabrikaya göre hızı mod 95 sas a yakındı 40 metreye kadar 5.5 iyi ama üstünde düşmesi cok oluyor birden salıyor sanki kendini :D
    ben 4.5 öneririm zamanla silahla güç düşmesi olurca pelleti hafifletirsin yine yakın hızlara olaşırsın
    bence atılan pellet 4.5 ,5.5 veya 6.35 hangisi olursa olsun 260 m/s lerin altına düşmemeli

motorsikletime duple up benzeri ürün aldım aşinmaya karşı pellet yağlayıp attım namlu temiz kalıyor ama cok fazla kullanamadım hız konusunda etkisini bilmiyorum
    +

sabit namlulu alttan kurmalı silahlarda fiyat sıkıntısı yok ise hw97k bence en iyisidir alınması gerekn bir silahtır
    diana airking mod54 tartışılmaz kurma kolu kademeli emniyet sistemi de cok önemli
    fiyat sonunu yoksa her yönüyle bu iki silah
    görünüş olarakta DIANA 46 STUTZEN bence yaylılarda en güzel silahla

trap tüfeklerinde kundak daha yüksektir sizin baktığınız noktanın biraz üstüne atar. 76 cm namlu ve tam sokludur. 1500 tl bütce varsa bence sarsılmaz yada huğlu alın derim ama sadece atış yapmak için alıcaksanız bende atış için özel üretilmiş tüfek almanızdan yanayım ortalama trap yada skeet tüfeği
    5 atış yolu vardır her atış yolunda 3 fırlatma makinasi vardır her biri birbirinden farkılı yön.,hız ,yükseklik değerleri vardır nerden cıkacağını bilmediğiniz bir plağı beklemek beya heycan verici cıkışı ile birlikte bir süre izleyip yükselmesi beklenir silahla takip hareketi durdurulmadan tetik düşürülür bu arada o heycanla vurana kadar fişek atmak istenir vuramaz sanız 2 fişeğide düşünmeden atarsınız sketten daha fazla fişek harcanır genelde
    ben skeet atışı yapmadım ama trap cok zevkli bir spor
    en önemlisi atış kulaklığı ve gözlüğü daha sonra yelek ve adını unuttuğum ayakkabının iplerine takılan namlu dayamak için kullanılan deri parçası ayakkabıyı kirlenmesi diye alınmesı gereken malzemeler ama bence poligona git atış tekniklerini ve sana en iyi uyum sağlayan silah ölçülerini öğrenmen önemli bence sana uymayan silah kullanırken senin gördüğün yeri ile silahın namlusunun gördüğü yer farklı olabilir ve tetik düşürürken farkında olmadan yapılan hareketler vardır ben namluyu aşağıya cekiyordum bunlar öğrenilmeli

verdiğin paranın karşılığıı alamaya bilirsin ama emeğinin karşılığını alırsın bence çünkü senin için deneyim ve bilgi olur diğer veya daha kaliteli tüfeklerinin için deneyim olur bu silahlata yaptığın hataları onlarda yapmazsın bide insanın kendi silahını yeniden toplaması bence cok güzel bi duygu
    ben şimdiye kadar hiç birinden kar etmemişimdir ama hatsan mod 40 - 45 ? yapıtığım değişiklikler bana hepey paraya patlamıştı hatta silah sadece boya parasını karşılardı :D yeni dürbün kizağı - susturucu - yay önü ağırlığı - kundakta düzeltmeler yapıp boyadım vernikledim-yay -keçe değişti namlu yamuktu düzelttim , tetiği ve komple tüfeği defalarca zımparalayıp parlattım vidaları değişti -yay tutucu
    bu silahta yaptığım hataları başka silahlarda yapmam bu hataları patriotumda yapmak istemezdim
    tüfek benim dahi değildi eniştem bana verdi kullanmıyorum senin olsun dedi bende elimden geleni yaptım ona hediye ettim :D evinde çalışma odasının duvarında duruyor yanına gittikce atış yapıyoruz ondan aldığım zevk başkadır ne haldeydi ne hale geldi ben getirdim demek cok güzel bi duygu

bu yaz 7-8 havalı silah bakımı yaptım yaylar keçeler değişti yay önü ağırlığı ekledim istekleri üzerine hiç biri benim silahım değildi ama cok zevk aldım
    uğraşmayı seviyorsan bu fırsatı kaçırma derim
    10 tl yay 5 tl keçe 0.5 tl oring masraf bu bide yoksa yeşil gres 5 ytl kutusu bir kere alırsın

mustafa bey bu at 44w kullanıcısıyım bu tüp olayı içime dert oldu
    biz ne yapmalıyız firmaya geri gönderip test edilmiş tüpmü isteyelim herkez istese bile bişey olmaz deyip yapmazlarsa tüketici mahkemesinemi başmı vuralım çünkü tüplerin geleceği belirsiz bi durumda ve acıkcası beni korkutmaya başladı bu tüpleri bana hatsan hediye etmedi paramla aldım tüplerde tehlike varsa canımı tehlikeye atmak için para vermiş oluyorum cevremde buna dail

öncelikle geçmiş olsun

namluya 2 pelletin sürülmesini önleyen sistem nasıl çalışıyor ?

grupmanı cok iyi namlusuda iyi duruyor ama işleyen parçaların sağlamlığı zaman içinde ortaya cıkacak
    inşallah klasik Hatsan olmaz da piyango kimene gülüp kimine gülmez
    dürbünde piyango benden yana galiba bi sorun cıkmadı görüntüsü net