drezin adlı kullanıcının mesajları

Peki Hw lerde bahsi geçen sanırım BAM tüfeklerin konusunda rastladım hareketli silindir nasıl bişeydir? mantığı ve faydası nedir acaba?

yeni imal ettiğim dampa ayak ile ilk deneyimlerimi aktarmak istiyorum arkadaşlar. ayağı webley patriot üzerinde yeni aldığım GAMO 4X32 dürbün ile kullandım. yaklaşık yarım kutu atış sonrası dürbünde kayma tespit ettim. atışı bıraktım. dürbünü tutan 2 adet üst parça ile altlarına koyulan yeni diktörtgen parçanın bağlantısını birer adet somunlu vida ile yapmıştım. bu birer adet vida zayıf geldi ve ordan parça sallanmaya başladı. bugün arkadaşım olan bir ustaya götürdüm. vidaların sayısını arttırıp üst parçaları dahada sağlamlamak için. vida sayısını 4 yanlardan 1 adet üstten yapıcaktım. deliklerini deldim. üstten takılcak vidanın yerine dürbün takılcak diye düşünenleriniz olabilir onuda vida başına biraz yatak açarak birazda vida başını törpüleyerek halletmeyi planlarken bugün işlemi yaptığım yerden aliminyum kaynak yapılabildiğini öğrendim.yanda takacağım 4 adet vidayı taktım ama kaynak işini duyunca üstten takılcak vidadan vazgeçtim. Gerçi kaynağı yaptırınca diğer vidalarada gerek kalmıyacak ama bazı şeyler hemen öğrenilmiyor. bunuda böylece öğrenmiş olduk. eğer kaynak işi olursa tek sorun olarak gördüğüm kesilen üst parçanın altına konan yeni parça ile bağlantısı bitamam halledimiş olcak ve sanırım orjinalinden hiçbir kusuru kalmayacak. p.tesi kaynaktan gelecek ayak. o akşam yeni resimlerini yayınlayacağım kısmetse. ayrıca polisaj yapılıp parlatılcak ta ayak. selam ederim.taner

hepinize teşekkür ederim. daha sağlam olduğuna inandığım için zoomdan da feragat ederek gamo 4*32 dürbünü 55 ytl ye aldım. bunula başlayalım bakalım hayırlısıyla

gamo remingtona göre daha sağlamdır diyebilirmiyiz peki. benim baktığım remington ışıksızdı sanırım. 3*9*32 idi. gamonun fiyatı daha ehven. yanlız şu zoom işi kafamı karıştırıyor. çok gerekli bişeymidir bu. 70-80 metrede gamo verimli olmazmı zoomsuz haliyle?

bugün erdem abinin tavsiyesi ile dikmene gittim orda zoomsuz 4*32 gamo 55 YTL ye buldum. zoomlu su yoktu elinde onlarda 140 YTL imiş. 100 YTL kotayı aşmış oldu zaten. kategori dışı.başka bir bayide remington x32 zoomlu dürbünü 80 YTL ye buldum sizce hangisini almalıyım ? webleye hangisini daha uzun ve sorunsuz kullanırım. biliyorsunuzdur belki el yapımı dampa ile kullancağım. bi yardım arkadaşlar...

mustafa abi ve ilker abi sizden bu övgüleri almak inanın beni çok mutlu etti. Mustafa abi v şeklinde parça ile birlikte dediğin gibi daha iyi olurdu. maliyeti minumumda tutmaya çalıştım.

Erdem abi gamo 4x32 için link verebilirimisin. yurtdışındanmı alıcaz? veli beyde 200 ytl gibi rakamlar . kadir hocam zoom konusunda haklısın o bushneli eledim. teşekürler

sonunda tek parça ayaktan modifiye dampa ayağı yapım işini bitirdim. orjinal vidanın ölçüleri gelmedi ama aldığım oringler zaten ölçüde belirleyici oldu. öncelikle oring ve aliminyum parçayı temin ettim. aliminyum parçayı üst parçanın altına göre frezede aldırdım. bu dampanın orjinalinden tek farkı kızaklı yatak kısmı alt parçada. üst parça içindeki yeni konan parça alt parçanın yatağına oturuyor. dampa ayağın vidasını özel imal ettirdim. vida sıkıldığında üzerindeki diş setine kadar sıkılabiliyor. oringler kendi çapından geniş yatağında yataklanıyor. vidanın boyu ve diş boyu oringlerin tam yataklanmasını sağlayacak kadar ne eksik ne fazla. üst parça ile alt parça birbirine kızak kısmı ve içindeki oringlerden başka hiç bir noktadan birbirine temas etmiyor. tüfekten gelen tüm yükler oringlerde hafifletiliyor. böylece üst parçaya ve dürbüne gelen yükler minumuma indiriliyor. zaten dampanın amacı bu. alt parçanın kızak yatağını ve üst parçanın altını yeşil gres ile yağladım. son olarak tüm parçaları boyadım. resimlerdeki boyayı tiner ile çıkarıp tekrar boyadım. ilk boya biraz acemiliğime geldi. çok ta güzel oldu. işlev ve görüntü olrak orjinalinden hiç bir farkı kalmadı. son olarak üstadların imalat hakkındaki yorumlarını da bekliyorum.selam ederim taner

kadir hocam burda bi av bayinde 95 liraya Bushnell 85 liraya tasco (tasko değil) buldum. tasco x40 , bushnel x 32 bushnelde büyütme küçültme hiç bişey yok düz dürbün özelliksiz. ikisininide netlikleri aynı. tasco da ayar var. şimdi sence 20 - 30 lira fazla verip bunlardan birini mi alayım yoksa tavsiyen tasko x32 yi mi alayım. 20-30 lira farka burdakii dürbünler değermi? fikri olan diğer arkadaşlarında yorumlarını bekliyorum.selam ederim

kadir hocam ben de patriota uygun 32x tavsiye edildiğinden daha büyük düşünmüyorum ama fiyat-performans ikilisinin buluştuğu tavsiye edilen bi dürbün olursa hayır demem tabi :)

Denemelerim sonrası bende TS 18 de karar kıldım. Ts-18 ağırlığı ve fiyat isabet oranıyla webley için ortalama bir pellet olduğunu düşünüyorum . 70 metreden çok rahat direk üzerine atışlarla şişeleri parçalıyor. denemedim ama sanırım en iyi sonucu dina high power ile vericek.

Webley patriot için; El yapımı dampa ayak (yeni imal ettim. orjinalinden farksız oldu, yakında resimlerini yayınlayacağım) üstüne max 100 YTL ye alınabilecek en iyi dürbün sizce nedir arkadaşlar, önerilerinizi bekliyorum. int üzerinden ise link verirseniz çok memnun olurum.

ekli resimdeki dampa ayağın vidasının ölçülerini verebilcek arkadaş varsa çok sevinirim. damya ayağı imal ettireceğim bi terslik çıkmazsa

serdar kardeş sende dampa var senin bi üstündeki sorumu bakarak yanıtlayabilirmisin sana zahmet?

bugün ist.dan tek parça ayak buldum. c.tesi gelicek inşallah. o ayağı dapma ayak yapmaya çalışacağım. olursa ! . son bir iki sorum kaldı işe başlamadan. mustafa abini bahsettiği üst parça ile alt parçayı birleştiren vidaların kafası 7 mm yatağı 10 mm. anladığım kadarı ile oringler üst parçadaki yatağın içine vida başının altına konuyor doğrumu? ben alt ile üst parça arasına konuyor gibi düşünmüştüm başta ... ve eğer oringler dediğim gibi vida başı yatağına konuyorsa vidanın oringlerin içine giren çapı , üst parçadaki vida deliğinden dahamı dar yoksa sıkı geçmemi. sıkı geçme olmaması lazım heralde diye düşünüyorum.. üst parça ile vidanın birbirine temas eden ve yükü karşılayan tek noktası vidanın altındaki oringlerin sıkarak şişmesi ? bu sorular yanıtlanırsa yarın başlıycam kısmetse. selamlar...