bordo8 adlı kullanıcının mesajları

İyi günler arkadaşlar. 1 yıldır aranızda bulunuyorum ve forumu yakından takip ediyorum. Sayenizde birçok şey öğrendim. Şu sıralar yaylıdan pcp'ye geçmek niyetindeyim. Ancak pcp tüfekler hakkında hala eksik olduğum bazı bilgiler var. Yardımcı olursanız çok sevinirim.
    1) Pcp tüfeklerde barın önemi nedir? 200 bar ile 250 bar dolum yapılabilen bir tüfeğin tek farkı pelleti daha hızlı göndermesi midir?
    2)Scuba tüplerde "300 bar testli vs." olarak tabir edilen olayı tam anlayamadım. Ve scubaların litre hacimleri; örneğin 6 litre bir scuba 500 cc'lik bir tüfeği kaç kez tam olarak doldurabiliyor ve her dolum kaç dakika sürüyor?
    3) Pcp tüfeklerde 200 metrede tahribat isteniyorsa ideal olarak kaç fpe güce sahip olmalıdır?
    4) Tüfeğin bir dolumla 100+ atış yapabilmesi sadece tüp hacmiyle mi bağlantılıdır?
    5) ve son olarak regülatörün artıları ve eksileri nelerdir, sonradan taktırılabilir mi?
    Çok soru sorduysam kusura bakmayın lütfen. Bunlar forumda ve internette araştırdığım ve biraz bilgim olan konular. Eğer daha önce başka bir yerde sorularımın cevabı paylaşıldıysa ve ben bulamamışsam link atarsanız da sevinirim. Tüm sistemi, çalışma prensibini ve mekaniğini anlamadan bir pcp edinmek istemiyorum. Bu yüzden her türlü makale, paylaşım, şema benim için yararlı olacaktır. Hepinize teşekkür eder keyifli atışlar dilerim.

Merhabalar arkadaşlar. 1 yıl kadar önce aldığım striker edge tüfeğimle sıkça atışa gitmeme rağmen dürbünü daha yeni edindim. Malum havalar iyice kötüleşti ve sıfırlama fırsatı bulamadım. Ben de araştırdığım kadarıyla ve zetax hocamın lastikli montajı ile evde su terazisi kullanarak dürbünü monte ettim. Ancak aynadan sıfırlama konusunda çok zorlandım. Artıkılı namluya getirerek yapmaya çalıştım ama olmadı sanırım. Tam olarak mantığı nedir bu yöntemin acaba? Ve eğer dışarda sıfırlayacak olursam en sağlıklısı 25 metre midir?

Teşekkürler sizinki de hayırlı olsun:) Yanında dürbün vermediler benim tüfeğin ama gez atışlarında nispeten uzak mesafelerden atabiliyorum, yine de dürbünü de deneyimlemek isterim. Sekku hocam çok güzel anlatmış sıfırlamayı sağolsun. En yakın zamanda bir dürbün de ben edineceğim bakalım nasıl olacak

Striker edge tahribatı ile ilgili son deneyimlerim neticesinde yazma gereği duydum. 50 büyük adım mesafeden içi su dolu salça konserve kutusunu delip geçerek beni hayrete düşürdü. Ucuz 2.5. liralık pellet ile atış yaptım. Su direncinden dolayı çift taraflı delebileceğini ummamıştım açıkçası..

Hepinize çok teşekkürler arkadaşlar yardımlarınız için. Tercihimi striker erdge yönünde kullandım. İsabeti ve tahribatı gerçekten hoşuma gitti ama ilk havalım olduğu için kıyas yapamayacağım.. Yaklaşık 300 tane pellet attım ve 50 metrede gez atışlarımda gayet isabetli ve kuvvetli idi. Kundak yapisi,boyutu tasarımı da tam bana göre diyebilirm. Uzun vadede sıkıntı çıkmazsa eğer başka olumsuz bir yön bulamadım ben. Tekrar teşekkürler herkese..

Teşekkürler cevaplarınız için arkadaşlar. Geçen haftasonu bir av bayiine gidip görme fırsatım oldu. Mod99 yoktu ama striker edge kundağıyla ağırlığıyla çok hoşuma gitti ve alıp çıktım. Namlu temizliğini yapıp garajın eski camında 15 metreden denedim. Cam eski olmasına rağmen parçalamadan delip geçti. Şahsen bu kadar beklemiyordum:) 20-25 metreden konserve kutularını da çift taraflı delip geçiyor. İsabeti de gayet yerinde. Kıyas yapamayacam ama çok içime sindi striker edge:)

Tamam hocam yardımlarınız icin tekrar teşekkürler. Hangisini alırsam ayrıntılı olarak inceleyip foruma yazmayı düşünüyorum fikir vermesi açısından. Elimde güzel kamera da mevcut atış videoları da çekmeyi planlıyorum.

Valla başınızı ağrıtıyorum ama bu yanında gönderdikleri optima 3-9x30 dürbün iş görür mü acaba sağlammıdır? Kusura bakmayın yeniyim bu konuda, surekli araştırıyorum ama tecrübeli birine danışmak her zaman daha iyi oluyor sağolun.

Cevabınız için teşekkürler. Bir sorum daha olacak; mod90 225tl ve yanında sadece 4x20 dandik dürbün veriyorlar. İlla ki dürbünü değiştirmek isteyeceğim ve en ucuz gördüğüm dürbün 80-100 tl arası optima 3-9x32 modeli. Bunu da alınca tüfek 325 liraya gelecek neredeyse. Bunun yerine aynı dürbün yanında verilen ve kayış, kılıf, bipod ie birlikte Mod 85 sniper'ı 350 tl'ye almam daha mantıklı geliyor... Bu tüfek mod90dan iyi midir ve sizce de bu seçenek mantıklı bir tercih midir? Yardımcı olursanız sevinirm..

Merhabalar. Foruma yeni katıldım, üniversite öğrencisiyim ve 22 yaşındayım. Uzun süredir içimde ukte olan havalı tüfek ile atış yapmayı hobi haline getirmeye karar verdim arkadaşlar. Herkes gibi araştırdım ve başlangıç seviyesi olarak bütçeme uygun bu iki model arasında kaldım. Hiçbir canlıya zarar vermek gibi bir amacım yok. Biraz uzak hedefleri (80-90mt gibi) vurabilecek kadar atıcılığımı geliştirmek istiyorum... Ayrangönüllü biri değilimdir iki gün uğraşıp kenara atmam tüfeği. Bu bağlamda sizce hangisini tercih etmeliyim? Şimdiden teşekkürler..

Merhabalar. Foruma yeni katıldım, üniversite öğrencisiyim ve 22 yaşındayım. Uzun süredir içimde ukte olan havalı tüfek ile atış yapmayı hobi haline getirmeye karar verdim arkadaşlar. Herkes gibi araştırdım ve başlangıç seviyesi olarak bütçeme uygun bu iki model arasında kaldım. Hiçbir canlıya zarar vermek gibi bir amacım yok. Biraz uzak hedefleri (80-90mt gibi) vurabilecek kadar atıcılığımı geliştirmek istiyorum... Ayrangönüllü biri değilimdir iki gün uğraşıp kenara atmam tüfeği. Bu bağlamda sizce hangisini tercih etmeliyim? Şimdiden teşekkürler..
    NOT: Konuyu yanlış yere açtığımı farkettim kusura bakmayınız...