muhendisbey adlı kullanıcının mesajları

anladım sevgili hocam benim hesaba katmadığım bc değerini serbest cisim diyagramında hesaba katarsak sizin analiz ettiğiniz değerlere yaklaşık olarak ulaşmam gerekiyor.
    nihayetinde çok özür dilerim teknik ve pratik olarak balistik konusunda pek bilgim yok yavaş yavaş bilgileneceğim
    sonsuz saygılarımla

Not: Ne mühendisi olduğunuzu merak ettim sormamda sakınca yoktur umarım

sevgili üstadım ihtiyar hocam değerli açıklamalarınız için teşekkür ederim yani olayı şöyle mi değerlendirmek gerekiyor ağır pellete uygulanan kinematik viskozite hafif pellete uygulanana göre daha yüksek olacağından hava da olsa yörüngesindeki yüzeye daha iyi aderans sağlayacağından aynı nokta da hedefe varır

doğru mu anladım

eğik atışın serbest cisim diyagramında

1-yatay hız VX=***
    2-düşey ız VY=***
    3-0.5g*t^2 düşey hıza bağlı olarak düşme miktarı
    4-m*g*k k havanın cisme uyguladığı kinematik viskozite m kütle g yerçekimi
    şimdi 1 ile 4 zıt yönde ve menzili yani max. uçuş süresini bu belirler biz havanın sürtünmesiz olmadığını biliyoruz ( max uçuş süresi bu denklemden artacak yatay hız yavaşlayacak ) ve 2-3 farkı1-4 bağıntısında ağır bir mermi ile t süre arttacağından düşme farkı fazlalaşacak
    biri bana yatay hız ile kinematik viskozitenin ve bunlara bağlı olarak düşey hareketini irdelsin ya lütfen

abi adama helal olsun ama eğer ben yanlış hesaplamıyorsam menzilinde ( etkili menzil değil gidebileceği en uzun mesafe ) bile bu yoktur çünkü g3 dediğimiz silahın etkili menzili 400 m siz kıyas yapın biri bana bu işi açıklarsa iyi olur çünkü benim fizik bilgim inşaat mühendisi olmama rağmen çökmek üzere

1- sabit kütleli bir cisim enerjisi arttıkça hızı da artar 1/2m.v^2 732fps hız ile 430 grain mermi
    2- 468 m de merminin düşmesi ağır pellette daha fazla olması gerekir m.g.k k=havanın dinamik sürtünme katsayısı

ben nerde yanlış mantık yürütüyorum

temel bir gün sirkeciye akraba ziyaretine gitmiş ziyarette buna incir ikram etmişler tadı çok hoş gelmiş temele aradan 6 ay geçince temel yine akraba ziyaretine gitmiş yediği şeyin tadı çok hoşuna gitmiş ama ismini bilmiyor sormuş 6 ay önce siz bana mor içi çekirdekli bi şey ikram etmiştiniz diye neydi onun adı demiş adamlar düşünmüş biz buna patlıcan mı ikram ettik deyip temele patlıcan ikram etmişler temel yüzü burşturup adama dönmüş yahu siz bunun hem uzatmış hem de tadını kaçırmışsınız demiş

bizim konu da buna döndü ;lol; ;lol; ;lol;

Bence dürbün seçiminde aşırı zoom kullanılmasına karşıyım çünkü amiyane tabiri ile kabak gibi hedef karşında iken ne zevki kalır bu işin bence sabit 4x zoomlu bir dürbün kullanmak daha zevkli bu hobi de benim kendi görüşüm

sonsuz saygılarıımla

Mustafa abi hadi teknik detaylarını açıklamıyorsunuz tamam da bari bu işin mimari bir etüdünü bizimle paylaşsanız en azında içimizdeki şu şişkinliği alacaktır şaka bir yana bir etüdü görme şansımız yok mu.
    valla abi bafra pidelerini ben ısmarlayacağım o raddedeyim yada bizim yapabileceğimiz neler var bu süreci hızlandırmak için

Tüm airgunturk camiasına sonsuz saygılarımla agt

haklısın üstad kapalı pozisyonda tüfeği eline al 3 cm öne eğil 5 saniye nefes al 2 saniye ver tut ve at işte tam isabet mavi bereli dağcı komanda bir abim yaklaşık bole yap işini görür demişti agt

sevgili arkadaşım benim teknik verileini takip ettiğim kadarıyla sana nacizane tavsiyem mod 54 den yana olur çünkü mustafa abinin anketlerinden birinde 4.5 mm de kendi tercihi mod 54 yada 46 stutzenden yana olduğunu belirtmişti bunun nedenlerini uzun uzun forumda açıklamıştı o konulara bi dön oku ayrıntılı olarak anlamak istediğin detayları dönüp sor benim sana tavsiyem mod 54

sonsuz saygılarımla ;d;

peki sevgili mustafa bey şunu da sormama izin verin pcp tüfek dampa vs bittikten sonra sırada bir dürbün tasarımı filan olur mu bu konuda neler yapabiliriz öğrenmek istedim

mustafa bey size şöyle bir soru sormak istiyorum. tasarımlar konusunda biraz beklememiz gerekiyor tamam peki bizimle maliyet analizlerinizi ve satış politikasını paylaşabilir misiniz bu konuda biraz bigilendirilebilirmiyiz

sonsuz saygılarımızla agt

:love: yunan mitolojisinde eros diye bir tanrıça vatdır bunun işi en garip anlarda milleti birbirine aşık etmektir biz de buna döndük bir afet - i derya cihan yandı bi güzellik attınız ortaya mustarfa bey uykularımız kaçar oldu aşktan hayali dolaşır oldu etrafımızda sürmenaj geçireceğiz yakında göster şu güzeli bize de vursun şarabın ateşi içimize yeter ( şarabın ateşi aşk ateşi temsilidir ) bu iş al pacinonun simone filmini hatırlattı tabi ki espri
    işin esprisi bir yana estetik kaygısı olmayanlar nasıl düzenlemeler yapabilir bu yeni cenk aleti üzerinde :love:
    agt

mustafa bey bahsettiğiniz bu valf bizim barajlarda kullandığımız maslaklarla (basınç ayarlayıcıları) aynı prensip ise ve yayın geri hareketini engelleyici mekanizma geri emme klapesine benzer bişi ise bunalrın hesabını detay ve çizimlerini forumdaki çok değerli mühendis arkadaşlar yapabilirler çünkü bunlar kabaca valfler oluşan eğilme çekme termo ve aero dinamik kuvvetlerin basınç gerilmeesinde daha dayanıklı malzemeden imalı esasına dayanır. ki burda gerekl iki parçada aslında aynı parçalar olduğu kanısındayım çünkü sadece max torsiyonda hareket izni verilmesi esası var bu 2 parçada
    sonsuz saygılarımla

ben 2005 senesinde sentetik dipçik 5.5 kral magnun aldım ( ahşap kundakta vardı ) 8.5 m de 1.5 cm sunta üzeri gümüş kakma tablomu paramparça etmişti olan cebime oldu ama dürbün kullanma ben oyle yaptım daha zevkli oluyor

ewet benim koleksiyonumda da hala var. hiç uzun mesafede denemedim ama kısa ve orta mesafeler de yeni başlayanlar için iyidir bir tek sıfırlamada biraz problem yaşarsın o da elinin ayarı ile ilgilidir şoyle bir örnek vereyim aynı kalite hatsandan çok daha tatmin edicidir sen forumu iyice incelediğin zaman ne dediğimi nalarsın iyi etmişsin hayırlı olsun ( tahribatı düşündüğünden daha iyidir. :P

arkadaşlar sizin gibi usta değilim ama kısa namlu tabancalarda namlu konusunda şunu biliyorum. pelletin namludan cıkış hızı yaklaşık sarsılmaz kama sport 9 mm kadar olduğunu biliyorum bu konuda tabancalarda ayrım yaratan bir fark olan kapalı namlu farkını bu tüfeklerde kullanamazmıyız. nihayetinde açık namlu bir berretta ile sarsılamz kama sport arasında biri 4000 atışta diğeri 5200 atışta parça kırmaya başlar bu birinin namlu açık diğerinin kapalı olmsı farkından başlar. bu fark havalı tüfeklerde uygulanamazmı. bu namlu kalitesini arttırmaz mı