Posts by rustumutlu

Lazer kesim yapan firmalardan fiyat aldım, 3 cm , 5 cm veya 7 cm çapında, 5 mm kalınlıkta ve 15 cm sapı olan 30 adet hedef için 250.-TL fiyat istiyorlar. Hedef başına 8,33.-TL yapıyor, adet ne kadar artarsa birim başına fiyat o kadar düşer diyorlar. Adet başına 3-4 TL olur sanmıştım fakat pahalı oluyor, bir de pres ile kesim yapanlardan fiyat alacağım, fakat onlar yuvarlak kesemiyorlar, kare şeklinde köşeli hedef olabilir ancak.

Gümrükten geçerken sorun olmadı mı?

Hem izin, hem de gümrük vergisi sorunu yaşanıyor şu anda. Amerika dan %20, Avrupa dan gelen ürünlere %18 oranında vergi ödemek gerekiyor daha önce forumda okuduğum yazılarda.

Ben de yurt dışına gidecek bir arkadaşıma dürbün sipariş verecektim fakat seyahat güzergahında değişiklik olunca iptal oldu. İyi ki de olmuş, getirecek kişi adına "ithalat izni yazısı" olmayınca gümrükte takılıyormuş.

NOT: Emniyet Genel Müdürlüğünden "İthalat İzni" alan arkadaşlar varsa nasıl aldıklarını ve örnek dilekçeyi burada yayınlarsa çok seviniriz.

Merhaba Arkadaşlar,

Daha önce bu konu ile ilgili bir yazı okumuştum sitede (yurt dışına çıkmadan önce Emniyet Genel Müdürlüğünden "İthalat İzni" alınması gerekiyormuş) aşağıda bilgiler mevcut, umarım işinize yarar;

Uygunluk Yazısı

İthalatı yapılacak dürbün, silah, bıçak vb. maddeler ürün gümrüğe gelmeden önce izin alınması gerekmektedir. Aksi halde izin alınana kadar ürününüz gümrükte beklemek zorunda kalır.

İthalatında Emniyet Genel Müdürlüğü’nün ithalat izni aranan ürünlerin listesi aşağıdadır.

9013.10Silahlar için teleskopik dürbünler; periskoplar; bu fasılda veya XVI. Bölümdeki makine, alet, cihaz veya tertibatın aksam ve parçasını teşkil edecek şekilde imal edilmiş teleskoplar
    9013.20.00.00.10Silahlar için olanlar
    93.03Bir patlayıcının itiş gücü ile çalışan diğer ateşli silahlar ve benzeri cihazlar
    (spor için av tüfekleri ve tüfekler, ağızdan doldurulan ateşli silahlar, sadece işaret fişeği atmak üzere imal edilmiş tabanca
    ve diğer cihazlar, manevra fişeği atmak için tabanca ve revolverler, hayvan öldürmeye mahsus sürgülü silahlar, ok-atar tüfekler gibi)
    9304.00.00.00.00Diğer silahlar (yaylı, havalı veya gazlı tüfek ve tabancalar, vuruş sopaları gibi) ( 93.07 pozisyonundakiler hariç)
    9305.10.00.00.00Revolverler ve tabancalara ait olanlar (yalnız şarjörler)
    9305.20.00.10.00Sertleştirilmemiş vulkanize kauçuktan olanlar
    9305.20.00.90.00Diğerleri
    9305.99.00.10.00Sertleştirilmemiş vulkanize kauçuktan olanlar
    9305.99.00.90.11Dipçik taslakları
    9305.99.00.90.19Diğerleri
    93.06Fişekler ve diğer mühimmat ve mermiler ve bunların aksam ve parçaları
    (saçmalar, fişek barut sıkıştırıcıları dâhil)
    (9306.30.10.10.00; 9306.30.10.90.00; 9306.30.30.00.00; 9306.90.10.00.00 hariç)
    93.07Kılıçlar, palalar, süngüler, mızraklar ve benzeri silahlar ve bunların aksam ve parçaları ve bunların kın ve kılıfları

İlgili Mevzuat: 2015/1 Sayılı İthalat Tebliği EK-4

Kılıf taşımak için pratik ve az yer kaplıyor fakat kutu içinde taşımak daha güvenli. Tüfeğin her türlü darbeye karşı korunması önemli benim için. Bu sebeple her tüfek için özel kutu düşünüyorum.

İkitelli Demirciler Sanayi sitesine gidip araştırmak gerek, 3,5,7 mm veya 4,6,8 mm çapında daire, 15 cm saplı en az 5 mm kalınlığında saç kesim yapan firma bulunabilir. Bu hedefler ömürlük olmasa bile uzun yıllar dayanır.

Sayın teknoturk, özellikle spatula hedefi harika olmuş, fazla uğraşmadan hazır metal hedef, elinize sağlık. Kullandığınız spatulaları bir türlü bulamadım, 3-4 nalbura sordum ellerinde plastik saplı ince spatula var yalnızca. İnternet sitelerinde de plastik, silikon veya yine plastik saplı ince standart patulalar mevcut. Aldığınız nalbur spatula markasını veya üreticinin ismini verebilir mi acaba?

Ufak dijital el kantarı aldım, tetiğe takıp yavaş yavaş çekiyorum fakat tetik anlık ateş edip ağırlığı sıfırladığı için son noktayı cihaz kayıt edemiyor, ben de yakalamakta zorlanıyorum. Gram gram çekip tam tetik ağırlığını yakalamak çok zor. İyisi mi telefon ile dijital ekranı kayıt edip son noktayı görmek.

Yay ve piston için forumda "Abbey Gun Grease Lt2" yağından bahsediliyor, "https://www.amazon.com/gp/offer-listing/B00WK4YJ5G/ref=dp_olp_0?ie=UTF8&condition=all" sitesinde satışta var. Başka bir sitede de bu yağın standart olduğunu, "TbT Bum-Slide" yağının daha üstün ve kaliteli olduğunu "https://www.airgunmagazine.co.uk/features/how-to-lubricate-your-springer/" yazmışlar. İngiliz bir kaç sitede mevcut fakat Türkiye ye gönderiyorlar mı belli değil. Mail attım fakat cevap gelmedi.

Bir de tetik ayarı yapmam gerekiyor, biraz sert ve 8-10 atıştan sonra parmağım acımaya başlıyor, tetiğin sertliğinden mi yoksa titreşimden mi bilmiyorum. Parmağım bu hale geliyorsa dürbün ne olur diyerek halen takamadım.

Tetik ayarı için dijital tartı aldım, ilk fırsatta deneyeceğim. Boş atış yapmamak için uygun bir açık alan bulana kadar bekliyor şu anda.

Elinize sağlık, tüfeği sökünce bahsi geçen yerleri kontrol etmekte fayda var. Bu arada 18.13 gr pellet ten memnun musunuz, ben 13.43, 14.35 ve 15.89 JSB kullandım, açık havada 15.89 daha çok verimli oldu. Kapalı ortamda tabanca için aldığım pellet toplayan konik hedefi tüfek ile yaptığım 10 m atışlarda hedefin birleşme yerlerinde kopmalar olmaya başladığı için kullanmıyorum, tüfek çok güçlü geldi.

Haklısınız fakat atış gözlüklerini ne yazık ki özel gözlük gibi gösterip fiyatlarını şişiriyorlar, güneş gözlükleri de cam olduğundan takamıyorum, 3M iş güvenlik için üretildiğinden hem ucuz, hem kırılmaz hem de UV korumalı olunca faydalanmak istedim. Yalnız şu anki fiyatlarına bakıyorum da döviz kurundan dolayı iki katına çıkmış.

Yurt dışına bir akraba arkadaş giderse dürbün sipariş etmeyi düşünüyordum fakat dönüşte sorun olacak gibi görünüyor. Çıkış yapacak kişinin adına izin belgesi almak gerek sanırım, kendi adımıza alsak kullanabilir mi bilmiyorum. Daha önce bu şekilde gezi amaçlı yurt dışına gidip gelirken kendisine, kardeşine veya arkadaşına hediye amaçlı dürbün getiren oldu mu?

Dizilleme devam ettiği için Optima'yı takamadım daha, 3M 'in iş güvenlik gözlüklerinden almıştım, gözlerim ışığa çok hassas olduğundan özellikle UV filtreli tercih etmiştim isabet olmuş. Hem güvenlik hem sağlık ikisi bir arada, tüm arkadaşlara tavsiye ederim, atış esnasında mutlaka gözlük takalım.