bluemanxxx adlı kullanıcının mesajları

sizin sorunuza gelince rüzgarsız havada ikiside aynı anda düşer

rüzgarlı havada ise;

Mermi kendi ekseni etrafında saat yönünde döndüğü için, mermiye arkadan bakılınca sağdan gelen rüzgarda, mermi kendi etrafında döndüğü için rüzgara sürtünerek kendini yukarıya çekicektir serbest düşüş yapana göre yere düşmesi daha uzun sürecektir

Soldan gelen rüzgarda iste tam tersi olup kendisini aşağıya çekicektir serbest düşüş yapana göre daha kısa sürücektir yere ulaşması.

namlu yere paralelse tabiki aynı sürede düşerler nedenide yere paralel atılan cismin düşey yönde bir hız bileşeninin olmamasıdır cisme etkeyen tek kuvvetin yatay yönde olmasıdır tabii bu teorikte böyle aslında tabancanın atış sırasnda yaptığı tepmeden ötürü yere paralel değilde bir açıyla atılacak olması ve bu yüzdende düşey yönde kuvvetin sin.aradaki açı kadar hız kazanması olur bu şekilde olursa aynı anda düşmez belirli bir mesafe çıkar (kuvvetin etkisiyle) hmax yani maximum yüksekliğe ulaşıncada serbest düşmeye başlar

tabanca, tepmeyi önleyen bi mekanizma sayesinde ateşlenirse ;şrofls;. kullanıcı hatası olmadan zaten bi insan böyle dakik çalışamaz yüksek hızda bi kamerayla merminin tam namluyu terk ettiği zaman tesbit edilip diğer mekanizmanında tam bu anda diğer mermiyi yere bırakması sağlanıcak.

hocam istrersen hava sürtünmesini de kat hesaba mesela taşın suda yüzmesi gibi merminin de havada yüzmesinden kaynaklanan bir enerjisi var fizikte enerjinin korunumu yasası vardır hiçbir enerji vardan yok olmaz yoktan da var olmaz yani birbirine dönüşür. mermi baruttan aldığı enerjinin bir kısmını hava sürtünmesi ile ısıya bir kısmını da yiv setler aracılığıyla dönüş enerjisine çevirir ki bu da onun kinetikl enerjisinin ileri odaklanmasını sağlar...

eğer hava sürtünmesi olmayan bir ortamda mermiyi atsaydın "örneğin uzayda ama yerçeki,mi olacak" yerçekiminden dolayı dediğin doğru olurdu ama hava sürtünmesi engel olur bu olaya...

rüzgardan gelen sürtünme kuvveti merminin gidiş yönünün tersine bi kuvvete sebep olur. Yani merminin arkasından gelen gaz basıncının yarattığı kuvvetin tam aksi yönde bi kuvvet uygular yer çekimi kuvvetinin tersine bi kuvvet uygulamaz

bu mantık sadece 9mm de mi geçerli oluyo çünkü bu bi 50bmg olsaydı eğer önünde hiçbir engel olmayacağını düşünür ve dünyanında bi tepsi gibi düz olduğunu varsayarsak 1000-1500 mt de yere düşer peki bu süre içerisinde mermi serbest düşüşte aynı sürede mi yere düşecek pek inandırıcı gelmedi bi hesap hatası mümkün mü?

çünkü serbest düşüşte ağırlığın bi önemi yok yani 50 calibre bi mermi ile 9mm bi mermi aynı anda bırakılsa ikisi de aynı anda yere düşecektir ama ateşlendiğinde biri diğerinden 3 kat fazla yol alacaktır

9mm'yi örnek vermek için yazdım isterse 50cal olsun aynı yükseklikten birinde merminin namludan çıkmasıyla aynı anda diğerinin serbest düşmesiyle aynı sürede yere düşeceği (namludan çıkanın yere paralel ve izlediği hat düz olacak)

Düşününce saçma geliyo ama farz edelim yerden 1m yükseklikte, yere paralel tutulan(zemin eğimli olmayacak düz bir hat şeklinde) 9mm tabancadan atılan kurşunun, tam namludan çıktığı anda, aynı ağırlıktaki 9mm'lik mermi çekirdeği 1m yükseklikten yere bırakıldığı zaman ikiside aynı sürede zemine düşer, normalde namludan çıkan merminin her zaman daha fazla havada kalınacağı sanılır, halbuki vektörlerden hesap edersek namludan çıkana iki kuvvet uygulanıyor birisi yer çekimi tarafından aşağı olan, diğeride barutun patlamasından oluşan gazın mermi çekirdeğini tam arkasından itmesinden oluşan kuvvet. Diğer elle bırakılan mermi çekirdeğinde ise sadece aşağı doğru olan yer çekimi kuvveti etki etmektedir X=V*t formülünden yollar eşit 1m, aşağı doğru uygulanan yer çekimi kuvetleride eşit, yani aşağıya düşüş hızlarıda eşit, çünkü tabancadan ateşlenen mermide yer çekimine ters yönde bi vektör uygulanmıyor ikisinin de yer çekimi kuvvetleri aynı bu yüzden yere düşme zamanlarıda eşir olur.

Yani 1m yükseklikteki bi tabanca namlusundan tam mermi çıktığı anda, aynı anda, aynı yükseklikten, aynı ağırlıkta bi mermi yere bırakılırsa farz edelim elle yere bırakılan 1sn'yede yere düşüyosa tabancadan çıkan mermide 1sn sonra yere düşer.

Bu gün arkadaşla dışarı çıktım son kez kafesinden çıkarıp elime alıp
    sevmiştim daha sonra dışardayken annem aradı kuş
    kaçtı diye. Ev içinde uçarken mutfağa dalmış açık olan balkonun
    kapısından uçmuş gitmiş ne tarafa uçtuğunuda görmemişler benim iki tane
    kuşum var diğerini balkona koydum, kendi boş kafesinide koydum hala
    duruyor ama gelmedi. Çok üzüldüm ya inşallah döner veya iyi vicdanlı
    birisinin evine girsin bari, aç susuz kalmasın [Resim Engellendi: http://forum.muhabbetkusu.org/images/smilies/sorry.gif] napıcam bilmiyorum nasıl böle bi hata
    yapabildik keşke dışarı çıkmasaydım. Annemlerede o kadar diyodum şu
    balkonun kapısını kapayın kuşlar açıkken diye ama olan oldu artık
    inşallah aç susuz değildir üzüntüden kahrolucam [Resim Engellendi: http://forum.muhabbetkusu.org/images/smilies/sorry.gif]

kadir abi elinden geçmiyen yaylı kalmadı valla, insanlarada faydalı oluyosun almak isteyenlerin kafasında soru işareti varsa sayende kalmıyo. Tüfek güzele benziyor ama hatsan olunca insanın kafasında soru işaretleri kalıyo hatsan bu sefer becerdi diyecen kesin bi problem çıkacak. Ondan almak isteyen arkadaşlar biraz daha beklesin ne kadar dayanıklı olduğu belli değil tetiği iyi olabilir ama söz konusu hatsansa 500 atış sonra dağılmayacağına kimse söz veremez.
    ha bu arada tetik kaç gramda düşüyo çok merak ettim

çok teşekkür ederim bilgilendirdiğin için
    stoeger x50 ( 5.5 mm ) iyi olur tahminimce ( gönül bundan yana çok daha güçlüymüş 5.5 olsa bunda süper gider bence)
    yoksa stoerge x20 4.5 mm mi ?

ayrıca şu tetik olayını denediğinde haber verirsen çok sevinirim :)

herşey için tşk ederim

x20 4.5mm ile 100m ye kadar şişe kırarsın x50 ilede doğal olarak 100'ü geçer tabi şöyle bişey var bunlar tüfeklerin son limitleri pcpler ile bile 100m çok ciddi mesafe yaylı ile 100m den şişe vurmak kolay iş değil anlatmak istediğim senin yaylı tüfekle atıcağın maximum mesafe 70m olur x20 de tatmin eder seni bu mesafede x50de karar senin

silahın ağırlık merkezi sol elinle tuttuğun yerde ne önde ne arkada tam ortada tetiği şu an deneyemem apartmanda oturuyorum ama 500ml lik su şişesiyle düşmiyeceğinden eminim ben ayar vidasını sonuna kadar sıktım bide sprey yağ sürdüm tetiğe eskisine göre çok yumuşadı ama yine vardır baya araziye çıkarsan denerim. Ama isabetine gelince 40-50m den soda şişesini destekli olarak her attığında vurursun kadir abi bu silahla 10m den iğneyi vurmuş videosu vardı forumda tepmesine gelince çok az, tepme denmez ona isabetinden bi şikayetin olmaz hedef ve tahribat videoları bölümünde benim ve diğer arkadaşların videoları var gir izle fikir oluşturur kafanda. Fiyatına göre 10 numara tüfek kullanan herkez memnun tabi maddi durumun el veriyosa diana al kafanda soru işareti kalmaz

şimdi yapılı biriysende fark etmez 5kg lık bi tüfekle ayakta nişan alırken çok fazla oynar hedefi tutturamazsın yada bir kaç atış sonra yorulursun tüfeği titretirsin. Oturduğun yerde satılıyosa gidip eline alıp denemende fayda var. Evet stoegerin tetiği sert x50'yi bilmiyorum ama x20'ninde tetiğini düşürmek için tahminimce 1-1.5 kglık bi ağırlık uygulaman gerekir ayar vidası var biraz yumuşatıyo ama pek bi işe yaradığını söyliyemem

kardeş X50 kullanmadım ama X20 den daha güçlü bi arkadaş yazmıştı isabetleri aynı diye X50 5kg ayakta desteksiz atış yapamassın gibi bişey ha bu senin için sorun değilse ben zaten atışlarımı destekli yapıcam dersen X50 5.5mm alabilirsin ha yok ağırlık benim için problem dersen ki tüfeği alınca arazide dolaşınca anlarsın X20 4.5mm sentetik olanını öneririm 100m 'ye kadar her türlü şişeyi kırarsın

kadir abi pro magnum, pro hunter gibi pelletlerle 100m de şişe kırılıyomu bu tüfekle denedin mi hiç ts 10 kırıyo ben de denedim ama promagnum, pro hunterla denemedim atış yapmak için uygun arazi bulamadım

yav tamamda, olduda silah bozuldu ne yapacam ?

servisine göndericen servisi kötü diyolar kötü olmasının sebebide orda tüfeklere bakan ustanın havalı tüfeklerden anlamamasıydı ama stoeger alan çok oldu tecrübelenmiştir artık zaten çabuk arıza çıkaran bi alet değil ben 1000e yakın pellet attım daha bi sorun çıkarmadı en çok çıkardığı sorun kısa sürede yayının kırılması zaten buda bütün yaylı tüfeklerde olan bişey av bayilerinde tüfek bakmaya gittiğin zaman adam yanında 10 defa boşa sıkıyo ben bu tüfeği almadan önce av bayine gidip gezmiştim burda stoeger satılmıyodu valla tam hatırlamıyorum ama stardı markası galiba alttan kurmalı fiyatını falan sordum sonra adam canı sıkıldıkça kurup boşa sıktı iki kerede ben sıktım düşün her gelene 10 kere boşa sıksa kırılır tabi bundan kaynaklandığını düşünüyorum ben bu güne kadar bir kere bile boşa sıkmadım yayı gayet sağlam adam gibi kullanırsan kolay kolay arıza yapmaz.

bu gün baya bi atış yaptım gerçekten pro hunter pellet çok hoşuma gitti 35 40m civarı soda şişesini acele etmeden tetiğe her bastığımda vurdum yerdeki kırılan çöplerinide temizledim tüfek pro hunteri çok sevdi ts10 dan daha isabetli pro magnumda gayet güzel bendeki pro magnumlarda çok çapak olmasına rağmen bende anlamadım ;şrofls;. isabet arıyosanız pro hunteri denemenizi tavsiye ederim bu tüfekte

bu gün yine atışa gittim stoegerimle 35-40m den soda şişesi bira şişesi kalın parfüm şişesi büyük kavanoz hepsini kırdım pro hunter pelleti çok sevdi baya bi video çektim bi ara eklerim havada rüzgarlıydı çok memnunum isabeti süper alırsan kesinlikle pişman olmassın tüfeğe alıştıktan sonra 40m den soda şişesini 10da 10 vurursun ben çok acele ediyorum hedefi görmemle tetiğe basmam bir oluyo ama çok zevkli bi tüfek bu gün bidaha iyiki almışım dedim