bluemanxxx adlı kullanıcının mesajları

arkadaşlar havalı silahlarla ilgili pek bi tecrübem yok. pazartesi günü verdiğim x20 siparişim elime ulaşacak, tüfeği ilk aldığımda yapmam gereken ekstra bi uygulama yada bakım öneriniz varsa yazıp beni aydınlatırsanız sevinirim.

şimdiden teşekkürler...

olduğu gibi kullan kardeş bişey yapma fazla yağ varsa namluda falan temizleyebilirsin ilk başlarda ateşli gibi patlıyo fazla yağdan dolayı dizelleme yapıyo ben hiç dokunmadım biyerine geldiği gibi kullandım.

shakanpaksoy kardeş x 50 yi ne kadara aldınız . özelliklerinden biraz bahsedermisiniz. ben komando av la görüştüm dürbünlü modele 480 tl dedi, bu fiyata değermi. merak ettiğim etkili menzili ne kadar isabet oranı ne, cevap yazarsan sevinirim.

az önce baktım adanaya gelmiş çok güzel bi tüfek 409tl havale ile 389'du galiba hafif ve ağır pelletle nekadar hızda çıktığınıda yazmışlar bi bak istersen

Çapak hem o birleşme yerinde oluyor. Hemde arkasında uzantı gibi oluyor. Mesela jsb lerde çapağı bırakın birleşme yerlerini bile göremedim. Sanırım çok gelişmiş tezgahlarda işleniyor. Birde jsb nin katoloğunda sizler için özenle seçilmiştir yazıyor. Pelletleri tek tek eliyorlar sanırım. Sonuçda jsbler müsabaka pelletleri
    Bende fx pelletlerin kalitesini bilmeme rağmen henüz kullanma fırsatım olmadı. Acaba jsb den iyilermi

internetten almanın pek bir eksisi yok sonuçda faturası ile servise veya aldığın yere gönderirsen gerekeni yaparlar. ilerde pcp alsan bile stoegerini satmak istemeyeceksin bağımlılık yapıyor. Ben şahsen satmayacam

yok kardeş cidden çok güzel tüfek bende satmayı düşünmüyorum peki bu jsb pelletleri nerden alabiliriz ben kırklarelinde yaşıyorum gamo bile yok gibi nettende olur varmı önerebileceğin biyer.

dürbünü sıfırlarken bende arabanın tavanına montumu koyup onun üstünden sıfırlıyorum o şekilde yapıyorum benim oturduğum yerde stoeger satan yer yoktu netten aldık o yüzden hlal avdan aldık ama geldiği gün dürbün ayağını gövdeye bağlayan yerde bulunan 4 alyen vidadan bir tanesi içinde kırılmış geldi o şekilde kullandım şimdi eniştem kargoya vericek değiştirecekler netten aldığım için bi sorun olursa diye korkmuyo değilim.

pelletteki çapak demişsin çapak pellet yüzeyindeki pürüzlülükmü eğer öyleyse bizim gamo ts 10 larda hiç çapak yoktu ha pelletin kalıptan çıktıktan sonra kalıbın birleştiği noktadaki izleri diyosan çok az vardı eteklerinde.

sanayi ye yolun düşerse az miktar yeşil kauçuklu bazlı gres al yağcılardan,yay a gres i sür titreşimi keser, piston yüzeyine yeşil gres sürme,stoeger de 2 kere denedim stabilliğini bozduğu gibi ne hikmetse 100 mt de şişe kıramadım,yeşil gressiz kırıyordum,yan etki yaptı,
    benim mod48 in piston yüzeyine silikon gres uygulamış bir abimiz,tüfek acayip stalbileşti eski haline göre,tavsiye ederim, yay a yeşil gres uygulamışlar piston yüzeyine silikon gres,silikon gres i uygularsan yağ damlatmana gerek yok,

ve hava transfer deliğin den yağ damlatmamanı bir kez daha söylüyorum,daha da demiyeceğim :) tüfek dizelleme yapar,piston contası ömrü azalır,namlu oringi erir,tüfek dizelleme yaptığın dan kundak bağlantı vidaları gevşer durur,benim stoegerin kundak vidası ne zaman gevşedi biliyormusun,piston a yeşil gres uyguladığımda dizelleme yapmıştı ondan,

saçma yerleştirdin yerin çecresindeki şeffaf renkli conta sakın onu çıkarıyım deme sökerken hasar verirsin,,normal oring deyil o,boyu da uzun derinlemesine,bulamazsın başka yerde,

yok ya bidaha hayatta koymam yağ g;$i bende o şeffaf contayı merak ediyodum zamanla deforme olucak bişeye benziyo hafiten ezildi ilk haline göre ama ordan kolay kolay çıkacak bişeyede benzemiyor. O contayı zamanla değiştirmek gerekirmi yenisini nasıl nereden buluruz ve en önemlisi onu ordan nasıl çıkarırız ;kihhik,

valla kardeş forumda senin yazdıklarını okuyarak stoeger aldım saolasın hiç pişman değilim bütün yazılarını tek tek okudum :) ben tüfeği uzun zaman kullanmıyacağım için hava veren deliğin içine çok az sprey yağ sıktım iki üç damla kadar falan tüfeği kurmuş olduğum için bir tane pellet atmak zorunda kaldım duman çıktı namludan seside biraz arttı yine yaklaşık iki ay kullanmıyacağımdan kutusuna koydum bıraktım öle duruyo şimdi ilk kullandığımızdada aynı patlamayı yapıp duman çıktı bir kaç atış sonra düzeldi yağı sürünce aynısını tekrar yaptı o şekilde yağ sürmek zarar verirmi kitapçığında 1000 atışta bir damla yağ damlatın diyo kompressör yuvasına bende 600 pellet attım bire kaç damla yağ sıktım bıraktım bu tüfeğe hangi yağı kullanmamız gerek neresine nekadar sürmemiz gerek valla hiç bi bilgim yok pistona yağ sürmemek mi gerek?

Ha bide namlu oringi nedemek neresinde oluyo tüfeğin?

saolasın kardes verdiğin bilgiler için kundak vidasını sıkmak hiç aklıma gelmedi gevşemiş gibide durmuyo demek gevşiyo aklımda bulundururum bundan sonra bide biz stogeri alırken servisin eksik olduğunu bilerek aldık farz edelim keçe yırtıldı veya yay kırıldı vs. bunları temin edebileceğimiz bi yer varmı acaba?

Yayın ömrü ortalama kaç atıştır yani kırılması şart değil güçten düşmesi nekadar atışta belirgin bi hale gelir? Dediğin gibi pelletten pellete sıfırlama değişiyo ama şimdi biz atarken kullanıcıdan kaynaklanan sapmalarda oluyo bazen sıfırlarken tam istediğim noktayı vuruyorum tamam oldu diyorum ikinci ve üçüncü atışta yanına veya altına üstüne gidiyo benden mi kaynaklanıyor yoksa bi öncekinde rastgele mi vurdum diye düşünmeye başlıyorum çünkü atarken nefes ayarından tetiği ezerken oluşan sapmalarda var o yüzden sıfırlarken çok zorlanıyoruz en son 5-6cm çapında bi dairede toplamaya başladığım zaman pelletleri bırakıyorum daha fazla sıfırlayamamıyoruz çünkü bir kaç klik çeviriyorum yine uzaklaşmaya başlıyo yani şöyle anlatıyım farz edelim 25m den atıyoruz belirgin bi şekilde sağa veya sola vurduğu zaman ayarı yaklaştırıyorum ama tam hedefe vurmaya başlayınca hedef küçük olduğu için bazen geliyo bazen sağına vuruyo bazen üstüne vuruyo devamlı aynı noktaya vurmadığı için yani devamlı sağına vursa ozaman yapabilirim ama tüfek sabit olmadığı için hedefte küçük olunca benden kaynaklanan hatalardan hedefin etrafına düşüyo pelletler bu yüzden ince ayar yapmayı beceremedim tam noktaya atıcak kadar ha yine vuruyo ama kaçırdığımda çok oluyor.

Hayırlı olsun güle güle kullan. Bendede x20 var ve çok memnunum. Bu tüfeğin ağaç kundağı daha hafif karşılaştırma imkanım oldu.

Kullanma kılavuzunda bahsettiği gibi o deliğe 1 damla yağ damlatcaksın ben öyle yapıyorum. Ben ts 10 pellet ile 60 metre sonrasını vuramadım ağır pellet ulaşmıyor bir türlü ama pro hunter , pro magnum ve jsb ler ile çok rahat 80 metrede şişe vuruyorum kırıyor.
    Ucu küt olan match gibi pelletlerle ise 30-40 metreye kadar nokta atışlar yapıyorum. 25 metrede hedef kağıdının raptiyelerini vuruyorum. 33 metrede ceviz vuruyorum. Ben tüfeğimden memnunum dürbünüde iyi fakat mildotu arar oldum.

kardeş bak yukarı resim koydum kırmızı çembere aldığım noktada efes şişeleri var o mesafeden indirdim en az 80m vardır belki daha fazla gamo ts 10'la vurdum. ama şişelerin biraz üstüne atman lazım yaklaşık 35-40cm üstüne atarak vurdum zaten başka pellet almadık 6 kutu ts 10 vardı senin bu tüfekte önerebileceğin pelletler varmı gamo ts 10 dışında uzun mesafede gerçi yazmısın ama ben ağır pellet rüzgardan fazla etkilenmez diye ts 10 siparişi verdim ha bide dürbünü tam olarak nasıl sıfırlıyoz hiç anlamadım ayar vidalarını sağa sola çevirerek rast gele ayarladık bi sıfırlama için neredeyse 100'e yakın pellet harcadık sağa vuruyosa vidayı sağamı solamı çevirecez anlayamadık bide vidalar düştü üstünde yazıda yok rastgele çeviriyoz ;şrofls;. ama tam nokta atışı yapmak için sanki tüfeği mengeneyle sabitleyipte sıfırlamak lazım yada nasıl oluyo anlatabilirsen sevinirim 25m'den raptiyeyi vurabileceğimi sanmıyorum çünkü bu haliyle ;kihhik,

namluya yağ sıkmadım namluya havayı veren deliğin içine birazcık sıktım ondan sonra yine duman çıktı patlama sesi geldi ama fazla sıkmadım çok az sprey yağ sıktım zarar vermişmiyimdir acaba :him:s kitapçığında 1000 atıştan sonra 1 damla yağ damlatın kompresör yuvasına yazıyodu yaklaşık 2-3 ay boyunca kullanamıyacağım için az birşey sıktım kurmus olduğum içinde bir tane pelleti attım ilk attığımdaki gibi patlama ve duman çıktı okadar

bide bir şey sormak istiyorum ilk zamanlarda olan patlama ve duman çıkması belli bi zamandan sonra azaldı. Namludan yine ara ara duman çıkıyor ama pelleti attıktan sonra namluyu açınca pelleti koyduğumuz yerden geliyor duman, ben tüfeği uzun süre kullanmıyacağım için av bayinden bir tane sprey yağ aldım namlunun gövdeyle birleştiği yerede hava çıkışı olan delikten içeri az birsey sıktım namluyu kurmak zorunda olduğum için boşaltmak için bir tane pellet attım yine duman çıkarak patlama sesi geldi bunun tüfeğe bi zararı olurmu yağı çok az sıktım iki üç damla kadar falan?

evet arkadaslar forumda uzun araştırmalarım sonucunda eniştemle iki adet vursan stoeger X20 sentetik havalı tüfek aldık . Tüfeği ilk elime aldığımda biraz ağır geldi içini açıp yiv setlerine baktım pırıl pırıl ayna gibi parlıyo çok güzel açılmış daha sonra dürbünü incelemeye başladım çok güzel bi dürbünü var ancak dürbün ayar vidaları biraz dandik gibi eniştemin vidalar çıktı benimkinin üstündeki vidanın yazılı olan kısmı düştü onun haricince güzel bi dürbünü var tüfekler tüfekler akşam elimize geçti çalışıyomu diye merak ettik internetten aldık çünkü neyse kurdum gamo ts 10 pellet koydum arka balkona çıktım fazla ses çıkacağını tahmin etmiyodum ;şrofls;. tetiğe bi bastım aman allahım namludan ateşle birlikte duman çıktı ;tufey# eniştem bu ne olum dedi bende beklemiyodum böle bişeyi neyse sabırsızlıkla sabahın olmasını bekledim sabah annanemin tarlası var oraya gittik dürbünleri sıfırlamaya çalıştık pek anlamamıza rağmen hedefi vuracak kadar sıfırladık daha sonra bi baktım okadar sıfırlamayla nokta atışı yapmaya başladık 15-16m den heralde doğru sıfırlamışız ;kihhik, ama baya bi uğraştırdı bizi efes şişelerini koyduk o mesafeden tuz buz bazılarını delip geçiyo tek delik açıyo arkada duvar var topraktan ona giriyo daha sonra teneke koyduk tenekeyide önlü arkalı delip geçiyo 20m den tüfek gerçekten çok güçlü ve çok isabetli nefes ayarnı iyi yapıp sabitledikten sonra atmak istediğin noktaya gidiyo verdiğim parayı hakketti yani tarlada meyva ağaçlarıda var yani bağ bahçe gibi bi yer ayva ağacı vardı başladık ondaki ayvaları vurmaya eniştem bak şimdi dalından vurup ayvayı düşürecem dedi yakşık 10m falan bi vurdu hakkaten dalından vurdu ayva yerde ;şrofls;. biz elimize ilk kez havalı tüfek aldık hiç bi tecrübem yok daha önceden eniştem avcı daha önce av tüfeği kullanıyodu ama oda havalı kullanmadı tüfek çok sağlam hemen bozulacak bişeye benzemiyo kurması başlarda biraz zor gibi geliyo ama sonradan alıştım çok kolay fazla tepmiyo üzerindeki tek parça dürbün ayağıyla kullandık dürbünde herhangi bi kayma falan olmadı hatsanla ilgili çok kötü şeyler okumustum bu tüfekte güçlü acaba buda öyle çıkarmı diye düşünüyodum ama gayet kaliteli dampa ayak almaya gerek yok yani yaklaşık 600 er pellet attık dürbün sabit bir şekilde duruyo.

daha sonra atış yaparken mesafeyi uzattık 30m den duvara gamo ts 10 kutusunu koyduk yaklaşık 5 cm çapında bi daire dürbünü o mesafeye sıfırladıktan sonra neredeyse her attığımda vurmaya başladım atışlarımı arabanın tavanından destek alarak yaptım bu arada daha sonra bahçede gezerken dikili kavak ağaçları vardı 5cm çapında bi atıyım ne olacak dedim bitanesi sıyırdı diğeri tam ortadan değil biraz kenardan girdi arkadan çıktı 6-7m den falan attım delip geçtiğini görünce ateşli silahla atıyorum sandım kendimi ;şrofls;. önceden havalı silahları oyuncak sanardık ;kihhik, neyse belli bi süreden sonra insan uzak mesafede ne yaparım diye merak ediyor aldık bira şişelerini diğer tarlanın bi ucuna diktik çıplak gözle zor gözüküyo mesafeyi hiç ölçmedim arazi engebeliydi biraz etrafından dolaşarak koyduk şişeleri daha sonra atış yapmaya başladık baya bi uğraştık ya yanına düşüyo yada önüne daha sonra dürbünün biraz yukarısına nişan alarak attım yaklaşık şişelerin 40cm üstüne tetiğe bastım bir saniye sonra şangır die bi ses şişeden eser yok ;şrofls;. arkasından diğer şişeye başladım atmaya onuda bi 5-6 atış sonunda indirdim o mesafeden o şişeleri kırdığını görünce doğru kararı verdiğimizi anladık ki daha uzak mesafeye denemedik olsa onuda kırar zaten 9x'e getirerek baktım şişelere zar zor gözüküyo tam ateş ettiğim noktadan resim çektim mesafeyi bakarak anlayabilirsiniz çok tecrübeli üstadlar var burda resimi eklemeye çalışacam becerebilirsem tabi. Almak isteyen herkeze tavsiye ediyorum parasını hakeden bi tüfek.