_ŞaVŞaTLı_ adlı kullanıcının mesajları

Bende aynı ayağı kullanıyorum.Dürbünüm 60 moa yani 240 klik hareket edebiliyor.Monte ettiğimde 11 metre gibi sıfırlama yaptığımda oldukça fazla yukarı klik yapmam gerektiği, yani uzak mesafe atışı için fazla yukarı marjım kalmadığı için bende arka ayağı filmle yükselttim.Muhtemelen sizin dürbünün moa'sı düşük.Tahminim 120 kilk civarı olabilir.Böyle olunca kurtarmıyor tabi.Dürbün alırken en önemli hususlardan biri olabildiğince moa değerinin yüksek olması.Hangi ayağı takarsanız takın muhtemelen aynı sorunu yaşarsınız gibime geliyor.

Açıklamanız için çok teşekkür ederim. Ne tüfekte ne ayaklarda ne de dürbünde problem olmadığına emindim. Ama neden sıfırlanamadığını merak ediyordum. Sayenizde öğrenmiş olduk. Yükseklik ayarlı ayak alana kadar filmle idare edeceğiz artık g;$i

evet turan sendekının aynısı bendede oldu yanı 2 farklı dürbün 2 farklı ayak denedım genede 15 metrede sıfırlanmadı bende mecburen arkasına film koydum ve öyle kullanıyorum.

Hakan o zaman bunun bir açıklaması olmalı. Acaba diyorumki alçak ayakla uzak mesafeye atılamadığı gibi aynı şekilde yüksek ayaklada yakına atılamıyor olabilirmi? :him:s

İki ayak arasında yükseklik farkı olmamalı, eğer ayakları ön arka yaptığında sorun çözülürse ayaklar arasında yükseklik farkı olduğu ortaya çıkacak zaten, buna rağmen düzelme olmazsa sorunu başka yerlerde aramak gerekecek, yani ya dürbünde ya silahta yada öngörülemeyen senin bir hatalı montajlamandan olduğu üzerinde düşünülecek.

Mustafa abi silahta ve dürbünde problem olduğunu sanmıyorum. Çünkü başka birkaç AA kullanıcısıda aynı sorunu yaşadı. Ve dürbünler farklı farklı. Benim Ayakları yer değiştirince düzeleceğini tahmin ediyorum.

ortasında stopper pimi olan ayak arka ayaktır.

Erdem abi stoper pimini çıkarıp o ayağı arkaya diğerini öne takacağım. Umarım sorun çözülür. Aslında röntgen filmiyle problem çözüldü ama normal şekilde kullanmak varken neden röntgen falan sokuşturalımki g;$i

Yatagundan yeni aldığım powerfull mount 21mm ayakları tüfeğime taktım. Dürbün BSA 8-32x44. Cumartesi günü sıfırlamaya çalıştım. Fakat bir türlü 15 m ye sıfırlayamadım. Dürbün yukarı kliklerini en sona getirdim fakat yine alt vuruyordu. Bende mecburen arka ayağı röntgen filmiyle destekledim. Bu sorun neden kaynaklanıyordur acaba? barbaros_42 arkadaşımızda aynı sorunu yaşamıştı. Ondada aynı ayaklardan var. Bu konu hakkında fikir sahibi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum. Hayırlı forumlar

Turan, önce silahın dürbün kızağına bir su terazisi koy ve yanal eğimini ayarlayıp silahı sabitle yani Tunç'un dediği gibi yere dikey olsun, sonra dürbünle uyguladığın yöntemi kullanarak dürbünü monte et.

Aynen dediğiniz gibi yapacağım Mustafa abi. Teşekkürler

tutuş şekli farkeder, ancak siz silahı düz tutmaya alışın. Burada da biz aynı şeyi yaşıyoruz, birbirimizin dürbününden bakıp "bu dürbünü eğik monte etmişsin" diyoruz ;şrofls;.

:) Yarın bu sıfırlama işiyle meşgul olacağım. Umarım cinnet geçirmem ;şrofls;.

Dürbün sıfırlama konusunda en çok sinirimi bozan şey artıkılın yere göre paraleliğini ayarlamaktır. Yatagun'dan satın aldığım ayaklar dün geldi. Akşam dürbünü tüfeğe taktım. Bir ipin ucuna ağırlık bağladım ve sarkıttım. Tüfeği sehpa üzerine yerleştirdim ve su terazisiyle düzlüğünü ayarladım. Daha sonra dürbünden karşıdaki ipe bakarak artıkılla ipi birbirine çakıştırdım ve o şekilde sıktım. Buraya kadar sorun yok sanıyorum. İşin garibi bu şekilde dürbünden baktığımda artıkılı sola yatık gibi görüyorum. Sanırım ben tüfeği yamuk tutuyorum. Şimdi sizce artıkılı, tüfeği tutuş şeklime göre mi ayarlamalıyım? İp metoduyla yapılan ayara mı alışmalıyım? Hiç sevemedim şu dürbün sıfırlama işini X(