nakoma adlı kullanıcının mesajları

benim bişey yazmama gerek kalmamış sanırım.bazılarına son mesajlar cevap olmuştur herhalde.parası çok olan dışarı savursun.gitsin alsın avrupadan tüfeği.ben armsan için konuşmuyorum bizim yerli firmalarımızın çoğu şu an nerdeyse avrupa seviyesini yakalamış durumda.armsan ata vursan hatsan hatta torun bile bu kategoriye girerki fiyatına göre harika tüfek üretiyorlar.biraz bizde destek olursak neden bigün dünyada silah devlerinden biri olmayalım.yerli kullanalımki sanayimiz gelişsin arkadaşlar.armsanın bir browningden inanın aşağı tarafı yok.bir benelli sahibi s90dan daha iyi olduğunu yazmış bi yerde.böyle yorumların sayısı gittikçe artıyorda.bu gurur verici bir olay.herkese rastgele... ;d;

arkadaşlar slm.bende torun1020 model 20 numara otomatik var.firma slug namlu yapmıyor ama ben başka firmaya nasipse yaptıracam.valla bağımlılık yapan bir kalibre bu.kurşunu 12 numaradan evet daha uzağa gidiyor bence ama etkisini bilemem.çünkü avda denemedim.yalnız 120-130ye nerdeyse nokta gidiyor ve atması çok zevkli.mühimmat meselesine gelince kendim dolum yapıyorum.birinin maliyeti bana 50 kuruş civarına geliyor.1.30 barutla harikalar yaratıyor.bu kalibreyle kuş avıda oldukça zevkli yalnız arkasına iyi bakmanız gerek.lakin geçtiğimiz sezon 60m civarından bir karatavuğa attım 8no power tapa yaf.çaput gibi indi hayvan.bunlar benim görüşlerimdi.herkese bol avlar.. ;grin;

yarı otomatikte seçim tam bir muamma.kişiden kişiye değişir seçimler.ama şunu diyebilirim sana şu an bizim yerli tüfeklerimiz poze-çifte ve hatta yarı otomatik olsun yabancıları aratmaz.özellikle kullandığım için söylüyorum ''armsan'' öncelikle kundak dizaynı ve işçiliği ile her yönden diğer yerli tüfeklerimizden bence ayrı biyerde.hatta çoğu yabancı tüfekten daha güzel ve şık.insanın gözü hiç biyerine takılmıyor.avda bile sahibine diğer avcılar arasında belli bir ayrıcalık sağlayan bir zarifliği var.üstelik hafif ve kibar,çalışmasıda harika.tek kurşunu slug namluyla şahane sürüyor.ata ile aynı kaliteye sahip bir marka.avrupa seviyesinde parçaları var.takılma vs gibi bişeyle daha karşılaşmadım ben.inllh da böyle bişey olmaz.kimseyi etkilemek değil niyetim.işim reklam yapmak değil sonuçta.ama sezarın hakkınıda sezara veriri.armsan ında böyle bir övgüyü gerek çalışanlarıyla gerekse ürettiği üst kalite silahlarla hakettiğini düşünüyorum.sonuna kadarda gazlı otomatikte armsan ı öneririm.saygılarımla..

66 ve 71 arasında çok bariz fark görmedim ben.ama 61 ile 71 i kıyaslarsak fark belirgin olur.namlu boyunun uzun olması bence menzili değilde ilk başta grupmanı etkiliyor.uzun namluda grupman daha dar oluyor.tabi doğal olarak şok olmasada mesafeyi biraz uzatıyor.öyle olmasa ördek avcıları 61-66 kullanırdı ama su kuşu şöyle diyelim geçit ve bek avlarında mesafe sürekli uzak olduğundan minimum 71 tercih ediliyor ve bu boyda namluyla her bence yapılır.yani tek tüfek için bence en uygun boy namluda 71cmdir.yok ördek-kaz avı yapacam ben dersen 76cm daha iyi olur.

M.Ender kardeşim senin fikrine tabiki saygı duyarım.ben kendi düşüncemi yazdım.bizim vursanlar düşük gramajda takılma yapıyor.ha benelli nin kalitesini tartışmıyorum zaten.her avcının hayalidir benelli.ama tercih ve tarz meselesi bu iş sonuçta.dedim ya benellinin sorun yapıp yapmaması beni çokda bağlamıyor.winch sx3 hem daha şık hemda istikrarlı vede daha cazip bir fiyatı var.benim seçimim kesinlikle sx3 olur.ama kinetik otomatiklerin gazlılara göre daha verimli olduğunuda unutmamak gerek.pozelere yakın verimleri var.yalnız benim gibi takılma vs ile uğraşmak istemeyen ve verim benim için çokda mühim değil diyen avcılara gazlı kullanmalarını öneriyorum..

dizayn benim için önemli dersen kesinlikle winchester sx3 ama yok performans dersen benelli al derim. ikiside iyi silahlar zaten.herkesin hayali bunlar.dedikleri gibi benelli kinetik sistem ve düşük gramajlarda problem yapabilir ama sx3 gazlı olduğu için takılma vs yapmaz,fişek seçmez.ama gazlılarında temizliği ve bakımı zordur haberin olsun.lakin benim tercihim hep gazlıdan yana olmuştur hep.armsan aldım ben,memnunum...saygılarımla..

sevgili lamek ordan öyle görünüyor olabilir sana ama kurşunlar gayet güzel oluyor.ağız kısımlarında çokda abartılı bir şişme yok.bu aparat bana baba yadigarı başka da malesef bulamadım.beni idare ediyor.sarı kovanlar yumuşak yapılı olduğu için aslında şok rahat kıvrılıyor.(pellagri nin boş kovanları).yarı otomatikte atarkende bir sıkıntı yaratmadı.zaten bu ilk denemem ama karı için devam edicem doğrusu.malum piyasada 20 numara kurşunlar 1tlden falan satılıyor.yarı yarıya karlı.bence buna değer.ben devam edicem.zamanla daha güzel dolum yapacağıma inanıyorum.dedim ya şu ana için porblem yok.otomatik istikrarlı bir şekilde takır takır atıyor.takılma,dikme yok.yani durmak,yılmak yok yola devam.....

fatih mülayim kardeşim senin gibi bana bu önerenler oldu.bi denemeyi düşünüyorum aslında.bakalım nasıl olacak.yapıcağım şey plastik tapaların kurşuna birleşen yerini çakıyla kesmek olacak.ne kaybederim ki.belkide daha iyi olurki öle diyorsunuz.denicem bunu mutlaka.ama şunu söyliyim sana normal dolum dolum yaptığım kurşunlardan memnunum .performansı tahminimin üstünde çıktı.bana yetiyor ama deneme amaçlı senin önerini denicem.daha iyi olursa öle devem ederim.yorumlarınız içinde hepiniz saolun,bol avlar... ;grin;

arkadaşlar yorumlar için saolun.yarı fiyatına geliyor.bazı sitelerde görüyorum tanesi 1tl den satılıyor.dün otomatikte 60 adımdan 60*60 kartona bu kurşunlarla yaptığım gupmanı görmeniz gerekirdi.2si üst üste bindi.3.onlara yakın.3 köşe teşkil oldu.istikrar var yani.merak edenler için attığım tüfek torun1020 66 namlu,5 nolu şok.kaval namlu bile değil.bide kavla namlu olsa inanıyorumki sonuç daha iyi olurdu.şunuda yazayım otomatik takılmadan atıyor.dikme falan yok yani.herkese rastgele... ½bay£bay`;

;grin; herkese slm.hatırlarsanız eğer daha önce aynı konuyu 12 kalibre için sunmuştum .ben denedim ve bu konuya merakı olanlara nacizane bir kaç resim sunmak istedim.bayi 20 numara hazır dolu kurşunun tanesini 85 kuruştan satıyor.benim hesabıma göre bana maliyeti ise şöyle:

boş kovan: 16 kuruş , Kelle Tek kurşun: 25 kuruş , Barut (ölçek 1,50) : 15 kuruş Toplamda ise 16+25+15 =56 kuruş

yani anlaşıldığı üzere benim karım 85-56=29 kuruş olarak ortaya çıkıyor.(12 kalibrede bu kar 27 kuruş oluyor).kullandığım sarı boş kovanlar pellagri nin,yeşil kovanları ise attığım YAF fişeklerin boşalan kovanlarına yeni kapsül takarak kullandım.tabi iş böyle olunca kovan parasıda ortadan kalkıyor ve adeti taktığım yeni kapsülüde( tanesi 6 kuruş ) hesaba katarsam eğer 46 kuruşa geliyor. bence değer ama sizce de değer mi.hemen hemen yarı yarıya gibi.görüş belitirseniz sevinirim arkadaşlar.şimdiden hepinize teşekkürler. işte linkler buyrun:

http://img43.imageshack.us/img43/6706/cimg0647v.jpg

http://img44.imageshack.us/img44/5347/cimg0652r.jpg

http://img193.imageshack.us/img193/2562/cimg0651e.jpg ;şrofls;.

abi amerikan istiyorsan sana önerim reminton olacak.özellikle 11-87 modeli.şöyle en az 71 namlu( ördek için en iyisi 76 dır),mobil şoklu bir otomatik.ama ben olsam yabancıya o kadar para vermem.bizim yerli VURSAN lar ördek için biçilmiş kaftan.kullananlar oldukça memnun.ben ördek avı yapmadığım için armsan aldım ama onu almasaydım eğer VURSAN md200 delüx alacaktım.karar senin tabiki ,saygılar..

aslında haklısın.onu bende hesapladım ama dedim ya hobi işte.önüne geçemiyorum,bağımlılık yapıyor.yoksa inan karı yok gibi bide uğraştığında cabası.normalde bayinin kendi dolularıda 85 kuruş.bana sattığı baruttan koyuyor kovanlara.bendeki elde kıvırma aparatı,ondaki motor sistemli bi kıvırma makinesi.bu arada barut fransız malı nobel sport.bayi dolularıyla benim doluların performans farlı yok.mesafe-tesir herşey aynı.bizzat denedim.kovanlarda merak edenler için pellagri nin kırmızı kapsüllü boş kovanları ama inanın gördüğüm ve kullandığım en güzel kovanlar.görünümüde malzemeside harika.yapısı sert olduğundan mükemmel kıvırma sağlıyor.işte resimler ortada.görüntü güzel.1,90 barut otomatiğe amatör hedef atıcıları için bence fazla ama domuza atacak olsam 1,90 koyarım ancak şimdilik 1,70 barut benim için mükemmel sonuçlar veriyor.armsan slug otomatiğimle uygun gez ayarıyla 140-150 m gibi mesafelere etkili atışlar yapıyorum.bu doldurma işini deneyecek olanlara tavsiyem1,70 in üsründe barut fazla kullanmayın,özellikle poze ve çiftelerde sert patlıyor,omzu yoruyor.ama domuza gidecekseniz ve uzak atacaksanız 1,90 kullanın.saygılarımla..

benden illa bu dört firma arasından bi sıralama istersen eğer 1.armsan 2.torun 3.sarsılmaz 4.huğlu. hatta bir av bayii bana sarsılmaz a hiç bulaşma demişti.huğlu yuda aşırı önermedi.ama işte iş kullanıcıda bitiyor.tercih meselesi yani....

;şrofls;. valla kardeş bu saydığın firmalardan zaten armsan ve torun u bizzat kullanıyorum.ikisindende son derece memnunum.amcamda bi sarsılmaz concorde var.senelerdir kullanır daha tık yok.tabi biraz bahtına kalmış herhalde.çıkan çıkıyor.huğlu kullananlardan da çok şikayet duymuyoruz.ama dediğim gibi bence yerlide ata,armsan ve vursan şu an başı çeken firmalardan.bide şunu yazayım bir av bayi ''eğer torun un ürettiği tüfekler 400 yerine 800tl olsaydı daha çok satardı'' dedi bana.ilk başta acaip geldi ama sonra elimdekini kullanınca hak verdim adama.malum bizim millet ucuz etin yahnisi hesabını yapıyor..hatta parası çok olan gidip yabancı alıyor.ama inan durum artık değişti.hep yazıyorum yine yazacam bizim firmalar artık çıtayı iice yükseltti.kalite üst seviyelerde.özellikle son zamanlarda üretikleri yeni modellerle iç piyasada ata ve armsan diğerlerinden biraz daha ön planda gibi görünüyor.valla kötü silahımız artık yok gibi.geçen sitenin birinde adamın biri zafer kapitol marka otomatiğiyle atış yapmış,videoya baktım.mekanizma hızı oldukça iyi,sağlam görünüyor.daha çok örneklar var ama artık kesicem sana son sözüm çoğunun yaptığı gibi eğer tüfek alacaksan bayiye git eline ve gözüne hoş geleni al,kimseye kulak asma.saygılarımla.. ^^

;tufey# arkadaşlar slm.daha önce bu forumda (en azından ben) bu konuya raslamadım ama verildiyse özürlerimi kabul edin lütfen.sizlere firmanın sitesinde de verdiği bu 4-5 dklık tantım filmi herhalde biraz fikir verir.yaban tv de yayınlanan görüntülerden kesintiler alınarak yapılmış bir video.çünkü tam versiyonunu bizzat seyrettim ve hayran kaldım.bu videoyu izledikten sonra tek düşündüğüm neden bizim avcılarımız yabancı tüfeklere 1000lerce tl verirler.bana hak vereceksiniz.izlemek isteyenler için işte link:

http://www.avvideolari.net/izl…msan-tanitim-videosu.html

saygılarımı sunarım..

kastetmek istediğin şeyi tam anlamadım ama armsan havalı silah üretmiyor.ancak gazlı yarı otomatikte üstüne firma tanımam.benim bizzat sahibi olduğum a612w combo modeli.tam bir fişek canavarı.kendi dolularımı bile takılmadan atıyorum.tuttukluk yapma ihtimali en aza indirgenmiş.fişek seçmiyor,gramaj sorunu yok.ayrıca tek pistonla hem 28 hemde 52 gr kullanımına olanak tanıyan bir tüfek.hele slug namludaki gez-arpacık sistemine bayılıyorum.bu yorumumu okuyana arkadaşlar tüfeğimi övdüğümü falan sanmasın.bunlar denemelerim sonucu edindiğim izlenimler.ama sonuçta tabi herkesin kendi silahı kendine göre en iyi olandır herhalde.bana karşı düşüncede olanlar olabilir,kızmamda zaten.forumlarda vursan,ata,armsan,torun,huğlu ve sarsılmaz kullananlar çoğunlukla hepsi memnunlar.zaten şu an yerli silah sanayimizin durumu ortada.kalite düzeyi günden güne yükselmekte.valla ata nın yeni modelleri çok güzel göründü bana.armsan zaten tartışılmaz dizayn olarak hepsinden bir adım önde.hali hazırda elimde bide torun1020 model yarı otomatik var.valla bence şu an 400tllik fiyatına göre alınabilecek en sağlam ve kaliteli marka.saat gibi bir görev silahı.açıkçası ondan da armsan kadar memnun kaldım.şikayetim yok.sorunda eğer kastettiğin armsan geleceği ise evet bu firma istikbal vadediyor.ileriki yıllarda da sanıyorum yerli silah sanayimizin de guru kaynaklarından bir olacaktır diye düşünüyorum.saygılar.ii avlar.. :)

;şrofls;. Arkadaşlar bu firmanın yeni üretimimine başladığı kinetik ( benelli sistem veya döner kafa olarak tabir ediliyor)yarı otomatik av tüfeklerini biraz inceledim.gerçekten güzel iş çıkarmışlar.gerçi ortaklar ama ''armsan'' a bence dizayn bakımından rakip çıktı diye düşünmeden edemedim doğrusu .verdiğim linklerdeki tüfekleri incelerseniz bana hak verirsiniz.benim hepsi çok hoşuma gitti.hele neo12 slug modeli harika görünüyor.ama son olarak şunu söyliyim benim gönlüm hala armsan dan yana doğrusu.böyle bir tüfeğede sahip olduğum için kendimi şanslı hissediyorum.işte linkler:

http://www.ataarms.com/neo12_slug.htm

http://www.ataarms.com/neo12_ahsap.htm

http://www.ataarms.com/neo12_gravur.htm

http://www.ataarms.com/neo12_fonex.htm

saygılarımla,herkese iyi avlar.. :)