umtys adlı kullanıcının mesajları

T. Ederim :) Burada okuduklarımdan sonra Rp benim için bitmiştir. Şikayetler dikkate alınır ve kalite arttırılırsa o zaman

Sn. tekkeli1907 -haklı olarak -bu bilgilerden sonra ben de sizin gibi düşünürdüm. Ancak şunu belirtmeden geçemeyeceğim; RP teorik olarak çok güzel bir silah, isabeti ve ağırlığı şaşırtacak kadar iyi. Yurtdışı forumlardaki yorumları bekliyorum, eğer bir tek indeksleme sorunu bildiren olmazsa o zaman bu üretimin iki adet gündemi (ve kalitesi)olduğunu ve bir şekilde yurtdışı gündemindeki silaha ulaşmayı düşünecek kadar beğendim RP yi, böyle açıklayayım. Murat bey gibi birebir tüm şikayetlerle ilgilenen birine sahipler. Ama tabi bu üretime nasıl ulaşırız o muamma, belki ilerde yurtdışından getirtme imkanımız olabilir:)

En azından Kral imalatı bir Benjamin Kratos, Akela ,Cayden'i incelemek lazım bize layık görülenleri tam olarak anlayabilmek için. Tamam, başka bir firma için üretiliyor olabilir ama ücreti mukabilinde bile kendi tüketicisine daha kaliteli bir silahı çok görmeleri ilginç. Bazen iç piyasanın, kalite kontrolü masraflarından kısmanın etik olmayan bir yolu olduğunu düşünüyorum.

Reximex RP tam bir hayal kırıklığı oldu benim için de, gerçekten çok büyük bir hevesle almıştım. Gatewaytoairguns forumunda reximexleri amerikaya getirecek olan geminin limana yanaşma zamanı tartışılıyor, yolu açık olsun da Konya'ya 5 saatlik mesafede burada, 3 fabrika dönüşü,bir tam değişime rağmen silahı doğru düzgün kullanmak nasip olmadı. Yaman çelişkiler.

Yurtdışına yaptığım gezilerde havalı silah satışı yapan yerleri ziyaret edip yerli silahları incelemediğime cidden pişmanım. Belki bunu yapan hobidaşlarımız vardır. Hep merak eder dururum, bu kadar sıkıntılı üretim sürecinde tüketicisi çok sıkı korunan ülkelerde -anladık çok ucuza satılıyor- yerli silahlar nasıl pazar payı elde edebiliyorlar? Bu sorunun cevabını sn.poyrazaga vermiş sanırım.

Hatsan yerli tüketiciden ziyade yurtdışından gelecek taleplere yönelmiş durumda sanıyorum, tedarik epeydir sıkıntılı, duyduğumuz kadarıyla da ihracata ağırlık verilmiş.

Keçe pellet biraz daha kolay bir metod olduğundan tercih ediliyor. Ancak boroskop vs. ile teyid edilmiş bir bilgiye rastlamadım.Siz namlu çıkışından ilerletilen misinaya namlu girişinden pamuklu bez parçası tutturup çekerek(projektil yönünde) temizlik yapabilirsiniz. YouTube bu konuda engin bir deniz. Bu arada genel bir kural olarak namlu temizliği zamanı , (başka bir sebep olmadan) isabet bozulması ile ilişkilendirilir, yani sık yapılmaz.

Hatsan herhalde Türkiye'den taşınıyor. Bir firma düşünün kendi markası adı altında üretim yaptığı ülkeden ziyade yeni modellerini önce , hatta bazılarını sadece, dış piyasaya sürüyor. Tedarik lojistik nedeniyle önce ihracat ürünlerinde sorun olması gerekmez mi?

Yararlı bulduğum bir başlık olduğundan kendi deneyimlerimi aktarmak istiyorum. Sn Poyrazağa sarı pirinç boru kullanıp uç kısmını biraz eğeliyerek kesme işlemini kolaylaştırmış.Ben paraya kıyıp bir 6 mm izeltaş çelik kemer delgeç aldım.Delgeçin hemen 1 cm sonrasında metal yarı açık olduğundan kestiğiniz keçe rahatça önünüze geliyor. Lakin ;

1- Ayakkabı tabanı yün keçesi piyasadaki temizlik pelletlerine oranla çok gevşek ve daha az yoğun, bu durum nedeniyle silah ateslendiğinde namluda hareket halindeyken sıyırarak temizlik işlevini tam yerine getirmiyor, deneyerek her iki pelleti incelediğimde çıkan sonuç bu.

2- Daha yoğun bir keçe elde edebilmek için kullandığımız keçe preslenebilir ,bunu denemedim.

3- Benim bulduğum bir başka malzeme ki tam olarak piyasada satılan temizlik pelletleriyle aynı yoğunlukta, dremel için metal parlatma keçesi, 13 mm ve delgeç ile kesildiğinde gayet iyi sonuç veriyor.Ancak o da pahalı, 100 lük paketlerde yaklaşık 92-99 TL civarında İnternet fiyatı, 1 tanesinden teorik olarak iki pellet çıkması gerekiyor ancak benim kemer delgeci çelik ve etli olduğundan olmadı.

Alternatif fikirlerin paylaşılması bu soruna bir çözüm getirebilir

İyi günler, forumdaki şikayetleri okuyunca yerli regülatörlü pcp üreticilerinin önünde alması gereken daha yol var kanısındayım. Bir süredir, 50-100 mt. arasında stabil atış yapabilen regülatörlü bullpup'ları araştırıyorum. Yurtdışından getirme imkanım var. Örneğin Çekya'da yaklaşık 1000 Euro'ya KalibrGun Cricet II modeli var. Fabrika 40-50 atışta max. 2 m/s (6-7fps) sapma veriyor. Bu çok iyi bir değer. Yurtdışı forumlarda, FX Impact'ten bile atışlarının daha hassas ve sorunsuz olduğunu belirten kullanıcı yorumları okudum. Yine CZ namlulu Taipan firmasının Veteran modeli var fakat arkadan kurma kolu olan bir model almayı düşünmüyorum. Bana, bütçeyi aşmadan (veya mümkünse daha ekonomik) bu kriterlerde önereceğiniz alternatif marka/modeller var mı ? Çok teşekkürler

Huğlu Effectoya bir şans vermenizi dilerim.

Zorakiler kalite ,isabet, dayanıklılık ve kullanım açısından türk havalı silah sanayisinin ürettiği belkide en güzel silahlardır. Uzun yıllar Webley için "alecto" adı ile yurtdışında da beğenilerek kullanıldı.Performansı iyi olunca insan özellikle hp02 lerde optik (dürbün,red dot ) uygulamaları ile bir pcp isabetliliğine (ki Zoraki bunu yapabilir) ulaşmak istiyor sizin gibi. Rayına ikinci çentik açılarak optik uygulanabilir. Ancak kurma düzeneğinin işleyiş şekli hangi optik kullanırsanız kullanın, kısa süre sonra sapmaya neden olur ve pratik değil. Dürbün dediğiniz şey patır kütür kurulan bir kurma kolunda bir süre sonra tekrar sıfırlama ister.Üretim amacı olan kısa mesafelerde, kendi nişangahı ile kullanmanızı öneriyorum. Belki çok silik bulduğum nişangah boya rengi ,fosforlu parlak boya uygulaması ile daha iyi sonuç verebilir.

Tüfek, Hawke Vantage 24*50 dürbünle beraber 4.7 kilo. Şarjör yerine tam yerleşmeden, ki pürüzsüz bir şekilde yerleştiremiyorsunuz, kurma kolunu çekerseniz pellet sıkışıp çift sürüyor, bu durum fabrikaya yaptığım görüşmeden de teyid ettim. Çin'den gelen namlu ucu hız ölçer ile 18.13 gr. Spot on Pars (jsb heavy ile aynı grain, jsb pahalı olduğundan chrony ölçümlerinde tercih ettim)190-100 bar arasında toplam 46 stabil 53 atış yaptim, sanıyorum 46. dan sonra reg.devreden çıktı.

872,879,882,882,879,879,879,879,882,879,439(çift sürdü),882,876,879,882,879,879,879,882,882,879,876,879,882,879,876,879,882,879,879,879 E,876,876,872,879,876,876,876,876,872,879,869,866,862,856,853,846,843,840,833,830,823

Özetlemek gerekirse, ağır, dolum ucu oring kesiyor, şarjör biraz zor yerleşiyor ve bazen çift pellet sürüyor,güzel,stabil ve muhtemelen isabetli (bir sonraki testimde bu konuyu da paylaşacağım), kapalı garajdan bozma 20 m.poligonda chrony amaçlı atışlarda spot on Pars ile 0.8-1 cm grupman sorunsuz yaptı.

Maalesef benim iade etmek zorunda kaldığım RP ve Throne da aynı sorun vardı. Umarım bu yönde birşeyler yapılır da aklımda kalan özellikle RP yi ilerde envanterime ilave edebilirim.

Rüzgarlı bir ortamda 40 metrede18.13 jsb ve Hawke vantage 24*50 ile benim grupmanlar da hayli dağınık idi, chrony arıza yapmadan önce 220 barda 850-70 civarı 10 atış ölçebildim.

PX5 ler de regülatör standart 120 bara ayarlı diye biliyorum sizin en hızlı atışınız 728 fps fabrikada neden 105 bara ayarlandı anlamadım, hayır regülatör manometresi olmadığından ayarlamak da kolay değil.

Sn Kadirgl paylaşımlarınızı bekliyoruz.

Rüzgarsız bir ortam yakalayabilirsem cidden çok merak ettiğim 50 yrd. atışlarını yapmak istiyorum. Son nokta bu olacaktır. Ancak 25 m. grupmanı optik sebeplerden kaynaklanmıyorsa, benimki gibi istenilen düzeyde değil.

Sorunuz yanıtsız kalmış.

Ultra 4.5 kalibrem orijinal Zoraki dipçiklidir, kullanımı keyifli bir "tüfanca". Ancak dipçik sök-tekrar tak şeklinde değil, işlem zahmetli, takınca öyle kullanılması için tasarlanmış.

Bildiğim kadarıyla aynı model yerli silahların fiyatları ülkemizde yurtdışına göre çok daha düşük, hatta yabancı hobiciler Aksuav dan sipariş vermeyi tartışıyorlardı. Asıl problemimiz alım gücü.

Benim asıl merak ettiğim bu kadar sık fabrikaya geri gitmesi gereken ürünlerin yurtdışındaki durumları, hadi burada yusuf,murat,idris beyler var; g.afrikalısı, rusu, sırbistanlısı vs. ne yapıyor. Avrupa ve Amerika tüketicisi öyle pabuç bırakmaz

Sn. Kadirgl konu biraz eskimiş olmakla birlikte silah servisten döndükten sonra kendi hız ölçer iniz ile kontrol ettinizse sonuçlarını merak ettim. Chronyim arıza yaptı bende getirtmek istiyorum. Gümrük vergisi olarak ne kadar alındığı da paylaşılabilirse yararlı olur.

Sn. Murat Hayta atış hız ölçer cihazımda bir problem var, çözmeye çalışıyorum. Stabilite ölçebilecek kadar çok kayıt tutamadım, ancak 200 bar dolum sonrası stabil, sürekli aynı noktaya 60 civarında net atış yaptım. 220 bardan başlayarak 10 civarında atışta ölçebildiğim hız düzeyleri 868 FPS civarı idi.

Sizdeki hız ölçer fonksiyonel ise bir tablo paylaşımı çok yararlı olur.

Kalite hissi, görsel olarak güzel olması tartışmasız . Sanıyorum lamine ahşabı korumak ve mat metal boyanın kolay çizilebilir olması nedenleriyle elastik bandajla kaplamam gerekecek.Silah ağır, bendeki tahta yoğunluğu fazla heralde, dürbünü de takınca iyice ağırlaştı. Ağırlık ölçümünü bildireceğim.

Şarjörlerden birinin şeffaf plastiği çatlak olarak geldi, ancak mekanizması çalışıyor. Şarjör yuva uyumu sıkıntılı, ben silikon gres ile bir miktar rahatlama sağladım.

Kurma kolu sert ,kurulum ilk başlarda zorluyor, el kitabında da belirtilmiş yeni silahta az miktarda yağlama gerekir diye bir miktar balistol sorunu çözdü.Bu anlamda Kral silahlarımın şarjör yükleme,kurma-endeksleme mekanizmalarının ilk atıştan itibaren pürüzsüz yapısını hatırladım, ne kullandığım hatsan At44 de, reximexlerde (RP,Throne), ne de Huğlu da bu başarı yakalanmamış.

Fabrika ayarı pürüzsüz ve hassas tetik ayarı bence ideal,oynamaya gerek yok.

Dürbün rayı sadece 11 mm tek parça dürbün ayağı araya şarjör girdiği için takılamaz.

İlerleyen günlerde video olarak değil ama hız ölçer değerlerini tablolaştırmayı istiyorum, becerebilirsem paylaşacağım.

Sn.Karamurat'a katılıyorum, jsb dışında pelletlerle yapılan atışların -en azından sağlaması-yine jsb ile yapılmalı, özellikle yeni başlayan hobidaşlar "grupman yapmıyor" diyerek hataya düşebilirler ki bu nedenle fabrikaya silah yolladığım da hepsinin ilk yanıtı "jsb kullandınız mı?" oluyor.

Bu güzide yerli silahla ilgili (PX5) hobidaşlardan amatör bilgilendirme ve yukarıdaki videodakine benzer çok az çalışma var sitede, Alparslan hoca grupmanı dağınık revizyon öncesi px4 videosuyla kaldı, halbuki px4 de revize edilmişti. Veli beyin PX5 paylaşımı güzel. Bende Yusuf bey sayesinde lamine yeşiline sahip oldum. Bu başlık umarım PX5 cilerin daha çok bilgi paylaşımına vesile olur. Kısa zamanda hız ölçer çalışmasını paylaşacağım.