Posts by umtys

800-825 FPS arası demek, regülatörü kaç bara ayarlı? Aslında kronoyu bir kez çok sağlam bir marka ile kalibre etmek lazım.Ben Alparslan hocanın kaliteli bir krono ile testini yaptığı ucuz bir Airsoft ürünü almıştım, sabit 10 FPS eksik gösteriyordu.Dolayisiyla bence silahta kaçak yok, hızda orta mesafe grupman için yeterli.Birde grupmanı test edin

Krono tanıda yardımcı olacaktır, komik olan ise kronom olmasına rağmen şu ana kadar tembellikten np01 de deneme yapmamış olmam. Sizden önce yaparsam verileri paylaşırım.Ama sol taraftan kesin hava kaçağı var bende .

Peki eski oringi incelediğinizde bir hasar gördünüz mü? ben np01 de yeni iken bu kaçağı farketmiş ve oringi boşuna değiştirmiştim, çıkardığım oringdede hasar yoktu.Kaçak başka bir yerden ve muhtemelen sn.escape86 dediği gibi ayar düğmesi veya başka bir yerden. Pelet itici mi tam oturmuyor diyecem ama...Tüp oringinden şüphelenmiyorum çünkü dediğim gibi sıfırdı silah.

Sn. escape86, kaçağı sol taraftan hissediyorum, güç ayarı oringine ulaşmak için tam sökme gerekiyor heralde ki beni aşar. Zaten sıfırlamaya rağmen poi sapması var açıklayamadığım, muhtemelen kaçaktan

Bu veya aksuav da satılan Aria kompresörü kullanan ve arıza servis konularında bilgi verebilecek bir hobidaş umarım çıkar. Aria için mekanizması çok basit sanayide kompresör tamiri ile uğraşan ustalara kolayca tamiri yapılabilir denmişti ancak ben 300 bar basıncı şansa teslim etmenin sıkıntı çıkarabileceğini düşünüyorum, neticede az da para değil.

Sn.Avsezonu gerekli ruhsatı aldıktan sonra size yivli ateşli silah öneririm, yerli silah sanayimiz son senede güzel silahlar üretti, bu hatta çok daha uzun mesafelerde istediğiniz gücü hiçbir modifikasyon yapmadan,pelletdi, regülatördü ,modifikadyondu , derken istediğiniz gücü elde etmek için harcayacağınız paranın cebinizde kalmasını, hemde dar bütçeyle(burayı vurguluyorum) havalı silahta elde edilmesi zor olan güç, ve istikrarlı isabeti sağlar. Havalı da yukarıdaki arkadaşlarımızın ifade ettikleri gibi bu mesafede verilen hedefi vurmada sorun istikrardır.Eğer dendiği gibi10 atıştan 2-3 tanesini vurmak hedefiniz ise bu da yetmez çünkü elinizde en az silah hatta ondan daha pahalı optiğe de ihtiyacınız olacak.Eski üstadlar belli fpe üzerinde bilgi alışverişinde hemen müdahale ederlerdi.

Aynı platform, aynı namlu. Evet havalı silahta 50 yrd 1 inch ve altı iyi bir sonuç(ama yanlış anlaşılmasın,çok daha iyisini yapanlar mutlaka olur).Esas olan consistent yani bunu her seferinde tekrarlayabilmektir.Performans atışlarınızı silahın sevdiği ve kronoya göre stabil hızlarda yani diyelim 100 atış yapabiliyorsanız ortadaki 30 da yapın.Ama yine yanlış algılamayın bu birçok faktöre bağlıdır(siz, dürbün,pellet, ortam ısısı, nemi, rüzgarı, tüp hacmi, namlu, indeksleme vs.vs.vs.) deneyip keşfetmek bu arada da binlerce pellet sarfiyatı bu işin keyfi kısmıdır

100-200 metreler arasında grupman beklentinize bağlı.Bildiğim kadarı ile maksimum hızın %4 ü altında hız değişkenliği sağlayabilen stabil bir silah ancak bu mesafelerde 2-3 moa(yaklaşık 5-8cm) sapma sağlayabilirse bu iyi bir sonuçtur.Ama havalı silahlarda hele yerli üretim de bunu ancak tuning ve iyi bir regülatör ile yapabilirsiniz tabii şansınıza iyi bir namlu denk gelirse.100 m. ve üzerinde atışlarda beklentinizi yüksek tutmayın, asıl ilk hedef bence 50 yrd da 1 inch çıtasını tutturmaya çalışmak olmalı.Kral regülatör hakkında en ufak bilgi kırıntıları bile bulamadım, efektif olup olmadığı konusunda temkinli olmakta fayda var.Kral markası müşterisini üzse dahi mutlaka telafi eder

Sanıyorum sn.kafaavcısının demek istediği şey farklı.Bir tarihte benzer mekanik farklı isimli silahlar diye bir başlık açmış yeni başlayanlara aslında belki farklı basınçla yada tüp hacmiyle çalışan, farklı kundak ve namlu uzunluğu olan ama aynı silahı satın aldıklarını aktarmak istemiştim.Başlığa zerre ilgi olmadı.O problem değil de asıl problem inovasyon yada kalite geliştirme olmadan bu sanayi nasıl ayakta kalabiliyor ona hayret ediyorum.Sadece yeni bir mekanik değil kaliteli yerli namlu üretimi hatta belli bir standartta dahi üretim yeterli olur.Hadi iç piyasada servis vs. ile sorunu çözme yoluna gidilebilir de elin Amerikalısı, güney Afrikalısında bunu nasıl çözüyorlar anlamış değilim.

Sn.Engin, bildiğim kadarını aktarayım

1) Tüm pcplere reg. takılabilir, yalnız kralın kendi reg. hakkında en ufak bir bilgi yok. Reg. de en önemli konu işe yarayıp yaratmasıdır, üstad Ekiz efektif çalışan güzel regülatörler imal ve montajını yapıyor, ancak bir tarihteki fiyatı Jumbodan biraz ucuz idi, şimdi nedir bilemiyorum.

2) Bu mesafelerde ki amacınız tahribat mı grupman mı?

3) Süper jumbom yok ama Jumbo ve Knight (yeni Nemesis) var. Pro, Jumbo, Nemesis(knight) benzer platformu kullanıyor, nemesislerde sanırım tetik değişti, süper ile Nemesis 250 bar. artıları olarak grupmanı tatminkar, ben knight da 6.35 namlu ilk atışlarda (yeni tüfekte tam randıman için biraz pellet harcamak lazım)50 m. de 4-5 cm grupman yapabiliyorum.Alparslan hocanın sonradan silinen videosunda 2.5-3 cm grupman vermişti .Süper Jumbo da benzeri sonuçlar verecektir.Benim Jumboda sevmediğim bir şey yok

3) Yanılmıyorsam taktik kundaklı Jumbo da var, dipçik ayarı için fabrikadan süperi taktik kundakta isteyin, kral müşteri memnuniyetine çok önem verir, muhtemelen kabul ederler

Burada herkes bilgisi dahilinde, mümkün olduğunca doğrulanmış bilgileri yeni hobicilere aktarıp, sn. Ramazan B.nin dediği gibi hobiye gereksiz para gömülmesini engellemek için paylaşımda bulunuyor.Lisanı olan için zaten en büyük kütüphane internet.Yerli silah al orasını burasını düzelttir kullan, kaliteli yabancı ise (istisnalar vardır) al kullan silahlarıdır.Hep tekrarladığım ve defalarca da doğrulanmış bilgiyi usanmadan yine vereyim; üstad atölyesinden faydalanabilmek ya da iyi seviyede teknik ve balistik bilgi ile ekipmana(krono gibi) sahip olmak gibi avantajlarınız yok ise alınacak marka bellidir.Jumbo iyi bir silahtır, yanlış bir karar olmaz.

Sn.RamazanB. nin atışları yerli bir silaha ve bana göre başarılı (isabetli-accurate) olmakla beraber ancak istikrarlı (consistent) ise daha da başarılıdır.

Tam 3-4 ay hiçbir şey yazmadan sadece forumu hatim ettim, peki bu gereksiz para harcamama engel oldu mu, olmadı, muhtemelen sizde de aynısı olacak.Sn.Karamuratın belirttiği gibi bütçe meselesi

Sn.Engin bey, bu silahları kullanmadım, mutlaka aksi yönde görüşler olacaktır ama ben size şöyle bir bakış açısı vereyim. En hızlı atış hizını esas alarak atış sayıları arasında hız sapması %4 ün üzerinde ise (ki regülatörsüz olarak bu değeri yakalamak ciddi modifikasyon ister) o tüfekle 50 yrd (metre bile değil) üzerinde grupman biraz zor, 100 ve 200 metrelerde grupman ise her zaman daha da sıkıntılıdır. Free floating namlu eğer uyumlu bir rezonans yakalanmışsa işe yarar, iyidir, yoksa her ff namlu mutlaka iyi olur diye bir şeyde yok.

Sn.AliB., mega-long ikilisinde mukayeseli bilgi verecek tecrübem yok.Regulatorlu beğendiğiniz bir silahınız varken mega-long sizi tatmin etmeyebilir, yüksek hacimli modelleri de göz önünde bulundurunuz.Aslında yeni nemesis almama rağmen (6.35 kullanıyorum)hala gözüm effectoda, çünkü bir tekrar yada benzeri silah değil, 6 yiv set (işe yarıyor ise)LW namlu ve regülatör var, ve hepsinden önemlisi malzeme kalitesi övülüyor. Halimiz nolacak bilmiyorum:)