cmblc adlı kullanıcının mesajları

;d; ;d; ;d;

aynen katılıyorum...

sevgiler,

Teşekkürler sayın cmblc. Yayı kullanmak istedim biraz araştırma yaptım (google) ve aldım. Aldığım yere 1.92 boyundayım. Kaslarım iyi durumda Klasik güçlü bir yay istiyorum dedim. Gönderdiler. Ama üzerine 30 cm. kesik açıklığı olan karın üst bölgesinden ameliyat geçirdim. Şu anda da ileri derecede bel fıtığı sorunu çekiyorum. Bir de krizden dolayı harcama yapamıyorum. O yüzden yay yayor. Ama ihtiyacım olduğunda bilgi alabileceğim birini forumumuzda görmek çok güzel. Tekrar teşekkür ederim.

sn. ilkertozluklu, geçmiş olsun... ileri derece bel fıtığı olanlar okçuluktan uzak durmalıdır zira sanılanın aksine pazu kuvvetinin hiçbir önemi yoktur, okçulukta çalışan kaslar sırt ve bel kaslarıdır ki bel fıtığı sorunu olanların yapmaması gereken sporların başında okçuluk gelir... ameliyata bağlı olarak bel fıtığı karakteristiğinde bir ağrı çekiyorsanız eğer, ameliyat sonrasındaki 8 ay (en az) okçuluk yapmayacaksınız sonra da doktor kontrolünde başlayacaksınız ki antrenmanlara, istenmeyen sonuçlar ortaya çıkmasın... okçuluk güzel ve zevklidir ama önce sağlık...

sevgiler,

ps: bende anne tarafından Kırklareliliyim... hemşeri sayılırız... :)

İlginiz için çok teşekkür ederim Cem bey. Gerektiği zaman sizi p.m. ( özel mesaj ) vasıtası ile rahatsız edeceğimden şüpheniz olmasın. Selamlar.

estağfurullah, rahatsızlık ne demek... yardımcı olabilirsem mutlu olurum...

sevgiler,

önce hayırlı olsun... sonra bu yayı almanızda karar aşamasında kim yol gösterdi ve okçuluk bilgisi nedir? galeride bu resminizin altına bir yorum yapmıştım, okumanızda yarar var... atışlara başlamadan önce, en az 15 dakika açma-germe hareketleri yaparak boyun, omuz, sırt kasları ve belinizi ısıtın ki sakatlanmayın... aldığınız yerde Beman oklar vardır... hem ucuz hem atışa hazırdırlar ve carbon alaşımlı olduklarından o elinizdeki 6 oka nazaran çok dayanıklı ve esnektirler... takıldığınız herşeyi yanıtlamaktan zevk duyarım... sağlam durun, canlı bırakın ve bırakmadan önce en az 5 sn. hareketsiz kalmaya çalışın...

sevgiler,

...Bu demek değildir ki günümüz materyalleri ile güçlü yay yapılamaz, elbette ki yapılır. Ama Osmanlı yayları çağdaşlarına göre muazzam güçlüydü...

sn. oarapoğlu... verdiğiniz bilgilerin bir bölümünde haklısınız ancak; Osmanlı yayları günümüzdeki yaylardan da çok güçlüydü... günümüzdeki en sert av yayı 120 lbs güç üretiyor (onu da çekecek insanoğlu bulabilirseniz) buna mukabil, ne yazık ki günümüzde örnekleri bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıda ve topkapı sarayında sergilenen Osmanlı yaylarının ortalama hallisi 220~250 lbs güç üretiyor ve hala üretiyor... bu demektir ki, günümüz materyalleri ile güçlü yay elbette yapılır ama Osmanlı yayları kadar güçlüsü yapılamaz... netekim yapılamıyor da...

Osmanlı'nın o yaylarda kullandığı oklar da günümüzde hala teknik bir muamma... dünyanın en iyi oklarını üreten amerikalı Easton firması, tüm okçular tarafından da "en iyi"liği kabul edilen A/C/X10 (aluminium/carbon/ya X ya 10) (X okçulukta en mükemmel atış 10'da tam puan) modeli oklarını, Osmanlı oklarını referans alarak üretmiştir ve bu, her paketin içinde, övünerek verdiği bir bilgidir...

Osmanlı'nın her şeyi tartışmaya açıktır, yayları, okları ve kemankeşleri hariç...

sevgiler,

Az önce arkadaşımla yaylardan bahsettik. Bir osmanlı yayına olmadı, benzer bir yaya zevkine atış yapmak için nasıl sahip olunur bilen varmı. Bu işi yapan insanlar ve bu kişilere ulaşılabilecek telefon numarası bilen varmı acaba. Havalı tüfek kadar zevkli birşey.

macaristanda (ne kadar acı ki) bu yayları yapan bir yer var... google da "ottoman bows" diye aratırsanız muhtemelen bulursunuz... bendeki kartı hala duruyorsa (ki baktım ama göremedim) gene buradan adres ve telefon bilgilerini yayınlarım...

sevgiler,

düşünce süper ama bu başlık altından takip etmek zor olur; imzamıza kaydetsek daha kolay ulaşılabilir. üyeler link den şehir aratırsak daha çabuk ulaşırız gibi

haklısınız sn. volkanertekin... :D imzamızda da olsa çok daha iyi olur ancak buraya da yazalım bence, imzasının bozulmasını istemeyen üyelerimiz de olabilir...

sevgiler,

Selamlar Cem bey geçirmiş olduğunuz talihsiz kaza için geçmiş olsun. Tekrar forumumuza hoş geldiniz. Ben Kocaeli'nde ve İstanbul'da git gel yapmak sureti ile yaşamaktayım. Öğrencilerimden biri il gençlik spor müdürlüğünden yanılmıyorsam okculuk dersleri almaya başlamış. Bende gitmeyi arzu ettim ancak yaş haddinden dolayı sanırım olmayacak. Ancak özel olarak ders alabileceğim hoca buldum. Beni bu konuda bilgilendiri ve yeni başlayacak olanlara önerebileceğiniz yay marka ve modelleri neler olabileceğini söylerseniz sevinirim. Aksesuarları ile birlikte 500 ytl civarı bir bütçe ayırabilirim. Selamlar.

sn. senc79 geçmiş olsun dileklerinize teşekkür ederim... hoşbuldum... Kocaelinde Rıdvan İstanbulda Metin bölge antrenörü olarak çalışmaktalar ve ikiside sevdiğim dostlardır... iletişim bilgilerinizi bana özel mesaj yoluyla iletir ve hangi ilde ders alacağınızı da yazarsanız ben arkadaşıma iletirim ve sizi aramasını sağlarım...

14 yaşına kadar federasyon destekli okçuluğa başlayabilirsiniz fakat misalen 29 yaşınızdasınız ve bağlı olduğunuz ilin okçuluk antrenörüne gittiniz, malzemelerinizi almanız koşuluyla size teknik bilgiyi vermek ve onun belirlediği günler ve saatler arasında antrenman alanını kullanmanıza yardımcı olmak da görevleri arasındadır... tabii önce bir "ferdi lisans" çıkarmalısınız...

bu arada, bu söyleyeceklerim sizin kadar okçuluk sporuna ilgi duyan tüm üyelerimiz için de geçerli, antrenörünüzle tanışıp konuşmadan ve dayanıklılık, kol boyu ölçümlerinizi yaptırıp onun size önereceği yay stilini öğrenmeden gidip kendinize yay almayın... en hafif ihtimal bir sakatlık yaşarsınız ya da ciddi bir sakatlık yaşarsınız... her işi uzmanına bırakmak en doğrusu...

sevgiler,

sn. samanyolu-tr... internet üzerinden yay alacakmışsınız sanırım... denemeyin... "arbalet" (kundaklı) yayların ithali zaten yasak, alacağınız normal yayında fiyatı 100 US$'dan fazla ise emniyetten ve ilgili tüm kurumlardan "ithalat yapabilir" izni almanız gerek ki, bu da imkansız...

ben size bir adres vereyim, bir de oraya bakın, ESKA Archery / Ankara... ESKA TOF'nun da tüm malzemelerinin tedarikçisi... Ertan bey ya da oğlu Tunç beyi sorun onlara Cem Balcı vasıtasıyla arıyorum deyin... ellerinden gelen kolaylığı yapacaklardır...

sevgiler,

öncelikle forum süper, ellerinize sağlık... aklıma geldi, paylaşayım dedim... bu kadar üyesi olan bir forumda sosyal yardımlaşmalar da yapılabilir bence... örneğin bir kan bankası oluşturulabilinir... böylece, Allah göstermesin ama, acil kan aranması durumunda hiç tanımadığımız insanlar yerine, sanal da olsa tanıdığımız insanlardan yardım istemek daha kolay olacaktır...

ben başlatayım;

Cem Balcı / Ankara / B(Rh)+ _ (iki beyin ameliyatı olup sürekli ilaç kullandığım için "trombosit" veremiyorum, alan için riskli ama kan veririm)

sevgiler,