impo tarafından yazılan gönderiler

Geçen hafta sonu kamp yapmaya Çankırı'ya gitmeseydim yolda dönüşümlü araba kullanabileceğimiz 1-2 arkadaş bulup gelmeyi bende çok isterdim ama h.sonu çok yoruldum gözüm yemiyor.Ama Ankara'nın , Eskişehir'in kış mevsimi de çok güzel olur, belki kışın bi ziyarete geliriz.Ankara Team gerçekten efsane. Bu kadar kafa dengi adamı bir araya uğraşsan getiremezsin. Teşekkürler AirGunTürk.

Mustafa Bey, tam olarak aradığım cevap buydu.Biraz deneme ile optimum güç ve atış adetini yakalayıp o ayarda kullanmak.Geliş süreci ile ilgili cevap içinde teşekkürler.Son noktayı (yada noktalı virgül) bu silahla koyarız inşallah.

Mustafa Bey, Fx Royale 400 standart haliyle 36 fpe'de diyelimki 30 fps aralığında 50 atış yapabiliyor , garantisi bozulmayacak şekilde bir müdahele ile 30 fpe'de aynı stabilitede daha fazla atış sayısı yakalanabilir mi?Yani düz mantık işler mi?Bence Pcp ler için 30 fpe güç son derece ideal.1 gramlık bir mermiyle 200-300 mt de bişeyler vurmak aklıma yatmıyor çünkü.Bir de tabi Fx Royal geliş tarihi ile ilgili tüyo verebilir misiniz? Yedek akçe ayıralım mı?

Alıntı

bir Amerikalı 36 atışlık bir krono ölçümü yapmış,18 g. JSB ile, ortalama 36.6 fpe güçte çıkmış.

Bu tüfek benimde çok ilgimi çekiyor.Daha önce başka birinin yaptığı 70 atışlık (18 g. JSB) ölçüm de şöyle.
    Shots 1-10 hi 932.37 lo 925.74 34.76 ft lbs
    Shots 11-20 hi 940.70 lo 906.33 32.63 ft lbs
    Shots 21-30 hi 911.10 lo 890.07 31.62 ft lbs
    Shots 31-40 hi 896.46 lo 881.77 30.21 ft lbs
    Shots 41-50 hi 875.01 lo 858.93 29.11 ft lbs
    Shots 51-60 hi 858.63 lo 842.02 28.02 ft lbs
    Shots 61-70 hi 849.41 lo 818.84 28.02 ft lbs

Bu değerler o kadar iyi görünmüyor.Diğer vatandaş 36 atıştan sonra hızdaki düşüş fazlalaştığı için orda kesmiş olabilir.
    Yaratıcıları (Ben Taylor) aynı olduğundan kardeşi sayılabilecek Theoben Rapid'in regülatörlü modelleri çok güzel sonuçlar verdiğinden bu tüfekte de regülatör imkanını merak etmiştim.Yüksek tüp hacminde regülatör gerekli değil yorumu geldi.Gerçi Sayın Mustafa Serdar yorum yapmadı ama bu imkan zorlanamaz mı çok merak ediyorum.Çünkü gerçekten tüp hacmi , kundağı , Fx teknolojisi ile son nokta olabilecek bir tüfek.

Bu model oldukça yeni olduğu için y.dışı forumlarda da pek fazla paylaşım bulunamıyor.Fakat benim merak ettiğim Fx'in sitesinde regülatörlü model için 18 fpe güç verilmiş.Acaba istenirse örneğin 30 yada 40 fpe ye ayarlı regülatörlü modeller gelebilir mi? Ya da 18 fpe ayarlı regülatör istenen güce ayarlanabilir mi?Bu tüfeğe çok benzeyen Theoben Rapid MKII modeli için 400 cc tüp ile regülatörlü modellerde 30 fpe de 75 , 40 fpe de 50 atış yapılabildiğini yazıyorlar.Muhtemelen valf sistemleri farklıdır ama Fx in en az bu neticeyi vereceğini tahmin ediyorum.Zaten pahalı bir model olduğunu ve regülatör ilavesinin ek maliyet getireceğini biliyorum ama değer gibime geliyor.

Gerçekten çok güzel olmuş.İstanbul'da şehir merkezine uzakta olsa buldukları her boşluğa villa yaptıkları için böyle yerler bize hayal.İzmit'te doğup büyüdüm özellikle yazın hafta sonları giderim Sapanca gölü tarafına, oralarda bile bırakın ateşli silahı, havalı tüfekle bile atış yapılacak yeterli genişlikte yer bulamıyorum.Şehrinizin kıymetini bilin.

Global kriz bahanesiyle kurulan yeni düzende tahminim devleti yöneten kurumlar çatışmazsa bu bölgede ciddi bir üretim üssü olacağız.Gerekli yasal düzenlemeler tamamlandıktan sonra Türkiye'de ciddi yabancı yatırımları görürüz büyük ihtimal.Bu fikrime paralel bu haber gerçekten hoşuma gitti eğer doğruysa.Bir şekilde yap sat istihdam yaratsın , ülke kazansın.Ama bu arada laf aramızda elimdeki orjinal Benjamin Discovery'nin de kıymetini bilip elimden çıkarmıyayım bari , çocukken sattığım Zagorları seneler sonra tekrar toplamak için milyarlar harcadım.
    Orjinal Fx Royal 400 lerden 2. 3. nesli çıkmadan bi tane almak mı lazım ne?

Şimdi burada mesele bir markayı yüceltmek yada yerin dibine batırmaktan çok kullanıcı ve belki dahada önemlisi etrafındaki insanların güvenliği olmalı.Ben pcp almadan önce bu yüksek basınç tüp olayı beni ciddi biçimde frenliyordu.Kullandığım Benjamin Discovery için okuduğum şu yazı beni rahatlatmıştı.
    "The Discovery stores air in a reservoir made of carbon steel DOM tubing, with a filling capacity of 135 cc (8.3 cubic inch). The reservoir tube is capped with a male Foster quick release connector that permits easy filling of the gun, I much prefer this set up over the filling probes used in many pcp designs. Though the recommended fill pressure is 2000 psi, the tube and valve assemblies have been hydrostatic tested to 11000 psi (the tube alone to 15000 psi)."
    Burada 2000 psi ile çalışan bu tüfek için 11000 psi valf + tüp hidrostatik testi , sadece tüp için 15000 psi basınç testi yapıldığını söylüyor.Bunu yazan kişi bu testi kendi yapmadığına göre Crosman'ın ağzından söylüyor olsa gerek.ABD gibi bir ülkede bunu kafadan atma yazmaya pek cesaret edemezler gibime geliyor.Buna rağmen hala tüfeği doldururken yanımda kimse olmamasına ve evde durduğu zaman olabildiğince ortalıkta tutmamaya dikkat ediyorum.Airarms , FX , BSA gibi markaların tüplerinin test edilmesi ile ilgili yazı ve bilgiye sahip olanlar varsa lütfen onlarda paylaşsın.Benim hiçbir marka vs takıntım olmadığı için içime sinerse 1000 euro verir Hatsan'da alırım , Fx de , Airarms'da ama en önemli mesele insanın içine sinmesi.Bahsedilen basınç testleri için yazılan değerler bu yüzden bana çok düşük gibi geldi.Bizim insanımızın hayatının daha az değerli olduğuna inanmadığımıza göre bunun teknik açıklamasını yapabilecek olan varsa çok memnun olurum.

Boya sökücüyü Bahaus'dan almıştım.Markasını ve içeriğini şu anda hatırlamıyorum ama oradaki görevliye yapacağım şeyi söyleyince budur demişti.Boya ve eski cilayı söktükten sonra özenli bir zımpara gerekiyor tabi.180 numarayla başlayıp 600 numaraya doğru kademeli zımpara yaptım.Yalnız önemli nokta daha önce yazmayı unuttum , eski boyayı sökmek aslında çok kolay iş değil.Evde yapılacak iş hiç değil.Boya sökücü her noktasına uygulandıktan sonra yarım saat bekleyip yıkayın diyor.Ben bu işi Sapanca'da evin bahçesinde yaptım ve yarım saatin sonunda üstündeki tabakayı kuzenin ufak araba yıkama makinesinden tazyikli su sıkarak arındırdım.O basınçlı suya rağmen baya bi uğraştık.Bu imkan olmasa çeşmenin altında sertçe bir fırçayla yapılabilir bu işlem.

Öncelikle olumlu yorumlarınız için teşekkürler.Sorularınıza gelince.Kit'in maliyeti 15 sterlin + 10 sterlin de kargo oldu.Paketin gelme aşamasında sıkıntı yaşadım gerçi.Takip numarası olmayan posta ile yolladıkları için İlk yolladığı set büyük ihtimalle kayboldu.Bu tür şeyleri sizden aldıkları posta masrafından ucuza mal etmek için büyük sarı evrak zarfları ile yolluyorlar , bunlarda Tr'de biraz savsaklanıyor.Uzun yazışmalar sonrası bir set daha yollamayı kabul etti , neyseki o sağ salim geldi.Toplam 25 sterlin yaklaşık 65 lira gibi bir maliyeti var.Ama en az iki tüfek boyanabilir.Kundakta çok büyük göçükler yoksa zımpara ile pürüzsüz hale geliyor.Çünkü darbeler aslında üstündeki cilaya zarar verdiği için onu söktüğünüzde düzeliyor.Daha fazla çöküntü olanlar için ise setin içindeki kılavuzda kundak yağı ıslakken zımpara yapılarak oluşan çamurumsu ahşap yağ karışımının bu çökükleri kapatacağı yazıyor ama ben ıslak zımpara yapmadım.Kundak yağını parmağınızla sürüyorsunuz.Daha ilk katta müthiş keyif vermeye başlıyor.1 gün bekleyip diğer kat'a geçiyorsunuz.Her kat arası cok ince zımpara yada içinden çıkan çelik yün ile bir sonraki kat için hazırlıyorsunuz.Ne kadar fazla kat o kadar sağlam ve derinlik diyor ama ilerledikçe üstünde parmak izi yada yağın akıntı izlerini bırakmamak zorlaşıyor.
    Kolay gelsin,
    Taylan Alyürük

Bir süredir Diana mod 460 kundağında yaptığım boya ve cila yenileme işlemini paylaşmak istiyordum.
    Kunağı söktükten sonra yapı marketten aldığım boya sökücü spreyi uygulayarak eski boya ve cilasından arındırdım.
    Ebay'dan sipariş ettiğim "Birchwood Casey Complete Tru-Oil Gun Stock Re-finish Kit" içinden çıkan zımparalarla hiç pürüz kalmayana kadar zımparaladıktan sonra içinden çıkan ceviz rengi boyayla kundağı boyayıp yine setin içindeki kundak yağı ile 6 kat yağladım.En sonda koruyucu pasta cila ile işlemi tamamladım.Sonuç bence gayet güzel oldu.Kundak boyası eskimiş yada rengini cevize çevirmek isteyenlere tavsiye ederim.Aşağıya kundağın ham halinin ve uygulama sonrasının resimlerini ekliyorum.

[Resim Engellendi: http://s2b.directupload.net/images/090611/f62we8tf.jpg]

[Resim Engellendi: http://s7b.directupload.net/images/090611/5uwcl5ma.jpg]

Yorumlarınız için teşekkürler.Yedek parça ile ilgili linki yazarsanız sevinirim.Lazım olabilir.Fırsat bulabilsem farklı hızların isabet üzerindeki etkisini ölçmek istiyorum fakat bu ara arazi olamıyorum.
    Yerli üretim konusu benimde gerçekten canımı sıkıyor.Yabancı düşmanı yada aşırı milliyetçi biri değilim ama yabancı forumlardaki adamların bu paraya böyle tüfek böbürlenmeleri insanı ister istemez düşündürüyor.Airarms yada Fx gibi önde gelen markaları kullanmadım ama insan en azından Crosman kalitesinde bir tüfeğin Tr'de üretilmesini bekliyor.Çocuk sayılabilecek yaşta Hatsan tüfeğim vardı Dianalar o zaman Alman Markı ile satılırken ulaşılamazdı bizim için.Büyüdük paramız oldu ama çocuğumuz da oldu , çocuğu büyüttük kendi çocukluğumuza geri dönüp biraz para harcayalım dedik ama gene yabancı markalara mecburuz.Tamam maalesef ülkemiz senelerdir sürekli krizlerle boğuşuyor ve bu sanayici için gerçekten zor.Ama bana göre temelde sıkıntı ar-ge'ye harcanan paranın çoğu patron için fuzuli görülmesi ve patronların herşeye kendilerinin karar vermesidir.Ben bu forumda Hatsan'la ilgili pek çok şey okudum , şimdiye kadar hiç yorum yapmadım ama dikkatimi çeken sürekli patron baba ve oğlunun yönetimi imajını aldım.Sanırım başlıklardan birinde Benjamin Discovery örneği verilmiş ve bu tüfek için koskoca Crosman'ın havalı tüfek konusunda tecrübeli kişilere piyasaya çıkmadan birer prototip gönderip fikirlerini almasından bahsedilmişti.İşte hem ar-ge ekibi güçlendirilip hemde farklı fikirlere açık olunursa neden bir Fx , yada Airarms kalitesi yakalanmasın.Burada ticari bir takım paylaşımlar bahane olarak gösterilebilir ama bazen paylaştığınız zaman katlayarak büyürsünüz.

Doğru , o pim aklıma gelmemişti , en iyisi bir önceki seviyeye dönüp 16 grn Fx ile 855 fps lik ortalamayı aldığım ayarda kullanmak.Nasıl olsa bir pul çıkararak istersem 30 fps lik bir artış sağlayabilirim.Bu arada atışınız 160 adım tahminim 90-100 mt civarıdır , 9 büyütme dürbün kullanıyorsunuz galiba , gerçekten tebrikler.

Güç ayarlayıcısının arkasına 1 pul koyarak deneme yaptım.2200 psi 18 grn Jsb pelet:
    810-809-810-818-820-823-827-825-828-833-836-838-835-839-838-837-838-838-839-838-835-832-830-827
    Bu ayarda 16 grn Fx leride ortalama 885 fps ile atıyor.
    Tahmin ettiğim gibi kırmızı çizgiye kadar hava bastığımda atış sayısı arttı fakat ilk atışlar ortalamanın çok altında.İşin ilginci yayı biraz daha sıkmama rağmen en verimli alandaki atış sayım değişmedi ama 18 grn'de ort.hız 815 den 835'e , 16 grn'de 855'den 885'e çıktı.Bu tüfek için 16 atışta olsa 28 ftlbf güç çok iyi.
    Tek endişem fazla sıkılı yay kurulmayı biraz zorlaştırıyor , buda hdd'nin ömrünü kısaltabilir.
    Bir de aklıma takılan fabrika hızı 16 grn ile 800 fps lerdeki silahı 885 fps lerde kullanmak silaha bir zarar verir mi?

Alıntı

Güzel çalışma olmuş elinize sağlık. Eğer bi ara zamanınız olursa 1 ya da 2 pul ile 2200 psi (150 bar) basınçtan başlayıp hız ölçümü yaparsanız çok memnum olurum. Ben de aynı çalışmayı yapmayı düşünüyodum siz benden önce davranmışsınız.

Sorduğunuz gibi 2200 psi (manometre kırmızı bölgenin başlangıcı) hava ile bir deneme yaptım.(2 pul Fx 16 grain )

822-833-837-838-841-839-844-845-852-854-857(manometre 2000 psi)- 856-853-861-859-861-859-859-858-856-860-855-855-851-848-844-839 (1500 psi)

Tahmin edeceğiniz gibi 2000-2050 psi üstü hava basınca başlangıç değerler düşük çıkıyor.
    Bu da elimde ne kadar çeşit pelet varsa 2 şerli sırayla yaptığım ölçümler.İlginizi çekebilir.(2050 psi başlangıç basıncı)
    860-866 Fx
    745-747 Baracuda
    775-776 Torpedo
    861-862 Predator
    864-863 Fx
    819-817 Jsb 18 grain
    893-884 Crosman Premier Hollow Point
    856-853 Fx

Tahribat ve güç olarakta Jsb 18 grn ile ortalama 815 fps ve 26,5 ft lbf elde ediliyor.Bu peletle rangefinder 112 yards ölçtüğüm çatıdaki kara bir şişeye (kim koyduysa onu oraya) attım , çatıdan aşağı taş gibi düştü şişe.Hızı ve mesafeyi tam bilirseniz Chairgun click ayarları ile atış yapmak zevkli oluyor.

Önce yayı 2 boğum kesip boyunu kısaltıyorsunuz.Bu işlem dediğiniz eğilmenin olmasını engelliyor büyük ihtimalle.Bir süre kullandıktan sonra söktüğümde yayda herhangi bir deformasyon görmedim.Fakat HDD dediğimiz horozun geri sekerek valfin gereksiz yere tekrar açılmasına mani olan parça plastik olduğu için onun ömrü pek uzun olmuyor.