impo tarafından yazılan gönderiler

Bugün elimdeki yedek HDD'yi taktıktan sonra muzzle break'in sesi kesmesi sayesinde evde biraz hız ölçümü yaptım.
    Güç ayarlayıcı vidanın arkasına 2 pul koyarak : 2000 psi basınç , 16 grn Fx pelet.
    866-866-870-871-871-873-874-870-876-874-870-867-863-865-859-859(manometre 1500 psi) - 852-846-843-835-830-822(manometre 1300 psi)
    2000 -1500 psi arası yaklaşık 35 bar hava ile 860-870 fps arası 16 atış.

Güç ayarlayıcı vidanın arkasına 5 pul koyarak : 2000 psi basınç , 16 grn Fx pelet.
    809-810-809-815-813-811-819-816-817-816-825-822-822-816-822-820-821-820-820-817-813-811 (manometre 1400 psi)
    2000-1400 psi arası 810-820 fps arası 22 atış.Bu da bir alternatif.

Başlıkların altından Mustafa Bey özel sorular sorulmasına haklı olarak pek sıcak bakmıyor ama hazır konu açılmışken genede fikrini almak istiyorum.Discovery'nin pompasını şu anda sorunsuz kullanıyorum ama bu pompanın evladiyelik olduğunu pek düşünmüyorum.İleride daha yüksek basınç ile çalışan farklı tüfekler alabileceğimi de düşününce bir ara pompaya bir yatırım yapabilirim gibi geliyor.Sorum şu Fx pompaların dolum ucu bu tüfeğe uyuyor mu? , birde bu pompanın 3 kanallı olduğundan bahsedilmişti bu benim 140 bara çok az eforla mı çıkacağımı gösterir yoksa daha az pompa sayısı ile bu basınca ulaşabiceğimi mi?

Tetikle ilgili verdiğiniz bilgilere teşekkürler.Şimdilik dokunmuyorum tetiğe ama ilerde bakalım.Muzzle break bugün gelmişti , monte ettim sesi gerçekten ciddi anlamda azalttı.Güç ayar vidası arkasına bir adet pul koyarak kullanıyordum , HDD'yi söktükten sonra güçte bir artış olduğunu anlamıştım ama bugün ısmarladığım cb-625 crono da gelince biraz hız ölçümü yaptım.Sonuç 2100 psi - 1300 psi arasında Fx 16 grain ile 12 atış: 906-909-897-892-887-887-874-874-860-845-835-826 burda kestim atışı.İstikrarlı sayılabilecek atış çok az ama 900 leri görmek şaşırttı , bu kadarını beklemiyordum.Ayar düğmesini gevşeterek denemeler yapıp ,850 fps civarı istikrarlı atış yaptığı ayarı bulmaya çalışacağım.İyi sonuç alamazsam elimdeki yedek HDD'yi monte etmeyi düşünüyorum.HDD hızı bir miktar azaltıyor fakat atışlar daha istikrarlı oluyor gibi.Tek sorun bu parçanın plastikten yapıldığı için bir süre sonra deforme olup kullanılamaması.
    Bu arada crono almayı düşünenler yukarıda yazdığım aleti ebay den sipariş verebilir.40 sterlin yaklaşık 100 liraya satılıyor , shipping ücreti almıyorlar , yaklaşık 5 günde elime geçti.Farklı denemeler yapanlar için crono şart.

Bahsettiğiniz tetik modifiyesi sonrası emniyet düğmesi kullanılabiliyor mu?
    Y.Dışından geçen hafta ısmarladığım muzzle break bugün elime geçti.Eve gidince deneyip sonucu paylaşırım.Monte etmek için sadece arpacığı ve namlu ucundaki muzzle söküp yerine bunu allen vida ile sıkmak gerekiyor.Yalnız bu tüfekte muzzle break takınca dolum yaptığımız yerdeki kapak kullanılamıyor.Susturucuyu aldığım yerden bir adette susturuculu haline göre modifiye edilmiş kapaklardan aldım , görüntüde bozulma olmayacak.

Namlu bildiğimiz diğer havalı tüfekler gibi çelikten.200 barlık tüp takmaya gelince , o zaman tüfeğin cazip olan düşük basınç yani az bir eforla doldurulabilen tüp özelliğini kaybedersiniz.O sınıfta 200 barla çalışan birçok tüfek zaten var.Kaldı ki Benjamin Marauder isimli yeni ürünleri istenirse 135 bar , istenirse 200 bar ile çalışıyor.Yüksek basınç hızda bir değişiklik yapmıyor ama atış adetini arttırıyor.Buna siz karar veriyorsunuz.Daha Türkiye'ye gelmedi heralde ama dediğiniz fikre göre üretilmiş sanki.

Gamo pelet hiç denemedim.Tüfeğimde tetik modifiyesi yok.Başlıkta daha önce bahsettiğimiz "HDD" ve güç ayarlayıcısı takmıştım , geçenlerde HDD plastik bir parça olduğu için hasar gördü ve çıkarttım.Yedeği elimde var ama şu anda boş bir zamanımda sadece güç ayarlayıcısı ile farklı güçlerde atış adeti hakkında çalışma yapmak istiyorum.Gez ve arpacıkla sadece ev içinde deneme atışı yaptım pek yorum yapamayacağım.

Öncelikle tüfeğiniz hayırlı olsun.Ben en iyi verimi Fx 16 grn ile buldum.Fakat hız ayarlayıcısı takıp silahın hızını arttırdıktan sonra geçenlerde elimde kalan Crosman Hollow Pointlerle biraz atış yaptım sonuç oldukça iyiydi.Crosman pelet yüksek hız seviyor olabilir.Fakat bu peletler namluyu çok kirletiyor.Zaten Chairgun da baktığınız zaman uzun mesafede de en iyi 16 grain peletlerin değerleri çıkıyor.50 yards (45 m.) Fx peletle yaptığım 10 atışlık bir grubu ekliyorum.Fikir verebilir.
    http://s6b.directupload.net/images/090601/264yv3hb.jpg

Bir Disco kullanıcısı olarak söylemem gerekirse , ben tüfekten oldukça memnunum.Parasal karşılaştırmalara girmek istemiyorum çünkü kim ne derse desin sonuçta herkes bütçesine göre alıyor.Benim bu tüfeği almamdaki en önemli sebep düşük basınçla çalıştığı için pompayla çok rahat kullanabilirim düşüncesiydi ve bu konuda gerçekten çok rahatım.Yurtdışında sadece bu model için açılan ciddi sayıda katılanı olan forumlar var.Tüfek ABD'de geçen yıl en çok satan tüfek olmuş.Bunda tabiki kendi üretimleri olmasının dolayısı ile fiyatının diğer tüfeklere göre çok cazip olması önemli.Türkiye'deki satış fiyatı gerçekten yüksek.Bunda daha öncede bahsedildiği gibi ithalatçısının fiyat politikası ve ABD'den ithal olması önemli.Avrupa ülkelerinden birinden ithal edilseydi gümrük birliği sayesinde fiyatı daha makul olabilirdi sanırım.
    Tüfeğe gelirsek, oldukça isabetli.Tetiğin ağır oluşu uzun mesafede diğer kaliteli markaların grupları ile boy ölçüşmesini engelliyor tabi ama üretim amacının 50 m.ye kadar av amaçlı olduğunu düşünürsek bu normal sayılır.Fakat tetik modifikasyonu mümkün.Ben tetiğe dokunmadım ama dışardan getirttiğim güç ayarlayıcısı ile ciddi bir güç artışı sağladım.Kronom yok ama çeşitli mesafelerdeki düşmelerini kıyaslayarak chairgun sayesinde 800 fps olan hızı 840-850 lere çıkardığımı düşünüyorum (16 grn fx peletle).Orjinal hali ile 20-22 atış yaparken bu hızda stabil atış sayısı 15 civarına düşüyor.Fakat vidayı gevşeterek hızı düşürüp atış sayısını arttırmak mümkün.Tüfeğin sesi çok yüksek.Rahatsızlık verebilir.Bunun için yine ABD'den Muzzle Break sipariş ettim.Sağ salim elime geçerse ne kadar işe yaradığını paylaşırım.
    Pompası Çin'de imal ediliyormuş fakat buna rağmen şu ana kadar problem çıkarmadı.Çok kısa sürede dolduğu için pompada fazla ısınıp zorlanmıyor.İlerde ne olur bilemem ama kaliteli bir pompa büyük ihtimal ömür boyu bozulmaz bu tüfekle.
    Sonuç olarak benim gibi az eforla pcp keyfi yaşamak isteyen tembellere tavsiye ederim , yok scuba da olur 200 bar pompada basarım diyenlere bütçe dahilinde diğer marlkalarada bak derim.

Nacizane görüşüm tek çeşit pelete odaklanmandır.1,5 senedir hem yaylı hemde pcp'de birçok marka ve ağırlık denedim.Şu sonuca vardımki ne kadar değişik pelet denersen kafa o kadar karışıyor.Tek cins peletle devvamlı atış yaparak tüfekle bütünleşmek en iyisi.Hemen hemen bütün ağırlıkları denedim.En iyi ağırlık 16 grn kesinlikle.Fx peletler gelmeden önce Air Arms ları çok beğeniyodum fakat 5,52 Fx ler 5,51 Air Arms lara göre daha başarılı gibi.Dediğim gibi ben Yatagun getirdiği sürece Fx kullanıp kafa karışıklığını sona erdirme kararı verdim.

Meydan Av'ın modifiye parçalar konusunda yardımcı olabileceğini pek sanmam.Ama biraz İngilizceniz varsa yurtdışından çok rahat sipariş verebilirsiniz.Yukarda bahsettiğim HDD parçasını getirtmiştim bugünde AVCI arkadaşımızın verdiği linkteki tko22.com la irtibat kurarak güç ayarlayıcısınıda sipariş ettim.
    Silah oldukça isabetli fakat tetik konusunda haklısınız plastik ve oldukça sert.Amerika'da kendi malları olduğu için oldukça tutulan bi tüfek ve forumlarda okuduğum kadarı ile tetik modifiyesi oldukça yaygın.
    Yukarıda verdiğim adreste susturucuda satılıyor fakat dolum yapılan yerdeki kapağı kullanamıyorsunuz susturucu takınca.Kapağı biraz yontmak gerekiyor.
    Silah iyi bir destekle 50 m de 1 TL kadar bir çapta toplayabiliyor saçmaları.

Power Adjuster almadım.Esas amacım daha düşük hıza razı olup atış adetini arttırmaktı fakat akşamüstü eve erken gelince hazır oğlum dönmemişken biraz ev içi deneme yaptım.2100 psi hava basıp 10m. den atışa başladım.ilk 18 atış 1,5- 2 cm altta toplandıktan sonra (basınç 1600 psi lere düştü yaklaşık) sonraki 18 atış tam 0 noktamda toplandı.Basınç 1100 lere düştü.Biraz daha atış yapabilirdim sanıyorum hız tekrar düşmeye başlamadan, fakat ses çok artmaya başladığı için bıraktım.Ses konusunda da HDD sonrası yüksek basınç varken ses ciddi biçimde azaldı , basınç düştükçe gürültü artıyor ama ev içi atış için hala çok yüksek.
    Yarısı hızlı yarısı daha yavaş atış yapmaktansa 1600 psi civarı hava basıp normal hızlarda 20-22 atış yapmak daha mantıklı gibi.Böylece HDD bana az bi güç kaybıyla doldurması çocuk oyuncağı olan bir basınçla atış yapma imkanı verecek şimdilik.Yada güç ayarlayıcısını da sipariş edip eskisi gibi 2100 psi lerde hava basarak oldukça sıkı bir güçte elde edilebilir.
    Verdiğiniz video'yu göremiyorum link olarak yazar mısınız?

HDD'yi AOA'dan sipariş ettim ve geldi.Fakat Türkiye için posta masrafı nedir diye soruma cevap vermedikleri için ne çıkarsa bahtımıza deyip siparişi geçtim ve yanlış hatırlamıyorsam 16 dolar gibi bir posta parası aldılar.

Ben 2000-1000 psi arası 820 fps (16 grn Fx pellet ile) gibi bir hızla yaklaşık 20-22 atış yapabiliyordum.1000psi ye yaklaşınca vuruş noktası çok hızlı biçimde düşmeye başlıyordu.HDD'den sonra 2000 psi basınç ile 2-3 deneme atışında 780 fps civarı hız gördüm.H.Sonu sadece bir dolum yaparak atabildim çok kaba bir tahmin ile atış sayısı 30-35 civarına çıkacak.Gerçek verimli atış sayısını bulmak için 35-40 m gibi uzaklığa hedef kağıdını koyup düşme başlayana kadar 5'li atışlar yapmam gerekiyor.Tahminim atış sayımı daha az bir hıza razı olarak %50 arttıracak gibi.

Tasco 6-24x42 mildot dürbün kullanıyorum.Minimum 15 yards paralaxlı.Dürbünü 35 m. ye sıfırladıktan sonra 25 m ve dha altındaki mesafelerde paralaxı o mesafeye ayarlasamda tam 1 dot sol vuruyor.Hedef mesafesini 30-35 metrenin üzerine taşıdığımda tekrar merkezde toplanıyor.Ben dürbünün yakın mesafe paralaxının düzgün çalışmadığı için bunu yaptığını tahmin ediyordum ama optik merkezleme ile ilgili yazıyı okuyunca sebep bu olabilir mi acaba diye düşünmeye başladım.Fikri olanlara şimdiden teşekkürler.

Bugün sbahtan evde 16 grn Fx pellet ve 18 grn Jsb pellet ile 10 m. 5'şer atış yaptım.Tüfek Benjamin Discovery .22 .İlk üçer atış tek delikti.5'er atışa tamamlamak için 2'şer atış daha yapınca yerimden kalkıp tekrar atış yaptığımdan olsa gerek iki grupta biraz büyüdü.Resimdede göreceğiniz gibi isabette bir fark yok bence.Jsb'ler namluya sürerken kafa kısımları 21 grn Baracudalar gibi biraz zorlanarak giriyo.Fx'ler yağ gibi zorlanmadan girdiği için biraz daha fazla hoşuma gidiyor.Farklı şeyler deneyip kafa yormak hoşuma gittiği için fırsat bulup uzun mesafeli denemeler yapıp özellikle düşmedeki fazlalaşmanın ne kadar olduğunu test edeceğim.Özellikle yurt dışında önemli miktarda kişi en iyi pellet Crosman Premier 14,3 grn desede ben Crosman Hollow Point ile beklediğimi hiç bulamadım.16 grn 5,52 Fx'in tadını hiç vermedi.Bi dahada almam heralde.

[Resim Engellendi: http://s7b.directupload.net/images/090328/temp/sqdw894t.jpg]

[*]Built-in Weaver mount
    Yani 22mm ayaklar.11 mm dovetail diye geçmesi lazım sizin tüfeğe uyacak olan ayakların.Gerçi sizin tüfeğinizin dürbün rayı ölçüsü muhtemelen 12,5 mm olması lazım ama 11 mm de uyuyor.Bende de Ata Marocchi 20 cal otomatik var.Armsan ve Ata aynı kişilerin olduğu için ray genişliği aynıdır muhtemelen.11 mm iki parça dürbün ayakları ile dürbün takıp denedim sorun olmuyor.Bende tüfeği aldığımda Burris marka red dot almıştım fakat acemilikten ayak ölçüsüne dikkat etmediğim için 22mm ayaklar bende de sorun olmuştu.Daha sonra rakamı tam hatırlamıyorum ama neredeyse tüfeğe verdiğim paraya yakın bir para verip Docter marka ayak alarak tüfeğin bantına monte ettim red dot'u.Böylece bantı olan her tüfeğe dürbün rayı olmasada monte edebiliyorum.Fırsat bulunca foto çekip koyarım.Aşağıdaki linkte benim kullandığım red dot'un farklı bir montaj seçeneği var.Fikir verebilir.

Fakat şahsi fikrimi sorarsanız uçar avlarında bant ve fosforlu arpacık , domuz vs gibi büyük avlar ile hedef atışlarında gez'li slug namlu en ideali.Dürbün , red dot hepsini tüfeğine takıp denemiş biri olarak söyleyebilirim.Armsan ve Ata'nın 12 cal slug namlularındaki gez-arpacık gerçekten çok kaliteli.

http://www.cabelas.com/cabelas/en/tem…rset=ISO-8859-1

Konu benim için daha da netleşti.BigEd diye bir kişi var ve sanırım bu parçaların esas üreticisi o.Hem BigEd'e hemde Airguns of Arizonaya e-mail attım.Türkiye'ye parçaları yolluyorlar mı diye.Pek ümidim yok ama bakalım cevap gelecek mi.Ülkü bey sanırım krono ölçümlerini yapıp 24 stabil atış yapılabildiğini yazmıştı.Kronom yok ama bende 20-25 arası tahmin ediyorum kendi tüfeğim için.Anladığım kadarı ile 16 grain pelleti 800 fps civarı bir hızla atmaya razı olunursa 1600-900 psi arası en verimli basınç.Bahsedilen 1600 psi - 900 psi arası 40 civarı atış gerçekten çok cazip gözüküyor.2000 psi pompalamak bile çocuk oyuncağı , 1600 psi dolumla atış yapabilmek çok daha iyi olur tabi.Hızı 900 lere çıkarırsanız atışa 2100 psi lerde başlamak daha netice veriyormuş.

Umarım bir şekilde bu parçaları getirtebilirim.

Yurtdışı forumlarda rastladığım Crosman için tasarlanmış Benjamin Discovery'lerde de kullanılabilen HDD "Hammer Debounce Device" diye bir parça satılıyor.Bu parça takıldığı taktirde stabil atış sayında bir artış ve tüfeğin sesinde bir azalma olacağı söyleniyor.Güç ayar aparatı ile güçte bir artış yapılabildiğinden bahseden birçok kişi olmasına rağmen o parçanın tüfeğin orjinalliğine zarar verebileceğini ve atış sayısını azaltacağını düşündüğüm için o parça pek cazip gelmedi bana.Fakat "HDD" denilen bu parça ile aynı hızda daha fazla atış yapmak ve gürültüyü azaltmak mümkün mü acaba? Parçanın takılması ile ilgili şema olsada kendi başıma yapabilir miyim ondan da çok emin değilim.Başta Mustafa Bey ve Ülkü Bey olmak üzere modifiye konusunda deneyimi olan kişilerden fikir alabilirsem çok sevinirim.