BYZ adlı kullanıcının mesajları

Fatih ortada buluşalım abi manisada buluşalım o zaman ben anca gelirim...yaşlı kirpi üstadıda ala gel ambrosia pirana falan...mangal yaparız manisa kebabı ceviririz hehehhehhee. bırakın Ankara yı Türkiye bizim ;şrofls;.;şrofls;.

valla süper olmuş.cok güzel emeğine sağlık...sprey boyalar cıkar arkadaşlar.bazıları asetonla bazıları tinerle cıkıyor ama cıkıyor...bende airsoft a mı yapsam acaba... :him:s

kurtuluş savaşı ve cephelerle ilgili sayfa acmak isteyen bilgi paylaşımını sağlamak isteyen olursa acabilir tabiki...günümüz savaşlarının senaryosunu en iyi metal fırtına kitabını önerebilirim kafanızda canlanması icin arkadaşlar...ama exadora, bayayhana ve ilker abiye yerden göğe kadar haklısınız demektende ileri gidemem...kurtuluş savaşı ve diğer cephelerdeki savaşlarımız, dünya üzerindeki savaşlarla ayrıyetten ilgili alakı araştırmacı ve ilgimi ceken konular olduğu icin bu zamanlık bilgi birikimime dayanarak kurtuluş savaşımızda düzenli ordumuzun yanında milis kuvvetlerden oluşan bölüklerinde emir komuta zincirinde hareket etmeleri icin başlarına verilen yüzbaşı ve teğmenlerle hareket ettiklerini gayet acık ve net biliyoruz...bunuda inkar edemez kimse.bu savaş ordumuz ve milis kuvvetlerinde yardımıyla kazanılmıştır.iclerinden bir faktör olmasaydı ne olurdu bunuda gayet iyi biliyoruz.ben burda yunanca ingilizce karışık bişeyler yazardım exador ordan ingilizce cevap verirdi...yani uzatmanında anlamı yok ilker abim zaten noktayı koymuş.bu konu üstünde söylenicek başka bişey yok kanaatimce.ama kurtuluş savaşlarını konuşmak istiyorsanız bu sayfa adı altında biraz gereksiz.cünki burda modern Türk ordusuna hangi silah daha uygun onu konuşuyoruz...

Hangi silah ölümcül değildirki...arkadaşlar burda g3 ü savunuyosunuz halen...bakın moder savaş arenasından bahsediyoruz.her silahın belli dönemleri vardır iyi olduğuna ,savaş alanında üstün olduğuna dair.yav bırakın bu g3 ün yakasını..tutturdunuz bir g3 diye yarım asırdır g3 le yatıp g3 le kalkıldı milletin icine işledi bu silah ya...kaçtane askerimiz bu silah yüzünden çarpışmada çaresiz kaldı öldü biliyormusunuz !. eğer bir silah beni zor durumda bırakıyorsa çatışmada güven vermiyorsa , o silah benim icin güçten cok tehlikedir...ben öyle silahı değil toprağa gömmek direk fırına atar eritirim...teknoloji ilerliyo cağa ayak uydurmanız gerekiyor...zamanında m1 de cok iyi silahtı m14 te mauvzer de.ama noldu teknoloji ilerledikce bu silahlar classic oldu envanterden cıktı müzelere kalktı.g3 te böyle bir silah halen g3 ü savunuyosunuz.tamam iyi güzel silahtı ama ömrü bitti müzelik o müzelik.biz modern tsk ya hangi silahın uygun olup olmadığını konuşuyoruz burda.hala g3 diyen varsa ne demeli artık bilmiyorum...

ne cadırı ya alın bir tül bi agac dalının altına cibinlik hesabı...cadır taşıma ağırlık derdide olmaz yıldızları seyredersiniz işte fısstıkk gibi fikir ;şrofls;.

sinek kovucuyu unutmayın:))) yılanlara dikkat. oralar cok kayalıktır. birde başlama noktasında jandarmaya haber verin nolur nolmaz gidiyoruz diye... :thumbup:

Günümüzü baz alıyorsak evet...gerilla savaşının içindeyiz 80 yıllardan beri.bu kaç sene eder 30 seneye yakın.yani 30 seneden beri bir şekilde ister iç güvenlik deyin ister savaş.hem ben sadece pkk gibi köpek sürülerinin tek olduğuna inanmıyorum sonucta bunları destekliyen diğer ülkelerde var öyle değilmi...kimlerin desteklediğ mechul değil bilakis ortadadır.yani sonucta Türkiye bence bir savaş icindedir öyle yada böyle...gelelim acık arazi çarpışmalarına...israili amerikalısı fransızı ingilizi yıllardan beri m4 m16 yada bilimum aynı konsepte yer alan silah ve mühimmat taşıyor.şu carpışma yada bu çarpışmada bu silah diyerek teçhizat değiştirdikleri olmamıştır.vietnamda da m16 somalide de m16 ıraktada m16...teknolojik yeni silahlar cıkartmışlardır buda konu dışıdır zannediyorum( duvarın arkasından köşeden silahın namlusu eğilen tipler falan...hatta mermisiz lazerli manyetik dalga yayan gözü gecici kör eden 3km menzilli silah yapmışlardı yok artık demiştim) ben söylediklerimde de kişileri baz alarak söylemiyorum fikirlerimi söylüyorum.şimdi burda tsk ya hangi silahların uygun olduğunu konuşuyoruz.madem g3 misyonunu bitirdi o zaman tamam orda kalsın.dediğiniz gibi mauzer m1 yada m14 ü şimdi nasıl kullanamıyorsak g3 te bence artık envanterden kalkmalıdır.g3 soguk savaş döneminin silahıdır soğuk savaş biteli yıllar oldu...hangi silahla olursa olsun iyi mevzilenmiş asker zaten düşmanını ister m1 olsun ister m14 olsun isterse g3 olsun zaten indirir...şimdi savaş cıksın amerikalısı israillisi ermenisi yada suriyelisi hangi silahı kullanıcak envanterindeki silahı yani yakın muharebe silahını kullanıcak arazide yada dağda.öyle değilmi.bizde onların silahının aynı konseptinde hk416 kullanıyorsak bence hicde aşşağı kalıcağımızı zannetmiyorum..şimdi şunuda belirtmek lazım gerilla silahı denir hep...gerilla silahı nedir nerden cıktı kim uyduruyo bunu arkadaşlar:?gerilla silahı diye birşey yoktur...ak-47 den bahsediyorsak bu gerilla silahı değil rusların ordu envanterinde olan bir silahtır.soğuk savaş döneminde cok imal edildiği icin soğuk savaş bittikten sonra elde kalan ak-47 ler el altından satılmıştır...neden gerillanın eline düşmüştür ucuz ve cok kolay kullanılan oldukcada iyi,bakımıda cocuk oyuncağı olan bir tüfektir.gerilla düzenli ordu olmadığından madii yöndende kolay alındığı için bu silah en cok tercih edilendir.şimdi neden bu acıklamayı yaptım. gerillada bu silah var,rusyasında var, ermenistanlısında var,suriyelisinde var, yunanlısında var,bulgarında var, ıraklısında var iranlısında var.israilde ne var ak-47 nin karşı modeli m16 m4 var, amerikalısında var,yunanlısıda kullanıyo...madem bu düşmanlarım bu silahları kullanıyo ben neden hk416 yı kullanmıyım benim silahımda aynı konsept.aynı vuruş gucu aynı mesafe aynı tahribat...ama daha iyi silah bulduysam neden kullanmıyım hafif ,piyadeye yük olmayan atış gücü yüksek ve isabetli sorunsuz bir silah varsa tabiki düşmanlarımdan üstün olmak isterim.ama şu şartlarda bu dediklerimi yapan silah varmı ordularda onu bilemiyorum...bu yazdıklarım fikirlerdir kişiler üstlerine alınmasın fikirlerimizi beyan ediyoruz.şimdi benim yazımdaki cümlelere karşılık bişey yazıldığında aa bunu bana yazdı gibi düşünceler yanlış olur arkadaşlar herkez fikirlerini söylüyor...

Katılıyorum +1. bencede hk 416 cok iyi secim daha önceki fikirlerimde de belirtmiştim...5.56 olması birşey ifade etmiyor.cekirdek 7.62 olsa nolcak.bircok kişi g3 demiş.g3 le catışmanın ortasında tutukluk yapıpta üçbucuk atmadı biyerleri heralde hiç...g3 bakımı yapılırsa süper silah denmiş...silah bu kardeşim herdakka temizlesende aynı.tutukluk yapıyor namlu catlıyor...zaten adamı 800 metre ötede görüp savaşmıyorsun.gecelim bunları yok g3 800-900 etkili menzili varmış.terörist dağlarda mıçının dibinde.gaz cıkartsan duyuyor.orda 1000 metre mesafeli g3 kullansan nolur kullanmasan nolur.gerilla savaşı yapıyosun teröristten 200-400 metre ötede.dagda savasıyosun silahının hafif ve hızlı olması gerekiyor...bence tercih yerinde ve sağlam...millet ne silahlar cıkarttı envanterine koydu biz hala g3 teydik...cok iyi oldu cokkk...kutluyorum Tsk yı

100 metredeki grupmanı beni cidden çok şaşırttı. Gözümle görmesem inanmam diyeceğim tuttu. Atış yapan BYZ da ayrıca tebrikler...

ambrosia atışları exador fatih yaptı.valla benim bir suçum yok... ;şrofls;. ben safirimi aldıktan sonra gurupları gösteririm merak etmeyin:)

ee tamam bende öyle biliyorum.ama bana diyolarki av tezkeren yoksa silahı ne diye alıyosun diye sorarlar vermezler dediler birkaç kişi..bende alırım dedim .alamazsııınn diye idda ettiler acaba böyle birşey varmı diye sordum...benimde bildiğim senin söylediğin...yok yav ne avı yapıcam ben . baksana keklikler sülünler keneleri yiğormuş ben ava cıkıcak olsamda artık keklik falan avlamam. yararlı heyvan onlar yararlı...

tebrikler
    gerçekten imrendim
    mangal olayına tabi #hims

Fatih sen hiç konuşma abi...istanbula geldik buluşma ayarlıyalım dedik kimseden gık çıkmadı...lamı cimi yok bu işi en iyi ankara team yapıyor. imrenmemek elde değil...tebrikler ellerinize sağlık...