ilkerxxx adlı kullanıcının mesajları

Fakat 80 metreye sıfırlamak yerinde silahının namlu çıkış hızını ölçer ve chairgun gibi bir yazılımda 80 metre için oluşan ilk sıfır noktasını hesaplatıp boresighterla yaptığın sıfırlamayı 80 metrede değil de bu ilk sıfır noktasında yaparsan daha makul bir sonuç elde edebilirsin.

Anladım eblemis verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim.

Benim merak ettiğim bu tür bir BORESIGHTER dan ziyade aşağıdaki gibi bir BORESIGHTER ın gerçekten istenilen sıfırlamayı yapabilmemizi sağlayacağı düşüncesindeyim. Diyelim 80M ye sıfırlama yapacaz; Bu tür bir boresighteri namlunun ucuna takıp 80 metre karşımızdaki bir duvara veya hedefe nişan aldığımızda ve dürbün artikılı ilede lazerin noktasını kesiştirdiğimizde istenilen sıfırlama yapılmış olur. Geriye sadece pellet çıkış hızı, pellet ağırlığı, pellet yapısı, hava ve coğrafi koşullar kalır. Onuda 1-2 atış sonucu ufak kiliklerler ayarlayabiliriz. Şayet sıfırlama yapılacakken tüfeğin düm düz durması çok önemli onuda su terazisi ile tüfeği dengeleyerek çözebiliriz.
    Cabelasda bir çok BORESIGHTER mevcut ben bir tanesini almayı düşünüyorum. Siz değerli üstadların bilgilerindende faydalanmak istiyorum. Bu tür lazer tipi BORESIGHTER lar gerçekten iş görüyor mu? Görüyorsa tavsiye ettiğiniz modeller varmı? .177 namluya göre pek fazla model yok.

CABELAS BORESIGHTER MODELLER

Bunu beğendim üzerinde su teraziside var.

[Resim Engellendi: http://i677.photobucket.com/albums/vv132/ilker_xxx/s7_712519_999_01.jpg]

FX Revolution ı istikrarlı atışlar yaptığı için, uzun mesafe attığı için, sağlam olduğu için, özellikle yarı otomatik olduğu için tek geçerim.
    Air Arms S410 da yarı otomatik olmasın ama revolutionın diğer özellikleri olsun fiyatı biraz düşük olsun ve gerçek bir tüfek dizaynında olsun dersem ikinci tercihim olur.
    Fx T12 de fiyat performans ikilisine önem verdiysem üçüncü tercihim
    AT 44 ü ise hem fiyat performans ikilisi hemde Türkiye Cumhuriyetinin ürünü olsun dersem dördüncü tercihim
    Gladiator ise her ne kadar başarılı olsada dizayn olarak paintball tüfeklerini andırdığı ve gerçek tüfeklerden uzak bir görüntüye sahip olduğu için beşinci tercihimdir.

Yurdumuzda 4,5 kalibre PCP silahlarda var, yaylıdada kulllanılabilir, yalnız 4,5 kalibre olanın pahalı olması paket içeriğinden, 4,5 kalibrenin kutusunda 500 adet iken, 5,5 kalibre olanın kutusunda 80 adet var, keşke 4,5 kalibreninde küçük paketi olsaydıda bizde küçük paket getirtseydik. ^^

Anladım Mustafa abi bu durumda yapacak pek birşey yok. Ama şu olabilir. Sen bir paketi açarsın özel istek üzerine isteyenlere 20 adet olarak satarsın. Kutusu ile göndermene gerek yok kilitli poşetlere koyup kargolaya bilirsin. Benim burda biten pelletlerimin kutuları var ona koyarım.

Yatagunda pelletleri gezerken birşey dikkatimi çekti.
    Keçe pellet almayı düşünüyordum. 4,5mm lerin 45 TL 5,5mm lerin 19 TL olduğunu fark ettim. Benim tüfeğim 4,5mm bu fiyata keçe pellet almam imkansız 4,5mm lerinki 5,5mm lerden neden daha pahalı
    Genelde pcp kullanan arkadaşların tüfekleri 5,5 mm zaten pcp alacak param olsa 45 TL ye keçe pellet alırım. 4,5 mm genelde yaylılar ve yaylı alınmasının sebebide genelde ekonomik durum.
    Bu fiyat belirlemesi ters olmuş bence

dürbünü sıfırlarken bende arabanın tavanına montumu koyup onun üstünden sıfırlıyorum o şekilde yapıyorum benim oturduğum yerde stoeger satan yer yoktu netten aldık o yüzden hlal avdan aldık ama geldiği gün dürbün ayağını gövdeye bağlayan yerde bulunan 4 alyen vidadan bir tanesi içinde kırılmış geldi o şekilde kullandım şimdi eniştem kargoya vericek değiştirecekler netten aldığım için bi sorun olursa diye korkmuyo değilim.

pelletteki çapak demişsin çapak pellet yüzeyindeki pürüzlülükmü eğer öyleyse bizim gamo ts 10 larda hiç çapak yoktu ha pelletin kalıptan çıktıktan sonra kalıbın birleştiği noktadaki izleri diyosan çok az vardı eteklerinde.

Çapak hem o birleşme yerinde oluyor. Hemde arkasında uzantı gibi oluyor. Mesela jsb lerde çapağı bırakın birleşme yerlerini bile göremedim. Sanırım çok gelişmiş tezgahlarda işleniyor. Birde jsb nin katoloğunda sizler için özenle seçilmiştir yazıyor. Pelletleri tek tek eliyorlar sanırım. Sonuçda jsbler müsabaka pelletleri
    Bende fx pelletlerin kalitesini bilmeme rağmen henüz kullanma fırsatım olmadı. Acaba jsb den iyilermi

internetten almanın pek bir eksisi yok sonuçda faturası ile servise veya aldığın yere gönderirsen gerekeni yaparlar. ilerde pcp alsan bile stoegerini satmak istemeyeceksin bağımlılık yapıyor. Ben şahsen satmayacam

sanayi ye yolun düşerse az miktar yeşil kauçuklu bazlı gres al yağcılardan,yay a gres i sür titreşimi keser, piston yüzeyine yeşil gres sürme,stoeger de 2 kere denedim stabilliğini bozduğu gibi ne hikmetse 100 mt de şişe kıramadım,yeşil gressiz kırıyordum,yan etki yaptı,
    benim mod48 in piston yüzeyine silikon gres uygulamış bir abimiz,tüfek acayip stalbileşti eski haline göre,tavsiye ederim, yay a yeşil gres uygulamışlar piston yüzeyine silikon gres,silikon gres i uygularsan yağ damlatmana gerek yok,

ve hava transfer deliğin den yağ damlatmamanı bir kez daha söylüyorum,daha da demiyeceğim :) tüfek dizelleme yapar,piston contası ömrü azalır,namlu oringi erir,tüfek dizelleme yaptığın dan kundak bağlantı vidaları gevşer durur,benim stoegerin kundak vidası ne zaman gevşedi biliyormusun,piston a yeşil gres uyguladığımda dizelleme yapmıştı ondan,

saçma yerleştirdin yerin çecresindeki şeffaf renkli conta sakın onu çıkarıyım deme sökerken hasar verirsin,,normal oring deyil o,boyu da uzun derinlemesine,bulamazsın başka yerde,

Bu işte bizden daha bilgili abimizin dediğine kulak vermek lazım. Bende kullanma kılavuzunda yazdığı için 1000 atışda bir yağ damlatıyordum. Artık bende yapmam. Gres zaten sürmedim sürmemde

Raptiyeyi her seferinde vuramassın ben 25 metreden destekli atışla 5 atışda 1-3 arası vuruyorum. Cevizi 33 metreden 5 de 3-4 vuruyorum. Desteksiz zaten zor. Dürbün sıfırlama atışlarını destekli yap. Ben masaya takım çantamı koyuyorum üzerinede yumuşak bir şey koyuyorum tüfeği oraya yatırıp atış yapıyorum. Ama arkadaşlar genelde tripod kullanıyor. Bende askerden gelince tripod yapacam.
    Dürbün sıfırlamasından sonra atışlarını desteksiz yapmanda fayda var.
    Unutma her attığında vuracan diye birşey yok (peletteiki çapak, ezik, rüzgar, farklı pellet, senin nefesin, nişancılığın vs...) etkenler var.

Servis işine gelince;
    Ben Ankarada komando avdan aldım. Herhangi bir arızada bize getirin biz fabrikaya gönderir sizin için ilgeliniriz dediler. İstersen faturası ile beraber fabrikasına kendinde gönderebilirisin.
    Kolay kolay arıza yapacağını sanmıyorum.

kardeş bak yukarı resim koydum kırmızı çembere aldığım noktada efes şişeleri var o mesafeden indirdim en az 80m vardır belki daha fazla gamo ts 10'la vurdum. ama şişelerin biraz üstüne atman lazım yaklaşık 35-40cm üstüne atarak vurdum zaten başka pellet almadık 6 kutu ts 10 vardı senin bu tüfekte önerebileceğin pelletler varmı gamo ts 10 dışında uzun mesafede gerçi yazmısın ama ben ağır pellet rüzgardan fazla etkilenmez diye ts 10 siparişi verdim ha bide dürbünü tam olarak nasıl sıfırlıyoz hiç anlamadım ayar vidalarını sağa sola çevirerek rast gele ayarladık bi sıfırlama için neredeyse 100'e yakın pellet harcadık sağa vuruyosa vidayı sağamı solamı çevirecez anlayamadık bide vidalar düştü üstünde yazıda yok rastgele çeviriyoz ;şrofls;. ama tam nokta atışı yapmak için sanki tüfeği mengeneyle sabitleyipte sıfırlamak lazım yada nasıl oluyo anlatabilirsen sevinirim 25m'den raptiyeyi vurabileceğimi sanmıyorum çünkü bu haliyle ;kihhik,

jsb veya fx pellet alırsan kafanda soru işareti kalmaz. Pelletten dolayı kaynaklanan sapmaları en düşüğe indirmiş olursun. jsb ve fx pelletlerin fiyatı diğerlerine göre yüksektir. Bir çok pellet denedim gamonun tamamını denedim. Daisy pellet denedim stoeger pellet denedim. Yukarıda ilk mesajımda saydığım pelletlerden ben çok memnunum. Bunlara artı birde gamo roket var oda hasar vermede baya iyi ucu bakır, Şöyle söyleyim ben bir kutu jsb pellet aldım diğer tüm gamo pelletlerimle karşılaştırdım. Gamoların nerdeyse tamamında çapak varken jsb lerin tamamında çapak yok (çapak olayı çok önemli eğer pelletinde çapak varsa pellet karşıdan gelen hava akımında yön değiştirir. Uçaklardaki yön değiştirme olayına benzer)

Dürbüne gelince eğer bahsettiğin vidalar dürbünün üstündeki ve yanındaki yukarı aşağı, sağa sola ayar için çevirdiğin klik diye ses çıkaran üstünde yazılar olan kısaca artikılın ayarı sağlayan aparatı tutan vidalarsa bir ara bende yukarı aşağı ayarını fazla kaçırmışım döndürmüşümde döndürmüşüm yerinden çıkmıştı. Biraz inceledim tam üstünde ok olan up yazan bir plastik yapıştırılı onu kaldır 2 tane küçük vida var ancak saatci tornavidası ile sıkılıyor. Onları ara sıra sık gerçi bir kere iyi sıkıp bir daha o ayarları sona geldikden sonra dahada çevirmessen sorun olmaz. Sona geldiğini nasıl anlayacaksın bende tam bilmiyorum. Sanırım klik sesleri kesliyor.

Sen dürbününü 40 metrelere sıfırla daha uzun ve kısa atışlar için ise yukarı aşağı ile milimetrik oyna çok oynamana gerek yok sağ solla ise hiç oynama kolay kolay ayarı kaymıyor. Şu bir gerçek pelletten pellete dürbün ayarı çok fark ediyor. Kendine 1 tane match tarzı küt başlı pellet, bir tane ağır pellet ts10 veya roket gibi, 2 tanede normal pellet belirle bunlar favori pelletlerin olsun. Bu pelletler dışında başka pelletlere yönelme bu pelletlerle dürbün ayarına alış

Dürbün ayarını sıfırlamada ben hedef kağıtlarını kullanıyorum. 25-30-40 metrelerden birine hedef kağıtlarına atış yaparak sıfırlıyorum. En son raptiyeyi vurdumu tamamdır diyorum. Ama unutma dürbün sıfırlarken ayar kollarını kafana göre uzun uzun bir uctan bir uca çevirme sakin sakin klik klik çevir. Sonra tekrar atış yap. Not: 30-40 metrede raptiye şart değil ceviz vursanda tamamdır. Raptiyeye zorlayıp pelletlerini ziyan etme

ts10 şişeyi param parça ediyor. Şişeyi ekonomik kullanıyım parça parça kırıyım ve birazcık daha uzun mesafeye atıyım dersen pro hunter ve pro magnum uygun Not: jsb ve fx pelletler bunların hepsinden iyidir.

Not: çantanda bir tane büyük boy yıldız tornavida bir tane dürbün vidalarına göre alyan olsun. 100-150 atışda bir kundak vidalarını ve dürbün vidalarını sık birde tetik çemberinin vidalarını sık zaten gevşediğini göreceksin. Bu vidalarını sıkmayıp 200-300 atışlara kadar devam edersen dürbünde milimetrik sapmalar oluyor.

12 Aralıkda askere gidiyorum. Gideceğim zamana kadar üstadlar kadar olmasada anladığım her konuda tecrube edindiğim her konuda yardımcı olurum.

Hayırlı olsun güle güle kullan. Bendede x20 var ve çok memnunum. Bu tüfeğin ağaç kundağı daha hafif karşılaştırma imkanım oldu.

Kullanma kılavuzunda bahsettiği gibi o deliğe 1 damla yağ damlatcaksın ben öyle yapıyorum. Ben ts 10 pellet ile 60 metre sonrasını vuramadım ağır pellet ulaşmıyor bir türlü ama pro hunter , pro magnum ve jsb ler ile çok rahat 80 metrede şişe vuruyorum kırıyor.
    Ucu küt olan match gibi pelletlerle ise 30-40 metreye kadar nokta atışlar yapıyorum. 25 metrede hedef kağıdının raptiyelerini vuruyorum. 33 metrede ceviz vuruyorum. Ben tüfeğimden memnunum dürbünüde iyi fakat mildotu arar oldum.

İlker, sen ne zamandır foruma giriyorsun? Ve kaç kere Pazar günleri buluştuk?

AnkaraTeam programlı olarak Cumartesi günleri buluşuyor... Münferit olarak ise, örneğin ben atışa gidiyorsam bir başlık açıp gittiğimi söylüyorum, gelen geliyor ya da kimse gelmiyor... Sen Pazar günü atış apmak istiyorsan yap ama bir buluşma olmayacağını da bil...

Sevgiler,

Ramazan ayı içindeydik, Stoeger x20 ahşap kundak almıştım 2 ay önce ilk kez o zaman buluştum sizlerle, Mustafa ve Deniz arkadaşla gelmiştim. Hatta 2 kasa bira şişesi ve masa getirmiştim. Gps im ile tepeye ve kulübeye koyduğumuz şişelerin uzaklığını ölçmüştüm. Yağmur yağmıştı aşağı inip paintsing de oturmuştuk. Biraz orada atış yapmıştım.

Sonra şehir dışına gittim bir daha buluşmalara gelme şansım olmadı ve Ankaraya geçen hafta döndüm. Aralık 12 de askere gidiyorum. Gitmeden önce sizlerle buluşup atış yapmak istetim. Kuzenimde yeni havalı aldı onada ortamı göstermek istedim. Buluşma sisteminizin nasıl işlediğini tam bilmediğim için ve yarına başlıkda açan olmadığı için ben başlık açıyım dedim.

Başlık açılmasada her cumartesi buluşma olduğunu sizden öğrenmiş oldum. Bundan sonra başlık açmak konusunda daha dikkatli olurum.

Benim kuzen yeni aldığı GAMO CFX ROYAL 4.5MM AHŞAP KUNDAK üzerine BSA 3.5-10x40 AO IR IŞIKLI MILDOT / 30 MM BOĞAZ ÇAPLI DURBUN aldı. 30 mm boğaz çapına göre Dampa ayak çok aradı ama bulamadı. Yatagunda da kalmamış, Mecbur tek ayakla kullanacak

30 mm boğaz çaplı dürbün gamonun üstünde çabucak kırılır mı?, ayarı kayar mı?

Elinde30 mm boğaz çaplı dürbüne göre dampa ayak olupda satmayı düşünen var mı?

işte dürbün bu