Avsezonu adlı kullanıcının mesajları

mod 125 ile optik ürün kullanmak için 'arada' illa dampa ayak kullanmaka gerekiyor. Bunu anlıyorum.

Aslında bana çok fazla sarsılıyor veya tepiyor gibi gelmiyordu pek. :s Ama bir çok yerde bir çok kere okuduğum gibi siz de dampa ayak diyorsun. ikna oldum :) Teşekkür ederim.

biz hissetmesekte dürbün hisseder ? rica ederim ☺️

kesinlikle doğru ? tek parça ayak bu tüfekte yeterli olmaz dampa ayak sart ve dediğiniz gibi paket lastiği veya dürbüne geçebilecek oring bulabilirseniz extra gelen sartıntıyı emiyor . Emir beyin de dediği gibi fazla sıkmamak gerekiyor. Böylece lastik görevini daha fazla yapıyor . Kendim mod 135 qe vortex tüfekte yatagun dampayla hawke 3-9x40 dürbün kullanıyorum . Dürbünün daha büyüğünü almama rağmen büyük dürbünlerin sartıntıdan daha fazla etkileneceği düşüncesiyle eski dürbünümü kullanmayan devam ediyorum

Yazdıklarımı tekrar okursan tam olarak ne d3digimi anlarsın. Ben aynı teknoloji ile aynı kalite de tüfek yaparlar dedim bizim silah sanayimiz. Ayrıca fiyatı da 3000 tl olur diye örnek verdim. Umarım anlasilmisimdir

demek istediğinizi anladım ama parçaları kendin üretmeden dışarıdan alarak bu iş zor . Bu aşamada da böyle birşey mümkün değil gibi görünüyor ama insallah ilerleyen zamanlarda bu teknolojileri ülkemizde göreceğiz

Ben araştırmaya devam edeyim bir süre daha. Reddot büyük kolaylık...

darbeye dayanıklı küçük çaplı bir dürbün alır paket lastiği kullanarak dampayla beraber montajını yaparsan gönül rahatlığıyla kullanabilirsin . Dürbün taktıktan sonra Alperen arkadaşımızın da belirttiği gibi sağlam bi sekil de omuzlayıp birde sevdiği pelleti bulursanız uzun zaman kullanırsınız

arkadaşlar bu tüfek aynı kalitede turkiyede de yapılır fiyatı 3000 tl olur üreticiler de para kazanır hiç sorun olmaz satılır da. Önemli olan neden türk firmalarımız yapmıyor neden teknolojiye kapalı aslında önemli olan koni bu.

nasıl olacak o iş ? Dasystate firmasından hadi diyelim 2000 bin dolara çıkıyor aracılar felan 3000 dolara satılıyor. Sen aynı ürünü ülkemizde nasıl 300 dolara maal edilebileceğini düşünüyorsun ? Öyle birşey mümkünse daystate insanları salak yerine koyuyor

yorumlarınız ve videolarınızı gördüm gerçekten başarılı bi atıcısınız tecrübelerinizden herzaman yararlanmak isterim. Ben bu hobide çok yeni sayılırım ama çok istekli ve biraz da takıntılıyım. Boş zamanım da çok olunca bolca araştırma yapma şansım oluyor . sizden de bir isteğim var optik merkezini terazisi alınmış bir aynada düzgünce ayarlayıp dürbünü öyle takıp farklı mesafelere farklı zoomlarla atış yapabilir misiniz ? Bizimle birde öyle tecrübelerinizi paylaşırsanız memnun olurum

Yurtdışında bile almaya kalksan böyle bir tüfeği 3.000 dolar dan başlıyor . Bu özellikler de veya yakın bir tüfeği bizim yerli firmalar gerekli yatırımı yapıp piyasaya sürseler . Kaç kişi alabilecek ? Yapılan yatırıma değecek mi ? Ülke olarak Belli bi ekonomik seviye ulaşmadığımız sürece bu gibi teknolojik seyler bizim için ummaktan ben hayalden öteye gitmeyecek . Yoksa tabiki yaparız . Hatta çok daha iyisini yaparız . Ama maddi imkansızlıklar bunun önüne geçiyor . Birde şunu anlamıyorum . 1500 liralık tüfekten 10.000 liralık ithal tüfek performansı bekliyoruz . Bırakın da ortalama 1500 lira verdiğimiz tüfeklerin herşeyi dört dörtlük olmasın . Tabiki düzgün grupman yapmayacak. Tabiki valfinde yayında vs sorun olacak . Bunların çok düzgün şekli de et fabrikaların üretebilmesi için bizim alım gücümüzün yüksek olması lazım. Sağlıcakla kalın

Ek olarak kendi tecrubemden yola cikarak

250 yada 300 pellet atildiktan sonra vidalariniz gevseyecek

Ve simlemeniz bozulacak bunlarin farkindamisiniz

Ne zamandir havali tufek kullaniyorsunuz tecrubeniz ne kadar bilmiyorum

Lakin vidalarin gevsedigine ben cok sahit oldum

gevşeyeceği aşikar mecburen onlar gevşedikçe ben sıkacam. benim asıl sorunum hangi vidayı sıkarsam atış nereye gider konusuydu dünden beri araştırmalar konusunda o konu da açıklığa kavuştu. Yorumlarınız içinde teşekkür ederim

dürbünün zoom orani arttikca kayma artacak

Mesafe uzadikca yine hedeften sasmaya baslicaksiniz

yaklaşık ilk tüfeğini 5 yıl önce aldım. 3 aydır da mod 135 kullanıcısıyım. Sizin kadar tecrübem yok ama naçizane dürbün konusunda bende fikrimi söyleyim dediğiniz sorunlar optik merkezi sorun olduğunda meydana gelen seyler . Optik merkezini tekrar bi gözden geçirin . Dürbünün Optik merkezi iyi ayarlanmışsa tüfeğin, merminin, dürbünün, ayaklarının özelliğine göre belli bi mesafede siz taretlerle oynamadan kendi kendine sıfırlanır. Mesela bora 12 keskin nişancı tüfeğine dürbün taktığınızda 400 m ye kendi kendine sıfırlanır yoksa kimse taretlerle oynayıp ayar yapmaz. Taretlerle birtek atış yapılırken oynanır(bu bizim yapabileceğimiz bir iş değil) ve sonrasında eski haline geri getirilir. Bizim tüfekler de maalesef kalitesiz ekipmanlardan dolayı, işler pratikte böyle olsa da uygulamada farklılık oluyor. Bu sorunların da önüne simleme yapılarak geçilmeye çalışılıyor. Taretlerle oynayıp optik merkezini bozarsanız mesafeye ve zooma göre farklı yerlere atar. Merkezi bozmadan atıs yaparsanız 10 m ye sola 5 cm atıyorsa 200 m yine 5 cm sola atar(5 cm uzak mesafede keştirmek zor olabilir ) Eğer bi hatam okduysan burada üstadlarım lütfen düzeltsinler. Sağlıcakla kalın

aslinda ben soruyu yanliş sormuuşum hocam. duzelteyim

diyelimki ben 20metrede reddotu sifirladim ve sise kapagi vurdum yada ufak bi cisim bunu 10metrede vurmam mumkun degilmi? yani hangi mesafeye sifirliyosak hep o uzakligami atmak gerekiyo?

dahada ilerisini sorayim tamam belki 20metreye sifirlanan bi reddotla 50-60 metrede vuramayiz ama 10 metre kadar mesafede cok buyuk bi fark yaratirmi?

havalı silahlarla atış yaptığınız da 2 tane keşişme yani sıfırlanma noktası vardır. Örnek veriyorum 10 m ye sıfırladınız 50 m tekrar sıfırlanır . İlk sıfırlama noktası olan 10 m ye kadar pelletler asagıya 10-50 m arası 10 m den yükselmeye başlayarak 30 m de en yükseğe çıkar sonra alçalmaya başlar 50 m ti tam vurur ve sonra düşmeye başlar. Yani hava da yay çizer. Dürbün de optik merkezleme şimleme optik merkezin de mm fark varsa farklı zoomlarda farklı yerleri vurma vs bir sürü dert var reddot kullanmadım ama onda iş biraz daha basit galiba . Çoğunlukla atıs yaptığı bir mesafeye sıfırla sonra dediğim mantıkla yap atışlarını

dampa ayakla şimleme yapacam diye 1 alyan vida takımı ve 2 tane alyan tornavidayı kullanılmaz hale getirdim ama sorunu cözmüş bulunuyorum ve artık bana bi tecrübeliyim ??

mod 135 qe kullacısıyım 12 m ye 7 zoomla spoton 18.13 grainle sıfırlamaya çalışıyorum . Dediğiniz gibi taretlerle oynamadan şimleme yaparak ayar yapmaya çalışıyorum . Merkezle pelletlerin gittiği yer arasında çok az fark olduğu için vidalara deneme yanılma yöntemiyle sıkıp gevşeterek sorunu cözdüm gibi .

ve ayrıca 2. El havalı tüfek satan siteler de hercüles dolu bunu da göz önünde bulundurun . Benim düşüncem yaylı da mod 125 sniper neyse pcp de hercüles o( yerliler arasında) ne demek istediğimi umarım anlamıssınızdır

Bende dürbün ve dampa ayak alacağım fakat ilk başta buna alışmam lazım cevap için teşekkür ediyorum çok açıklayıcı oldu ama geçen gün bir vitrinde HERCULES gördüm ayaklarım yerden kesildi birkaç da 400 500 m atış seyrettim gerçekten etkileyici silah daha bunda master yapmadan ona da geçmek istemiyorum bakalım nasıl olacak

bence havalı tüfeklerle ilgili genel seyleri bi öğrenin. Dürbün ayarlama tekniklerini iyi bi sekil de öğrenin . Sonra geçiş yaparsınız . Hiçbirşey bilmeden elinize alırsanız pcp tüfeklerden özellikle hercüles gibi çok güçlü tüfeklerden çabuk sıkılırsınız