Avsezonu adlı kullanıcının mesajları

Arkadaşlar merhaba aranızda yeniyim mod 85 sniper vortex kullanıyorum hemen hemen 900 adet pellet bitirdim(spoton 18 gain 5.5) ve bir eksisini görmedim nedir bilmem gereken vortex alma sakın hata yaparsın gibi yaklaşımları bu aralar çok okur oldum :/

Alma denmesinin sebebi teknik olarak oluşabilecek hatalar . Mesela gaz boşalırsa veya başka bi sorun çıkarsa teknik olarak müdahale edemezsiniz . Yaylı tüfeklerin tamiri biraz daha kolaydır . Yayına vs birşey olsa daha ucuzdur . Buna karsın vortex güç azalma olmaz daha stabildir tepme daha az ve tek yönlü(söylenen böyle) bundan dolayı biraz daha dürbün dostudur ama yine de dampasız kalitesiz bir dürbün kullanamazsınız . Mod 135 qe vortex kullanıcısıyım bende memnunum ama sorun çıkarmasına da kendimi hazırlıklı tutuyorum. Hawke 3-9x40 Dürbünü de dampa ayak lastik bağlama yöntemiyle zorla üstünde ayar bozulmadan tutuyorıö

Herkese merhaba dürbün sıfırlama konusunda tecrübeli bi hobidaşın yardımına ihtiyacım var. Dürbünün optik merkezini terazisi alınmış düzgün bir aynada güzelce ayarladım. Dürbün sıfırlama sehbam yok ama düz bir yerde montajını yaptım vidaları da çapraz çapraz yavaş yavaş sıktım. Yani yapılması gereken seyleri elimden geldiği kadar yaptım ama nedense atışlarım 3 cm sol 2 cm kadar da asagıya toplandı. Yatagun dampa ayak kullanıyorum . dampa ayakta shimleme nasıl yapabilirim ? Atışlarım merkezden çok uzaklaşmadığı için belki vidalardan ayarlayabilirim diye düşünmüştüm ama hangi vidayı sıkar veya gevşetirsem atış nereye gider o konu da bilgim tam anlamıyla yok shimleme konusunda beni bilgilendirecek biri var mı acaba ?

Vuruş noktası arasında fazla fark yoksa ön ayağın sol taraf vidalarını biraz gevşetip sağ taraf vidalarını biraz daha fazla sıkarsanız shimleme yapmadan kurtarabilir.

Dürbün optik merkezini terazisi alınmış düzgün bir aynada güzelce ayarladım. Yalnız atışlarım 3 cm sol 2 cm kadar da asagıya toplandı. Yatagun dampa ayak kullanıyorum . dampa ayakta shimleme nasıl yapabilirim ? Atışlarım merkezden çok uzaklaşmadığı için belki vidalardan ayarlayabilirim diye düşünmüştüm ama hangi vidayı sıkar veya gevşetirsem atış nereye gider o konu da bilgim tam anlamıyla yok bu konu da yardımcı olursanız sevinirim

teorik olarak herşey tamam bende dürbünlerimi böyle ayarlıyorum . Turretler aracılığıyla merkezi bul sonra atış yap. Yalnız iş uygulamaya döküldüğün de farklı mesafeler de pelletler farklı yönlere gidiyor ve aynı şey farklı zoomlarda oluyor . Gerek bu forum gerek başka forumlarda okuduğum kadarıyla bu işte usta Kişiler optik merkeleme yapıp daha da turretlerle oynamadan shimleme yaparak ayarlarını yapıp her mesafeye aynı atışlar yapıyor . Peki bunu yapabilmek için illa ffp dürbün sahibi mi olmalıyız yoksa normal bir dürbünle de yapmakta mümkün mü ?

Benim de kafama takılan optik merkezlemeyi kaç zoom da yapmalıyız zoom değiştikçe optik merkezi değişiyor . Hawke 3-9x40 dürbün ve diana 4-16x42 dürbün kullanıyorum . Optik merkezleme yapıp turetlerle oynamadan sisleme yaparak mı ayar yapmalıyız yoksa turetlerle oynayarak mı ayar yapmalıyız . Bu konu da yardım edebilecek biri bar mı ? Basitçe anlatırsa çok sevinirim

Genelde memurlara problem çıkarmıyorlardı demek dertleri büyük. 3 tane heba ettim ama kurtardığımda oldu. Ptt müdürü bu işi halletti oraya ulaşma imkanın olabilirmi?

Gümrükten halletmen imkansıza yakın benim tecrübeme göre.

şu dilekçe yazma işleriyle uğraştırmasalar vergisini verin teslim edelim deseler vergisini verecem. İl ticaret müdürlüğü belki bu konu da yardım eder . Yarın şansımı deneyecem. Artık olmazsa 250 tl bi ödeme yapmıştım o gidecek yapacak birşey yok

Arkadaşım siz polis memurusunuz gümrük müdürüne çıkıp veya ptt müdürlüğüne gelen gümrük memuru ile görüşüp durumu izah etseniz belki işinizi halledebilirsiniz.

ptt de müdürlükle görüştüm dün geç oldu işlem yapamıyoruz yarın gelin veririz dediler bugün gittim vermiyoruz belge getirin dediler adam dalga gecer gibi konusunca biraz zıtlaşma oldu. Sonuç olarak vereceği varsa da vermedi

Evet polis memuruyum. Hobi amaçlı kullanacam da dediysem inandıramadım. Ptt de il dağıtım müdürlüğün de ama gümrüğe tabii diye ürün verilmiyor . Gümrük müdürlüğünü aradım. Egm ye dilekçe vermemiz gerekiyormuş . Şahsi olarak Ankara’ya gitmemiz gerekiyormuş felan filan bir sürü sey dediler