8100dy adlı kullanıcının mesajları

Slm,elimde 3 kutu gamo expander 4.5 mm mevcut,kutuların ikisi aynı renkte mat,fakat diğer kutu renkli..Renkli olan kutunun üstünde ''Made in Spain'' yazıyor fakat mat olanların üstünde''Print 8......''seri numarası mevcut yazıyor,Mat ve Renkli kutulardaki peletleri karşılaştırınca açıkcası biraz kafam karıştı :him:s ,Mat olanlardaki peletlerin uç (sivri kısımları) içe gömük ve uç noktası dışarıda değil görüntüleri biraz daha kara gibi :),Renkli kutudaki Peletler ise tam bir matkap:) gibi uçları tamamen dışa çıkmış ve sivri,aralarında biraz boy farkı da mevcut ve kalite farkı da var sanırım...Biraz kafam karıştı :him:s

Teşekkürler

Slm,arkadaşım ben 3-9x40 ebatlarında bir dürbün kullanıyorum 9 yakınlaştırma benim işimi görüyor sanada tavsiye ederim,tabi daha fazla yakınlaştırmalı (zoomlu) modellerde mevcut,marka ya gelince bir çok marka mevcut bunlardan bildiğim iyileri Tasco (tasko değil),Nikko Stirling,Bushnell,Gamo markaları,İşini 3-9x40 lık bir dürbün rahatlıkla görür sanırım,daha fazla zoom istersen diğer -12,-16 lıklara daha büyük Merceklere bakabilirsin,Tüfeğin ne kadar tepiyor bilmiyorum bunu üstadlar daha iyi bilir çok tepiyorsa yada bildiğim kadarıyla yaylı larda Dampa şart gibi,internetten araştırarak, https://www.yatagun.com.tr/grup.asp?ID1=2 adresinden dürbünlere ve dampaya ulaşabilirsin...Kargoya gelince birşey olmaz fakat tabii ki ürünün nasıl paketlendiğine bağlı,bu hususta ve kalite hususunda Yatagun a güvenmenizi tavsiye ederim...

Teşekkürler Mustafa abi yorumunuz için...Açıkcası 1. çok güzeldi,şimdi tüfek orjinallikten çıkmış gibi ve ayrıca sadeliğide bozulmuş:( Orjinal Tomahawk 2. el vs bulma şansımız olabilir mi?

Slm,sayın forum üyeleri Webley Tomahawk'a altın tetik,dürbün yayı vs... eklenmiş ben bu tüfeğin önceki halini daha çok sevmiştim,bu tüfeği kullanan var mı? Bu tüfeğin + ve - yönleri nelerdir? Bu tüfektede 1. nesil 2. nesil olayı mevcut mu ? Teşekkürler

Hayırlı olsun,kazasız belasız atışlar...Bende bu kampanyaya çok katılmak istedim fakt olmadı,Bence tüfek güzel görünüyor,hediyeleride harika,inşallah gruplarıda öyle olacak...

Evet,Amerikan Polislerinin arabalarında genelde pompalı tüfek taşımalarının sebebi hem daha fazla isabet yüzdesi hemde daha ölümcül olmasıdır,ama kısa mesafe için geçerlidir.Bir şavrotin in içinde bulunaan 9 tane saçmanın her biri 9mm tabanca mermisi etkisindedir.Fakat tabancaların insanı en ölümcül noktasından vurması bile kurbana manevra şansı verebilir bununda etkili ve kesin çözümü Hollow point (çukur uçlu ) mermilerdir,çekirdek boyutlarından 3 kat daha fazla genişler ve daha çok hasar vericidir...

Bu konu benimde çok kafama takılan bir konu...Ben belgesel izlemeyi çok seven birisiyim Discovery Channel World de silahlarla ilgili bir belgesel yayınlanmakta mümkün olduğunca takip etmeye çalışıyorum neyse,Geçenlerde Hk 416 piyade tüfeğinin incelemesi vardı programda adamların söylediğine göre m4 lerden bile daha etkili,kullanışlı ve isabetli bir tüfekmiş,yapılan deneme atışlarında atılan hedeflerde 5.56 nın yaptığı etki hiç küçümsenecek gibi değil ancak....Tüfek mermileri yapıları nedeniyle tabanca mermilerinden 3-4 kat daha fazla yanma etkisine ve dolayısıyla daha uzun mesafe ve etkili bir güce sahiptir,çap mermilerde önemli bir unsurdur ve merminin hızlanmasında ağırlığının önemi büyüktür,hızlı bir merminin yapacağı şok ekisi daha kuvvetli dir.Fakat tüfek mermilerinde çekirdek çapıda çok önemlidir buna nazaran tabiki kovan çapınız da büyüyecektir,asıl amaç olarak daha uzak mesafelere etkili atışlar yapmaktır.Bu mermiler normal tabanca mermileri gibi yakın atışlarda tahribat oranları yüksek mermiler değildir,aksine delici özellikte mermilerdir ve bu mermilerin insanı öldüren tarafı delicilikleri değil sorumuzun cevabı olan hedefle ilk temas ettiğindeki yaptığı şok etkisi ve bu şok etkisinin merminin vücud içinde ilerlerken ne kadar kas,sinir ve dokuya zarar verecek olmasıdır.İnanın 5.56 mm lik bir merminin vücud içinde ilerlerken yararak izledği yolu görseniz iğne iplik mi geçirecez buradan dersiniz :)fakat ilk girdiği nokta bir üçgen gibi en geniş noktada sonra yavaş yavaş bu şok etkisi daralarak incelmekte ve artık devreye giren kurşun daha az sinir ve dokuya hasar vermekte..Durum böyle olunca bence yüksek kalibreli bir silahın yapacağı şok etkisi küçük kalibreye göre daha etkilidir 5.56mm nin ilk çarptığı andaki şok etkisi bir bıçağın karna girmesi gibi keskin ve delici iken 7.62mm lik bir çekirdeğin girişi bir balyozunkine benzer,fakat sonra vücud da merminin izlediği yol daha kalın ve hasar vericidir.. Bence her iki kalibrede işini çok iyi yapar,birisi daha hızlı iken diğeri daha ölümcül,Silah ise hk 416 zaten harika bir silah geriye tek konuşulması gerken EĞİTİM kalıyor...Bu arada Mehmetcik 1 kapsamında HK 416 VE HK 417 silahları üretilmektedir birisi 5.56 iken diğeri 7.62mm

Crosaman 1077 tüfeğimde sanırım gaz kaçırma problemi mevcut,bu nerden kaynaklanır? Tüfeğimi tamir ettirmek istiyorum,daha öncede bu konuda bir başlık açmıştım fakat olumlu bir cevap alamadım,lütfen yardımcı olursanız sevinirim,Teşekkürler

Güzel bir çalışma olmuş kardeş eline sağlık,yakın zamanda bende düşünüyordum böyle bir başlık açmayı ama sen benden önce davranmışsın :) zamanım oldukca bende eklemeler yaparım bu konuya Teşekkürler...