HasanUSTA adlı kullanıcının mesajları

Hocam peki önden parallaxlıları niçin tavsiye etmiyorsunuz? Genelde kimse tavsiye etmiyor ama sebebi söylenen bir yoruma denk gelmedim.

Tartışmaya açık bir konu ürün kalitesinin etkili olmasıyla birlikte parallax değiştikçe sıfırlama noktasının değiştiğini tecrübe ettim hatta öndeki parallax kısmı görsel olarak beğendiğim bir detaydı

Hocam o fiyatlar neymiş öyle ^^ bir tane Vector Optics var 2900 tl civarı, devamı 5500den başlıyor, aradaki fiyat farkına bakınca Vector Optics'in de kalitesinden şüphe ettim, haklarını yemeyeyim şimdi de. Nasıldır kalitesi bilginiz var mı?

Lens kalitesi çok iyi değil bukonuda Discovery nin lens kalitesi daha iyi tabii bunlar en alt segment ben vectör optic 4-16×44 tourex ffp kullanıyorum memnunum

Estağfurullah hocam, çenemde var diyelim :) Konu açmadan önce yorumları okudum, sadece tatmin edecek cevaplar göremediğim kısımları soruyorum. Tavsiyeniz için teşekkür ediyorum, hemen almayacağım, önden ağır ağır sindirmeye çalışıyorum. ^^ Taksitle almak zorunda kalabilirim, o zaman 2. El otomatikman elenir. O zamanki duruma göre artık.

Dürbünlerin 3-9x32 ya da 8-32x50 olması neyi değiştiriyor, bir tek onu kavrayamadım ben.

😂Gülücük koymadığımdan ciddi olmuş şimdi anladım espiri yaptım ama güzel araştırmışsınız dürbün hakkındaki yorumuma gelince 3.9x32 çok yetersiz atış yaparsınız fakat gurupman yapılmaz 8,32 ise çok fazla özellikle yarışmalarda kullanılıyor 6,24x50 en ideali bunda bile uzak mesafeler için zoom u düşürmek zorunda kalacaksın

Öncelikle hakkında hayırlısı acemiyim diyorsun ama soruların profesyonel hatsan pcp m olmadı ama kırmalım ve pcp pompam oldu servis konusunda sıkıntın olmaz ama ince ve hassas konularda servisle çözüm bulamazsın bu diğer firmalar için de geçerli bende huğlu effecto var hava kaçağı için 2 sefer gitti ama çözemediler kendim çözdüm kalibre konusu da 6.35 iyidir ama hava sarfiyatı fazladır 5.5 öneririm bunda da ağır mühimmat kullanmak istetsen isabet için güçlendirme gerekir dürbün işine gelirsek önden parallax lı alma yani ao olmasın pcp olduğu için de ayar bozmaz zaten

Özetle tavsiyem uygun fiyatlı ikinci el alıp tecrübe edinmendir

Dürbün montajından önce dürbünün artıkılının optik merkeze alınma işlemi yapılmış mıydı acaba?Ben klik saymanın yanıltıcı olduğunu farkettiğimden beri aynalama ile yapıyorum.

Sizinle aynı fikirdeyim ve bu şekilde yapıyorum ve bunun gereksiz olduğunu düşünenler oluyor dürbünüm de 100 m sıfırlı 200m kadar ve daha üstü dot tan atıyorum 50m den 100m ye kadar da üst dotları kullanıyorum

Bende çok beğendim ama mantığıma ters öncelikle fiyatı bu olmamalı illaki zevkli ama pcp de tam otomatikten ziyade yarı otomatik daha cazip seri atış yapmak isteyen için

optik merkezleme yapılan tüfeğin bildiğim kadarı ile alt vurması gerekirdi. yanılıyorsam üstatlar uyarırsa sevinirim. sebebi de namlu ile nişangahın tam paralel hale gelmesidir. yer çekiminden dolayı pelletin gittikçe düşmesi gerekirdi. fakat sizin tüfek üst vurmuş. bu durumda öncelikle bir sorun var. sorun namlu yönüyle ilgili de olabilir. dürbün ayağıyla ilgili de.

Aynen katılıyorum

Yeni aldığım hatsan flash 101 tüfeğim var üzerinde optima 4x32 dürbün var ancak ben sağ sol ayarıyla oynamadan shimleme ile sıfırlamak istiyorum fakat olmuyor sağ vuruyor sürekli optik merkezleme de yaptım. Dürbün altına karton koyarak shimleme yapmaya çalışıyorum ama olmuyor sök tak canım çıktı ne yapmamı önerirsiniz

1.optik merkezlemeyi nasıl yaptınız

2.sıfırlamayı 2 ayrı mesafede yapınız

3.şihmleme den ziyade abartılı bir fark yoksa dürbün halkalarından ayar çekiniz eğerki abartılı bir fark varsa namlu tutucuyla alakalı oda teknik bir konu

4.her daim vuruş noktan sağa atacaktır spin dirift olayı var ama çok azdır ve çok istikrarlı olsun diye kendinizi yormayın ayar değiştirerek tadını çıkarın bu ekipmanla kusursuz bir istikrar beklerseniz hobi den çok çabuk soğursunuz

Alalı bir sene oldu vector optik markası garantisi kaç yıl bunlarda servisi var mı ülkemizde en azindan garantisi varsa göndersem baksalar

Bir çok optiğin garantisi yok vectör dahil ama aldığınız yerle bir görüşün ama göndermeden önce emin olmak için farklı bir silah ta deneyin emin olmanız için, sanırım pcp de kullanıyorsunuz ben birde yaylı da kullanıyordum 3-5 atışta farklı bir gurupman çıkıyordu sizde fazla sarsıntı olmadığından çok sık değişmiyor

Hasan hocam merhaba.

Dolum ucundaki Oring in kullanma klavuzunda önerdiği shore değerini hatırlamıyorum fakat ben bı tık yumuşak o ring kullanınca problem çözüldü. Tabi dolumu da yavaş yapmak gerekiyor. Hızlı dolum Oring in erken sertleşmesine ve hava kaçağına sebep oluyor.

Evet Murat bey dolum kısmındaki iç o ring i değiştirdim kaçağı kesti teşekkürler

Kurşunun insana ve doğaya verdiği zarar sebebiyle hedeflerimin arkasına tahta koyarak mümkün olduğu kadar pelletleri toplamaya çalışıyorum. Pelletlerde kurşun kullanılmasını istemem, fakat kurşunsuz saçmalar istenilen neticeyi vermiyorsa bu da bizim için büyük bir sorun olacaktır. Umarım büyük üreticiler bunun üstesinden gelirler.

Peki kurşunsuz alaşımın istenen neticeyi verememesinin nedeni ne olabilir?

Size katılıyorum sorunuza da cevaben sanırım gücü itibarıyla yiv sete tam oturamamasj dır en kötü ihtimal bakır olacak oda sert olacak