HasanUSTA adlı kullanıcının mesajları

Üstat ayna yöntemindede sıkıntı var dürbüne bakarken göz acını azıcık degiştirince yine kayıyor ayar ya da bir aynayla ortalayıp baska aynaya gecince yine sıkıntı oluyor.

Onu bende farkettim ama kaynak yerini belirli bir şekilde yapıp değişik mesafelerde 3 er 5er atış yapınca belli oluyor 25 50 75 gibi sırasıyla vuruş noktası uzaklaşıyorsa hata var burdan sonrası çok ince ayar gerktirir ben dürbün tüfeğe takılıyken ayna ile merkezledim 11 metrede sıfırladım 50 75 ve 100 metrede isabet aldı dürbünüm hawke 3-9 40 olduğundan çok hassas atış yapamıyorum ama sağa sola atmıyor

Hic ugrasmasim simleme isiyle cok zahmetli geliyor bana. Yukari asagi simlemeyi anladimda sag sol ayarlarinda niye simleme yapilir onu anlamadim

Bence uğraşmaktan ziyade teknik bir problemin düzeltilmesi işlemi namlu ve kasanın birleşme hatası olabilir namlu ucu sabitleme varsa dönük sabitlenmesi ve dürbün ayaklarının eskimiş veya hatalı olmasından kaynaklanıyor tabiki dürbün sağlamsa şimleme işleminin uzak mesafe atışları için uygulanabilir ama sağ sol ayarı için mantıklı olmadığını düşünüyorum

Şimdi bu işin uzmanlarına soru sorayım o zaman. Elimde Hawke 17230 model dürbün mevcut. Teknik detaylarında dürbünün hem dikeyde hemde yatayda 53 moa olduğu yazıyor 4 klik başı 1 moa dan iki eksende de toplamda 212 şer klik olmadı lazım. Fakat ben klikleri üşenmeyip teker teker saydığımda yatayda 224, dikeyde de toplam 230 klik yapıyor. Bu sayılar 3 er kez kontrol edildi. Tutarsızlığın biri bu. İkincisi ise bu sayılara göre optik merkezleme yapıp bunu da ayna yöntemiyle karşılaştırdığımda iki mildotu üst üste getirebilmem için sağ 50, aşağıda 20 klik yapmam gerekiyor. Burada atladığım şey nedir sizce? Taretlerin vidaları olabildiğince sıkı bu arada.

Aynen bende üşenmedim saydım tutmuyor ayna yöntemiyle merkezledim sanırım belirli bir noktadan sonra artikıl hareket etmiyor sadece taretler dönüyor

Merhaba hobidaşlar px 5 in dolum subap ıyla alakalı sorun yaşayan oldumu mesela ben de iki sorun oldu

1.hava kaçırıyordu

2.o ring kesiyor

Hava kaçırmasıyla alakalı fabrikaya gönderdim fakat temizledik dediler göderdiler malesef yine kaçırıyor ama her dolumda değil örneğin beş dolumun üç ünde veya dördünde kesin kaçırıyor sizce ne yapılmalı kitapçığında 100 barda bekletilmesi yazıyor birde boşa giden bir hava sarfiyatı

Ben kumpas ile ölçüyorum. Dürbün ayaklarının birleştiği yer zaten dürbünün yarıçapı oluyor. Ordan başlayıp pelletin namluya girdiği yerin yarısını kumpas ile sabitleyip ölçüyorum. Daha da mı hassas yapılması gerek acaba bende tereddüte düştüm şimdi.

Bende aynısını yapıyorum ve de tam orantılı strelok ile

Hoş geldiniz ben tecrübeli değilim uzun zaman bekledim kırmalılarla devam ettim flash, bsa , gamo coyote derken kuzey k600 sipariş verdim bayii arayıp ürünün stoğunu sordum sipariş verdim bekledim bekledim gelen giden yok tekrar aradım güya stokta olanı benden önce başkası almış bana fabrikadan gelecekmiş çektim iptali sonra yine bir sitede effecto px5 pro lamine mavi yi gördüm Ankarada av bayii m var direk oraya gittim görmeden ve tereddütsüz bir şekilde siparişimi verdim ilk psp m ama malzeme ve estetik kalitesinden anlarım on numara fakat diğer yerli firmalarımız da güzel ürünler çıkarıyor ürün çeşitliliği biraz karizmayı çizmiyor değil ama servis konusunda hatsan la işim oldu sorun olmuyor birebir yardımcı oluyorlar kral ın daha iyi olduğu söyleniyor kuzey de denemeye değer ben beğeniyorum ekonomik düşünürseniz. Birde avrupaların kalitesine zaten diyecek yok ikinci elden güzel bir makina alabilirsiniz tekrar hoş geldiniz

Bir de kısa mesafe kullanırken düşük zoom ile kullanmak gerekiyor yüksek zoomda ne yazık ki netliği bozuluyor. 10 metre 7x zoom ile bulanık olur. 10_15 metre gibi 3_4 x zoom ile net görüntü veriyor.

Teşekkürler akşam da yazacaktım size ayıp olmaması için vazgeçtim doğru söylüyorsunuz dürüstlüğünüz için tekrar teşekkür edrim bende optima 3-9 parallaksız var 11 metrede sıfırlama yapamıyorum 9 zom da kalite farkı varmı bilmiyorum ama 3-9x40 ao hawke var 5 metrede bile netliyor yakın mesafe için 2 seçenek var birincisi parallax ayarlı dürbün ikincisi ise zom u düşürmek 4 veya 5 zomla kullanmak zaten hedef kolunu uzatsan tutacaksın mesafesinde sorun olmaz

merhaba Kibrit bey ben gamo şarjörlü ile spedfire arasında kalmıştımikisinide ayrı ayrı mağazada bulup karşılaştırdım biraz estetik takıntım var oyüzden gamo yu tercih ettim ikisinin de artısı eksisi var hatsan sert ve sağlam bir silahtır fakat son zamanlarda sentetik kullanımını artırdılar iyimi kötümü daha çözemedim birde sistem harika fakat benim için çok kaba bir görüntüsü var sizin için de illaki şarjörlü birşey istiyorsanız hatsan a ve bu silah a güvene bilirsiniz

psp de çok deneyimli değilim ilk psp m bir sefer uzun mesafe attım çok keyifli 2x8 insan silüetini yani 12 kalibre boş kapsül vurdum 11 metreden 18.13 jsb tek delik yapıyor ama solid 26 gr ini sevmedi dürbünüm 3-9x40 hawke uzak mesafe için uygun değil gurupman çalışmasını en fazla 25 30 metre ye yapabilirim sadece 11 metrede deneye bildim ama açık alan da cisimlerr atmak keyifli 3-9x40 la yeterli geliyor atış sayısı da 70 75 arası ortam sıcaklığına göre değişiyor 240 120 bar arası

Aynen öyle sadece kundak farkı var ama gerçekten fark var bende pro lamine mavi var yeşil sport kundak çok güzel ve kullanışlı artıları kayış askılıkları, monopod için pikatiny ve ayarlana bilir arka pad ama deyip deymeyeceği tartışılır

Merhaba Sinan bey aslında konu dediğiniz gibi kitap yazılacak kadar değil mühimmat kullanacağınız silaha bağlı değişiklikler gösterir ama genel olarak 5.5 kalibre de şu ana kadar takip ettiğim ve deneyimlediğim kadarıyla 18.13 en istikrarlısı pcp ve kırmalı birkaç silahta kullandım bende EFFECTO px5 var izlediğim videolardan sevdiği pellet i tesbit ettim jsb 18.13 çok iyi spoton 18.13 ün de zararı yok birde ağır pellet te jsb 25.39 önerdiler güzel ama 18.13 kadar değil bu işin sonu yok size tavsiyem alacağınız silahı tesbit edip videolarını izleyip karar vermeniz bundan sonrası sizin keyfinize kalmış istediğiniz solidi veya pelledi deneye bilir hangisinden memnun kalırsanız onunla devam edersiniz özetle şöyle bir durum var modlanmış veya özel olarak güçlü üretilmiş makineler hariç standart değerlerde olduğu için 18.13 en ideali diye düşünüyorum kırmalı dahil saygılar

Piston daki tırnak sağlam tetik mekanizmasında var bir sorun biraz uğraş çözersin baktın olmuyor fabrikaya gönder çok iyi ilgikeniyorlar faturanı ve şikayetini yazdığın bir not kağıdıyla sar kargola

Teşekkürler çok anlaşılır resimler göndermişsin tetiğin üst kısmın daki delik ten ayarlamaya çalış ama denemişsin sanki iz var

Büyük ihtimal tetik ayarı yapman gerekiyor kundağı söküp alt kısmının resmini atabilirmisin tırnakta problem olup olnadığını görmek lazım