Murat Hayta adlı kullanıcının mesajları

Evet dediğiniz gibi huma sayfasından buldum.İşim gereği çok seyahat ediyorum siparişi yurt dışına çıktığımda geçeceğim.Hepinize teşekkürler.Sanirim huma regulatoru istediğimiz ayarda yapıp yolluyor.26grn pelleti 870/880 fps için huma reg.kac bara ayarlanması gerekir ??

Hocam zor bi soru

Deneyerek çekiç reg harmonisini bulman gerekir

Yani o hıza ulastiğini varsayalım. Eğer çekiç max ise hem havayı çok tüketir hem de grupman bozulur. Bir kaç defa tüpü söküp takman gerekebilir. İstediğin hızın 10 FPS civarında üzerinde hızı bulup cekicten 10 FPS düşmen gerekir ki rahat çalışsın. Bunun için de çekici max yapıp regi arttırarak harmoniyi yakalaman gerekiyor. Ben power plenum da yaptırdım. Power plenum olmazsa daha yüksek ayarlaman gerekir regi ilaveten hava tüketimin fazla olur.

Selamlar kullandığım onca Avrupa havalı silahtan bende bir px5 pro .22 aldım.Forumda ilgili konuları taramaya başladım.Namlu tutucu ve ceketi çıkarmayı düşünüyorum.Regulatör konusunda iyi bir reg.takmayı ileriki dönemde bende düşünüyorum.Suan px5 için alınacak en iyi reg. Nedir acaba ?

Hazır almak istiyorsanız Huma nın olacaktı yanılmıyorsam. Türkiye'de yaptırmak istiyorsanız Mustafa Emrah Kalay hoca ya ulaşın.

Effecto Airguns
    Buy Effecto Airguns online by Huma-Air.com - Order easily and secure ✔️High quality products ✔️ Worldwide shipping
    huma-air.com

FX phantera ilk serilerde valf olması gerekenden daha ince olduğu için (eski 2.4 mm, yeni 2.95 mm) ve valf kapağının önündeki blokta yeteri kadar boşluk olmadığı için valf eğiliyor ve valf kapağından hava kaçırıyordu. FX bu ilk serileri geri çağırdı ve çözdü. Türkiye'ye geldi mi bu serilerden bilmiyorum.

Fakat bu güncelleme de uzun vadede ortaya çıkacak olan bir diğer problemi çözmedi.

Problem şu ki; panthera oldukça güçlü bir pcp ve valf yatağı tasarımı zayıf. Valf i 2 adet o ring tutuyor ve yataklama yok. Dolayısıyla özellikle valf kapağındaki o ringi (3×1.2) sürekli yırtma problemi yaşadım.

Adana'da Mustafa Emrah Kalay hocamla yataklaması olan başka bir kapak ve yataklamayı destekleyecek orijinal ölçülerde ama yaklaşık 6 mm daha uzun valf yaparak problemin ortadan kaldırmış olduk.

Benzer problemleri yaşayan olursa bu şekilde çözebilirsiniz.

Panthera çok keyifli bir pcp,atarken tutarlılığı ve gücü hissediyorsunuz fakat mevcut haliyle en zayıf yeri yataklaması olmaması nedeniyle Valf kapağı. Valf tasarımı biraz fazla cüretkar olmuş 🙂

FX'e de yazdım konuyla alakalı fakat henüz dönüş olmadı. Ama yakın zamandan onlar da bu konuyla alakalı bir güncelleme yapacaktır diye düşünüyorum. Onların da bu problemden bi haber olması imkansız

FX phantera ilk serilerde valf olması gerekenden daha ince olduğu için (eski 2.4 mm, yeni 2.95 mm) ve valf kapağının önündeki blokta yeteri kadar boşluk olmadığı için valf eğiliyor ve valf kapağından hava kaçırıyordu. FX bu ilk serileri geri çağırdı ve çözdü. Türkiye'ye geldi mi bu serilerden bilmiyorum.

Fakat bu güncelleme de uzun vadede ortaya çıkacak olan bir diğer problemi çözmedi.

Problem şu ki; panthera oldukça güçlü bir pcp ve valf yatağı tasarımı zayıf. Valf i 2 adet o ring tutuyor ve yataklama yok. Dolayısıyla özellikle valf kapağındaki o ringi (3×1.2) sürekli yırtma problemi yaşadım.

Adana'da Mustafa Emrah Kalay hocamla yataklaması olan başka bir kapak ve yataklamayı destekleyecek orijinal ölçülerde ama yaklaşık 6 mm daha uzun valf yaparak problemin ortadan kaldırmış olduk.

Benzer problemleri yaşayan olursa bu şekilde çözebilirsiniz.

Panthera çok keyifli bir pcp,atarken tutarlılığı ve gücü hissediyorsunuz fakat mevcut haliyle en zayıf yeri yataklaması olmaması nedeniyle Valf kapağı. Valf tasarımı biraz fazla cüretkar olmuş 🙂

FX'e de yazdım konuyla alakalı fakat henüz dönüş olmadı. Ama yakın zamandan onlar da bu konuyla alakalı bir güncelleme yapacaktır diye düşünüyorum. Onların da bu problemden bi haber olması imkansız.

Hocam 34 grain Engin Sak solidin BC değerini biliyor musunuz?

Öncelikle teşekkür ederim. Bu süre zarfında yurtdışından bloglar okudum,test videoları izledim. Çoğunluk panthera ile 34 grain.217 javelin kullanıyor ve 1000 FPS lerde çok sıkı grupman elde ediyor. Ben de Engin Sak 34 /.217 ile öncelikle bir test yapacağım. Benzer verimi alırsam devamında stoklamaya devam. Benim modlu px5 ile 24.3 mükemmel diyebilirim. Ortalama 930 fpslerde harika sonuçlar çıkarıyor. 240 metrelerde dahi çok iyi sonuçlar aldım. Dolayısıyla panthera da 34/.217 deneyeceğim öncelikle. Bakalım umarım bir defada buluruz.

power plenium çok sırıtmış. fx kalitesi tartışılmaz

Aynen, ben de öyle düşünüyorum. Kabaca söylemek gerekirse kolpa işleri sevmiyorum. Ateşli silah gibi görünsün pcp olsun gibi. Diğer detaylar sırıtmıyor hatta gayet hoş ama power plenum bence de olmamış. Testlerini göreceğiz tabi ama bu adamların bir işi deneme yanılma ile yapmadıklarını biliyoruz.

Cevap için teşekkür ederim Murat hocam aynen kurcalamasam daha iyi. Bende alır almaz hava kaçırma problemi yüzünden fabrikaya yolladım inşallah adam akıllı yapar yollarlar.

Rica ederim.

O basit bir problem.

Merakınız var ise zamanla eliniz alışır siz de halledersiniz bu tarz problemleri.

Murat bey merhaba px5 için bu kullandığınız regülatör hangi marka model nerde buluruz? Sert yayı nerde bulurum? Bu power plenum nedir nasıl yapılır kim yapar? Cevaplar mısınız? Şimdiden teşekkür ederim. Galiba px5 in standart tüpü çok stabil değil ama tüfek gerçekten çok hoş çok kaliteli

Regülatör ve power plenum u Mustafa Emrah Kalay yaptı. Şu an yapmıyor sanırım. Sert yayı huğlu dan temin ettim. Px5 stabil bir tüfek. Ben 18.13 pellet yerine 24,25 grain solid atmak için yaptım modlamayı. Eğer pellet atacaksınız hiç kurcalamayın. Standart halinin pellet ile isabeti,hava tüketimi vs gayet iyi.

Arkadaşlar merhaba,

Engin Sak 24.3 solidin BC değerini 650 metre rakım,20 derece sıcaklık, yüzde 42 nemde 0.072 ölçtüm (ölçmeye çalıştım :) ). Daha önce 0.090 olarak girmiştim değeri fakat özellikle 200 metre üzeri sıkıntı yaşadım. Acaba daha önce ölçüm yapan var mıdır yada ben şu değeri girdim 200 metre üstünde düşme yapmadı sıkıntı yaşamadım diyen var mıdır? Bu arada ölçüm yaparken strelok pro kullandım.

Teşekkür ederim

Aslında sorum sökülecek derecede bir bakım değil. o işi tamamiyle işin ustasına bırakma niyetindeyim. Amacım atışı ve isabeti doğru olması açısından görünen kısımların bakımı ve O ring değişimi. Tüp gibi yerleri açma niyetim pek yok, malum yapabilsem bile tekrar basınç verebilmek için pompadan fazlasına gerek var, Scuba gibi..

Hocam O ringlerin ekseriyeti zaten sökmeden degistirecegin yerlerde değil. Namlu O ringi var namlu girişinde yani pellet yüklemesi yaptığınız yerde onu piz vs kullanarak değiştirebilirsiniz ki grupman ile alakalı hassas bir o ring. Bununla alakalı YouTube da herhangi bir namlu o ringi değiştirme videosu izlemeniz yeterli. Onun dışında namlu temizliği elzemdir. Bu temizliği ben ip harbi ile herhangi bir yağ kimyasal vb. Kullanmadan yapıyorum. İp harbi yada misina ile yivli namlulu temizliği yazarsanız YouTube a yine benzer videolar bulabilirsiniz. Artı bolt kolunu kaliteli ince bir yağ ile çok çok hafif yagliyorum arada. İlaveten dolum ucu,namlu oringi gibi dışarıdan görünen o ringlere arada silikon gres sürüyorum. Bunun dışında tüfeği sökmeden yaptığım bir bakım yok. Özellikle namlu içine herhangi bir yağ sürmeyin kesinlikle ve O ringlere silikon gres haricinde herhangi bir madde sürmeyin.