Marla adlı kullanıcının mesajları

Ben mod 125 kullandım optima 3x9-32 ile çok uzun süre dampa falan kullanmadım. Sürekli dürbün ayakları gevşiyordu. Sonra o tüfeği arkadaşım aldı, o bir süre kullandı. Sonra oda başka bir arkadaşa satmış oda çok uzun süre kullandı. 3. Sahibinde sadece artikılın açısı kaymıştı. Bence imkanınız varsa pcp alın, hem güçlü, hem isabetli, hem konforlu. Herkesin tercihi mutlaka farklıdır ama zoraki ultra bile benim gözümde yaylı tüfeklerden daha iyi.

Tüfeği elime alınca 250-500 arası pelet harcıyorum. Birde oğlumda gelirse yanımda çift tüfek... Pcp konusunu araştırıyorum ancak bu kullanımla tüp falanda kesmez gibime geliyor kompresörü, tüpü, doldurması, hava takibi vs görünce iki stress atıcaz diye daha çok strese girerim diye korkuyorum açıkçası =O

Dürbün tüpüne oring veya paket lastiği sarmanızı tavsiye ederim hocam bir sonraki dürbününüzde bunu deneyin bence daha uzun süre gidecektir

Tüpe teflon bant, dışındaki plastik kelepçelerde sünger bant sarılıydı, oring konusunu daha dün akşam okudum yeni dürbünü o şekilde deneyeceğim :thumbup: protektörün yaysız tarafınada kauçuktan ince bir tampon yapmayı düşünüyorum açıkçası ?(

Mod 135 Vortex QE satın aldım henüz elime ulaşmadı fakat bu gönderi baya gözümü korkuttu benim :D
    Kullanacağım dürbün optima olsa neyse de Vector Optic Everest Gen2 3-18x50 kullanmayı düşünüyordum comet yaylı dampa ayak ile birlikte

Diğer kullanıcı yorumlarında gördüğüm kadarıyla ben iyi bile dayandığını düşünüyorum, protektörle dahi ortalama 1500 pelet sonrası dürbün dağıttığı söyleniyor ^^ Bikaç konu aşşağıda da comet dampa ayakla ilgili bir başlığım var onuda incelemeni tavsiye ederim, ona resim ekleyecektim unutmuşum yakın zamanda onada resim atarım

Herkese iyi hobiler.

Resimlerdende anlaşılacağı üzere mod 135 qe tüfeğim yaylı dampa ayak olmasına rağmen dürbünün ön merceğindeki oringi yerinden söküp merceği kırmayı başardı. Takribi 2500 civarı pelet sonrası bu hale geldi maalesef.

bu haliyle hala100 mt civarı şişe vurduracak kadar görüş sağlasada grupman yapacak netliği kaybetti.

Aranızda arızalı comet 3-9-32 dürbünü olan varsa ücreti mukabilinde ön mercek veya tümüne talip olabilirim.henüz pazar grubunda ilan açamıyorum. Daha önce tecrübe edenlerinizden bu tüfeğe en uygun ve olabilecek en ekonomik dürbün tavsiyelerini beklerim. :saint: Teşekkürler 20230716_163402

20230716_163428

20230716_163515

Hobinin en güzel yanı okuyarak, araştırarak, soruşturarak, deneyimlenecek, hatta bazen yanılarak öğrenmektir. Yok öyle armut piş ağzıma düş…

😁

Değerli arkadaşım öncelikle aramıza hoşgeldiniz. Armut olayı işin nüktesi elbette, ancak bu forum tam bir derya deniz. O kadar çok bilgi, o kadar çok deneyim var ki burada Havalı hobisi ile ilgili… bu bilgileri ana başlıklarda toplamak çok ama çok zor. Biraz vakit ayırıp, forumdaki eski konulara eğlenceli bir gezinti yaparsanız inanın çok şeyler öğrenirsiniz, hem de inanılmaz güzel vakit geçireceğinizi garanti ederim.

Teşekkürler,

Ağzıma düşmesine gerek yok iyi armut veren ağacı gösterin ben toplarım 8o

forumdaki bilgilerin genişliği konusunda şüphem

yok, kaldı ki literatürden birşeyler gördükçe forumda ilgili konuları arama sekmesinden buluyorum. Ancak benim gibi yeni başlayanlar için terimleri basit bir tabirle bir ana başlık altında toplayıp forumda kullanılan dili yeni başlayanlar için anlaşılır hale getirmek, sonrasında ilgili konularda yazılanlar, kullanıcılar için daha akıcı olacak ve olası zararları birazda olsa azaltacaktır :thumbup:

öncelikle herkesin bayramını kutlarım.

hobiye merakı geçmişten gelen, ancak yeni fırsat bulabilen dolayısıyla yeni başlayan biri olarak aranızdayım.

Bayram dolayısıyla köydeki aile toplantısına götürüp bir günde tüfek başına 500+ pelet atan tüfeklerimin bakımlarını an itibariyle bitirip, laçkalaşan vidaları söküp, locktite sürüp kurumaya bıraktım.

Her iki tüfektede kullanmakta olduğum comet protektör ayakların bu savaşta ağır yara aldığını üzülerek belirtmeliyim.

Ayaklarda gevşemeyen hiç bir vida/setskur kalmamış olmasını normal kabul ediyorum ancak kızaklarda oluşan bollaşma acaba ürünlermi çok kalitesizdi yoksa benmi yanlış birşey yapıyorum düşüncesi yarattı? En nihayetinde bu şekilde kullanmaya devam edersem dahada salacağını düşünerek kızakların içerisine kola kutularından ~3-4mm genişliğinde kızak boyunda şeritler kesip şim olarak içlerine yerleştirip bir miktar yağladıktan sonra her vidayı loctite sürerek tekrar topladım. Şimdi kızaklar tatlı bir serlikte ancak hiçbir yalpa durumu kalmamış durumda. İttirildiğinde yay görevini yerine getirip dürbünü tekrar arkaya sürebiliyor. Yaptığım işlemle ilgili daha önce başına gelen ve deneyen varsa tecrübelerini bekliyorum.

İşlem sırasında fotoğraf çekmek aklıma gelmedi ancak en kısa zamanda fotoğraflarını çekip yüklerim :thumbup:

foruma son kaydolan üyelerden biriyim belkide en sonuncusu, yaklaşık bir aydır forumu inceliyorum. İlk olarak ve en büyük eksik olarak gördüğüm konu yeni başlayanlar için konusunun olmaması yada bulunamaması, böyle bir konu varsa başa sabitlenmeli ve kullanılan terimlerin anlamlarına yer verilmesi gerekliliği. Mesela kendi adıma konuşursam ilk tüfeğimi alırken (airtact turcar) 2x7x32 dürbünle aldım ancak dürbünle beraber verilen11 mm ayakların dürbünü tutamadığını ilk birkaç atışta fark ettim, sonrasında 22 mm çift ayak aldım ama oda hüsran oldu. İnternette yaptığım çeşitli araştırmalarla dampa ayak terimiyle karşılaştım.nedir ne değildir derken protektor tarzı yaylı dampaları öğrendim vs vs. Şimdi iki tüfeğimde de 22mm yaylı dampa ayak mevcut. Ve yaklaşık 750 civarı pellet kullandım her iki ayaklada ve ikisinde de sallanma oluşmaya başladı.

Konuyu çok dağıtmadan toparlamam gerekirse;

Yeni başlayanlar için ne nedir ne işe yararı anlatan bir konu açılması, başa tutturulup tecrübeli kişilerce ilgili bilgiler yazılıp konunun kilitlenmesi ve gereksiz yorum kalabalığı olmaması gerekli. Ben yeni üye olarak özellikle aradım ama bulamadım maalesef.

Konuyu açmayı düşünürseniz ve şimdiye kadarki görebildiklerimle olması gereken terimlerin benim öğrendiklerimi/detayını merak ettiklerimi listeliyorum:

Havalı-yaylı-vorteks/pistonlu

Dürbün ayağı-dampa

Dizelleme

Bipod çatal ayak

Mildot

Paralax (önden sağdan soldan¿)

Reddot

Grupman

Fps çıkış hızı vs... gibi teknik terimler şimdilik aklıma gelenler ve tabii olarak daha nice benim henüz bilmediklerim

Merhabalar, ben Emrah Teker, 87 doğumluyum, Bandırma'da yaşıyorum, teknikerim. Şimdilik bir adet hatsan airtact turcar, bir adette mod 135 vortex qe tüfeğim var