kafasi adlı kullanıcının mesajları

daha 2 nci kutu fişeğimi bile atmamışken bir tane de skeet tüfeği almanın ve hanıma söyleyeceğim yalanın hesabını yapmaya başlamıştım

yani şöyle söyliyeyim aylık olarak bu işe ayıracak ( havaya atacak) 1000 liranız varsa gayet güzel keyifli bir spor.hatta birazda yetenek varsa veya birazdaha parayı arttırırsanız profesyonelliğe de ilerlersiniz.

ancak bu sizin için bir tarz ve sistem olmalı. yani bir süre sonra tüfekle yatıp tüfekle kalkmalısınız.haftada 3 antreman yapıp ilk etapta şehirinizdeki müsabakalara katılmalısınız.sonrasında poligondan edineceğiniz arkadaşlarınız sizi ava da teşvik edecektir. bu seferde avla ilgili tüfek ve malzeme alımları ve avlak arayışları başlıcaktır. bunlarda sizin hafta sonları en azından bir gün evde olmamanız demektir. sonradan ava ve atışa başlayanların eşleri genelde mutsuz olur. ancak benim gibi bebelikten başlıyanlar için eşler mevzuyu başından bildiklerinden ve pazarlıklarda ona göre yapıldığından daha az sorun yaşanır.

ciziminiz gayet başarılı olmuş elinize sağlık.

benim eklediğim resim orjinali.ancak açıları biraz daha dar gerçekte (ucuş hattının).

şimdi bu şartlar altında sizin durduğunuz yer 7 . zaten 6 olsaydı gideni zor vururdunuz yeni başlayan olarak. 7 de giden yani hemen yanınızdan fırlayıp ileri doğru yol alan plak a atmak kolaydır.çünkü arkasından hafif nişan alarak ve tüfeği savurma hareketi yapmadan atıyorsunuz. ancak iş karşıdan yani büyük kuleden gelen plak a gelince ortalık biraz karışıyor.

7 de tek tek atmak yok normalde.duble atış var.yani 2 side aynı anda çıkıyor.önce yanınızdan gidene yani küçük kuleye sonrada gelen büyük kuledeki plak a atıyorsunuz. herkesin yoğurt yiyişi farklı olduğu gibi atış karekteristiğide farklıdır. ben 7 de gidene (küçük kuleye) çok acele etmezken gelene (büyük kule) çokhızlı tetik çekerim ki plak iyice yanıma sokulup tüfeği çok hareket ettirmemek için. ortaki kesişim noktasına dikkat....

daha gelen ortadaki direği yeni geçtiği anda ben tetik çekmiş olurum. hızlı atan atıcılar genelde dublelerde giden plak ları orta direğe gelmeden vurmaya çalışırlarki gelen e daha rahat ve istediği açıdan atabilsin.

neyse bu böyle uzar gider daha sayfalar dolusu yazılabilir. zehre dikkat çok işlemesin ben bu uğurda evini arabasını satan adamlar tanıyorum.korkunç keyifli ve haz veren bişidir ancak ölçüyü kaçırmamak lazım ...

Plaklar tam arkamdan önüme doğru uçarken peşlerinden atar pozisyonda kulenin dibinde durdum. Durduğum yer istasyon değil, sanırım çömezleri oralarda durduruyorlar

nerede durduğunuzu tam anlamış değilim. 1 e benziyor 7 de olabilir ama istasyon değil diyorsunuz. skeet olduğunu düşünüyorum çünkü trap ta arkadan plak diye bişey yok. arkadaşınız ayıp etmiş size. saatte 90 km hızla çıkan plağı ilk kez atan biri nasıl hızlı atabilirki.

atış tüfekleri dengeli ve ağırdır .geniş bantlı olması ve tok durması güven verir .markasınıda söyleseydiniz daha ayrıntılı bilgi verebilirdim.

birde madem deredesiniz kendinize bir tane gümüş ağı veya asansörü alın. yakaladığınız gümüşleri canlı olarak biraz büyük bir iğneyle sırtından geçirip ama hayvanı öldürmeden kurşunsuz olarak fırlatın. sonrada dikkat edinde kamış veya misina patlamasın. bu yöntemle bir sonraki fotonuz daki balık kilonun üzerinde olacaktır...

Duel diye bir marka var. bayinize sorun yoksada bulmaya çalışın . levrek neden o kadar mesafe bekleyipte size yakın yakalandığı ile ilgili kısım ise hayvan artık yemin kaçacağını yani karaya iyice yaklaştığını anlayıp takibi bırakıp saldırıya geçmektedir. yanınızda bir kaç çeşit rapala alın doğruyu bulduğunda anlarsınız zaten. birde muhakkaki tüy de bulunsun bazı zamanlarda en iyi iş yapan rapalanın bile yüzüne bakmayan levrek kötü tüye kendi kaptırmaktadır...

sen daha tüfek almadan modifiye düşünüyosun. madem ankaradasın gel bir cumartesi buluşmaya istediğin tüfeklerin hepsi mevcut hepsine bakarsın ,atarsın , sorarsın ...

birde modifiyedeki amacını söylersen belki başka bir silah daha çok işini görebilir?

teşekkür ederim yakıştırmalarınız için.

son bir kaç öneriyle devam edeyim. öncelikle atacağınız ağır fişekler yani 3inch magnum dan fazlasını zannedersem o tüfek atamıyacaktır.ama yinede namlunun mekanizmaya yakın kısmından teyit edin orda yazar.

tahribat açısından 5-10 metrede 28-30-32-34-36 gram 6-7-8 numara saçmanın yaptıklarına hayret edersiniz.kolunuz kalınlığında bir ağacın dalını keser o mesafelerde. ama siz kalkıp 50 metreye teneke koydunuz 32 gram tek kurşunla 42 gram tek kurşunun hedef üzerindeki farkı (teneke,varil vs) için omzunuzun ve kulağınızın tahribatından daha fazla olmayacaktır. karar yinede sizin olmakla beraber 32 gram tek kurşundan şaşmayın derim ben. ne kadar ağır kurşun atarsanız atın ne kadar derine saplandığını hesaplayamıyacaksınız nasılsa veya hesaplasanızda bunun farkınında ölçülebilmesi farklı yöntemler gerektirir.

sizin ateşiniz ve hevesiniz yeni olduğundan biraz deneyin hepsinden zaten zamanla dediğimi daha iyi anlıyacaksınız.şöyle 300-500 fişek atın ben size daha farklı ve pekde doğru olmayan aslında fişekle tahribat yöntemlerini anlatırım....

kazasız belasız ve önce emniyetli atışlar dilerim.....

güzel günlerde kullanın.

sabot fişek atmayın.çünkü namlunun paradox veya rifled slug değil. ayrıcada sabot fişeğe ihtiyacınızda yok eğerki avlanmıycaksanız.

nacizane görüşüm-tavsiyem bulabileceğiniz en düşük gramajlı tek kurşun, şevrotin , vs tarzı fişeklerden şaşmayın. zaten sağa sola atıcaksanızda keyfi atışlar içinde pahalıya kaçmayın.

çünkü aradaki fark jsb--ince mehmet gibi bir fark değil. namlu ömrüne kafa takmayın miras olarak bırakabilecek kadar yeter.

----------namlu içinde tapa veya namlu ağzında çamur vs varken sakın atış yapmayın---------

havalıdaki gibi 2. 1. yi iter çıkarır gibi birşey olmaz. ya mekanizmadan yada namlu ucundan patlayarak ya sizi yada namlu ağzını parçalar.....

Olamaz Alper, çünkü bu verdiğin linkteki Scorpion T10 modeli ve Bolt Action kurma sistemine sahip, oysa gelen silah yukarıda fotoğrafını koyduğum ürün olmalı, gerçi birazdan silahın örneği şirkete gelecek ve göreceğim, ürün başta Amerika için üretildiği için güçlü ve uzun tip sanıyorum

REVIEW BY:Brandon Wednesday, March 17, 2010
    this is NOT A SPORTSMAN HV. its a remake of the bsa scorpion t10. only thing different is the real t10 is bolt action. this one is not. this is a nice rifle i have shot a squirrel at 85 yards so way to go gamo

Abi ben buna istinaden öyle yazmıştım ama siz zaten silahı görüp ellediniz.. :)

yakalamayı düşündüğünüz balığın tahmini ağırlığı ve cinsi ile misinanın kalınlığını verirseniz daha sağlıklı tavsiyeler alabilirsiniz

Bu arada çok fazla ölçüm yapmış biri olarak söyleyebilirimki , silahı 190 bar doldurup 18 grain ile 870-900 fps aralığında 3 şarjör yada 180 bar dolumla 880-900 aralığında 2 şarjör atarakta kullanabilirsin ki bence bu basınç aralıkları silahın çok verimli çalıştığı bölgelerdir.İsabet bu aralıklarda sürekli iyi olur.

ellerinize,ağzınıza sağlık..... valla sayfanın en başındaki değerlere bakınca şimdiki hayal gibi. bence tüm aa sahipleri sizin polisaj tavsiyenize uymalı..