hobidolap adlı kullanıcının mesajları

10 metre civarı mesafelerde güçlü tüfeklerle metal hedeflere yapılan atışlarda sekme riski çok fazla. hem hedefe zarar veririz hem de allah korusun gözümüzü mözümüzü çıkarırız. bu nedenle 25fpe üstü silahlarla ft yarışmaları düzenlendiğinde en yakın hedefi en az 15m öteye koymak lazım diye düşünmekteyim. belki parkur hedef aralığını 10-50 metreden 15-55 metreye, hatta 20-60 metreye çıkarmak faydalı olabilir.

parkurda 1-2 adet te hareketli hedef olsa ne kadar eğlenceli olur kimbilir ; http://www.airgundepot.com/gamo-moving-target-system.html

gamonun hedef alanı ayarlı ft hedefleri de varmış, ne ala ; http://www.pyramydair.com/s/a/…_4_Kill_Zone_Reducers/464

sadece sincap katletmek yetmiyorsa şunları da kullanabiliriz ; http://www.pyramydair.com/s/a/…4_Kill_Zone_Reducers/2241

kaçırdığım yarışma nedeniyle biraz konu ile ilgili bilgi toplayayım dedim.

15 AĞUSTOS PAZAR REŞADİYE FIELD TARGET YARIŞMASI

- yurt dışında ft yarışmalarında çoğunlukla maks 12 fpe gücünde 4.5mm silahların kullanımı serbest. abd'de ise bu limit biraz daha fazla: 20 fpe.
    sanırım bu güç kısıtlamasının nedeni yarışma sırasında metal hedeflere zarar vermeden atışları tamamlamak. ilave olarak emin değilim ama düşük güç ile atışlarda tepme daha az olacağından daha iyi isabet kaydedilebilir, ve belki bu mesafelerde bu tip pelletlerin yörüngesi nispeten daha düz oluyordur.

yurdum insanının silah seçiminde en önemli kriter güç diyebiliriz, çoğumuzun tüfeği 25 fpe üzerinde, ve 5.5mm çapında. ft yarışmalarına katılacağız diye kız tüfeği alacak halimiz olmadığına göre bu kuralı bize göre biraz esnetmek gerekecek. belki hedefleri 8-10 metreden değil de 15 metreden başlatacağız arazide konuşlandırmaya. 4.5mm 12fpe bir atışın 8 metreye yaptığı darbeyi 5.5mm 25fpe bir atışla kaç metrede sağlıyoruz hesaplamak lazım...

- adamlar bir yarışmada 30-40 hedeften bahsediyorlar. bir kulvara 2-3 hedef olacak şekilde yerleşim yapıyorlar. genelde 4cm çapında hedef alanı olan sincap türü vurulduğunda yıkılan ft hedefler kullanıyorlar. ama 15 metreye kadar olan mesafelerde hedef çapını 1cm'ye kadar düşürebiliyorlar. 40m üzerinde 5cm kullanabiliyorlar. en uzak hedef 50 metre uzağa konuyor.

- adamlar çoğunlukla zamana karşı atış yapıyorlar. bazı kaynaklarda deniyor ki her kulvar için maks hedef sayısı artı bir dakika kuralı geçerli. yani bir kulvarda 3 hedef varsa o kulvarı 4 dakika içinde tamamlamalıyız deniyor. her kulvar için zaman tutuluyor. zaman tüfeği ilk gözümüze kaldırdığımızda başlatılıyor, geri sayım olarak çalıştırılıyor saatler

kaba bir hesapla eğer yarışmamızda 30 hedef ve 12 kulvar varsa parkuru tamamlamak için verilen maks zaman 42 dakika. sanırım aynı anda parkurda birden çok yarışmacı olabiliyor, ama iyi bir organizasyon şart, birden çok hakem heyeti gerekli.

bazı kaynaklarda/bazı yarışma şartnamelerinde de her kulvar için verilen süre maks bir dakika

yine bazı yarışmalarda belli miktarda atışların oturarak/çömelmiş/ayakta yapılması zorunlu olabiliyor

bir de galiba sadece tek atış silahlara izin veriliyor, şarjör kullanımı yasak. buyurun buradan yakın...

anymess kardeşimin ilgisine rağmen kilyostan gelemedim, tembellik ettim, çok pişmanım...

acaba kaç hedef vardı müsabakada, hedefleri ve atıcıyı içine alan bir foto yüklemeniz mümkün mü (olayı hayalimizde canlandırabilmemiz için)

bir de en azından ödül alan yarışmacıların puanlarını da öğrenebilir miyiz (herkesi tebrik ediyorum bu arada)

her katılımcı kendi silahıyla mı katıldı yoksa silahlar ortak kullanıma açık mıydı

biraz da yarışma prosedürünü anlatabilir misiniz; zaman tutuldu mu, hedeflerin atış sıralaması nasıldı gibi

çok teşekkürler ve tekrar tebrikler

sen en iyisi mi uyutma seçeneğini unut. sonra gözüne uyku girmez, pişman olursun...

allah her canlının rıskını verir sen merak etme...

benim 2 kör kedim var, biri 5 yaşında yılanı kelebeği kaçırmaz, göreni ile hiç farkı yok

öbürü 2 aylık gözlerinde perde var biraz büyüsün ameliyat olacak

şu anda ailenin maskotu kerata, öbürü ablalık yapıyor

durum bu, benden söylemesi bir daha düşün geç olmadan vazgeç

bizde satılmıyor ama olsun, bu sabah keşfettim bu videoyu, paylaşayım dedim.

fx abd distribütörü airguns of arizona hazırlamış ve sunmuş;

http://www.airgunsofarizona.com/Vids/ShowcaseFXCyclone.htm

yine aynı sitede yeni Independence pompası üzerinde pcp tüfeğin de ilk deneme yazısı var;

http://www.airgunsofarizona.co…/06/independence-day.html

sanırım bu bölümü sadece fx fan club üyeleri görebiliyor. fx sahibi olmayan üyeler de görebilse belki onlar da tez zamanda kulübümüzün üyesi olacaklar. bu nedenle daha uygun bir yere taşınırsa herkes paylaşabilir. ben tekrar olmasın diye başka bir yerde giriş yapmayacağım.

zaten şahsi görüşüm bu özel fan grubu ayrımının gereksiz olduğu. en azından herkes görebilmeli, belki sadece grup üyeleri yazabilmeli derim...

belki ileride aa edinmek istiyorum ve bu nedenle şimdiden detaylı bilgi edinmek hakkım değil mi diye düşünmekteyim...

abi ben t12ye cımbızla tek pellet sokmakta zorlanıyorum, o koca kalemi o ufacık yere nasıl denk getirecen de dolum yapacan hiç anlamadım !!!

(maksat olası t12 müşterisini kaçırmak)

Yazları yaylaya gidip gelmek için kullandığım 1990 model Yamaha XT 350

tevekkeli değil kanım kaynamış. o yıllarda kardeşimde de vardı siyahından, ama benim altımda paralandı sayılır. sonra tenere'ye geçti, motor çok ağır ve yüksek olduğu için yemedi, ona pek bulaşamadım...

benim için ideal motor denebilir xt 350 için.

abi sen öncelikle nazlıyı kısırlaştıracan, bebelere de çok isteyen ve iyi bakacağını bildiğin biri çıkmazsa babalığını yapacan, sonra da vakitleri gelince onları da kısırlaştıracan başına başka sürpriz almadan.

torun sevgisi gibi yok benden söylemesi ...

hanım malımız olan evde 2 anne ve 5 yavru bakıyor şu an, yavrular palazlanana kadar

evi bu nedenle kiraya veremiyoruz, bu arada biz kirada oturuyoruz

velhasıl bu işler bayağı bir fedakarlık işi, zaten bizden iyi biliyorsundur

yavruları benden bir mıncıkla

fx silahınıza tüpten dolum yapmak için şu ara parçasına gerek var;

https://www.yatagun.com.tr/detay.asp?FX_airguns_Dolum_Aparatı=&ID=342

mustafa abi buna bir de ücretsiz kısıtlayıcı ekliyor, böylece 2 tüp arası akan havanın debisi azalıyor ve dolum korkulu rüya olmaktan çıkıyor.

200 bar tüpün bir anlamı yok, silaha 210 bar basmak gerekiyor. her halükarda 300 bar kullanım basınçlı bir tüp alacaksınız zaten.