hobidolap adlı kullanıcının mesajları

henüz gelmedi ama ya gelirse diye. malum stokta yok yenisi. bir de benimkine ilk pellet zor giriyor. hassas bir yapısı var gibi, kırılır kaybolur filan.

şimdiden alternatifleri değerlendiriyorum

Aramızda FX T12 silahını şarjörsüz dolum yapan varsa; en pratik nasıl yaptıklarını, ne gibi yardımcı ekipman kullandıklarını yazabilirler mi acaba? Teşekkürler...

istanbulda 12milyon nüfustan hadi sadece 1000imiz bu hobiye gönül verip böyle bir girişimi maddi manevi destekleyecek duruma gelelim, kesin biz de yaparız.

yapmak sorun değil de sonra sürdürülebilirliği sağlamak şüpheli. kredi taksitleri ödenecek, sabit giderler çıkacak, biraz da ticari kar kalacak girişimcinin cebine.

1000 kişi yılda 200-300 lira yıllık tesis üye ücreti ödeyeceğim, 5-10 yıl da garanti öderim desin aha size tesis, kurmayan ne olsun

di mi mustafa abi ?

sanırım dürbün ekseni ile namlu ekseni arasındaki mesafe bu.

yani sıfır mesafede (yani namlu çıkışında) dürbün artıkılı pelletin vurduğu yerin ne kadar yukarısını görüyor, yani arasındaki kot farkı

aslında artıkıl kelimesi tam ne anlama geliyor tam emin değilim, dürbünde gördüğümüz artı çizginin kesiştiği ve hedefleme yaptığımız nokta mı yoksa yatay ve düşey çizgiler de dahil mi artıkıl tanımlamasına yazarsanız öğrenirim

uydurulabilseymiş süper olurmuş. fokus manuel yapılabilir, metering de deneme yanılma tutturulurdu. bu durumda x50 de gerekmez, belki x32 yeterli olurdu.

bu tabii ki hareketsiz sabit duran doğal yaşam için. işin içine hareket girince hiç olmaz..

hazır konu gündeme gelmişken merak ettiğim bir durum var;

x50 zoom ile ulaşılan mesafeyi acaba diyelim nikon dslr (1.5 crop faktörü) ile kaç mm bir tele objektif ile elde edebiliriz?

sanırım oldukça uzun bir tele gerekir aynı yakınlaştırmaya ulaşmak için.

eğer durum böyle ise bu dürbünleri diyelim ornito (kuş fotoğrafçılığı) için kullanabilme imkanı var mı?

aslında yanıt sorunun iiçinde saklı sanırım; eğer bu mümkün olsa millet binlerce dolar verip 500mm üstü tele objektif almazdı...

mustafa abi duymasın çünkü utancımdan kendisine söyleyemedim.

pcp tüfek alacaktım, ama pompası stoklarında yoktu. ben de uygun fiyatla bulduğum bir yurtdışı internet sitesine sipariş verdim. ürün gümrükte takıldı. kurtarmak için pompadan daha fazla para istedi ups. bakalım becerebilirsek geri gönderip iade alacağız belli bir maliyetle, ama hiç ümidim yok. olmadı gümrüğe bağışlıyoruz, bir görevli hop oğluna hediye ediveriyor sanırım bisikletine hava bassın diye ...

siz siz olun paranız kıymetliyse bu riske girmeyin, ama kumarı seviyorsanız denemenizde fayda var 2-3 gün geldi gelmedi takıldı takılmadı diye bayağı bir tik yapıyorsunuz ...

sevgili side prensi benim sizden bir ricam var, bu atışlarda nefes kontrolu, atış pozisyonu gibi konularda forumda bana yardımcı olacak bir yazı varsa linkini gönderebilir misiniz

aradım bulamadım, yok aslında tam arayacaktım da sizin bu yazınızı görünce belki yardımcı olursunuz dedim

vallahi çok yardımcı olur, çok yakında pcp geçeceğim, yaylıda bi halt beceremedim, bi oraya gidiyo bi buraya pelletler