umitdulger adlı kullanıcının mesajları

Öncelikle herkese kazasız belasız hobiler. Silahım Mod 125 Sniper ve üzerinde tek parça ayak ile optima 3-9x44 dürbün takılı. Bugün elime yeni geçen H&N pelletler ile 30 metreden dürbünümü sıfırlamayı denedim. İlk olarak 21.30 grainlik baracuda match'ler ile atmaya başladım baktım vuruş noktalarının araları oldukça fazla hemen pellet değiştirip 17.13 grainlik silver pointlere geçtim. Fakat o da ne aynı hedefe nişan almama rağmen bu pelletler A4 kağıdına bile isabet etmiyor. Hedefin 30-35 cm sol alt köşesine gidiyor. Neyse bi şekilde dürbünü kağıdı vuracak kıvama getirdim ama yine baracudalar gibi araları 5-10 cm olan gruplar ortaya çıktı. Ben de sinirlenip günü yarıda kestim ve eve döndüm. Evde dürbünü söküp koridorda yaklaşık 10-11 metreden atalarımız gibi göz gez arpacık yöntemi ile her iki pelletle de atışlar yaptım. Silver point yine sol alt köşeye gidiyor ama bu defa vuruşlar hedeften 3 cm falan uzakta ve her iki pelletle de 10-11 metreden yaptığım gruplar 1 TL büyüklüğünde hatta çoğu atış tek delik yapmış. Bu kadar gevezelikten sonra asıl soruya geleyim. Sizce burdaki sorun dürbünde mi, bende mi yoksa mesafenin artmasında mı? Neden bu kadar alakasız atışlar ortaya çıkmış olabilir? Konuyla ilgilenen herkese şimdiden çok teşekkür ederim...

Pelletler elime ulaştı ve yarın sıfırlama deneyeceğim fakat dayanamayıp evde 10 m'lik birkaç atış yaptım. Hatsan ve gamo'dan sonra ateşli silah mermisi gibi geldi bu H&N'ler :) Gercekten yapı olarak çok düzgün ve çapaksız. Atışları 21.30 grain'lik baracuda match ile yaptım ve eskisinden oldukça iyi atışlar ortaya çıktı. Mod 125 Sniper'ın namlusuna tabiri caizse cuk oturdu pelletler, hiç bir boşluk kalmadı namlu kenarlarında sanırım favori pelletimi buldum. Yarın ki atışlardan sonra tekrar bilgi veririm...

Arkadaslar bugün elime h&n silver point 17.13 grain ve h&n baracuda match 21.30 grain gececek. Mod 125 sniperin dürbününü hangi pellet ile sifirlayayim ve kac metreden sifirlama yapayim? Su anda en fazla 50-60 metreye atis yapiyorum...

yeni versiyonlarının şemasında yay ucu ağırlığı görünmüyor. zaten yeni versiyonlarda eskilerdeki öne çekme hareketi olmuyor fazla. tepmeyi azaltmanın yolu daha ince yay takmak olabilir. isabetsizlik varsa bol namludan sebeple de olabilir veya namlu havşalarından.

http://www.fileden.com/files/2010/6/30/2901985/HT125SASQ.pdf

İsabetsizlik ve sıfırlama sorunu var malesef. Madem yay ucu ağırlığı yok o zaman hiç dokunmamak en iyisi. Yurtdışından beklediğim pelletler gelirse bir de onlarla deneyeyim bakalım.

:rolleyes: Böyle güçlü tüfeği kullanan atıcılar size farklı mesafeler önerebilir. Diyelim ki 50 mt de soda şişesini vurmak başarıdır diye kabul ettiniz. Örnek; 10-20-50-100 atış yaptınız vuramadınız. Saçmaların %90 nının ne yöne gittiğini görmeyeceksiniz. Böyle olunca atışlarınız gittikçe düzelse de ıska vuruşları görmediğiniz için moraliniz bozulacak.Tavsiyem hedef tahtası üzerine birbirine birleşik dört A4 kağıdı yapıştırın. Dördünün merkezini işaretleyip hedefi vurabileceğiniz en uzak mesafeye koyup bolca atış yaparak atışlarınızı olabildiğince merkeze yaklaştırmanız. Sonunda hangi şişeye hangi mesafede atış yapacağınıza karar verebilirsiniz. Saygılar

:)

Herkese iyi akşamlar arkadaşlar ve üstadlar. Herkese ve her tüfeğe göre değişen bir kavram olabilir ama genel olarak hatsan mod 125 sniper gibi bir yaylı ile ne kadar mesafeden ne kadar büyüklükteki bir hedefi vurmak başarı sayılabilir_? Örneğin 50 metreden soda şişesine mi atış yapılmalı yoksa bira şişesine mi_? Atışlarımı buna göre yoğunlaştırmak istiyorum. Şimdiden herkese teşekkürler...

Tüfeğiniz yaylı ve namludan kurmalıysa üzerine fazla yüklenmemek koşuluyla namluyuda dayayabilirsiniz, kundağıda bir sıkıntı olmaz, önemli olan size uygun atış pozisyonunu yakalamak.

Teşekkür ederim. Namluyu desteklemek bana daha rahat geliyor atış yaparken. Desteği kundağa koyunca atışlarım bozuldu sanki. Yada bende bir bozulma var :)

Eyvallah hocam teşekkür ederim. Anlaşılan daha çok yolumuz var bu konuda :)

Tüfeğimi alalı yaklaşık iki hafta oldu ama bugün ancak dürbün sıfırlama girişiminde bulunabildim. Daha önce hep bodoslama atışlar yapıyordum. İlk olarak evin salon, koridor ve arka balkon üçlüsünü bir araya getirip kendime tam 10 metrelik bir atış mesafesi sağladım. Ölçümü de metre ile yaptım. Daha sonra balkon duvarına 4 kat sunta koyup hedefi de üzerine yapıştırdım. Ve sonrasında başladım atış yapmaya. Mod 125 sniper için 10 m mesafeden bu gruplar iyi mi sizce_? Ben ilk defa havalı tüfek kulanıyorum sa o yüzden ustaların fikirleri benim için önemli. Bir de ilk atıştan sonra ben dürbünü sadece sağa aldım ama atışlar kendiliğinden inmesi gereken seviyeye (aşağı yönde) indi. Bunun nedeni ne olabilir_? Bu arada bu atışlarda kullandığım pelet JSB STRATON JUMBO...

Dürbünün olağan haliyle yaptığım ilk 3 atış aşağıdadır. 1 TL'ye tam sığıyor :)

[Resim Engellendi: http://i1123.photobucket.com/albums/l547/umitdulger/DSCF3397.jpg]

Bu da belgesi :)

[Resim Engellendi: http://i1123.photobucket.com/albums/l547/umitdulger/DSCF3398.jpg]

Daha sonra ben tüfeği sabit tutmaya çalışırken eşim dürbün vidalarını çevirerek sıfırlama çalışmalarıma yardımda bulundu. Bunlar da ilk dürbün ayarından sonraki atışlarım...

[Resim Engellendi: http://i1123.photobucket.com/albums/l547/umitdulger/DSCF3399.jpg]

Ve son olarak ufak bir ayar daha yaptım ve ortaya çıkan tablo şu şekilde...

[Resim Engellendi: http://i1123.photobucket.com/albums/l547/umitdulger/DSCF3400.jpg]

jsb veya aa pelletler kullanarak , yatarak yada tüfegin çok oynamayacagı şekilde destekli atışlar yaptıgınızda sonuçlar daha iyi olacaktır

birde kullandıgınız dürbün ne bilmiyorum ama optima 3-9 diyelim
    sıfırlamayı 9x zoomda yapmayı denemeyin, 6x - 7x zoomda sıfırlayın daha rahat edersiniz

Evet dürbünüm 3-9x44 ve sıfırlamayı 3x zoom'da yapıyorum...

ilk atışlarında sorun yok sonraki 50 kuruşluk senden kaynaklanmış...

yatarak atışlarında sorun var...
    tüfeğin namlusunu oynatmışsın atış yaparken,anlatımların sonucu bunu doğruluyor..namluyu desteğe mi koyarak atış yaptın?

Evet yatarak atışlarımda namluyu destege dayadım ama bu biraz uyduruk bir destekti. Ses sistemi woofer'ının üstüne montumu koyarak atış yaptım. Gerçi çökerek atıığımda ellerim titremesine rağmen çok daha iyi bir grup çıkardım o çok garip geldi bana. Yarın Bursa'da bulabilirsem eğer jsb, air arms gibi peletlerden alcam. ( 18 grain olanlardan ) Bulamazsam en kötü ihtimal gamo pro magnum yada gamo hunter düşünüyorum...