messpin adlı kullanıcının mesajları

merhabalar ramazan bey,

Hesaplamalarıma göre tüfeginiz 15.89 850 fps ie atıyorsa güçü 24.1 Ft.lbs yada 32.6 Joule eder.
    bu şekilde open class da katılabilirsiniz.
    dünya çapında havalı benchrest yarışma standartı 25 m dir. farklı kategoriler olsada en yaygını bu dur.
    bu arada 25 m dediğiniz gibi yakın ama tam 10 puanı yapabilmek için her atışta 2mm hedefi vurmanız gerekiyor. 25 atıs 250 tam puanı yapmak çok kolay değil.umarım siz başarabilrsiniz.

lv ile hv farkı yukarda belirtildiği gibi
    lv de hem 16 joule sınırlaması ve tüfek ağırlığı 4.76kg sınırlaması vardır
    hv de max güç 27.12 Joule ve max tüfek ağırlığı 6.803 kg
    ağırlıklar tüfek üzerindeki tüm aksesurları ile tartılacaktır mesela dürbün vs vs
    umarım yardımcı oalbılmışımdır
    sizi yarışma günü aramızda görürürz insallah

İstanbul 2017 Benchrest Yarışması 25m * 09 Aralık *

kurallar detaylar

http://www.ftbrturk.com/viewtopic.php?f=8&t=972

TÜFEK ÖZELLİKLERİ

Müsabakalarda .177 ve .22 kalibre PCP (Pre-Charged Pneumatic) havalı tüfekler kullanılabilecektir.

Light Varmint (LV) Sınıfı:

Bu sınıfta yarışacak havalı tüfeklerde izin verilecek olan maksimum enerji 12 Ft.Lbf (16,27 Joule)’dür.
    Bu sınıfta yarışacak tüfeklerin ağırlığı, üzerindeki tüm aksesuarlarla birlikte 4,762 kg’ı geçemez.
    Bu sınıfta yarışacak tüfeklerde kullanılacak optiklerde herhangi bir yakınlaştırma sınırı yoktur.
    Air stripper, compensator, moderator, muzzle brake gibi namlu ucuna monte edilen, atış düzenleyici ya da ses azaltıcı
    ekipmanların kullanımı serbesttir.
    Tüfek kundağının ön destek ile temasta olan kısmı düz veya kubbe şeklinde olabilir. Temasta olan yüzeyin genişliği
    en fazla 76,2 mm (3”) olabilir.
    Tüfek kundağının arka destek ile temasta olan kısmı düz veya kubbe şeklinde olabilir. Temasta olan yüzeyin genişliği
    en fazla 25 mm (0,98”) olabilir.
    Atış mesafesi 25 metredir.
    0.177 ve 0.22 skorlar; 0.22 kalibre ölçüm aygıtı kullanılarak ölçülecektir.

Heavy Varmint (HV) Sınıfı:

Bu sınıfta yarışacak havalı tüfeklerde izin verilecek olan maksimum enerji 20 Ft.Lbf (27,12 Joule)’dür.
    Bu sınıfta yarışacak tüfeklerin ağırlığı, üzerindeki tüm aksesuarlarla birlikte 6,803 kg’ı geçemez.
    Bu sınıfta yarışacak tüfeklerde kullanılacak optiklerde herhangi bir yakınlaştırma sınırı yoktur.
    Air stripper, compensator, moderator, muzzle brake gibi namlu ucuna monte edilen, atış düzenleyici ya da ses azaltıcı
    Tüfek kundağının ön destek ile temasta olan kısmı düz veya kubbe şeklinde olabilir. Temasta olan yüzeyin genişliği
    Tüfek kundağının arka destek ile temasta olan kısmı düz veya kubbe şeklinde olabilir. Temasta olan yüzeyin genişliği
    76,2mm
    76,2mm

Open Class (Açık Sınıf):

Bu sınıfta yarışacak havalı tüfeklerde izin verilecek olan maksimum enerji 35 Ft.Lbf (47,45 Joule)’dür.
    Bu sınıfta yarışacak tüfeklerin ağırlığı, üzerindeki tüm aksesuarlarla birlikte 9,07 kg’ı geçemez.
    MÜHİMMAT
    .177 veya .22 kalibredeki kurşun pelletler kullanılmalıdır.

ben bir puncher sahibi olarak 100-150 m seni memnun etmez gelgelelim at 44 benide bu mesafelerde memnun etmez
    ne yapmak istediğine bağlı.
    ben en fazla 75 m attim grupman 6-7 cm 100m atmadim bile 10 ile 55 m den 0.5 - 4 cm capında herseyi vuruyorsun
    100 m den soda şişesi falan vurursun ama iyi bir grupman "Standart" bir tüfekle hayal

Tüpün silindirik hacmi 320 cc Mesut abi ama iç hacmi yani depolama 292 cc..

Ben yanlış hatırlıyorm demek

Tüfeğin 4,5 luk modeliyle yaklaşık olarak orta güçten çok az düşük halde ayarlı iken yapılan atış sayısı 80 bara kadar atışa devam edilmek kaydıyla 82 oldu ancak daha detaylı ve gerçek istatistiki incelemeler mümkün olduğunca hızlı bir şekilde çok yakında paylaşılacak kesinlikle.

Hatta hepimizin müsait olduğu bir zamanda tüfekleri bir araya getirip birçok kişinin gözlemi altında gerçekleştirmek daha da güzel olacaktır diye düşünüyorum.

evet sabırsızlıkla bekliyoruz incelemeleri
    Şahsen bende bulunmak isterim
    Tüfeği almak için aklimızda kalan son sorularıda cevaplamış oluruz

Birde güc ayarı var onuda hesaba katarsak düşük güçte kaç atış yapar veya yüksek güçte.
    Gerci söyşede birşey var 230 cc lik tüp scubadan 30 kez dolduruluyorsa misal 280 cc lik tüp 24-25 aslinda sadece dolum başına daha fazla atmış oluruz galiba toplamda yine aynı atış sayısı çıkabilir.
    İyice hesaplayıncq ortaya çıkar sanırım
    Almayı düsündüğüm bir tüfek ama halen bekliyorum incelenmesini bu gidişle bu incelemeyi biz yapacağız galiba...

Merhabalar Arkadaşlar
    Ben ve birkaç arkadaşım cumartesi öğleden sonra biryerlerde atışa gitmek istiyoruz bize katılmak isteyen olursa memnun olurum bu vesile ile tanışmış oluruz.
    Muhtemelen daha once gittiğimiz yere gideceğiz sefaköy du yanlış hatırlamıyorsam.
    Mesut