messpin adlı kullanıcının mesajları

Çeliğin ömrü kauçuktan daha fazladır paslanmadığı sürece. Kaldıki oringin esneme mesafesi 1-2 mm bu yaylı sistemin esneme mesafesi en az 8-10 mm .

Klasik dampada oring değiştirmek için servise göndermeniz gerekir (civataların tork ayarlı sıkılması için)
    Bu yaylı sistemde istediğiniz sertlikte yayı kendiniz montaj edebilirsiniz.

Eğer isabet olarak bir fark yoksa(olacağınıda zannetmiyorum) yaylı sistem her yönden avantajlı

Bu yaylı dampa ayağı gördükten sonra baya bir araştırıyorum 2004 de çıkmış ve özellikle Diana'nın güçlü modelleri için tasarlanmış.
    Bende sizin yazdıklarınıza katılıyorum . Almayı da düşünüyorum ilk firsatta.

resimde iki sıstem arasındakı farkları koymuşler
    sağdakıi resim klasik sistem dampa 20mm ile soldaki resim yaylı dampa ile 15mm
    dahamı iyi dahamı kötü tartışılır...

O yaylar zamanla gevşedikçe ayar bozulur bence. :) Normal dampaya göre daha kısa ömürlü olur diye tahmin ediyorum...

okuduğum makalenin sonlarına doğru söylenen 25.000 atıştan sonra halen dürbün ayarının bozulmadığı

tabı bu gevşemenın ne kadar zaman içersinde olacağı da onemli sportsmach da o ringler var onların ömrü ne kadar acaba
    ama galiba ikisininde uzun yıllar kulanılabilecek ömürleri vardır bence.

benim ilk aklıma gelen mod 125 gibi güclü tüfeklerdeki dürbün ayar sorununu çok iyi bir şekilde çözebileceği.
    okuduğuma göre Diananin güçlü serileri için çırartılmış.

Arkadaşlar sizce bu dampa ayak naslı ben iki üç dergide( italyan) bu damapa ayagın çok iyi olduğunu okudum.
    şeklini inceleyince gercekten komplike yaylı bir sistem. sanırım iyi çalışır.
    bu arada kendim 15 yıl italyada yaşadım ve orda çok samimi bir arkadaşımın silah ve avcılık mağzası var yani belki bazen arayıp bulamadığınız aksesuarları ona sorabilrim
    tabı daha çok italyan malı olan aksesuarlar için geçerli. ben 2-3 aya gidicem bu bahsi gecen dampa ayağı iyice bir incelerim
    Saygılar

Attacchi Ammortizzati Benaglio per fucili ad aria compressa[Resim Engellendi: http://www.ferraioli.com/shop/img/altre_img/attacchi_benaglio_25mm_3.jpg]

Yaylı havalı tüfeklerde ateşli yivlilerden en
    temel fark şudur: yaylı havalılarda tepmeyi hissettiğinizde henüz saçma namluyu terk etmemiş olur. Bu yüzden tüfeği sıkı tutmaya çalışırsanız hiç bir zaman tam aynı kuvvetle sıkamayacağınızdan vuruş noktalarınızın arası açılır. Tüfeği tetik köprüsüne yakın bir yerlerden tek noktadan destekleyip, nispeten gevşek tutarak, tüfeğin tepme esnasında salınımına izin verecek şekilde sıfırlayıp, atışlarınızı o şekilde yapmayı deneyin. Sonuçlarınız muhtemelen iyileşecektir. Youtube da "airgun artillery hold" diye ararsanız örnek videolar var bu konuda.

bu konuyu daha önce havalıya geçmeden önceki arastirmalarımda okumuştum ilginiz ve cevabınız için teşekkür ederim.
    ama şahsi fikrim şu anda dürbünün bozuk olma ihtimalinde hafta sonu belli olur diye umuyorum.

Birde kırmalı tüfeklerde desteği eğer namludan verirseniz (plastik ayaklar vs.) tüfeği sıfırladığınız noktadan 5-6 cm yukarı atabiliyor. Stabil atış için tüfeğin ağırlık merkezine yakın kundağın alt tarafından desteklemek gerekiyor.

Normalde mod85 hatsanın isabetli tüfeklerindendir. jsb ile 10-15 mt arası tek delik yapması gerek 3-5 atışta

Namlunun degmemesine dikkat ediyorum. En fazla tek delik yaptığım atış sayısı 3. sonra yine dağılıyor
    yorumlarınızdan cıkarabildiğim en buyuk hatam cok az durbunsuz atıs yaptım belkıde dürbünümde bir sorun var.bu hafta sonu belli olur inşallah yoksa atıcam bir kenare bu tüfegi bende mod 85 isabeti iyi diye almıştim.
    ama kalıtesi gercekten cok üzt düzey dğil butun vidalar gevşek sıkılması gerekti. yanında verılen dürbün neden zoomlu anlamış değilim 4 buyutmede net, 5 sonrası netlik yok oluyor sabit 4-40mm olsaydı daha iyi olurdu kandırmaca olmazdı hiç olmazsa.
    gerci hediyenin iyisi kotüsü olmaz galıba...

Önce Dürbünsüz atış yapıp grupmana bakın bencer bi yoksa anormallik sorun dürbündedir birde benim gibi namlu içini falan yuağlamayın sakın merminin sağa sola kaymasına neden oluyor...

evet hafta sonu durbunu söküp sabıt sehbadan 15 m atış yapıp birdaha herşeyi kontrol etmek olacak.
    kullandığım peletler gamao pro match,gamo expander, gamo pro magnum, crosman, jsb,

aslında ben kararımı diana mod 460 dan yana vermiştim gidip alıcaktımkı bizim enişte o kadar para verilirmi derken aklımı çeldi bende bir baktım mod 85 almışım
    ama forumu ıyıce inceledim sanrım en iyi yaylı hw 97

Üstteki mesaja ek olarak dürbünde problem olabilir veya yiv-setlerde bozukluk olabilir gibi yeni fikirler türetiyim.

yiv setlere baktım tabi görsel olarak bir gariplik fark etmedim.benim en çok dikkatimi çeken yivli silahlara göre içerdeki yiv setlerin cok hafif olmaları derin değilller yani.

Bunun pekçok sebebi olabilir ,direk şundandır demek zor . İş biraz size kalıyor tüm ayarları kontrol etmeniz gerek.

Bazı sorunlar şunlar olabilir , dürbün gevşektir,namlu gevşektir,namlu kilidi boşlukludur, Kabzanın vidaları gevşektir her seferinde tepmeye göre farklı yerler atar. Dürbün eski ise ayar vidaları veya yayı gevşektir vs. pekçok sebeblerden bazıları bunlar olabilir.

Birde desteklimi atıyorsunuz desteksizmi , yaylıda sorunu bulmak için tam destekli atıp tüfekte atış anında fazla sıkmadan hafif tutmak yeterli oluyor.

cevaplar için teşekkürler
    destekli atış yapıyorum sabit bir sehba hazırladım kendime . bir ara her atıştan sonra her vidayai tek tek sıktım namluyu kontrol ettim oynama yok.
    birlikte verdikleri dürbunu hiç takmadım birde bu pazar onu deniyeceğim. üzerindeki Konus dürbün bir arakadaşımdan hediyeydi ( sifir ).

Selam Arkadaşlar,
    bir kaç aydır siteyi yoğun şekilde takip ediyorum eski üyelerdenim..
    havalı silah konusunda daha önce tecrübem yok ama yivli silahları 3-4 sene gibi kullandım avlarda.
    bu mod 85 in hiç bir şekilde dürbün sıfırlamasını yapamadım
    dürbün Konus marka 4x9-44 damapa ayak taktım gecen pazar.
    4 kutu değişik pelet gamo ve jsb ama 20m den en küçük grupman 5cm ve istikrarsız sağ sol alt üst gibi.
    sorun nerde olabilir ilk once kendimden diye düşündüm ama kardeşimde atış yaptı aynı sıkıntı istediğimiz yere gitmiyor pelet
    dürbündemi sorun yoksa tüfektemi anlamadım..
    sizlerin değerli fikirleri nelerdir belki bir şey kaçırıyorumdur.
    Saygılar