senior74izmir adlı kullanıcının mesajları

Merhaba Arkadaşlar ,

Fiyat konusunda herhangi bir bilgim yok.Ağırıklarını ise ölçmedim.Ölçünce yazarım arkadaşlar.

Çok sağolun değerli Abilerim , arkadaşlarım.Pazartesi Taylan Abim'e de göndericem ki sonuçlar kesinleşsin.

Dün yazmaya fırsat bulamadığım sonuçlar ise aşağıda , ancak benim krono nazlı kız olduğundan , paşa gönül kriterlerine göre bir ölçtü bir ölçmedi

Bu arada ağır abi'nin , nesi ağır merak ettim ya neyse Allah'tan İnce Memed var da tekelden kurtuluyoruz , insanlar istediği peleti bulabiliyor.Sağolasın Mehmet Bey.

İşin özü de şudur , "Doldur carcürünü keyfine bak

1. Atış 980 fps ~ 248 Bar
    4. Atış 944 fps
    8. Atış 899 fps
    10. Atış 856 fps ~ 185 Bar
    11. Atış 862 fps
    13. Atış 830 fps
    15. Atış 793 fps
    20. Atış ~ 130 Bar

Merhaba Arkadaşlar ,

Yaklaşık 2 yıldır üstünde bilfiil çalıştığım ve değerli Togay kardeşimizin 5,5 solidleri Mehmet Bey'e ürettirmesinin ardından , ihtiyacım doğrultusunda (Benim Kocaoğlan var ama peleti yoktu , hoş Yarmagül'e de pelet bulundu :) :) ) O dönemde kimse 6,35 solid olur peşinde değildi.Amerikanya da bir firma üretiyordu ama o da ülkemize göndermiyordu.Mehmet Bey ile görüşüp kendisini ikna ederek üretme kararı aldığı peletlerde son aşamaya gelindi.Bugüne kadar 4-5 defa denedim ve yayınladım.Bunlar daha başarılı geldi.Umarım Flintalar'ın atışları da başarılı geçer ve seri üretime geçilir.

İnce Memed peletler bugün kargodan aldım.Perşembe günü gönderildir ama İzmir'e iki günde geliyor.Geç olsun da güç olmasın sonuçta :) Yaklaşık bildiğiniz üzere bu peletlerin çalışmasını Mehmet Bey ile yapıyoruz.O gönderip ben de test edip kendisine bildiryordum.Sağolsun Taylan Abi ve Mehmet Abi'ye de gönderdim , onlar da yayınlamıştı.Fakat sanırım bunlar en ideali, , pazartesi kendilerine tekrar göndericem , bir de Üstadlar konuyla ilgilenir.Maalesef eski arşivde vardı ama silindiler.Meyse , yarınlara bakalım.

Peletlerin resimleri aşağıda olamakla birlikte küçük bir değerlendirme yaptım ,

-Peletler , eski peletlere oranla biraz daha uzun.Dolayısı ile stabilite artacaktır diye düşündüm.Kumpass yanımda olmadığı için ölçülerine yakın zamanda yapar bildiririm.
    -Peletlerde , arka kalın bölümden hücum bölümüne doğru geçişte hissedilmeyecek oranda bir eğim başlıyor.Bu da yeni kalıbın gerçekten başarılı olduğunu düşündürüyor.
    -Üzerinde çapak, pürüzlü yüzey yok denecek kadar az , bu anlamda düşününce başarılı bir çalışma olmuş , Mehmet Bey'i tebrik ederim.
    -Arka bölümde hafif bir çukur var , dışarıda olduğum için yakın resimlerini yarın ya da pzrts. çekebilirim.

-Peletler 100 lük kutularda , kutuya da patent alan olmadıysa , bu kutular iyi gözüküyor.Siyah Plastik olması sebebi ile değişik olmuş.

Sabuncubeli , ~ 22 derece hararet , Rüzgar ~10 km/h ,rakım 571 m , güneşli ber Ege havası , Optik 8X.Namlu Hatsan 59,5 cm Şoklu Namlu.

65 m içinde attığım her şişeyi vurdum.Plinking ve tahribat için bence ideal.Türkiye'de değil ama yurtdışında avda kullanılabilecek bir pelet.
    Şimdi de pelet resimleri ve grupman için yaptığım çekimler aşağıda .

[Resim Engellendi: http://img10.imageshack.us/img10/5113/photo0169w.jpg]

Uploaded with ImageShack.us

[Resim Engellendi: http://img811.imageshack.us/img811/7020/photo0163e.jpg]

Herzaman ki gibi, atış ortamı , Kocaoğlan iş üstünde :)

[Resim Engellendi: http://img707.imageshack.us/img707/294/photo0172i.jpg]

İlk 4 atışta peletin nereye gittiğini gördükten sonra ilginç bir grupman çıktı , grupman değil de şekle bir de siz bakın ; güç azaldıkça alta vurmuş.235 bar civarı en üstteki ;

[Resim Engellendi: http://img163.imageshack.us/img163/9862/photo0171e.jpg]

Bu da ikinci ve 3. grupman denemelerim.Daha sonradan rüzgar artığı için atışları kestim.

[Resim Engellendi: http://img163.imageshack.us/img163/7678/photo0176s.jpg]

Sayg.

Merhaba ,

Kullanılcak tüfeğin belirtilmesi durumunda önceden yapılacak hazırlıklar daha kolaylaşır.

Evet , aynı anda olmamak şartı ile başka yarışmacının silahını kullanabilirsiniz.Bunun için silah sahibinin ilk turunu bitirmesi gerekir.

Kayış tarzında vs., sadece kendi vücunuzdan destek olunduğu sürece serbesttir.

Arkadaşlar ,

Herkes tabi ki yorum yapacak , konular tartışılacak , fikirler sürülecek , destekler ve karşı fikirler olacak ki doğruyu bulalım.12 ft lb lik tüfeklerle 30 ft-lbs tüfekler aynı atış adetlerini yakalayamaz tabi ki.Ancak görünen o ki zaten buna ihtiyaç duyulmuyor ve % 95 katılımcının tüfekleri 25 atışı rahat çıkartıyor.İzzet Abi'ye ve Taylan ABi'ye katılıyorum , her kuralın irdelenmesi , süreyi uzatacaktır.

Kimse muhalif veya negatif olarak gözükmüyor , herkes fikir tartışıyor.

Değerli Levent kardeşim , sıkma kendini , hiç kimsenin seni negatif görmemesi lazım , yarış bu , heyecanı yaşayalım sadece.Pişman olma , doldur carcürünü keyfine bak :)

Şöyle bir kural eklenebilir ;

" Tüfek manometresinde 130 (+ / - 5 ) barın altına düştüğü kulvar hakemince de tespit edilen Yarışmacıya , 25 atış boyunca sadece 1 kez ve kulvar hakeminin onayı ve kulvar değişimi sırasında sadece 3 dk lık dolum süresi verilir.Yarışçı bu süre zarfında dolum yapıp atışa hazır olmak zorundadır.Saha hakemi , 3 dk bitiminde atışları başlatır.Eğer ki dolum ucu çoğunluktan farklı ise , yarış esnasındaki değişim için yarışmacı , dolum aparatı , dolum ucu ve scuba tüpünü 4. ve 5. kulvar arasında , hedefler tarafında , atış hattı çizgisinin üstünde ve gösterilen yerde , 2 hakemin arasında , yarış sırasından önce kulvar hakemi ile koordine ederek hazır etmekle yükümlüdür.Yarışmacı tüfeğini (namlusunu)her zaman hedefler istikametinde ve atış yapmadığı sürece emniyette ve boş olarak tutmak zorundadır. "

Yani , sırası gelmeden önce yarışmacı , tüp ve dolum aparatını hazır bulundurmalı , genel bir tüfekse zaten Efeler olarak biz orda tüp ve aparatı bulundururuz.20 atışı , bütün tüfekler gerçekleştirebilir.Bu durumda da problem kalmaz diye düşünüyorum.İlk hedef sayısı 30 idi , 25 e düştük , şimdi de 20. atıştan sonra dolum şansı oldu.Ki bunu yapamayacak tüfek yok diye düşünüyorum.

Merhaba ,

Doğrudur .

İlk turda toplam 25 hedef , 3 kulvar serbest stil yani 15 hedef serbest olacak , 5 hedefte ayakta (1 kulvar ) , 5 hedef (birkulvar ) ise diz çökerek olacak.İlk 3 kulvar serbest , 4. kulvar diz çökerek , 5 . kulvar ise ayakta olacak.Sonucu belirleyen bence 5. kulvar olacak.Bu sayede eşit puan için 1. yi belirleme atışlarına gerek kalmayabilir.5 kulvar ve her kulvarda 5 hedef.

Öğleden sonra da 2. turda da aynı şekilde gerçekleşince sonuçlar çıkacaktır.

Hayırlısı bakalım :) Sıfır çekilmez değerli Üstadım ama biraz zor olsun diye düşündük , yabancı sitelere de konuyu açmayı planlıyorum.Belki yurtdışından da katılımcı olur , belli mi olur. :)

Merhaba ,

Çok teşekkürler.Ayrı kategori olmayacak.Yaylı ve PCP aynı kategoride yarışabilecekler.Zaman ve ilk defa yapılıyor olması sebebi ile.Fakat daha sonraki yarışmalarda BR , grupman da dahil olmak üzere kategoriler arttırılabilir.

İzzet Abi,

Zaman hesabı son derece güzel.Çok teşekkürler.

Taylan Abi,

Atış şekli , bir kulvarda ayakta desteksiz , bir kulvarda diz çökerek dizden destek alarak , diğer 3 kulvar serbest olacak.20 m ye kadar 25 mm , belki ilk hedefler 20 mm , sonraki hedeflerde std. 40 mm çapa atılacak.Biraz zorlayıcı olsun diye düşünüyorum.

Sayg.

1-Taylan Alyörük ( İmpo) - AirArms EV2 .177 / 4.5
    2-Mustafa Gürpınar (senior74izmir) - P2 - .22 / 5.5
    3. Erdem KAYA (Raptorx) AA s510C .22/5.5mm
    4-Koray Yılmaz (îkarus) Airarms S510 Extra fac 5.5
    5-Ömer Yasanul (Ömer Yasanul ) FX T12 22 Cal.
    6-G. Başar Öztuna (bsR) - Steyr LG110 FT .177 / 4.5
    7-Eser Isgoren (Eser) - AT-44 Long .22 / 5.5
    8-Rüştü Demirkol (İronarm) HW100 5.5-Gamo Dynamax 5.5
    9-Murat ARIK (mobydick74) HW100 5.5
    10-Artun Kocaman (Arth-Wader) AirArms s410 TDR .177 / 4.5 / Daystate Huntsman XL 5.5
    11-Gökhan Mutcalı (Pretoran) -""Ağrı Patnos "" Daystate Airwolf MCT 5.5 / Airarms TDR 4.5
    12-Togay YURTSEVER (Tüfek sonra eklenecek)
    13-Halil ÖZAK (Halil61)Benjamin Marauder 22.cal
    14-Tümer Denizel (Tüfek sonra yazılacak )
    15-Bülent Eğinlioğlu (mbe) - Daystate Panther 5.5
    16-Erhan Özçelik (schfrhnd) AA S510 5.5
    17-İbrahim (Ferhat) Artık At44 long 22 cal
    18-İzzet Kırbaş (Berkman) -
    19-Deniz Çay (Aragorn) HW100
    20-Emre Başkaşkır (Kostok) airwolf .22
    21-Emre Özkardeş (EmRe74) AAS510 .22
    22-Mehmet Sezerel (anymess) AA S200 , AA TX200
    23-OttomanEmpire(Alper Ertop) Steyr LG110 0.177 cal-AA S510 Carbine 0,22 cal
    24-Melih Furkan Tektaş(mft) AT44-10 .22cal
    25-Mustafa Ekiz aa s510 extra fac .22
    26-Yasin Odabaşı(wrangler) --
    27-Kamuran YÜCEL (kyucel) FX T12 .22
    28-Ahmet Can Polat (ACPolat) , Mod 54 , .22

Merhaba Arkadaslar,

Gelisme oldukca aktariyorum.Hedefler Hatsan'a teslim edildi.15 sabit,15 ayarlanabilir hedef.Ustadlarla bu konu hakkinda konustuk.Kulvarlar arasinda tup dolumu yerine 25 hedef , 5 yedek olacak.Zorluk derecesi de artmis olacak.25 atis ise pek cok tufekte yeterli olacaktir hava takviyesine gerek olmadan.5 kulvar olacak sonucta.

Toplamda 2 tur ile her yarismaci 50 atis gerceklestirmis olacak.Ama kac isabet olur onu bilmiyorum . :)

Gelismeleri aktarmaya devam edecegim.

Sayg.