falcone adlı kullanıcının mesajları

Aynı dürbün benim kral bulpup üzerinde var, henüz hiç atış yapmadım. Merak ettiğim mevzu ise 140 - 170 metreden kovanı vuramadınız diyelim görüş açısı 30 - 40 cm çevresinde nereye düştüğünü rahat görebiliyormusunuz.

Kralın çift hava deposu olan yeni çıkan bir pcp silahı vardı. Bir ara onunla dolu ağır peletler atmayı, bunun için de hava tüketimini fazlalaştırıp kuvveti arttırmayı düşünmüştüm. İşte bu kuvveti en az 4 - 5 şarjör kadar sabit atabilmesi için de regulotor taktırmayı düşünmüştüm fakat siz böyle bir değişiklik yapmayacaksanız. Bir tadilata girmeniz sadece küçük bir farka sebep olacaktır.

Bu sitenin kurucusu serdar mustafa bey seneler evvel; dianaların namlularının bütün peletleri şekillendirdiğini ve kalibre ederek namludan çıkarttığını söylemişti.
    Neticede bir çok silah, sert alaşımlı peletlerle iyi geçinemez.

Yani aynı piston, aynı piston çapı demek değilmidir.
    silindir boyları aynı (12 cm), silindir hacimleri farklı fakat aynı piston olabilir mi

hatsan 150 79.3 cm3 hacim ve 120 mm piston stroku
    hatsan mod 135 84,8 cm3 hacim ve 120 mm piston stroku.
    Bu malumat doğru ise;
    Hatsan 150 ve 135 aynı pistonu nasıl kullanabilir. Piston çapları da ayı olması lazım, aynı ise, piston boyu da aynı olduğuna göre bu ikisi birbirinin aynısı fakat, kurma şekilkeri farklı iki model demektir.
    Veya aradaki ince noktayı benüz anlayamadım.

Evet gördüğüm kadarıyla diana alttan kurma ile arasında çok fark var tahayyül ettiğim gibi değil ve 155 in bir kaç sorunu varmış, biri civataların gevşemesi diğeri ise altan kurma teşkilatı sık arıza yapıyormuş.
    Sizin söylediğinize göre 155, 135 ten daha kuvvetsiz fakat daha isabetli.. Veya ben böyle anladım.
    Peki bu iki silahında gazlı yani vorte X olanları bana ne kazandırır , ne kaybettirir.
    Mesela 135 vorte X, kurması daha pratik bir 155 gibi mi olur ve neticede kuvvetinden feragat ettiğimiz kadar isabet mi kazanmış oluruz.

Gaz sıktırmalı dediğim. Yaylı silahların yaysız olan cinsleri var ya her firma farklı isim koymuş, gasram, vorte X, igf gibi. Onları kastettim.
    Hatsan 155, 135 in alttan kurmalısı mı yoksa farklı silah mı.
    Farklı ise ne farkı var.
    Farklı ise, madem 135 benim siparişim üzerine üretilecek, alttan kurmalı 135 talep edebilirmiyim. Hem tetik tertibatını da biraz yumşatmalarını rica edebilirim herhalde değil mi.
    Bu arada bir badire atlatmışsınız, büyük geçmiş olsun.

Ben hep pelet ağırlaştıkça medafe kısalır isabet artar diye düşünürdüm.
    Şimdi bu bilgi beni üzdü.
    Aynı silahların gaz sıkışmalı olanları daha mı isabetli.
    135 in alttan kurmalı olanını yapabiliyorlar hrrhalde değil mi.
    Madem özel istek üzerine imal ediyorlar bunu talep edebilirim herhalde veya inşallah.

Nova compat pcp değil mi.
    Pcp için iyi olan peletler yaylılar için pek iyi olmuyordu. Ben diana 460 ve airams 510 da aynı peletleri denedim tek pelet ikisinde de aynı başarıyı göstermedi.
    Hatsan 135, 6.35 için dolu pelet nasıl olur. Hiç tecrübe ettiniz mi.

Jsb nin kaç grn olanı bu silah için en isabetlidir.

Kararımı verdim.
    Hasan 135, 6.35 satınalacağım. Fiyatını sanırım hatsan dan öğrenmem gerekecek.
    İnşallah ona uygun bir 30 mm dampalı ayak bulurum.

Bu kararı vermemde yardımcı olan zeta X kardeşime teşekkür ederim.

Bütüm form arkadaşlarıma hayırlı bayramlar temenni ederim.

Misalen aksu av sitesinde mod 135 qe vorte X modelini 650 tl görmüştüm.
    Sanırım bizim istediğimiz modeli de 750 900 arası olacaktır.
    Veya sizin tahminiz nedir.

Bunu imalatçı firma tecrübe edip bize bildirmesi lazım.
    Mesela 80 - 105 metreye kadar jsb dome 18.16 grn, 100 - 140 metre arası hn baracuda 15.43 kullanmanız tavsiye olunur gibi. Bir ibare bulunsa faydalı olmazmıydı.