army adlı kullanıcının mesajları

ALLAH bazı canları almaya müsaade etmiş bazılarına müsaade etmemiş(Aslında canı alan ALLAH u Teala yoksa izin vermese istediğin kadar ateş öldüremezsin , İbrahim AS ın bıçağının İsmail AS ı kesmemesi gibi)... Mesela bir insanı durup dururken öldürmek caiz değil , ama kurban keserken koyunu kesiyorsun mesela... Mesela balıklarda can taşıyor ancak avlayıp yeniyor ...

ALLAH ın ismi ile kesilmesi konusunda zaten Ayet var , Fıkıh kitaplarında yazar bu bilgiler ... Ahkam Ayete ve Hadisi şeriflere dayanıyor ... Açık ayet olmayan konularda ise mesela kıyasa gidiliyor . Mesela şarap haramdır haram edilme illeti nedir ? şeytan, içki ve kumarla, ancak aranıza düşmanlık ve kin sokmak; sizi ALLAH'ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister ... O dönemde bira yoktu belki ancak sarhoş etmesi ve bu illetlere haiz olması sebebiyle kıyasen Haram oluyor ... İlleti Müşterek Ayeti Celileden alınıyor... Buradaki fark şu : Şarap haram değil diyen o anda kafir olur , bira haram değil diyen (Haramiyeti kıyasla sabit olduğundan) Dinden çıkmaz... Her ikisininde bir damlası dahi Haramdır...

İcma : Kitap ve Sünnetten alınmış muhakkak bir senedi vardır...
    Kıyas : Kitap ve Sünnetten sabit olmuş bir asıl vardır...

Osmancım makinada bir parça arızalandı , parçayı yapması için verilen kişi yada kişiler becerememiş dendi. (Makina dağılmış durumda denmişti)
    Sen mesaj atmadan evvel bugün söyledim ... (Tam tarih vermemekle beraber) İnsanlara bir söz verdik "yakında" diye geciktikce bende size karşı mahcup oluyorum ...Ancak biraz daha sıkmamız lazım kendimizi artık... (Arızayı hesap edemediğimiz için yaklaşık şu kadar zamanda demiştik ancak bu arıza zamanı geciktirdi, parça çıkıp makina toplanınca fazla zaman almaz diye düşünüyorum)

Bizim iş Nasrettin Hocanın işine dönmesin de ;
    Hoca evde karısıyla beraber oturmuş ertesi günün planını yapıyordu. Karısına dedi ki:
    - “Eğer yarın hava güzel olursa ormana ağaca giderim, iyi olmazsa hamama.” Karısı Hoca’yı uyarmış:
    - “İNŞAALLAH de Hocam.”
    -Hoca:“Hanım ne var bunda yarın hava ya iyi olur ya kötü ne var bunda.”
    Ertesi gün olur ve sabah namazından sonra bulutsuz ve güneşli havaya
    gören Hoca keyifle ormanın yolunu tutar. Köyden epeyce uzaklaşmıştır ki
    askeri bir birlikle karşılaşır. Askerler Hoca’dan komşu kasabanın yolunu
    tarif etmesini isterler fakat askerlerle uğraşmak istemeyen Hoca
    bilmiyorum deyince komutan Nasreddin Hoca’ya:
    - “Kavuğundan utan ! Çabuk düş önümüze ve en kısa yoldan bizi
    Sivrihisar’a götür!” diye hem kızar hem de yolda rehberlik etmesini
    emreder. Hoca askerlerle birlikte onca yolu teper ve Sivrihisar’a ulaşıp
    serbest kalınca tekrar evinin yoluna koyulur. Bu sırada nereden geldiği
    belirsiz kara bulutlar güneş batmadan her yeri karartırlar. Bir şimşek
    ardına bir gümbürtü, rüzgâr fırtına derken bardaktan boşanırcasına
    yağmur başlar. Ancak gece yarısından sonra eve varabilen Hoca ayaklarına
    karasular inmiş, yarı ölü vaziyette kapının eşiğine yığılır. Kapının
    tokmağına güçlükle dokunur. Karısı içerden “kim o ?” diye seslenince,
    Hoca binbir güçlükle:
    - “İNŞAALLAH benim" der...

bence fazla düşünmenize gerek yok neticede bir veterinere gideceksiniz ilaç almak için.elinde açılmış şişelerden hangisi uygunsa takribi 1 cc kadar bir enjektöre çeker verir. Çünkü bir kedi sonuçta. şişeyle almanız daha pahalıya gelir ve başka bi işinizede yaramaz. bu hap içinde geçerli

Ev kedisi değil bu arada (arada eve giriyor) ...
    Benim sormak istediğim bir çok parazit ilacı vardır muhtemelen, en etkili ve korumada en etkin bir marka bilen varsa çok makbule geçecek...

Teşekkürler cevaplar için

İç parazit için en iyisi enjeksyon yaptırmak, haplar da var ancak etkisi daha yavaş, bir veterinere giderseniz 20-30 TLye enjeksyon yapacaktır. Kedilerin bünyesi köpekler gibi değil, ilaçlara çok hassas bu yüzden kendiniz ilaç alıp kullanmayın, özellikle yavru kedilerde durum daha da hassastır.

Enjeksiyon işini ben hallederim , hangi ilacı tavsie edersiniz ...

Pet shoplarda satılan toz veya likit ilaçlardan almanız lazım..Aktif maddesi Permethrin olan ilaç olursa cilde zarar vermez tahriş etmez renksiz ve kokusuz olurlar memeliler için en az zehir içeren kimyasaldır.ilaç kutusu veya etiketinde aktif maddesi ve kullanım dozu,şekli yazılıdır.dikkatle okuyup uygulayın.

Osman abi dış parazit için değil, iç parazit için varmı bildiğin bir ilaç ?

Patent değil "faydalı model" (Patent almak kolay değil bu gibi daha evvel başka firmalarca üretilmiş ürünlere)...
    Faydalı modelde de tescilden evvel o ürünü bir başkasının yaptığı resmi bir evrakla faturayla vs. kanıtlanırsa,
    faydalı model tescili açılacak bir dava ile hükümsüz bırakılıyor (bu gibi durumda süre sınırlaması yok diye biliyorum)...
    Rekabet açısından ne kadar çok üreten olursa atıcılar için avantajlı olabilir...

namlular arasındaki twist oranı farkından dolayı, airranger ile sumatranın farklı boyda mermileri sevmesini açıklayabiliriz.
    twist oranı küçük olan namlu misal: 1/12" ile 1/16" yı karşılaştırırsak 1/12" lik twiste sahip olan namlu daha kısa mermileri sevecektir.
    benim yorumum bu

Twist: bir merminin namludan çıkarken bir inç(25.4mm)de attığı tur sayısıdır. Örneğin 1/12" twist olan namluda mermi 12"(inç) yani 30.4 cmde bir tur atarken twist oranı 1/16" olan namluda mermi 16"(40,6cm)de bir tur atacaktır.

Airranger ile Sumatranın twistlerini biliyormusunuz ?

Konuda bahsi geçen 6.35 ama bu jarjörden düşme olayı hoşuma gitmedi,geçenlerde aldığım 23 grainleri deneyeyim dedim pellet daha kolu itmeden namluya girip sıkıştı sorunu halledip ateşleyince de dağa taşa gitti,Sonrakilerden de sanırım jarjöre tam oturmadığından olabilir pek verim alamadım.31 grainler üretilmeye devam edecek mi acaba bilgisi olan var mı?

30 Grain var üretim bitmedi ...

''Grupman tüfeği , tahribat tüfeği değil'' , vuramadıktan sonra nasıl tahribat yapacak ?

Grupman tüfekleri daha hassas oluyor, tahribat tüfeklerinde o kadar hassasiyet olmayabilir ... Ona rağmen atışlar benim hoşuma gitti ...

Sumatra ile bu atışları yapmana şaşırdım gerçekten , tebrikler ... (Neticede tahribat tüfeği grupman tüfeği değil)

Yalnız şu ilgimi çekti AirRangerde 10.7 isabetli , Sumatrada ise Alparslan beyin dediğine göre 10,3 ... Çok ilginç...

İzzet bey ve Taylan beye teşekkürler... Uzunda karar kılacağız anlaşılan... Ancak design da biraz değişiklik yapılması düşünülüyor arkakısımda 0,5mm düz gidip ortada hafif boşluk...

hayırlı olur abi inşaallah bu arad denemeler bittikten sonra 3 kutu direk ben alayım abi

Ne o Mehmet 6,35 AA mı aldın ? (Mesele değil sen iste yeterki)

İnşallah olumlu sonuçlar alınır çünkü sumatra da kullanılabilecek 6,35 ağır pellet yok başarırlarsa ve seri üretime geçince aynı kalite devam ederse muhteşem olur şimdiden tşk.

Aslında şu haliyle satılabilir ancak en iyi performans için biraz daha sabredin ... En kısa zamanda en iyi performans elde edilmeye çalışıyor... En kısa zamanda insanları oyalamadan sonuca gidilmeye çalışılıyor ... Numuneleri bugün kargoya verdim (test için). Ustalar atış neticelerini versin zannediyorum bir terslik olmazsa 1 hafta 10 gün içinde üretime geçilebilir ...