getboga adlı kullanıcının mesajları

Yıllar sonra tekrar bu heyecanı paylaşmanızı takdir ediyorum. Umarim kanaliniz daha da buyur ve hobimize katkı sağlamaya devam edersiniz.

Dediginiz gibi yıllar sonra aynı heyecan ile kaldığım yerden devam ediyorum.İlginize çok teşekkürler.

Hepinize merhaba kanalıma abone olarak motivasyonumun devamına katlıda bulunabilirsiniz.İyi seyirler.

Harici İçerik youtu.be
    Dış kaynaklardan gömülen içerik, izniniz olmadan görüntülenmeyecektir.
    Harici içeriğin etkinleştirilmesi yoluyla, kişisel verilerin üçüncü şahıs platformlarına aktarılabileceğini kabul edersiniz. Gizlilik politikamızda bununla ilgili daha fazla bilgi verdik.

Hepinize merhaba kanalıma abone olarak motivasyonumun devamına katlıda bulunabilirsiniz.İyi seyirler.

Havalı tüfek ile nokta atışı yap !!

Harici İçerik youtu.be
    Harici içeriğin etkinleştirilmesi yoluyla, kişisel verilerin üçüncü şahıs platformlarına aktarılabileceğini kabul edersiniz. Gizlilik politikamızda bununla ilgili daha fazla bilgi verdik.

Dürbün 10m ve 50m sıfırlarında dürbün yüksekliğinin değişmediğini gösteren videom.

(matematiksel olarak mikron ölcüde değişim olsada pratikte hiçbir şey değişmemekte)

Kanalıma destek olmak için abone olmanızı rica edebilir miyim ? İyi seyirler...

Harici İçerik youtu.be

Lütfen yanlış anlamayın benim amacım sizi sorgulamak değildir. Lakin söylemek istediğim şu dürbünler sıfırlama noktasını optik kırılma ile yapıyor bu durumda siz videodaki yöntem ile dürbün yüksekliği ölçerken ilk sıfırlama noktası 10m ye yapılmış bir dürbün ile ilk sıfırlama noktası 25m ye yapılmış bir dürbün farklı sonuc verecektir. Hatta bunun sağlamasını bu ölcümü yaparken klikler ile oynayarak anlayabilirsiniz. Yaptığınız ölcüm evet sonuc verir ama dürbünü optik merkeze alırsanız yanı merkcek eksenleri tek bir doğru üzerinde olursa geçerli olur.

Bakın bu yazdıklarımın hepsi tecrübe ile sabittir hocam.Ama sırf siz ve aklında soru işareti olan arkadaşlar için de bu deneyi an itibari ile yapıp videoya aldım.Ayni mesafeden 10m ye sıfır ile 50m sıfır olarak iki atış yaptım.Yetmedi bu atışı iki sefer tekrarladım.Sonuc her seferinde aynı çıktı.Benim bir şüphem yoktu ama sizinde tatmin olmanız açısından bu deneyi sizler için tekrarlamış oldum.

Eğer dürbün optik merkezde ise sonuç fark yaratmaz. Ama dürbün mesafeye sıfırlanmıs ise haklısınız. Eğer dürbün sıfırlanmıs ise örneğin 25m varsayalim sizin yönteminizde dikkate alinmayacak kadar düşük bir ölçü sapması olacaktır. Ama optik merkezde olan bir dürbün ile benim söylediğim yöntem ile yükseklik ölcumu yapilirsa sapma miktari üretim toleranslari icerisinde olacaktır. Bu namlu için +-0.1mm iken ust kalite bir dürbün için +-0.03mm dolaylarinda olacaktır.

Bu ölçüm düşük güçlü (12fpe) bir 4.5 tüfek ile 10 ila 50m arasında yapılacak atışlar için çok önemlidir.Video da anlattığım gibi yapılırsa net ölçümü hatasız alırsınız.Gelelim uzak mesafe atışı için güçlü bir 5,5 tüfek ile 100m ve üzeri yapacağınız atışa.Ayarlı bir dürbün ayağı veya dürbüne eklenecek şimler (dürbünün arka ayağını yükselterek) ile dürbün ekseni değişecektir.Böyle bir durumda ölçüm eski usul manuel olarak dürbün yüksekliği ölçmek daha zor olacağı için videoda anlattığım şekilde dürbün yüksekliğini daha rahat ölçebilirsiniz.

Not:Uzak mesafede atışı için dürbünü şimlediğinizde mevcut dürbün yüksekliğin ile de atış yapsanız bile 100 ila 150m mesafede çok şey değişmez.Bu söylediklerimi chairgun ile deneyerek de sağlamasını yapabilirsiniz.Dediğim gibi gücü düşük bir tüfek ile 10 ila 50m ye atış yapacaksanız ve bu atışın nokta atışı olmasını istiyorsanız net dürbün yüksekliği ölçmeniz çok önemlidir.Videoda anlattığım sistem ile çok net bir yükseklik bulabilirsiniz.

Videonuzdaki dürbün spekleri arasında namlu boyuda var. Sterlok programında namlu boyu girebileceğimiz bir bölüm var mı yoksa farklı bir program için mi yazdınız.

sanırım sterlok pro da olabilir.Ben chairgun kullanıyorum tüm hesaplamalarımı bu program üzerinden yaparım.Dilesen sterlok pro apk yükleyerek bakabilirsin.

Emeğinize sağlık. Ölçümü eğimli olmayan sabit ayaklarla yapmışsınız. Böyleyken dürbün yüksekliğini hesaplama çok zor değil. Bu yöntemle yüksekliği ölçtükten sonra dürbünün klikinin yetmediği durumda uzak mesafe atışı için çoğumuz no-limit ayak kullanıp dürbüne eğim veriyoruz. Böyle yapınca da dürbün ekseni değişiyor. Böyle bir durumda ne yapmak lazım ?

Bu ölçüm düşük güçlü (12fpe) bir 4.5 tüfek ile 10 ila 50m arasında yapılacak atışlar için çok önemlidir.Video da anlattığım gibi yapılırsa net ölçümü hatasız alırsınız.Gelelim uzak mesafe atışı için güçlü bir 5,5 tüfek ile 100m ve üzeri yapacağınız atışa.Ayarlı bir dürbün ayağı veya dürbüne eklenecek şimler (dürbünün arka ayağını yükselterek) ile dürbün ekseni değişecektir.Böyle bir durumda ölçüm eski usul manuel olarak dürbün yüksekliği ölçmek daha zor olacağı için videoda anlattığım şekilde dürbün yüksekliğini daha rahat ölçebilirsiniz.

Not:Uzak mesafede atışı için dürbünü şimlediğinizde mevcut dürbün yüksekliğin ile de atış yapsanız bile 100 ila 150m mesafede çok şey değişmez.Bu söylediklerimi chairgun ile deneyerek de sağlamasını yapabilirsiniz.Dediğim gibi gücü düşük bir tüfek ile 10 ila 50m ye atış yapacaksanız ve bu atışın nokta atışı olmasını istiyorsanız net dürbün yüksekliği ölçmeniz çok önemlidir.Videoda anlattığım sistem ile çok net bir yükseklik bulabilirsiniz.

Neden boğaz çapından ölçme gereği duyuyorsunuz? Dürbün mercek tarafindan kumpasın kılıcı yardımı ile ölçmek daha kolay değil mi? cıkan ölcüden dürbünün yarı çapını düşüp namlu yarı çapını eklediğinizde cikan sonuç ayni olacaktır.

Hiçbir şekilde doğru sonucu vermez.Namlu ekseni ile dürbünün atış dizlemimin merkezine ihtiyacımız var.Diğer yöntemler ortalama bir ölçüm verir videodaki yöntem net ölçümü verecektir.

Harici İçerik youtu.be

Harici İçerik youtu.be

Harici İçerik youtu.be

Ben arada bir fark göremiyorum.Geçtiğimiz sene yaklaşık 20 kutu Hn fit almıştım keyifle kullanıyorum.Dediğim gibi benim silahlarım Hn ftt yi iyi atıyor