yavuzyagiz adlı kullanıcının mesajları

200 metre atışları yapılabilir ama çok iyi grupman elde edilmeyecektir,konunun başında geçen gövde patlama olayı tamamaen yerli fişeklerdeki.75 gr baruttan kaynaklanıyor,safirde o fişekleri kullansanız namlu dahil alayı patlama riski de var,avrupa fişekler 0.65 gram barutla daha sakin,daha güvenli daha etkili atışlar mümkün.Sİlah kaliteli ve genellikle yerli silahlardaki birinin diğerinden farklı ölçülerde olması,namluların farklı kalınlıkları gibi imalat hataları yok,kasada dürbün rayı var ama namlu söküldüğünde yeniden sıfırlamak gerekebilir,basit mekanizma ve metal şarjör fişek dikme,tutukluk yapma gibi sorunları ortadan kaldırmış,silahı elinize aldığınızda yivliymiş hjissi veriyor,kaliteli duruşu var.
    Ben olsam paradox yani yivli şoklarla ve kalınlığı ayarlanamamış el yapımı dökme kurşunlarla kullanmazdım,gerçi firmanın sahibi yıllarca yurt dışında silah fabrikalarında,yanılmıyorsam baretta da çalışmış ama,ne olsa yeni bir silah ve dikkat etmek gerekir.
    Gelelim silahın neler yapabileceğine.Piyasadaki 9 mm tabancalardan daha ağır bir mermisi ve daha fazla barut hakkı dolayısı ile daha fazla namlu çıkış hızı var,yani son derece ölümcül,dürbün sıfırlandıktan sonra korunaklı bir yerde domuz avı yapılabilir,safirde görünen mermi seçme ve tutukluk yapma olaylarının olmaması bir nebze daha güvenli kılıyor silahı ama ne olursa olsun 300 win magnum gibi yivli bir mermiyi yiyip 100 metre hala canlı olan bir hayvan,yani domuz için silah yetersiz kalacaktır,heleki ayıya hiç denenmemeli,ama dediğim gibi bek avında,ağaçta ya da sayvan denilen yüksek barınaklarda döşe,kafaya isabetli atışlar memnun bırakır,ama yürüyüş avında asla güvenmeyin,silahın kalitesizşliğinden değil,merminin yetersizliğinden,çünkü domuz 7 mermiyi yese de hala size geliyor olabilir,tabi şans işi de,ama silah herkesin evinde bulunması gereken güzel bir alet bence,duvarda da inanılmaz güzel durucak,firma ilk çıkan hareketli namlulu 36 ga lerdeki verimsizliklerle baş edememiş,servis hatalarına düşmüş zamanında ama bu silah için özenli olduğunu da duymadık değil,eğer onlar ürününe sahip çıkar,kullanıcılarda adabınca atışlar yaparsa sorun olmaz.Ama üst üste 50-100 mermiyi ben olsam sıkmazdım,ne olur ne olmaz,ama alın derim,ben de alıcam kısmetse.
    Silahta safir kadar çok aksesuar kullanılmıyor maalesef,yai onun kadar yakışıklı olmayabilir,ama orta boy namlu bence güzel duruyor,önemli olan işlevi diyenler için bulunmaz fırsat.

Keçe değişimi ya da mekanizma yı gresleme konusunda görsel bir anlatım var mı forumda,varsa link alabilir miyim,ben bulamadım.Yani Gres sürülecek demiş arkadaşlar saolsun da,nasıl yapsak acaba.

Arkadaşlar havalı tüfeklerden pek anlamamama rağmen,av tüfekleri konusunda uzmanım diyebilirim.Ağır mermiler daha düşük hızlarda bile yakın mesafeden daha durdurucu yani daha ölümcüldür,ama mesafe uzadıkça daha fazla enerji kaybeder.
    Yani tek kurşun 12 cal 30 gram bir fişek 100 metreden sonra çok büyük enerji kaybı sebebiyle etkisiz olacak,ağırlığı yer çekimine karşı koyamayacak,zaten düşük olan namlu çıkış hızı hepten sıfıra yaklaşacak.
    Ama 14 gram bir 36 cal ise 150 hatta 200 metrede bile ölümcül olabilecek,ama 12 cal mermi bu mesafelere anca tüfek doğru açıyla kaldırılırsa düşecek ama etkisiz olacak.
    Bir de ne vurduğun önemli,geyik vuruyorsan hiç düşünme 36 cal al,ama domuza bir tane 12 cal sıkacağına 5 tane 36 cal sıkmak zorunda kalırsın,domuz avında düşük kalibre tehlikelidir,özellikle yakın mesafede domuzu delip geçicek ama domuz hala saldırıyor olacak.Ama kaliteli bir 12 cal kurşunu en fazla 2 tane sıkarsın,çoğu zaman gerek bile kalmaz 2.mermiye,hele ki 50 metre mesafede döşüne yani koltuk altına sıkılan bir 30 gram kurşun domuzun kalp ve ciğerlerini parçalayacak,domuzu olduğu yere yıkacaktır.
    Ama 36 calde aynı tahribatı 4-5 mermide alırsın,kaliteli mermi kullansan bile domuza attığın tek kurşun 2 delik açacak,yani domuzu delip geçecek ama domuz hala sana koşuyor olacak,ama dediğim gibi küçük memelilerde durum farklı,yani bir geyik,karaca,kurt (ki ülkemizde bu hayvanları avlamak yasak,yurt dışı için konuşuyorum)için ideal bir av kurşunu olur,ama domuz yada ayıya 36 calibreyi 10 kez düşünüp atman gerekir,çünkü o ölmezse sen ölürsün.

Arkadaşlar tüfeği söktüm ama yay ve keçe kısmını cesaret edemedim,namlu kırlan yerindeki hava tahliye çıkışından tabanca yağını doldurdum sonuç inanılmazdı,tüfek eskisi gibi deldi geçti tahta levhayı ama maalesef ikinciye yine ölü atış yaptı,zannedersem keçede var bir sorun,keçeyi nasıl değişebilirim.

Arkadaşlar toplamda 250 adet bile atış yapmadığım hatsan mod 125 tüfeğimle geçenlerde atışa çıktım,ama maalesef eski ihtişamından eser kalmamış,2 senedir kullanmıyordum,eskiden delebildiği mdf panelleri şimdi maalesef delemiyor,yapmam gereken sizce nedir,dediğim gibi silah 2 seneye yakındır kullanılmıyor,acaba yaydan ya da keçeden midir,yardımcı olursanız sevinirim.