Cemal Bozan adlı kullanıcının mesajları

9 lt 200 bar manometreli karbonfiber

5250 TL

Ben 230 bar basıp bağlı atışta kullandım.

test basıncı 310 bar

Kozmetik olarak iyi sayılacak durumda.

Manometreli, cam kapağı düşmüş.

Ankara içi elden teslim edebilirim dolu vereceğim.

Tüp Ercan karakustan gelme.

Allah razı olsun sağ olun. Dostlarımız iyi varlar. Hiç yalniz bırakılmadım. Hobicilerimiz, meslektaşlarımız olsun hep yanımda oldular. Herkesten Allah razı olsun.

Babam yaklaşık 5 aydır kanser tedavisi görüyordu, emanetini teslim etti, ağrıları dindi.

hobicilerin geneli kendi kompresörünü temin etmeye başladı.

Selamlar bende bigmax x aldım . Ercan Karakus'un regulatorlerinden taktırmak istiyorum. Engin Sak bigmax in 46 grain sevdiğini söylemişti. Telefon numarası 0554 339 13 64

46 grainde sevdiği basıncı/hız aralığını öğrenebilirsem çok sevinirim. FPS ölçerim yok maalesef.

bigmaxe regülatör taktırmayın. 225-160 bar arası kullanın. güçlü tüfeklerde sıkıntılı calısıyor

selamlar. modlamayla sadece gücünü artırabilirsin. işin ehli yaparsa stabilitesi de artar.

tüfekten ne beklediğinize bağldır. Çok hava tüketir ama gücü artacaktır. grupta da bazı arkadaşlarımız modlamayı yapabiliyor.

ali tekin, mustada emrah kalay gibi hobicilerimiz.

solid içinde genel de engin sakın solidlerini öneriyorum.

usta peki şimdi dedinki 1020 fps ye çıkarıyorum dedim isabet oranında sıkıntı varmı bu hızda belki namluyu eritebilir yani grupman iyimi uzun süre denedinmi bi sıkıntı varmı grupman hala iyimi ve hızı artınca grupman dahamı iyi oluyor uzak mesafeler mesela 100 metrede naskl grupmanı

Havalı tüfeğin namlusunu saf kurşun kullanarak bozamayiz. Senelerdir kullanıyorum. Hiç bir sorun olmuyor fakat; solid yada pellet belli bir hızın üzerinde yalpaliyor ve isabeti bozuyor. 30 grain de 80 grain de 960 FPS üzerinde hep dağıttı. Şuan bütün tufeklerim 940 FPS lere çekildi. İsabeti o şekilde yakaladım. Bazı yurtdışı forumlarinda görüyorum solidlerin formunu değiştirip 1000 FPS üzerine çıkarıp isabet alıyorlarmış. Ben gerek görmedim. 940-950 FPS ile 60 graini atıyorum o bana yetiyor

osman abinin de yazdığı gibi bu gibi basit bir yöntemle gücü artırabilirsin. biraz detay vermek gerekirse

ilk olarak; bigmax x çekici ve yayını fabirkadan isteyin. bunları isterken bir de ince plastikli valf pimi (10mm) ve 5mm genişletilmiş güç ayar düğmesi isteyin. bu cok önemli.

sonra sırasıyla valf portunu 5.5mm, ana gövde hava geçiş kanallarını 5.5mm namlu portunu 5.5 mm olarak açın.

bu işlemler size yaklaşık 200 fps kazandırır.

daha ileri seviye modlamak istiyorsanız

z valfteki portları 7-8 mm genişliğinde delin. bunu yapmak çok zordur çünkü eğimli bir delik açmanız gerekiyor ben dramelle genişletiyorum.

sonra valf piminin 5mm et kalınlığını oringe kadar 3mm e düşürün. ve son olarak da valf piminin plastik kısmını 8mm e kadar alın.

bunları yaparak ben 60 graini 960 fps lerde atıyorum.

bu şekilde yapılmış bir tüfeğim var ama özel bir valf sistemiyle çalışan bir başka tüfeğimde 60 graini 1100 lere çıkarabiliyorum.

en yumuşak yay ve en hafif çekiçle bunları yapıyorum.

dediklerim çok karmaşık gelebilir fakat gücü ciddi oranda artırmak bayağı bilgi ve tecrübe istiyor.

Teşekkürler hoşbuldum, x20 anladığım kadarıyla rx20 nin eski versiyonu imiş. Sitelerde de rx20 rx40 x10 gibi modeller stokta görünüyor şimdilik hem bütçeme hem genel olarak isteklerime uygun olabilecek modeller olarak. Bunlardan birini önümüzdeki günlerde almam muhtemel gözüküyor.

Bir yandan da almadan önce yakınlarda bir hobidaş dost edinsem ne güzel olur diye düşünüyorum çünkü aldıktan sonra kontrol edip atış yapıp sağına soluna bakıp tamam bu tüfekte sorun yok diyebilecek kapasitede değilim gibi. Buradaki bir av markete geçen uğramıştım çok güven vermemişti oradaki görevli. Ankarada akraba ziyareti için arada bir bulunuyorum orada olduğum zaman alsam belki daha uygun olur

Ben ankarada ikamet ediyorum ve bu aralar boşum ne zaman isterseniz bana yazın sizi atışa götürebilirim ve yardımcı olabilirim

Selamlar, yaklaşık 10 gündür havalı tüfeklerle ilgili forumları gezip videolar izliyorum. Havalılar ilk nasıl dikkatimi çekti hatırlamıyorum ama youtube videolarında denk gelmiş olma ihtimalim yüksek. İlk havalım olarak hatsan dominator ve stoeger'in rx20 - x10 gibi bazı modelleri şu an araştırmalarımı yoğunlaştırdığım modeller. Güncel ikametim erzurum ,herkese iyi forumlar dilerim

selamlar hoşgeldiniz. stoegerin x20 modelini severek yıllarca kullandım. öneririm

Her hafta sonu sonu, bir çok farklı marka ve model tüfekte grupman çalışmaları, uzun mesafe videoları, tüfek bakım onarım, tanıtım vs videoları olurdu. Tabi sadece haftasonu değil hafta içide oluyordu ama cumartesi,pazar ve pazartesi çok çok daha yoğun olursu forum. Cemal Bozan arkadaşımızın baltaya atış yapıp saçmayı ikiye böldüğü videlar aklıma geldi şimdi yanlış hatırlamıyorsam.

gülümsettin beni abi.
    rahat 10 seneden fazla oldu o videolar. bıçağa atıp ikiye bölüyordum. :)

ilgili videoyu buraya bıraktım

10334849_10152446621056600_1671544558_n.mp4