balistik parabol

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • değerli ustalar, üstadlar size bir konu danışacam kafam çok karıştı

internette bir çok yerde merminin havada parabol çizdiğini söylüyor bizde eveli günlerde okulda parabol konusunu işledik orada grafikten denklem yazmanın formüllerini falan öğrendik aklıma bir şey geldi eğerki biz merminin izlediği parabolün denklemini yazarsak harklı mesafelerdeki POI değerini ChairGun gibi programlar olmadan cep telefonundaki hesap makinesi ile hesaplaya biliriz diye düşündüm ve işe soyundum

ChairGun programındaki POI parabolünün denklemini yazmaya çalıştım okulda öğrendiğimiz bütün yolları denedim ama hiçbiri istediğim soucu vermedi

atıyorum jsb'yi 900fps ile atan bir silah 50m ye sıfırlı kabul ettim dürbün yüksekliğide 5cm dedim ve bir ikinci dereceden fonksiyon elde ettim sonra 100m değerini hesapladım ChairGun'un değerinden 10 cm farklı bir değer buldum 70 mde 4cm farklı bir değer

bayada küsüratlı bir değer buldum

f(x)=0,0078864353312303*(x-12,7)*(x-50)
    başka yollarlan 3 fonksiyon daha elde ettim ama en yakın değer veren bu

şimdi sorun bence iki sebepten ötürü gelebilir birincisi program değerleri yuvarlayarak veriyor ama yuvarlasa dahi 10cm fark çok geldi bana ikincisi ise mermi tam bir parabol çizmiyordur benzer bir yörünge takip ediyordur bana en mantıklı gelen bu

ben daha 10. sınıf öğrencisiyim forumda daha fazla mürepkep yalamış mühendis olmuş abiler var onlardan yardım istiyorum

• Daha önce bende başka bir zihni sinir fikir için başka bir programdan aldığım sonuçları başka yerde kullanabilmek amacıyla bir denklem elde etmeye çalışmıştım ama maalesef bende senin gibi tam olarak istediğim değerleri elde edebileceğim bir fonksiyon elde edememiştim... Öncelikle fonksiyonu nereden elde ediyorsun bilmiyorum ama derecesini yükseltmeyi dene bir bakalım... Derece yükseldikçe daha hassas sonuçlar vermeye başlayacaktır. Ben kendi çalışmamda en hassas değerleri elde edebildiğim dereceye kadar fonksiyonu yükseltmiştim bir yerden sonra bozmaya başlamıştı ama... Şuan elde ettiğim fonksiyon belli aralıklarda oldukça kullanışlı ve benim için kabul edilebilir değerlerde hata payıyla çalışıyor...

Böyle kafayı çalıştıran işleri severim umarım daha net bilgi verebilecek birileri vardır... Kolay gelsin kardeşim :thumbup:

• Son sıfır noktasından sonra yörünge çizgisi çok iniyor. Fark ondan olabilir mi? Yalnız dizel püskürtme sistemleri tamircisiyim :rolleyes: