dürbün zoom u hakkında

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • merhaba arkadaşlar benim 3-9x32 dürbünüm var çakma tasko marka bu dürbünü 3 x de ayarlıyorum sonraki x lere aldığımda yanii 4 5 6 7 8 ve 9 bu xlere aldığımda görüntü gayet güzel net ama ayar bozuk oluyo arada bi dünya fark oluyo neden acaba dürbündenmi yoksa zoom yapınca artı kıl mercek büyütmesine göre ufalıyo veya büyüyo yada mercek ile artı kılın arası açıldığı ve ya kapandıgı için ben öyle sanıyorum ayarı mı kayıyo saygılar.
    ü ?( l

• "ama ayar bozuk oluyo arada bi dünya fark oluyo " dan kastın vuruş noktasımı değişiyor? açıklıyabilirmisiniz?

.

AA s400 MPR FT + Falcon 10-50x60 FT MilDot Metric

AA s510 Carbine .22 + Hawke RedDot

ankarateam.png

• dürbünü 3 ayara getirip 20 25 metrete sıfrlama ayarı yaparsan yaklaşık 40 metre ve biraz üzeri mesafelere atış yaparken (9zoom da) biraz hedefin üstüne doğru nişan alman gerekir..ancak dürbünü 9 zoom yapıpda 30 metreye göre ayarlar san o zaman 40 50 metre de hedefin direk üstüne nişan alman gerek..yanlız kısa mesafeye 15 20 metre ye atış yapacağın vakit ayarı tekrardan 3 e getirirsen daha net atış yaparsın nokta atışı..ben hep 30 metreye göre son ayarda sıfırlıyorum dürbünü yani 9 a getirip.

• dürbünü 3 ayara getirip 20 25 metrete sıfrlama ayarı yaparsan yaklaşık 40 metre ve biraz üzeri mesafelere atış yaparken (9zoom da) biraz hedefin üstüne doğru nişan alman gerekir..ancak dürbünü 9 zoom yapıpda 30 metreye göre ayarlar san o zaman 40 50 metre de hedefin direk üstüne nişan alman gerek..yanlız kısa mesafeye 15 20 metre ye atış yapacağın vakit ayarı tekrardan 3 e getirirsen daha net atış yaparsın nokta atışı..ben hep 30 metreye göre son ayarda sıfırlıyorum dürbünü yani 9 a getirip.

sideprensi07,
    meseduzu arkadaşımızın sorusunu okudunuzmu? Yoksa sadece yazmış olmak içinmi yazdınız? eğer siz dürbünlerinizi yukarıdaki şekilde kullanıyorsanız yanlış kullanıyorsunuz, bu yanlışlığı başkalarına aktarmasanız daha iyi olacak.

Forumdaki Başlıklara Mesaj ekleme

.

ankarateam.png

• Erdem abi yanlış anlamıyorsam arkadaşımız 3 de sıfırlamış dürbünü sonrasında kendi tabiri ile (4 5 6 7 ve9 )a getirdiğinde görüntü gayet güzel ama ayar bozuk oluyo arada bir dünya fark ediyor diyor)ben burdan şunu çıkardım yanılmıyorsam bu arkadaşımız kısa mesafede 3 de sıfırlama yapmış dolaysıyla uzak mesafeye dürbünü zoom layıp atış yaptığında dünya kadar fark ediyor diyor, eğer benim anladığım gibi ise bu aynı sorunu ben havalı tüfeğime ilk dürbünümü aldığımda yaşadım daha öncesinde.aynı ayarı yapmış idim bende kısa mesafe 3 de sıfırladım 40 50 metrede saçma alakasız yerlere gidiyordu 9 zoom da atış yaptığım vakit..bende çareyi sıfırlayacağım mesafeyi 30 metre yapıp son ayar 9 zoom la dürbün ayarlamasını yaptım ve bu şekilde 30 metre 50 metre arası direk hedefin üstüne nişan alıp atış yapıyorum.şimdiye kadar kullandığım dürbünlerim bunlar idi powerline 32 optima32 reminton50 tasko50 hepsiy le de aynı şekilde ayarlama yaptım...ha daha uzak mesafelere de ona göre nişan alıp deneme atışları yapıyordum...bu benim dürbün ayarlama yöntemim ha bu yöntemi öğrendiğimde ben bu site de üye deyil idim tamamen kendi çabalarım sonucu hallettim saygılar

• arkadaşlar öncelikle yardımcı olmaya calıştınız için teşkkür ederim sorunumu eksik anlattığımın farkına vardım ve özür dilerim. 3 x de 30 mt ye sıfırladım ve kahve rengi koyu renkli şişeleri rahatlıkla kırıyodum sonra beyaz yani şeffaf şişelere sıra geldiğinde 3 x de tam olarak göremedğimden yakınlaştırma yaptım yani 4 5 6 7 8 ve 9 olarak ozaman işte atış esafesi aynı olmasına rağmen sıfırlama bozuluyo 3 x e geri getridiğimde sıfırlama eskisi gibi oluyo kaçtane şişe kırdım sırf bu olayı çözmek için ayrıca tüfekde mod 70 ama 3 x de gayet istikrarlı atış yapıyo tüfekde sorun yok yani

• Erdem abi yanlış anlamıyorsam arkadaşımız 3 de sıfırlamış dürbünü sonrasında kendi tabiri ile (4 5 6 7 ve9 )a getirdiğinde görüntü gayet güzel ama ayar bozuk oluyo arada bir dünya fark ediyor diyor)ben burdan şunu çıkardım yanılmıyorsam bu arkadaşımız kısa mesafede 3 de sıfırlama yapmış dolaysıyla uzak mesafeye dürbünü zoom layıp atış yaptığında dünya kadar fark ediyor diyor, eğer benim anladığım gibi ise bu aynı sorunu ben havalı tüfeğime ilk dürbünümü aldığımda yaşadım daha öncesinde.aynı ayarı yapmış idim bende kısa mesafe 3 de sıfırladım 40 50 metrede saçma alakasız yerlere gidiyordu 9 zoom da atış yaptığım vakit..bende çareyi sıfırlayacağım mesafeyi 30 metre yapıp son ayar 9 zoom la dürbün ayarlamasını yaptım ve bu şekilde 30 metre 50 metre arası direk hedefin üstüne nişan alıp atış yapıyorum.şimdiye kadar kullandığım dürbünlerim bunlar idi powerline 32 optima32 reminton50 tasko50 hepsiy le de aynı şekilde ayarlama yaptım...ha daha uzak mesafelere de ona göre nişan alıp deneme atışları yapıyordum...bu benim dürbün ayarlama yöntemim ha bu yöntemi öğrendiğimde ben bu site de üye deyil idim tamamen kendi çabalarım sonucu hallettim saygılar

ilk cümlende yazmışın zaten, "yanlış anlamıyorsam" diye, bende önce anlayalım sonra cevap yazalım diyorum. Dürbünü doğru sıfırlıyorsan ve dürbün kaliteliyse zoom yaparak vuruş noktası değişmez.
    "kısa mesafe 3 de sıfırladım 40 50 metrede saçma alakasız yerlere gidiyordu 9 zoom da atış yaptığım vakit" saçmalar alakasız yere gitmez bu durumda, eğer zoom ile vuruş noktası değişiyorsa, attığın pelletler sıfırlama harici başka bir noktada toplanırlar. yani zoom yapınca sıfır noktan değişmiş olur. ve tabiiki mesafe uzadıkça pelletler daha aşağıyı vuracaktır. Yok eğer bir noktaya toplanmayıp hakikaten alakasız yerlere gidiyorsa (rüzgar değişmediyse, sen silahı sabit tutup atış yapabiliyorsan, pellet değiştirmiyorsan ve pelletlerin aynı kalite/özellikteyse, dürbün ayağın kıpırdamıyorsa vs. vs.) o dürbünü değiştirmen gerekir.

.

ankarateam.png

• arkadaşlar öncelikle yardımcı olmaya calıştınız için teşkkür ederim sorunumu eksik anlattığımın farkına vardım ve özür dilerim. 3 x de 30 mt ye sıfırladım ve kahve rengi koyu renkli şişeleri rahatlıkla kırıyodum sonra beyaz yani şeffaf şişelere sıra geldiğinde 3 x de tam olarak göremedğimden yakınlaştırma yaptım yani 4 5 6 7 8 ve 9 olarak ozaman işte atış esafesi aynı olmasına rağmen sıfırlama bozuluyo 3 x e geri getridiğimde sıfırlama eskisi gibi oluyo kaçtane şişe kırdım sırf bu olayı çözmek için ayrıca tüfekde mod 70 ama 3 x de gayet istikrarlı atış yapıyo tüfekde sorun yok yani

dürbününüzün kalitesi iyi olmadığı anlaşılıyor bu durumda, zoom değiştiğinde vuruş (sıfır) noktanız değişiyor. Burada 2 şey yapabilirsiniz, pardon 3:
    1. her zaman sıfırlama yaptığınız büyütme değerinde atış yaparsınız (bu mantıklı)
    2. karşınıza büyük bir hedef kağıdı (mukavva kutu vs.) koyarak, sıfır noktanızın nereye kaydığını görün. Eğer o noktayı dürbünden kestirebiliyorsanız, zoomu büyütünce o noktayı sıfır noktası olarak kullanın (bu mantıklı değil, hele 4x da 6x da 9x da hep değişiyorsa)
    3. kaliteli bir dürbün alın (buda pahalı yol)

.

ankarateam.png

• ben en iyisi hep ayynı zoom dakalayım 3 x yetiyo galiba :)teşkkürler

• Eğer zoom yapma esnasında vuruş noktası değişiorsa tüfeği ayar yaptıktan sonra zoom çemberini bir bant ile sarın.Bu atış esnasında muallakta kalmanızı engeller.