eski hatsanı söktüm

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Anladım hocam 1000 atış az olmamakla beraber 20 yıldır az da olsa direnç gösteren yay illa ki zayıflayacaktır. Kaldı ki bu tüfeğin piston contası seçimi çok önem arz eder. Hani sağdan soldan buna uygun conta bulmak pek kolay değil. İyisi mi siz bi hatsanı arayın konuyla alakalı sizinle ilgileneceklerinden eminim :)

Weihrauch HW97K 0.177-Hawke Sport HD 3-9x40 AO
    Hatsan Mod 87 QE 0.22 - Hawke Vantage 4x32 AO

Gamo Viper Express 0.22
    Zoraki HP-01 Ultra 0.177

• yay boyları ve çapları tabi ki de farklı modellerde farklılık gösterebilir.ayrıca foto'dan anladığım kadarı ile silahınızdan çıkan yay orjinal değil,sanki daha uzunmuş ta kesilmiş gibi bir hali var ve hatsan'ın sattığı 10tl lik yay'lara çok benziyor :)

• şimdi topladım tekrar olduğu gibi, sildim temizledim,yağladım v.s.
    kendine geldi sanırım biraz, bakım istiyormuş.. kurumlaşmış yağlar v.s. olumsuz etki yapıyordu demek.
    şu namlu ağzındaki contanında uygun olanını taksak daha iyi olur muhtemelen..

• şimdi topladım tekrar olduğu gibi, sildim temizledim,yağladım v.s.
    kendine geldi sanırım biraz, bakım istiyormuş.. kurumlaşmış yağlar v.s. olumsuz etki yapıyordu demek.
    şu namlu ağzındaki contanında uygun olanını taksak daha iyi olur muhtemelen..

elbette ki eskimiş,kurumuş ve özelliğini yitirmiş yağlar v.s... olumsuz etken. bahsettiğim namlu ucundan üfleme metodunu denediniz mi bilmiyorum ama eğer hava kaçağı yoksa değiştirmenin anlamı yok.

• Aynı tüfekten bende var. Hatsan a gönderdim 35 lira masraf aldılar. Yayı ve kurma kolu yoktu onları takmışlar. Şimdi kondisyonu gayet iyi. Ayrıca tüfeğinizden çıkan parçalar orjinal. (Elimdeki orjinal yedek parçalarla karşılaştırdım)

• Aynı tüfekten bende var. Hatsan a gönderdim 35 lira masraf aldılar. Yayı ve kurma kolu yoktu onları takmışlar. Şimdi kondisyonu gayet iyi. Ayrıca tüfeğinizden çıkan parçalar orjinal. (Elimdeki orjinal yedek parçalarla karşılaştırdım)

aynı tüfek derken ben konuda tüfeğin marka-model kısmını göremedim.aynı marka silahlarda mekanik aksam v.s.. değişkenlik gösterebilir,neye göre aynı tüfek?

• elbette ki eskimiş,kurumuş ve özelliğini yitirmiş yağlar v.s... olumsuz etken. bahsettiğim namlu ucundan üfleme metodunu denediniz mi bilmiyorum ama eğer hava kaçağı yoksa değiştirmenin anlamı yok.

denedim hocam, içinde hava kalmıyor muhtemelen aksi halde zorlasada üflemeye devam edemezdim.. ama elinle hissedilir bir kaçak yok..

Aynı tüfekten bende var. Hatsan a gönderdim 35 lira masraf aldılar. Yayı ve kurma kolu yoktu onları takmışlar. Şimdi kondisyonu gayet iyi. Ayrıca tüfeğinizden çıkan parçalar orjinal. (Elimdeki orjinal yedek parçalarla karşılaştırdım)

teşekkür ederim, bende öyle düşünüyordum, sıfır almıştım yıllar önce. şimdi temizledikten sonra gayet başarılı atışlar yapıyor.. dağılmıyor peletler.. ve içinden çıkan bozulmuş raynaları-pulları takmadım, muhtemelen sağa sola kaçıp havanın önünü kapatan, garip ses çıkmasına neden olan bunlardı..
    şimdi gayet iyi oldu :)

• Sayın arhavili silah ın hatsan olduğu ve 20 yaşında olduğu yazılı zaten. Hatsan ın o yıllarda ürettiği modeller birkaç tane zaten. Ben hepsinide kullandım söktüm taktım. Halada elimde tutuyorum. Cevabımdada yedek parçalarla karşılaştırdığımı yazdım zaten.

• Sayın arhavili silah ın hatsan olduğu ve 20 yaşında olduğu yazılı zaten. Hatsan ın o yıllarda ürettiği modeller birkaç tane zaten. Ben hepsinide kullandım söktüm taktım. Halada elimde tutuyorum. Cevabımdada yedek parçalarla karşılaştırdığımı yazdım zaten.

siz de söylüyorsunuz bir kaç değişik modeli olduğunu.benim de demek istediğim aynı şey'di,hangisi olduğundan emin olmadan vermiş olduğunuz bilgiler yanlış yönlendirmeye sebep olabilir.

• Sayın ARHAVİLİ 'nin gözlemi sonucunda yay tutucunun kısa ve plastikten olması sebebiyle yamulduğu, ve dolayısı ile yayında şeklinin deforme olduğunu söylemişti.
    Bunun üzerine, iş yerinde plastik orjinal yay tutucu yerine, demirden ve 5 cm. daha uzununu yaparak topladım tüfeği,..
    hatta yay kolay kurulduğundan acaba kısamı geliyor diye düşünerek, birde 2cm. kalınlığında yüzük işledim, fakat bu sefer uzun geldi yüzüğü çıkarttım, yeni yay tutucu ve yayı takarak topladım.
    sesi falan olumlu anlamda değişti, muhtemelen yay içinde daha derli toplu hareket etmeye başladı..

[Resim Engellendi: http://i.hizliresim.com/x8ZnZQ.jpg]

[Resim Engellendi: http://i.hizliresim.com/ey5dEj.jpg]

buda toplanmış hali,
    [Resim Engellendi: http://i.hizliresim.com/KrML2m.jpg]

öneriniz için teşekkürler.

• syn arhavili. Arkadaşın eklediği resimleri(yay,piston,piston tapası ve yay tutucu ) ve cetvel yardımı ile vermiş olduğu ölçüyü benim o zamandan kalan sıfır yedek parçalarımla karşılaştırdım. Ve ölçü olarakta , görsel olarakta orjinal olduğunu söyledim. Daha nasıl anlatayım bilemiyorum. Arkadaşta silahı sıfır aldığını ve daha yeni söktüğünü belirtmiş zaten. Yani bütün parçalar orjinal ve olması gerektiği gibi. Saygılar.

• yeni yay tutucunuz hayırlı olsun,çok güzel görünüyor :) yay'lı pistonlu silahlarda yay tutucunun önemi fazla,yay'ın ömrünü uzatır,kurulum esnasında yay'ın piston iç duvarlarına sürtünerek çıkardığı sesi büyük oranda keser ve atışlarınız daha stabil hale gelir.bir de şu tetik tertibatını daha düzgün yapsalardı ne vardı sanki :)

syn arhavili. Arkadaşın eklediği resimleri(yay,piston,piston tapası ve yay tutucu ) ve cetvel yardımı ile vermiş olduğu ölçüyü benim o zamandan kalan sıfır yedek parçalarımla karşılaştırdım. Ve ölçü olarakta , görsel olarakta orjinal olduğunu söyledim. Daha nasıl anlatayım bilemiyorum. Arkadaşta silahı sıfır aldığını ve daha yeni söktüğünü belirtmiş zaten. Yani bütün parçalar orjinal ve olması gerektiği gibi. Saygılar.

sn hocam,benim elimden de bunun gibi çok silah geçti,şu an bunlardan 2 adet var lakin ben hangi model olduğu konusunda emin olmak adına sormuştum size soruyu ama görüyorum ki biraz kızmışız sanki :) gerek yok hocam,şurada hepimiz bir hobi uğruna elimizden geldiğince bir şeyler paylaşmaya,birbirimize yardımcı olmaya çalışıyoruz.saygılar,sevgiler

• yeni yay tutucunuz hayırlı olsun,çok güzel görünüyor yay'lı pistonlu silahlarda yay tutucunun önemi fazla,yay'ın ömrünü uzatır,kurulum esnasında yay'ın piston iç duvarlarına sürtünerek çıkardığı sesi büyük oranda keser ve atışlarınız daha stabil hale gelir.bir de şu tetik tertibatını daha düzgün yapsalardı ne vardı sanki

sağolun hocam :) sizin sayenizde.. yoksa hiç aklıma gelmezdi, hatta farketmezdim bile..

tetik meselesi; evet, çok baştan savma yapılmış vakti zamanında..
    hatta bi ara bakındım etrafıma.. gözüme kestirdiğim mazlemeler oldu;
    yeni bir tetik grubu oluşturup; tetik için, bir kaç küçük manivela ekleyip hem şık, hem belkide tetiğe direk olarak binmiş olan yükü azaltırım diye düşünmedim değil hani..
    sonra üşendim :)

• sağolun hocam sizin sayenizde.. yoksa hiç aklıma gelmezdi, hatta farketmezdim bile..

tetik meselesi; evet, çok baştan savma yapılmış vakti zamanında..
    hatta bi ara bakındım etrafıma.. gözüme kestirdiğim mazlemeler oldu;
    yeni bir tetik grubu oluşturup; tetik için, bir kaç küçük manivela ekleyip hem şık, hem belkide tetiğe direk olarak binmiş olan yükü azaltırım diye düşünmedim değil hani..
    sonra üşendim

rica ederim,bir nebze yardımım dokunduysa ne ala :)
    valla ben üşenmedim hurdaya çıkmış bir hatsan'ın tetik tertibatını aynı sizde ki silahın tetik tertibatı gibi olan başka bir silaha uygulamayı başardım ama 2 günümü aldı :)

• Merhaba ben tüfeklerden pek anlamam ama sanayici olmam sebebiyle mekanik aksamlardan biraz anlıyorum.
    Resimlerden gördüğüm kadarı ile yayın ucunda kırık var 1-2 cm kadar kırılmış sanırım pek fark ettirmemiş ayrıca yay kondisyonunu kaybetmiş gibi duruyor . Yay tutucuyu takarken çok zorlamıyorsa yayın ömrü dolmuş olabilir.

• sağol kardeşim, kırık olduğunu düşünmüyorum,2 ucuda aynı şekilde yay çekildikten sonra uygun boyutta kesilmiş olmasından ötürü öyle tahminim..
    yayın gerginliğine gelince, ya ben güçlüyüm :) ya yay gerginliğini kaybetmiş, ama yaklaşık 95 kg. olan erkek kardeşim tüfeği kurarken hafiften zorlanıyor :)
    sorun belkide yayda değil, bendedir :)
    yay sağlam, gerginliğini halen muhafaza ediyor,
    bence bu tüfekteki esas sorun ;
    piston boyu-yay uzunluğu ve silahın gövdesinin (pistonun içine girdiği ksım) uzunluğu ile alakalı orantılar hesaplamalar düşünülmeden yapılmış.. ya piston uzun bence, yada tüfeğin gövdesi kısa.. yani yayın biraz daha geerilmesi için yeterli alan oluşmuyor diye düşünüyorum..
    Çünkü tüfek kurulduktan sonra tetik kilidine takıldıktan sonra oradaki boşlukta biraz daha yüklendiğinde, henüz daha yayın tam anlamıyla kurulmadığını, hani yol olsa yaya daha fazla gerilim verebileceğini gördüm.

Yani, dediğim unsurların boyutlandırılması yapılırken.. bence bir hesap hatası yapılmış ve yayı tam anlamıyla kuramıyorsun..

kimbilir belkide yay özelliğini kaybetmiştirdiyeceğim ama, bu gün boşta üstüne yüklendim anca 5-6 adım kapatabiliyorsun yayı..