Jsb 5,50-5,51-5,52

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • yok endüstriyel malzeme üretiyoruz, bizimkiler %0.5 okuyor

• %0.5 okuyan kumpas varmı?asıl onun markasını ben merak ettim şimdi :)
    ciddi söylüyorsan işiniz baya bi zor.
    yok ciddi söylemiyorsan başka...

• mıkrometreden bahsetmiştim, benim bu güne kadar kullandığım en hassas kumpas mıtutuyo oda %2-3 kaçırıyor. Piyasada bildiğim en hassas kumpas da bu

• %0.5 in anlamı 1mm in 1000 de 5 i dir, bunu da ölçebilen bir kumpas yoktur, varsa alalım

• % 2-3 kaçırma mitutoyoda olamaz.çapraz tutarsanız yada çeneler ölçeceğiniz parçaya dayandıktan sonra fazla bastırırsanız ancak ozaman yanlış ölçer.
    mitutoyo o kadar hatalı ölçse (ki mümkün değil adamlar bir numara) kutusunda yazardı.

• 15 yıldır kumpasın nasıl tutulması gerektiği öğrenemeyecek olsaydım, Hala bu sektörde olamazdım heralde

• e var bizde dedin ya :) alemsin Emrah.
    %0.5 yazdığın zaman açılımı şu olur 'ölçüm yapılırken kullanılan birim mesafenin (mm yada inch cinsinden) kapladığı uzunluğun örn. 1mm diyelim;
    100 eşit parçaya bölünüp bu parçalardan sadece bir tanesinin yarısı yani 0.5 i olur
    zaten böyle bir ölçüm olmaz.çünkü 0 dan sonra konulan virgülün arkasındaki hanenin 0 dan 9 a kadar hakkı vardır 5 e kadar gelip orda kalmaz.

• 15 yıldır kumpasın nasıl tutulması gerektiği öğrenemeyecek olsaydım, Hala bu sektörde olamazdım heralde

eyvallah öyle bişey kastetmedim,ama mitutoyo firması senden de bendende eskidir.öyle % 2 -3 falan kaçırmaz.

• sana şöyle anlatayım o zaman
    Virgülden sonraki rakam bazen o kadar hassastır ki buçuk ile yuvarlarsın
    Mesela sıcaklık derece ile ifade edilirken 37 buçuk derece dersin 0-5 arasını 0 a 5-9 arası buçuğa tamamlarsın.
    Bunu bazı cihazlar otomatik yapar m/s cinsinden hız ölçen chrono cihazlarında görürsün bazen 210 m/s der bazen 210,5 der.
    Ordaki 5 buçuğun ifadesi 5 dir

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen esayar07 ().

• Bu arada üretim yapan hiçbir firma ürün 0.01 hassasiyet de ise kumpas ile ölçüm yapmaz yapamaz
    Ya mıkrometre kullanır yada 3D ölçüm cihazı kullanır
    Ürettiği parçanın 0.01 hassasiyette olduğunu söyleyen bir üreticinin elinde kumpas varsa, ya yalan söylüyordur yada merdiven altı bir üretici dir.

• 0.01 kumpasta öyle bi yuvarlamaya ihtiyaç duymayız ama değilmi?
    zaten yuvarlamayalım diye adamlar 0.01 lik yapmışlar.onun bi gelişmiş de 0.001 lik kumpastır.
    diyelimki parça çapı 6,12 geldi ama tereddüt ettik 6,13 mü acaba diye,heh işte burda 0.001 lik kumpas kullanırsın daha hassas ölçüm yapmak isiyorsan.tutupta 0.01 kumpasın ölçüsünü yuvarlayamazsın.zaten işlediğin parçanın ölçüsü o kadar hassas ise 0.01 lik değil 0.001 lik kumpas kullanırsın düzgün iş çıksın istiyorsan.yuvarlamalık işler anca marangoz tornalarında olur.kaldıki mitutoyo ile % 2 -3 den bahsediyorsun,bu hiç mümkün değil.
    buarada sıcaklık ve hız ölçümleriyle kumpas ölçümü arasındaki hassasiyet kıyaslanıp örnek verilemez.

• Bu arada üretim yapan hiçbir firma ürün 0.01 hassasiyet de ise kumpas ile ölçüm yapmaz yapamaz
    Ya mıkrometre kullanır yada 3D ölçüm cihazı kullanır
    Ürettiği parçanın 0.01 hassasiyette olduğunu söyleyen bir üreticinin elinde kumpas varsa, ya yalan söylüyordur yada merdiven altı bir üretici dir.

emin ol kumpas sıkıştırmayı bilmesi,ve çapraz tutmamaya elini alıştırmış olması yeterli.kumpasla 0,01 lik ölçüm yapılamayacak olsaydı bukadar profesyonel firmalar 0.01 lik kumpas üretmezlerdi.bütün dünya kullanıyor bu aletleri.

• tamam ya he, ben yatıyımda yarın kumpası ölçüleri bi öğreneyım

• mesela ben büyük tezgahta kaba parça işlediğim zaman,tezgahın uzun boylu bir parçayı konik işlemesinden kaynaklı ölçü hatasını kumpasla rahatlıkla ölçebiliyorum.örnek;parça uzunluğu 35 cm.parçanın bir ucunun çapı 60mm gelirken diğer ucu 59.99 gelebiliyor.bu tezgahın yatağının kaçıklığından kaynaklı bir sorun ve bunu 0.01 lik kumpasla tesbit edebilirsin.ama kumpas parçaya tam dayandıktan sonra fazladan sıştırırsan bu sefer 59,93 bile ölçebilirsin.zaten fazla sıkıştırılıp yanlış ölçülmesin diye çoğu dijital kumpaslarda baş parmak tekeri vardır.

• 5. mesajdan sonrası olmasaymış keşke, benim de merak ettiğim bir konuydu bu ama olay sizin ... yarışınıza dönmüş.

Ben de nasıl bir işsizsem sabah sabah hepsini okudum.

• vallahi muhabbet bayati makamından çalmaya başladı iki sevdiğim dostumun birbirini incitmemesi dileğim.

TANRI TÜRK'Ü KORUSUN

870 exp. mag.12 ga. Slug+71cm
    Cesa süperpoze 12 ga 71 cm

Quantum A1168 20 ga 61 cm

Webley raider .177 cal.
    Diana mod54 Airking.177 16 j
    dominator 200w carbine ft vortex .177 16 j
    torpedo mod155 .25 46j-90j
    optima 635 .25 carbine 36j
    Webley Patriot .25 36j

mod 99 lmt. .22 24j
    mod 55s carbine .177 16 j