Gerçek sniper dürbünü ile bizim kullandığımız dürbünler aynımı ?

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • ben sana daha acısını söyleyeyim Hayri abi. şu anda araştırsankaç kişi osmanlı ok çeşitlerinden 5 tane sayar yada kaç osmanlı yay ustası var bunların terminolojisi nedir bilmezler Biz daha modern pcp ile 100 150 m atış yaparken Yavuz sultan Selim hanın sağ kolu Deli Osmanı 855 m ye okla atış yapabiliyordu bu da kırılamayacak dünya rekorudur

kaynak belirtebilir misiniz?

Zoraki HP-01 4.5 mm
    Walther ppk .380
    ZVI Kevin .380

• Benim bildiğim en uzun menzilli keskin nişancı tüfeği mac milan (yazım hatası olabilir bilen arkadaşlar düzeltsin) komando taburunda görmüştüm, 5000m etkili menzili var 8000 mye kadar gidiyor ama isabet olayı cok azalıyor tabi.Üzerindeki dürbün dehset bişeydi yazıları silindiği için özelliklerini okuyamadım. ancak bu silak cok ağır olduğu için dragunov gibi(kanas)eline alıp dağ bayır gezilmiyor ,agırlıgı 15-20 kg civarında .Call of duty 4 oyununun bir bölümümde bu silahtan var. ;tufey#

5000m den keskin nişancı tüfeğiyle birini vurmak sanırım imkansız .merminin 800-1000 m/sn hızla hareket ettiğini varsaysak buda 5000m de hedefe varış süresinin 7-5 sn aralığında olması demek buda hedefin minimum 5 sn sonraki hareketi demek 5 sn sonra kim kimin ne yapacağını kestirebilirki.?Aynı zamanda müneccimlik derside gerekir sanırım. ;şrofls;.

FX Revolution PCP 5.5 cal +Nikko Stirling TARGET MASTER 10X50-60 MD

BUREO 30,06 + REDFİELD 3*9-ELİPTİC35

ankarateam.png

• aktüel dergisinde açıklandı ve Osmanlı oku yapan ustalara sorun bulabilirseniz ben bizzat tanışma şerefine eriştim diyebileceğim insanlardan biridir

- Okçuluk alanında 400 yıl önce 845 metreyle kırılan Osmanlı rekoru hala geçerliliğini koruyor.
    - Geleneksel Türk yayları dünyanın en kısa yaylarıymış ve bizden başka hiçbir millet at üstünde geriye dönüp nokta atışı yapamazmış. 250 bin kişiye karşı 40 bin kişiyle kazandığımız Malazgirt Savaşı ve daha pek çok zafer, bu alandaki ustalıkla elde edilmiş.

http://www.okculukkocaeli.bravehost.com/altinci_sayf.html
    sonsuz saygılarımla

• kaynak belirtebilir misiniz?

Topkapı sarayında KIRIK BİR YAY VAR.Macar imparatorluğu hediye olsun diye bir gün bir yay getirir bu yay 4 yayın birleşmesi gibi birşey ve Padişaha sunarlar.Padişahım gücünüzü kuvvetinizi duyduk ve size yakışır bir yay yaptık der ve padişaha sunarlar.Padişah bunun bir oyun olduğunu bu yayın o kadar sert yapılmasının nedeninin kendisinin küçük düşürmesinin planladığını fark eder ve "Bu yayı benim yeniçerim bile kurar !! "der ve kıvrak bir zekayla yayı yeniçerisine uzatır yeniçeri Ya Allah der 1-2-3 yay ortadan 2 ye ayrılır görmek isteyenler Topkapı sarayını ziyaret edebilir.Teşbihte hata olmaz ufak tefek yanlış anlatımlarım olabilir. :thumbdown:

FX Revolution PCP 5.5 cal +Nikko Stirling TARGET MASTER 10X50-60 MD

BUREO 30,06 + REDFİELD 3*9-ELİPTİC35

ankarateam.png

• Topkapı sarayında KIRIK BİR YAY VAR.Macar imparatorluğu hediye olsun diye bir gün bir yay getirir bu yay 4 yayın birleşmesi gibi birşey ve Padişaha sunarlar.Padişahım gücünüzü kuvvetinizi duyduk ve size yakışır bir yay yaptık der ve padişaha sunarlar.Padişah bunun bir oyun olduğunu bu yayın o kadar sert yapılmasının nedeninin kendisinin küçük düşürmesinin planladığını fark eder ve "Bu yayı benim yeniçerim bile kurar !! "der ve kıvrak bir zekayla yayı yeniçerisine uzatır yeniçeri Ya Allah der 1-2-3 yay ortadan 2 ye ayrılır görmek isteyenler Topkapı sarayını ziyaret edebilir.Teşbihte hata olmaz ufak tefek yanlış anlatımlarım olabilir. :thumbdown:

Bende şöyle küçük bir düzenleme yapayım.

Macar Kralı Osmalının gücünü görmek için çok sert bir yay gönderir ve gelecek günlerde ziyarette bulunacağını belirtir.Padişahta onu kurmaları için önce okçularına verir ama hiçkimsenin kurmaya gücü yetmez.Padişah odasının duvarına astırır ve neyapacağını düşünür.Birgün hizmetkarı odaya girdiğinde yayı görür ve merakından kurar.Tam o sırada padişahın geldiğini duyunca odadan kaçarak uzaklaşır.Padişah odaya girdiğinde gözlerine inanamaz ve yayı kuran yiğidin bulunmasını ve onu ödüllendireceğini belirtir.Hizmetkar gelince önce inanamaz ve yayı tekrar kurmasını ister ve gördüğündede ikna olur.

Macar Kralıda vezirini gönderip duruma bakmasını ister.Padişah vezire bu yayı bırakın okçularımı benim hizmetkarım bile kurar deyip yayı kurdurur.Vezir gözlerine inanamaz ama tekrarını istediğinde yay 4.kez kurulmasında ortadan ikiye ayrılır ve Türkün gücünü tüm dünyaya kanıtlamış olur.Benim nacizane bildiklerimde bundan ibarettir.

AT 44 WX 10-LW BULL-PUP :love:

Blow Tabanca 4.5 mm

Üzümlü Kaplan 7+1 12 Cal Otomatik

HER MODEL TÜFEĞE İSTEDİĞİNİZ MODELDE AHŞAP KUNDAK YAPILIR.

[Resim Engellendi: http://i45.tinypic.com/33omgjo.jpg]

Musa KARAOĞLAN

• Okçuluğa karşı içimde hep bir heves, bir merak olmuştur...şimdi anlıyorum ki bu genlerimizde varmışda ondan.

Hatsan AT44WX-10 Premium Combo 5,5 mm.+Optima 3-12x44 AOE
    Hatsan Mod 95 SAS 4,5 mm+Optima 1x40 Red Dot
    Huğlu 104A Süperpoze Çift Tetik. (Av tüfeği ama avcı değilim, rahmetli babamın hediyesidir.)

• Daha ne marifetlerimiz var da yazmaktan yorulmasak sabaha kadar anlatırız Osmanlı okunun özelliği kirişi çok gergin kısa olmasıdır bu tarih boyunca okların birleşmesidir mesela ıslık okunu duymuşsunuzdur. ok atıldığında düşmanı ürkütecek derece de ıslık çalar v.s. v.s. v.s. agt

• uzak mesafe atışları bilinen

gerçeklerdirgöz ardı edilen kullanılan mermidir

hep tüfek markalarından söz ediyorsunuz hedefe giden merminin çekirdeğidir

şu timde bu tüfek şu timde şu tüfek varmış 3000 -5000 mt de vuruyormuş

bu mesafede sabit hedefi bile sabitlenmiş tüfekle vurmak için

bile bir sayfa dolusu hesap birçuval dolusu ölçü aleti

ve uzaylı olmak lazım.

ne o mesafeye nışan hattında gidecek mermi var nede onu vuracak babayiğit var

5000 mt yürüyen bir hedefi vurmak için hedefin 6mt önüne 15 mtüstüne tabi sıfır rüzgar sıfır eğim

olmak koşuluyla .ha birde hedefe söyleyin dümdüz gitsin .ne dersiniz vurabilecekmisiniz

• Kayıt edilebilen (uzak atışlarda kayıt veya ispat zordur. Çünkü hedefin yanına gidip bakma imkanınız pek olmaz) Dünya Rekoru ;

2002 Yılında Kanadalı Furlong isimli bir asker 2430 Metreden düşman bir askeri vurmuştur.

http://www.liveleak.com/view?i=b65_1201168973

http://www.liveleak.com/view?i=2ec_1207522304

http://www.liveleak.com/view?i=8eb_1190093849

http://www.snipercountry.com/a…illingshot_2430metres.asp

• ;d; +1

7.62 mermiyle 72 kalibre merminin arasındaki fark bir elden büyük :) 72 kalibre mermi 2500 km gidebilir fakat piyadeleri vurmak için kullanılmaz anti-tank'tır. Sniper'ın yalnız dolaştığını ve 72 kalibre merminin helikopter mermisi gibi olduğunu hesap edersek taşıyacağı müimmatın çok sınırlı olduğunu görürüz :)

[Resim Engellendi: http://www.armyrecognition.com/images/stories/africa/south_africa/weapons/hispano_20x110_sniper_rifle/pictures/Truvelo_Sniper_rifle_20x110_Hispano_South_Africa_001.jpg]

Ölürken gözlerimizde parlayan son ışık, milli mirasın hayali olacaktır.

• gerçi biraz eski konu ama ben bildiklerimi yazayım konu tazelenir .

benim bildigim 1998 yada ona yakın bir tarihde bir tatbikata 3500 metre civarından yapılan haince bir tek atışla büyük bir komutan vefat etmişti.olay yerinde tatbikata egitim mermileri kullanıldıgından silah sesinin ner yeri bilinmiyor ve koca komutanın vefatı ile noktalandı olay .yer türkiye deki bir tatbikatı rahmetli komutan galiba yanlış hatırlamıyorsam sol alt gözünden vuruldu.

bu kadar uzun menzil atışlarında ( 4200 metrede duymuşlugum vardır )dünyanın dönüş hızı dahi hesaplanıyor menzil hesabı yapılıyor ve snipercinin yanında badisi oluyor. badi hedefle ilgili menzil , seyir halindeyse hızını ,hata havadaki nem oranına göre ışıgın kırılması (gök kuşagı yanılması ,sudaki cismin yansıma yanılması gibi) etkenler ve diger leri zaten biiliniyor. keskin nişan atışlarında hedefe mermi çekirdeği direk düşmezonun yerine havantopu gibi aşırtmalı atışlar düşünün 1000 metre deki atışlarda bulundugun rakım en basiti hava şartları rüzgar direnci,ve diger faktörler hesaplanır

buduruma göre bence enkeskin hedef indirenler türkiyede aramızda havalı tüfekle harikalar yaratan arkadaşları açıkca söyleyeyim gerçek snipercı adayları bence

inşallah bende sizler gibi olucam

ama önce daha uzun mezili silah bulmam almam lazım

Herşeyi denerim; ama yapabildiklerimi yaparım.

• benim bildigim 1998 yada ona yakın bir tarihde bir tatbikata 3500 metre civarından yapılan haince bir tek atışla büyük bir komutan vefat etmişti.olay yerinde tatbikata egitim mermileri kullanıldıgından silah sesinin ner yeri bilinmiyor ve koca komutanın vefatı ile noktalandı olay .yer türkiye deki bir tatbikatı rahmetli komutan galiba yanlış hatırlamıyorsam sol alt gözünden vuruldu.

Dünyada bilinen en uzun menzilli sniper atışı 2009 Kasım ayında Taliban'a karşı düzenlenen bir opersayonda İngiliz Süvari Çavuş Craig Harrison tarafından Accuracy International L115A3, Schmidt & Bender 5-25x56 PM II LP dürbün ve .338 Lapua Magnum mühimmat kullanılarak yapılan 2475 metrelik atıştır. Balistik bilgisayarlarının hesaplamalarına göre silahın 100 metreye sıfırlanmış olduğu varsayıldığında bu atışta yaşanan vuruş noktası düşüşü 121 metredir. Accuracy International yetkililerinden Tom Irwin bile atış ile ilgili olarak silahlarının 1500 metre sonrasında bile makul derecede isabetli olduğunu fakat böyle bir menzilde şans faktörünün en az diğer faktörler kadar önemli olduğunu söylemiştir.

Bir de sol alt göz derken?

Air Arms S400 MPR-FT .177/ Hawke Optics Sidewinder 30 Tactical 8.5-25x42
    Air Arms S410-SL Xtra FAC .22 / BSA Deerhunter 8-32x44 SWF
    Webley Raider 10 .22

A Rh + fakat benden başkasına yaramıyor. =/

• Sol alt göz :thumbup:

Fx T12 Typhoon 5.5 /Leapers 6-24x50 Mil-Dot AO - Norica twin 5.5-4.5 Scuba (Drager 300 Bar)
    Armsan A612S Slug 61 cm.

Kemal Yılmam

• 4bın kusur metrede atıs yapmak we wurmak bence ımkansız gıbı bırsey ınanmıyorum cunku o mesafeden ruzgar sıcaklık nem tuz akla qelen ne warsa etkı eder wede mermının namludan cıkıp adama ulasması 10sny e belkı daha fazla orasını tam bılemedım ama adamın hareket etmesı ufakda olsa we dıyer saydım seylerle tutdurması cok zor

• yani sonuç olarak bizim dürbünler bu silahlarda kullanılmıyor ama neden. Onların farkı nedir. Bir gün bizimdürbünlerle, ateşli silaha atışı yapsak ne olur acaba hala merak ediyorum.

• ilginize teşekkür ederim ama ben ateşli silahların tepmesinden dolayı ayarlarının bozulması gibi konularda bazı farklar olsa gerek diye düşünüyordum, yani bu konuda bir fark yok. Netliğine ve hassasiyetine razı olursak bizim dürbünleri alıp ateşli silahlara da rahatlıkla takabiliriz.