Metrik ölcü birimleri kullansak nasil olur ?

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Erdem abi senin mesajlarındaki ölçü birimlerini metrik sisteme çevireceğim. ;lol;

bende senin mesajlardakileri İngiliz Sitemine çeviririm.

Deniz, bu arada ABD İngiltere ve diğer eski İngiliz sömürgeleri metrik sisteme geçmeden sakın gitme, bu inatçılıkla birimleri çevirmez aç ve susuz kalırsın ;şrofls;. yanında çevrimi yapacak birisiyle git mutlaka ;lol;

.

AA s400 MPR FT + Falcon 10-50x60 FT MilDot Metric

AA s510 Carbine .22 + Hawke RedDot

ankarateam.png

• bende senin mesajlardakileri İngiliz Sitemine çeviririm.

Deniz, bu arada ABD İngiltere ve diğer eski İngiliz sömürgeleri metrik sisteme geçmeden sakın gitme, bu inatçılıkla birimleri çevirmez aç ve susuz kalırsın ;şrofls;. yanında çevrimi yapacak birisiyle git mutlaka ;lol;

;rofl.; beraber gideriz abi.senin kadar hesap ve çevrim yapmaya meraklı başka birini zor bulurum.

Zoraki HP-01 4.5 mm
    Walther ppk .380
    ZVI Kevin .380

• Deniz, açık konuşacak olursam bana da imperial sistem bu konuda daha kolay geliyor. Bu alanda genelde imperial sistem kullanıldığından spor dalının kendi içerisinde tutarlı olması ve yaygın olan ölçü sistemini kullanmamaız gayet mantıklı. Diğer yandan imperial sistemden de nefret ederim. Hele onluk değil de kesirli birimler kullanmıyorlar mı...

Gitar işlerinde de hep bu sorunla karşılaşıyorum. Parça siparişi veriyorum, imperial ölçüler. Ondalıklı da yazmıyorlar ki hesap makinesine yazıp çevireyim. İlla 7/32", 1-1/16", abuk subuk değerler. Kumpastan imperial değer okumayı öğreneceğim diye göbeğim çatladı vallahi. =)
    Fahrenheit desen o da ayrı bir saçmalık. SI(modern metrik) sistem en güzeli. Bir tek "knot"ı değişmem.. =)

Air Arms S400 MPR-FT .177/ Hawke Optics Sidewinder 30 Tactical 8.5-25x42
    Air Arms S410-SL Xtra FAC .22 / BSA Deerhunter 8-32x44 SWF
    Webley Raider 10 .22

A Rh + fakat benden başkasına yaramıyor. =/

• bana göre, grain haricinde hiçbir ingiliz ölçü sistemi birimi metrik sistem birimlerinden daha kullanışlı değil(havalı silah konusunda).

Zoraki HP-01 4.5 mm
    Walther ppk .380
    ZVI Kevin .380

• arkadaşlar mevcut 2 birim sisteminde Sı ve mks de tek fark var yer çekimi birinde kütle 100 kgxs2/m ile ifade ediliyor diğerinde 981 kg bu tip farklılıklar var büyük bir şey değil

• Kullanışlılık açısından demiyorum zaten, sadece krono ile kendi tüfeğimi ölçtüğümde hızını fps olarak internette bulacağım başka örneklerle metre'den daha kolay kıyaslayabiliyorum ya da enerjisini joule olarak değil de fpe olarak daha rahat karşılaştırabiliyorum çünkü neredeyse tüm yazılar bu birimlerle yazılıyor. Bunun gibi örnekler sebebiyle daha kolay oluyor kullanım. Yoksa metrik tabii ki daha kullanışlı ve daha anlamlı.

Hani sen diyorsun ya standart olması daha iyi diye, havalı tüfek alanında oturmuş bir standart haline gelmiş bu birimler. Bu standardizasyon da bizim metrik birimlerimi kullanmamızı zorlaştırıyor. Yoksa konu ile ilgili olmayanlara 830fps'yi anlatmak 252m/s'yi anlatmaktan daha zor tabii ki.

Webley Raider 10 .22

• 1 görünmeyen üyemiz de geldiii.bakalım o ne diyecek. :)

Zoraki HP-01 4.5 mm
    Walther ppk .380
    ZVI Kevin .380

• arkadaşlar mevcut 2 birim sisteminde Sı ve mks de tek fark var yer çekimi birinde kütle 100 kgxs2/m ile ifade ediliyor diğerinde 981 kg bu tip farklılıklar var büyük bir şey değil

Şu anda uluslararası metrik sistem olarak kabul gören SI zaten bir MKS(metre-kilogram-saniye) sistemi. MKS'nin bir alt dalı olan MKSA(metre-kilogram-saniye-amper) sisteminin detaylı halinden başka bir şey değil.

Yerçekimi ile ilgili olan farklı sistem GMS(gravitational metric system). Sanırım bir karışıklık oldu. =)

Webley Raider 10 .22

• konuyu acarken illaki birimleri degistirelim demedim , nasil olur dedim..Destekleyen arkadaslara tesekkür ederim ,ifadeler tam isabet, ama sitede bu yüzden tartisma cikmasini istemem..herkezin görüsüne saygim var

Herkez istedigi sistemi kullansin.. ne diyeyim..... padisahim cok yasa diyenler hala var ,yani ben ögrendim geriside ögrensin diyen..

silahin ,topun memleketi (teknik olarak) uzun yillar bizdik ,genede ingilizlerin (uyanik herifler ) düdügü ötüyor. gücüme gidiyor!

Silahlarimin hepsi hatsan , eger hatsan degil birimleri ,komple siteyi ingilizce yapiyorsa gerisini siz düsünün...

BENCE silahlarin memleketi almanya ,kim ne derse desin (savasi kaybettikleri icin seslerini kestirdiler) lw ,weihrauch,h&K ve niceleri , her yönüyle süper herifler (hemde genelde forumlarinda metrik sistem kullaniyorlar ) ;avci;
    Saygilarimla

Bizim CAKIRCALIMIZ , ATCALI KEL MEHMET EFEMIZ ve KAMALI ZEYBEGIMIZ varken ,neyleyim ben elin WAFFEN SS ini .....

• böyle seviyeli tartışmalar her zaman keyifli olur. tartışmadan doğruları bulmak zor ^^ ama burada bence tek doğru yoktu, bende bunu dile getirdim.

.

ankarateam.png

• Official Post

Evet geldim ;kihhik, Bende fikrimi belirteyim g;$i

Bazı arkadaşlarımız beni 2 yıllık Havalı silahçı zannetselerde, 47 yaşımdayım ve 13 yaşımdan berride hem havalı silahlar hem ateşli silahlar ve türlü çeşitlilikte kesici aletler vs.. merak alanlarım içinde olmanın ötesinde 15 yaşımda tamamen kendi tasarımım 8 mermi kapasiteli şarjörlü tabanca tasarladım 1 adette olsa ürettim, o yaşta iken yiv-set çakısını bizzat imal ettim, yine aynı yaşlarda yani 32 sene önce Tuka havalı tüfeğimi ateşli sınıfına çevirdim, mermi ürettim, çekirdek kalıpları yapıp dökme kurşun çekirdek üretip kendi mühimmatımı ve kendi kalibremi ürettim, çünkü yaptığım yiv-set çakısı 6mm idi ve bugünün internet yolu ile kolayca ulaşılabilen bilgilerin hiç birine sahip değildim, bu yüzden her işimi el yordamı le yaptım, son 2,5 yıldır ise bu hobinin dünyada yaygın kullanılan terimleri, tabirleri ile haşır neşir oldum.

Hal böyle iken, 2 yıl önce bende fps yerine mps gibi metrik sistemi neden kullanmıyoruz? halbuki metrik sistemi benimsemiş ülkedeyiz ve ingiliz ölçü birmlerini kullanıyoruz? şeklinde kendi içimde serzenişlerde bulundum, ama gördümki yaygınlık ve kullanım kolaylığı, yurt dışı kaynaklara başvurduğumdaki çok fazlaca başvuruyoruz, oturup birde metrik sisteme çevirmeye uğraşmadan klayca anlayabilmek ve özellikle ağırlık biriminde gram yerine grain in çok daha kolay ve anlaşılır küsuratsızlığı?

Benim Türk olmaktan onur duymam, ingilizlerden nefret etmem, dünyanın artık metrik sisteme geçmek için çabalıyr olmasına rağmen, havalı silah hobisinin ülkemizde fazlasıyla yaygın olmaması, kaynaklara ulaşımda bilginin %95 inin ülkemizde olmaması, küresellemenin artık dünyayı tek devlete doğru götürdüğü (en azından bilgiye ulaşımda) günümzde ben bana daha kolay olanı kullanmak isterim, MSN tarzı kısaltmaların önüne geçilemediği günümüzde asıl amaç hızlı ve anlaşılabilirlik, bu noktada ağırlığı grain, hızı metre/saniye şeklinde kullanmakta, benim 1991 de almanyada kısa süre tedavi için gittiğimde cümlelerin içinde ngilizce ve almancayı çorba ettiğim komik olayları hatırlattı, ya metrik yada ingiliz ölçü birimin kullanacağız, ama yukarıdada belirttiğim gibi ulaşabileceğimiz kaynakların %90 ı maalesef ingiliz ölçü birimleri.

Bilmeyenler benim hazırladığım basit çevirim tablosunun lnkini veriyorum, Dileyen dilediğini kullanır, ben metrik kullanmak için çok arzuluydum ama olamayacağını, beni yoracağını görerek vazgeçtim.

Türkçe Çevirim Tablosu

Mühendisbey bu yazıyı düşünmeden yazdın herhalde :him:s Burada dedikleri gibi küllü galat ;,;-

FX :love: T12 + BSA 6-24 x 44 MD Side Focus
    AA :love: S410 XTRA (Mustafa Serdar tarafından modifiye edilmiştir ;d; ) + 8-40 x 50 MD Side Focus No Name

"MUHTAÇ OLDUĞUN KUDRET DAMARLARINDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR"
    ankarateam.png

AB RH (-)

• hadi viyana kapılarına

Mahmut sen önden git ;şrofls;. bende çayımı içip geliyorum :)

.

ankarateam.png

• Aslında bende şikayetçiyim şu İngiliz ölçü biriminden. Flight Simulatörde az mı uçak düşürdüm şu feet-metre farkı yüzünden. ;kihhik, Ama dünya ile de entegre olmak zorundayız. Şu an bütün dünyada havalı tüfek sitelerine girin her yerde mesela ağırlık için grain ölçüsü var, kimse çıkıpda gram kullanmıyor. Bu iş ingiliz ölçü birimi olmakdan çıkmış, artık bir doktorin olmuş. Bunu şu saatden sonra kraliçe bile değiştiremez gibime geliyor. #hims

Hatsan AT44WX-10 Premium Combo 5,5 mm.+Optima 3-12x44 AOE
    Hatsan Mod 95 SAS 4,5 mm+Optima 1x40 Red Dot
    Huğlu 104A Süperpoze Çift Tetik. (Av tüfeği ama avcı değilim, rahmetli babamın hediyesidir.)

• Selamlar
    nasil olupda Mustafa beyin ,cevrim tablosunu simdiye kadar görmemisim ;$., , yardimci bir hesap cetveliymis..biraz kullandim . :D .

Ama genede birim konusunda tatmin degilim.. :cursing:
    Tamam bulabilecegimiz bigiler ingiliz ölcümünde olabilir ,ama genede bazi ölcümler metrik kullaniliyor
    Mesela caplar genelde 4,5 mm 5,5 mm ve 6,35mm geciyor, halbuki calibreler genelde inc oldugu halde..yada namlu uzunlugu cm, yada basinc bar olarak söz ediliyor ,tüfek agirligi kg...

hem bence bütün dünyanin ingiliz ölcümleri kullandigi ne malüm.Gezdigimiz sitelerin % 90i ingilizce degilmi tabiki kendi ölcülerini yazacak adamlar.Ispanyol italyan yada fransiz sitelrinde bu ölcümler varmi sizce ???????
    Almanlar gram , Joule ve m/s kullaniyorlar

iste bi satis sitesi tüfek tanitimina dikkat ve sacma tanitimi
    http://www.4komma5.de/index.ph…1929defb3fd671d30636f49c9

http://www.4komma5.de/index.ph…1929defb3fd671d30636f49c9

saygilarimla :thumbup:

Bizim CAKIRCALIMIZ , ATCALI KEL MEHMET EFEMIZ ve KAMALI ZEYBEGIMIZ varken ,neyleyim ben elin WAFFEN SS ini .....

• Official Post

Bu verdiğiniz linktede kalibreyi inch vermiş, bu da bir handikap değilmi? aslında bende szin gibi metrik kullanalımı arzu eden biriyim ama ? mok uzun zamandırda alıştık ve benimsedik maalesef bu ölçü birimlerini.

Tabi birde bu örnekleri sadece alışveriş sitelerinden vermek ne derece doğru olur, bu konuda uzmanlaşmış forum sitelerinin büyük çoğunluğu ingiliz ölçü birimlerini kullanıyor, bizimde faydalandığımız siteler bunlar.